WEERBERICHT. Thermometerstand Uii; de Pers. KUNST EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELENDEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 23 November 1910. Hoogatc barometerstavd 769 9 m.M. te Haparanda, laagste 752.1 te Valentia en Malinhead. Verwachting tot den avond van '23 No vomber 1910. Veranderlijke later zwakke tot matige Z. Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking later waarschijnlijk regen. Temperatuur: '6 Nachts kouder later zachter. Barometerstand te AMERSFOOPT 765 m M. Vorigo stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uur F. 42 nieuwe eischen op, als: moederschapsver zekering Ook zal voor de volksgezondheid en de woningwet meer geld moeten worden besteed. Wat staat ons dus met dit alles in het vooruitzicht te doenP vroeg spreker. Bezuinigingen natuurlijk op alle niet direct noodzakelijke uitgaven. In dit verband critiseerde 6preker dat dit jaar gelden worden aangevraagd voor paleisvcrbouwing op Het Loo, voor ver hooging der traktementen voor de com missarissen der koningin, maar 't ergst zijn de militaire uitgaven die op deze begrooting worden aangevraagd. Wijzende op de voortdurende stijging dor militaire uitgaven betoogde spr., dat nu wel ook van liberale zijde de stormram schijnt gebezigd te zullen worden tegen de opdrijving dier uitgaven, maar dat voor de toeneming dier uitgaven in de laatste jaren alle burgerlijke partijen in de Kamer aansprakelijk zijn en dus do vrijzinnigen zich nu juist ook niet als de ware bezui nigers tegenover do rechterzijde kunnen voordoen. Spr. betoogde voorts, dat inkrimping der uitgaven het noodzakelijk complement is van sociale hervorming. Aan innerlijke versterking heeft ons volk meer behoefte dan aan bescherming naar buiten. Evenzeer is het verkeerd geld te zien te krijgen door oen belastingregeling welke hoofdzakelijk minvermogenden treft. 't Was dan ook voor spr. geen wonder dat thans in eigen kringen van rechter zijde verzet opgaat, om onder de bestaande toestanden binnpn 8 jaren, 40 milloen te verwerken voor de kustverdediging. Een eigenaardig beleid 1 zegt spreker. Do heer Kuyper meende dat de coalitie niet minder hecht is dan voorheen. Zij be staat nu 13 jaren en in dien tijd beeft zij niet gesleept, niet getraineerd, maar is zij organisch in elkander gegroeid. "Voor dien tijd bestond er by de Protestanten een zeker anti-papisme en waren de Katho lieken min of meer geisoleerd. Wat in 1897 door de leiders werd ingezien, ia inmiddels bij de kiezers doorgedrongen: er bestaat nu contact tusschen Katholieken en Protestanten. Het antipapisme heeft uitgediend. Dat bleek uit het gebeurde met de Borromeus-encycliek. Men zag in, dat een verschil in geschie denisbeschouwing niets had uit te staan met beider gemeenschappelijken grooten plicht, de Christelijke grondslagen van het regeeringagezag hoog te houden. De sa menwerking tusschen de Katholieken enPro- testanten ia steeds inniger geworden, veel inniger dan de samenwerking links. j Wat het kabinot aangaat, ligt het niet op sprekers weg het te verdedigen, maar het wordt vrij algemeen in het land mot ingonomeuheid gadegeslagen en wekt in vrij breeden kring bevrediging. Het kabinet ziet in to regeereu niet in het belang van ecu deel van volk, maar van het geheele volk. Daarbij werkt het hard. Of het met beleid werkt, kan men in 1913 zien. Want dan moeten in het Staatsblad staan de ziekteverzekering, de gewijzigde ongevallenverzekering, de inva liditeitsverzekering en het tarief. Spr. is nog in het volle vertrouwvn dat de schroe ven zoo zullen worden aangezet door het kabinet, dat de wensch des volks niet zou worden beschaamd. Van zaakkennis getuigt Minister Talma's rede bij de Bakkerswet. En wat de benoemingen betreft, van links wordt geklaagd en door ons wordt geklaagd. Dat bewijst, dat het kabinet de