DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 276. VRIJDAG 25 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Iloold redacteur It. <J. K 1.8 lii; s. Abonnementsprijs: Por jaarf 4.Franco per post id. I 5.60. Por 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. itiireau: KLKIIE HiiU 6. Telet. Intrrc. 183. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels (0.40. Voor iedorcn regel meer f 0.08. Buiten hot Kanton Amersfoort per regel 10.10. (By .abonnement bolangrjjke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantor. Amersfoort in dit blad U „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bultenlandsch Adrert- bnroan D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Roode Pet. Men kent uit de berichten in de rubriek Allerlei de historie van den man met de roode pet, een dwangmiddel voor wan betalers. Zooiets is thans in do politiek voorge komen. Niet hier natuurlijk, en niet in ons werelddeel ook, maar iu Perzië. Het ia bekend, dat de tegenwoordige Perzische regeering veel moeite hoeft met de Eogelschen, maar vooral met de Russen, die begeerige blikken slaan op hun land, dat zjj het liefst zouden verdeden. Telkens sprcokt men van onaangename voorvallen, van botsingen tusschen Perzische autori teiten en de Russen die zich in het land hebben genesteld. De vertegenwoordigers van Rusland in Perzië bescbermeu openlijk personen die tot de naastu omgeving be hoorden van den verjaagden Sjah en uls ballingen zouden moeten rondzwerven, indien zij geene machtige bescherming hadden gevonden. De Perzische regeeriug is indertijd met Engeland en Rusland over eengekomen, dat deze menschen het land zouden moeten verlaten, maar een hunner heeft een aanstelling gekregen in het Engelsche gezantschapsgebouw en een ander bevindt zich te Teheran, terwijl zijn huis, waaruit de Russische vlag wappert, bewaakt wordt door Russische soldaten. Een derde bewaart de kroonjuweelen, d'.e aan de regeering moesten uitgeleverd wordeu, maar die hij stil behouden heeft, veilig ouder de Russische hoede. Maar zoodra van Perzische zijde iets gebeurt, dat den Russen niet bevalt, roepen zij om wraak Voor eenige dagen waren Perzische Bachtyaren het huis binnenge drongen van iemand te Kashan, die hen naar het schijnt beleedigd had en hadden alles kort en klein geslagen. Die man echter was een beschermeling van Rusland en had de Russische vlag uitgestoken. Waarom de Russische gezant groote drukte maakte, zoodat ten slotte de minister van buitenlandsche zaken in persoon zijne ver ontschuldigingcn moest aanbieden. Dat doende was hjj echter zoo vrij op te mer ken dat de Russische vlag soms zeer zonderlinge personen beschermde. Men had o.a. eenen consulairen agent benoemd die te Teheran een zeer slechten naam had. Tegen de benoeming is reeds vroeger geprotesteerd, maar de Russische gezant legt de protesten kalm ter zijde. Het schijnt dat de Russen vooral gebe ten zyn op den Perzischeu minister van buitenlandsche zaken, misschien omdat hy een bekwaam man is, die bij zyn land- genooton hoog staat aangeschreven. Hem betreft de geschiedenis van „de roode pet", in het Perzisch vertaald. Toen de Sjah word verdreven, beloofde de Perzische regeering, die blij was van hem af te zyn, dat zij hem jaarlijks om streeks een kwart millioen in onze munt zou uitbetalen. Perzië iB niet rijk en tie regeering zou wel willen, dat zij vau de uitbetaling werd vrijgesteld. Zij heeft eenige hoop, want het moet gebleken zijn, dat de gewezen Sjah gedacht heeft opstand te verwekken in zyn vroeger rijk, waar mede hij zich krachtens de gesloten over eenkomst niet mag bemoeien. Maar zoolang zy geene stellige bewijzen heeft, moet zij met bloedend hart het geld geven. Een gedeelte keert zij uit aan eenen zoon van dcu ex-Sjah, die te Teheran woont. Maar omtreut dio uitkeering ontstonden moeilijk heden. De minister van financiën weigerde de overeengekomen som aan den Sjah te betalen, totdat die zouden zijn opgelost. Natuurlijk bemoeide zich de Russische gezant weer met de zaak, waarmede hy eigenlijk niets te maken had. En hij richtte zich