onpartij digheid betracht. Men bedenke, dat er in Zuid-Holland in 1900 van de 183 burgemeosters slechts 13 van rechts waren. Op grond van haar ver leden mocht men links wel wat bescheide ner zijn. Spr b engt hulde aan den durf van het Kabinet om met een ontwerp voor kust verdediging te komen. Dat doet een Ka binet niet voor zijn pleizier. Dat het echter heeft gevraagd: Wat eischt het belang vau het land en wat zijn wij aan God verschul digd?, dat strekt het Kabinet tot eer. Maar wij goven geen cent uit, die niet uoodig is. Wat nu de fiuancieele toestand aangaat, slaat onze levensstandaard niets lager, dan in Engeland. Maar hier bedraagt ons budget 37.50 per inwoner, in Engeland f 54 50, Wij hebben dus geen reden tot ongerustheid. Daarbij komt, dat de in voerrechten in Engeland zoo onvergelijkelijk meer opbrengen dan hier. Er bestaat dus iu dit opzicht een zekere latitude voor ons. In hot tarief ligt een douceur voor ons. Het verval over rechtsspraak. Aan eenige beschouwingen van het Va derland ontleenen wij het volgende Stelselmatig is onze magistratuur van het volk vervreemd gehouden. Men heeft ze saamgesteld altoos uit hetzelfde krin getje der maatschappij, men heeft in groote meerderheid hen benoemd, die na hun studietijd slechts in 't gareel der rechts- bedeeling hadden geloopen en van de wereld niet veel meer afwisten dan wat men op een griffie er van ontwaart, men heeft door slechte bezoldiging de keuze nog beperkt. Zoo zijn de rechters buiten het volk geplaatst, hebben zij alle voeling er mee verbroken. En de menigte zag op als tegen steenen beeldeu tegen die def tige, in glinsterzwart gehulde mannen, die ijzig koel op wat daar ouder hen in de rechtzaal aan mis laad, ondeugd en ellende woelde, neerkeken. Een gewichtig punt is de even een voudige als onmenschkundige spychologie, welke in de rechtszaal heerscht. De rech ters kennen den beklaagde niot, als deze voor hen staat, zij moeten afgaan op den indruk van onkele oogenblikken om de straf vast te stellen. Hoe zou zulks anders dan als automatisch, naar vast tarief ge schieden? Een beklaagde, op van zenu wen, lacht zonder het zelf te weten: hij toont niet het minste berouw I Hij zit, lam geslagen van ontroering, bewegingloos in zijn bank: hij blijft, onder dit alles, ge voelloos! Hij liegt; en wie, schuldig of onschuldig, zal zich er niet toe laten ver leiden als 't om zijn eer en zijn welzijn gaan? Hij is een doortrapte booswicht Men behoeft slechts kennis te nemen van de wijze waarop somwijlen voorbedachte ïaad by moord, opzet om te dooden bij doodslag in de vonnissen wordt gecon strueerd, om zich oen denkbeeld te vormen van de kinderlijke zielkundo van velen onzer rechters. En als zij zoo de roerselen die elk gemoed bewegeu, classeeren of negeeren, hoe zullon zij zich dan indenken in den gedachtengang van menschen, die niet tot hun Btand, niet tot hun coterie behooren, niet hun ontwikkelings- on beschavingspeil hebben bereikt Een ander gewichtig punt is de wijze waarop de taak der derdediging door vele presidenten wordt bemoeilijkt. Hoevele Rechtbanken en Hoven zijn er waar een advocaat iu volle gerustheid zijn getuigen 4 décharge voorbrengt? Bij welke colleges is er niet een veelbeteekeuend verschil te constateeren in de wyze waarop de getuigen van het O. M. worden behandeld, vooral als die tot de ambtenaren dor politie behooren, en de getuigen der verdediging? Wie getrouw terechtzittingen hoeft bijge woond, weet, dat de advocaat zijn vragen al te dikwijls gecoupeerd ziet door den president, voelt dat de verdediger iu een sfeer van onwelwillendheid zijn taak heeft te vervullen eu er daardoor vaak niet in slaagt in het getuigenverhoor het licht op de zaak te werpeu, dat hij in het belang van den beklaagde dringend noodzakelijk acht. Zulks, terwijl de wet reeds den verdediger op de instrucrie vau het stnf geding allen invloed ontzegt en heul by de openbare behandeling het recht ont neemt zelfstandig vragen te' stollen! Wij goven hier slechts enkele trekken; men heeft maar oen praktizljus-societeit biunen te loopen om er meer van te vernemen De advocaten zullen u vertellen, dat niet hun pleitrede, maa. het verzamelen en het belichten der bouwstoffeo onder het ver hoor van hen de grootste moeite vergt. Eu velen zullen, als ze hun inborst laten spreken, getuigen, dat zij eens vol illusie de strafrechtszaal betraden om deungeluk- kigen in die houten bank der beklaagden naar vermogen bij te staan, maar dat zij zicb niet opgewassen gevoelden tegen gedurigen strijd met een kortaangebonden president. De Bakkerswet. De Ilaagschc hoefijzercorroépondeut van het Handelsblad schrijft: Toen de motie-Troelstra was aangenomen eu hot vooruitzicht dus was geopend op een gansch uieuw ontwerp-Bakkerswet hebben wij, eu andoren, daaruit de slotsom getrokken dat er dan natuurlijk ook een Dieuw afdeelingsonderzock met nieuwe schriftelijke gedachtenwisseling volgen moest De Standaard echter schijnt er anders over te denken, plaatst dit denkbeeld zelfs in het kader van „obstructie'en schrijft (in een driestar): „Alzoo nieuw sectieouderzoek. Een nieuw Yoorloopig Verslag. Een nieuwe jilemorie van Antwoord. Een nieuwe alge- meene discussie. Al te zaam stellig een oponthoud gevende van meer dan een maand. En dat, terwijl er nog zoo ho peloos veel onafgedaan werk te wachten ligt." Ja maar wiens schuld is dat? Toch nieï die van de Kamer? En moet de Ka- hier dan nu maar, haastig, oppervlakkig, slecht gaan werken omdat de Minister haar ëen ontwerp voorlegde dat bleek niet te voldoen? Het zal ons toch waarlijk verbazen wanneer de anti-revolutionnaire fractie het advies van De Standaard volgt en zoo weinig om een deugdelijke wetsbehandeling blijkt te geven, dat zij zich tegen een nieuw sectieonderzoek verzet. Voorloopig kunnen wij 't nog niet ge- looven. Hauptmann over TolstoI Tolstoj is dood. De wereld heeft haar tweeden Savonarola verloren. De eenige groote Christen dezer tijden is niet meer. De kerk heeft hem vervloekt. Zij zou zijn lichaam tot asch verbrand hebben, zooals dat vau Savonarola, als zy daartoe de macht had gehad. Iu elk geval beteekent de vloek haar meer; de vloek, die de ziel treft en ze aan de eeuwige verdoemenis overlevert. En weder moest dit alles ge schieden, gelijk geschreven staat. Weder is de ware Christus, de ware gezalfde: de steen des aanstoots en de heilige ergeuis. Telen hebbeu Tolstoj voor gek gehouden. Ook Jezus, den Heiland, hield men daar voor. Hij was een meusch. Hij was onze broeder. In hem brandde het verterende vuur der liefde, der meuachelijkheid. Dat hield de synode voor een vuur der hel. En in hem brandde de geest, dien de geestelijkheid met bezweringsformules niet kon dooven; wijl God machtiger is zélfs dan heerschzuehtige priesters. Tolstoj is geen hervormer geweest. Hij was meer. Wie dit niet bespeurde, zoolang hij leefde, die bespeurt het op 't oogenblik, nu zijn loopbaan is afgesloten. Wie het nu niet bespeurt zal het over twintig jaren bespeuren. Geducht, eu krachtiger klopt de heilige geestesvuist des dooden dan die des levenden tegen de kerkdeur, eu hij grijpt door, en schryft aan den binnenwand der Kerk met vurige letters zijn Mene, Mene Tekel Upharsiu." Aldus Gerhart Hauptmann iu het Berliner Tageblatt. De Stct. no. 273 bevat de statu ten der naamlooze vennootschap Amers- foortsche Stoomschoenfabriek „de Een hoorn", te Amersfoort. Doel: het fabriceeren, koopen en verhandelen van afgemaakt en onafgemaakt schoenwerk en het koopon en verhandelen van leder, schoenmakers- fournituren en alles wat in den meest uitgebreiden zin tot dat vak behoort Duur: tot 31 December 1940. Kapitaal f 100,000, verdeeld in 100 aandeden van f 1000, alle