niet tot den minister van financiën, maar tot dieu'van buitenlandsche zaken, met wien hij nu eenmaal niet terecht kan. Tol zijne niet geringe verbazing ontving de minister op oen slechten dag een briefje, dat niet alleen door den Russischen maar ook den Engelschen gezant was onderteekend en door twee Choolams Perzische bedienden van het Russische gezantschap, werd overgebracht. In dal briefje stond, onder meer dat de Ghoolama zouden blijven totdat het geld betaald was. In Perzië heeft men reeds voorlang de uitvinding gedaan, die bij ous door de aanstelling van den man met de roode pet is nagevolgd. Als daar iemand zijne schulden niet betaald zet men een paar mannen bij zijne deur die onophoudelijk roepen: „Poel? Poel!" (Geld). De Ghoolams moesten de minister op die manier vervolgen. Zy riepen wel niet maar gingen overal waar de minister ging. Hij bezocht het Parlement, zijne vervolgers waren daar. Hij ging naar deu Russischen gezant om te klagen; de Ghoolams volgden hem en de gezant scheen veoi schik inde zaak te hebben. Hij liet zich weer naar het ministerie rijden; de Ghoolams stonden al by de deur toen hij aankwam. Nu was het feestdag en de Banken waren gesloten, zoodat de minister het geld niet kon beta len al wilde hij Waarschijnlijk had men juist dien dag uitgekozen om hem te plagen. Het einde is geweest dat dn Perzische regeeriug betaald heeft, maar men behoeft niet te vragen hoe zij gestemd is tegenover den Russchen gezant en ook tegenover zijnen Engelschen collega, die bij deze geestigheid heeft medegewerkt. Frankrijk Eenige leden van de Kamer hebben het plan opgevat pogingen te doen om de wegens stakingsvergrypen ontslagen spoor- wegmannen weder in genade te doen aannemen. De Temps bestrijdt dit plan met vrij groote heftigheid. De Figaro eveneens. Laatstgenoemd blad verklaart: „De Btaking der spoorwegarbeiders was een misdaad tegen het land. Wanneer onder deze arbeiders enkelen zyn, die voor hun vergrijp te zwaar gestraft zijn, zullen wij de eersten zijn om te billijken, dat die straf wordt verzacht. Maar van een algemcene amnestie, die gelijk zou staan mot een terugtocht, mag geen sprake zyn. Dat zou een bespotting zijn van de openbare meening". Duitschland De Berlijnsche president van politie heeft weer een sterk stukje uitgehaald. Er zouden te Berlijn door een gezelschap uit Tiflis liederen gezongen worden, ge maakt door Siberische gevangenen. De heer von Jagow heeft die uitvoering verboden. Hij zegt dat door die liederen, gezongen in kostuums van Siberische gevangenen, met ketenen aan de voeten, de openbare orde gevaar zou loopen. Te Zurich i», teu huize van baren schoonzoon dr. Simon, overleden do echt- geuoote van Bebel, den leider dor Duit- sclic sociaal democraten, Hoe de verhouding tusschen den ouden socialistischon strijder en zijn vrouw was, blijkt uit de volgende aanhaling uit een zijner geschriften. „Vooi een man, die in het opeubare leTen een wereld van tegen standers te bestrijden heeft, is het niet onverschillig met welken geest zijn vrouw bezield is. Zij kan hom een steun zyn in zijn stroven, maar zij kan ook een loodeu gewicht zijn voor zijn voeten en struikel blok tevens. Mjjn vrouw behoort tot de eerste categorio". En verder: „Ik heb nooit aanleiding gehad om te berouwen, dat ik getrouwd ben. Een liefdevoller, zorgzamer, opoffcrender echtgenoote had ik niet kunnen vinden. Wanneer ik wal tot stand heb gebracht, dan is dit in de eerste plaats te denken aan hare onvermoeide medewer king. En zy heeft vele moeilijke dagen, maanden en j ren moeten doorleven, voor dat de zon vau kalmer tijden baar ging beschijnen". Groot Britannie. Honderd zeven feministen, die Dinsdag gearre8teer] werden, zijn ingevolge de in structies van minister Churchill weder op vrije voeten gesteld zonder getuigenverhoor daar zij alleen beschuldigd waren van het aandoen van overlast. Twee en-vijftig suffragettes, beschuldigd van bet stukslaan van ruiten en van een aanval op de politie, werden veroordeeld, meereudeels tot 5 p. boete of een maand gevangenisstraf. Een groot aantal harer besloot