geplaatst en volgestort. Inbreng, als volledige storting op 78 aandeelen: a. een schoenfabriek, woning, schuur en erf, staande en liggende te Amersfoort, ter grootte van 4 aren 8 centiaren; b. alle connnctiën en relatiën verbonden aan de stoomschoenfabriek „de Eenhoorn"; c. alle m tchinerieëu, gereedschappen, kantoor meubelen, goederenvoorraad, alsmede alle verdere goederen door bestemming tot voormelde stoomschoeufab iek behoorende. De venuootschap woidt bestuurd door een of meor directeuren ouder toezicht van ten minste 2 commissarissen. - Naar men ons meêdeelt heeft do Amersfoortsche Badinrichting het loopende contract met de vereeniging „Het Groene Kruis" reeds opgezegd. Het Roode Ksdis. Gisterenavond werd in de Arend een openbare vergadering gehouden tot stichting van een comité Amersfoort en omstreken van het Ned. Roode Kruis, waarin als spreker optrad de gep. generaal-majoor J. de Waal. De voorzitter van het vooroopig bestuur de heer P. S. R. Wolterbeek sprak een woord van welkom en zette het doel der bijeenkomst in het kort uiteen. Generaal do Waal hierna het woord verkrijgende, herinnerde er aan dat in de tweede helft van dit jaar zyn overleden Florence Nightingale, Gustav Meunier en Henri Dunant, drie personen die zich aan de verzorging van gewonde militairen wijdden. Door hun ijver en toewijding is thans Het Roode Kruis door 42 Staten officieel erkend. Ook Nederland heeft krachtig meegewerkt aan de tot standko- ming dezer internationale voreeniging, welker doel is niet alleen het verleenen van hulp ten tyde van oorlog, maar ook bij rampen, die het land mochten teisteren. Ongetwijfeld is een oorlog de grootste ramp en een goed werk is het de nood lottige gevolgen zooveel mogelijk te reduceereu. Hoe edel dit streven ook is, toch kan een oorlog even plotseling uitbreken als een natuurramp. De hulp moet dus snel worden aangebracht. Het porsoneel moet dns ten volle voor zyn taak berekend zijn uitgerust. Bij een eenigszins groote ramp, zal echter niet steeds voldoende hulp kunnen worden verleend. "Vandaar dat vrijwillige hulp moet worden verleend, die goed georganiseerd, tal van goede werken kan verrichten, mits ver schillende personen voor de verschillende werkzaamheden aanwezig zijn, benovens bergplaatsen voor materieel. Spr. zet dan nader uiteen do verdeeling van het werk, zoodat verschillende afdeelingen worden gevormd, als voor geneeskundige hulp, verpleging e.d. Yoor do eerste afdeeling zullen uit deu aard der zaak manDen hun plaats vinden en bij de tweede meer vrouwen. De eerste draagt een mobiel karakter en de naam transportcolonne, met een artB aan het hoofd, is zeer op zijn plaats. De tweede afdeeling onder een hoofdverpleegster is een verpleogco- ionne. De samenstelling en werking dezer colonnes zet Spr. nader uiteen De transport colonne dient eeu sterkte te hebben ran minstens 25 man, om verdeeld te kunnen worden in 3 ploegen. Minstens een groep dient bij eenigerlei ramp in de gemeente te blijven. Bij een groote ramp in een bevolkte gemeente zullon bovendien nog mobiele reddingsbrigades noodig zijn. Zoo'n organisatie heeft echior leiding noodig. In de hoofdplaats der provincie dient een provinciaal commissaris als leidend persoon te zijn. Door de provinciale leiding kan meer rekening worden gehouden met de plaatselijke omstandigheden der gemeen ten. Die commissaris kan gekozen worden uit de vereenigiug tot redding en hulp verlenen bij rampen „Het Oranje Kruis", die iu tyd vau oorlog haar reddingsmate riaal ter beschikking van Het Roode Kruis stelt. Het Oranje Kruis vereenigt tal van vereenigiugen op het gebied van verpleging en hulpverleening bij rampen. Daar nu in oorlogstijd do hoofdleiding der verpleging komt in handen van het Roode Kruis, komt het Spr. voor, dat ook by vredes-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2