gevangenisstraf te ondergaao. De vrouwen, die gisteren een aanval hadden gedaan op de woniug van den eersten minister, verschenen heden voor de politierechtbank in Bowstreet. Nu ook de tegen haar ingebrachte beschuldiging van het aandoen van overlast moest wor den ingetrokken, wees de rechter er op, dal deze wijze van doen, als het ware, uitlokt tot het plegen van nog meer ge weld. - Londen gaat het voorbeeld van andere Engelsche steden volgen en opent eveneens een veldtocht op de ratten, met het oog op het gevaar, dat deze dieren, als verspreiders van besmettelijke ziekten, kunnen veroorzaken. De raad van Holborn Borough is reeds begonnen met een onderzoek van de in de borough gelegen gebouwen in de eerste plaats die, welke door bun ligging, als anderszins, als het ware, zyn aangewezen als verblijfplaatsen voor ratten. Aan de bewoners van huizen, die ratten herbergen, zul worden medegedeeld welke maatregelen zy moeten nemen tot verdel ging van het schadeljjke ongedierte en wanneer in het een of ander huis bewaar plaatsen van provisie worden ontdekt, die niet behoorljjk ontoegankelijk gemaakt zijn voor do knagers, moet op laBt der politie verbetering worden aangebracht. Ook zijn aan de bewoners van de borough de noodige raadgevingen verstrekt ter af wering van besmettingsgevaar. Rusland. Te Petersburg waren gistermiddag op het „Newsky Prospek eenige duizenden mannelijke en vrouwelijke Btudenten bij eengekomen, zoodat het verkeer was ge stremd. Een student bevestigde aan eeD kran tonkiosk tegenover de Kasan Kathedraa een zwarte vlag met hot opschrift: „Weg met de doodstraf. De politie maakto herhaaldelijk een charge met do blanke sabel en drong de menigte terug naar het Nicola station. Eenige personen werden gekwetst. Italië In do vergadering, waarmede de zitting van den Romeinschen Gemeenteraad ge opend werd, hield burgemeester Nathan een rede, welke met begrijpelijke belang stelling was tegemoet gezien, wijl verwacht werd, dat Nathan thans zou antwoorden op de aanvallen, welke hij van clericale zijde in het binnen- en buileolaud te ver duren had gehad wegens zyn bekende uitlatingen by de Torigo herinnerings plechtigheid. Nathan was intusschen zeer sober in z|jn verweer. In zijn telkens door stormachtige toe juichingen onderbroken redevoering, merkte hjj slechts op, dat zyn vorige feestrede onverdiend tot een nationale en internatio nale gebeurtenis was gemaakt. Hy eu de Gemeenteraad zag met gerust heid en vertrouwen het nationale en inter nationale oordeel tegemoet, en zagen met verachting neer op sommige onhebbelijke uitvallen, die in strijd waren met de feiten en met het gezond verstand. Daarna nam de leider der „gematigden* de heer Monti, wiens party iu boudgenoot- sohap met de clcricalen staat, bet woord, en verklaarde tot bljjile verrassing van de overgroote meerderheid der vergadering,' dat hjj zich bij de vaderlandlievende woorden van Nathan ten volle aausloot. Kreta. Godurende de zitting van Woensdag der Kretensische Nationale Vergadering, waren de MohammedaanBche afgevaardigden afwezig. Alle christelijke afgevaardigdeu onderteekenden het volgende besluit: „De Nationale Vergadering der Kreten sische Hellenen, besluit vast en onveran derlijk, vast te houden aan het nationale programma, dat door de vaderlandsliefde van het Kretensische volk en de groote offers van geheele geslachten geheiligd is. Zij hoopt en is er van overtuigd, dat de beschermende mogendheden, die in zoo hooge mate tot den tegenwoordigen stand van zaken op het eiland hebben bijgedragen, hun werk van rechtvaardigheid, dat do historie in hare annalen zal vermelden, zul len voltooien en door hun toestemming tot de vereeniging van Kreta met het vrjje Koninkryk Griekenland, datgene zullen verwerkelijken, waarvoor het geheele Kre- teusische volk sinds September 1908 heeft geBtreden". Eerst op het oogenblik, waarop de zit ting werd gesloten verschenen ook de Mohammedaansche afgevaardigden in de zaal. Tweede Kamer. Bij de gister gehouden voortzetting van de algemeene beschouwingen vo volgde de heer Kuyper zijne rede van Dinsdagna middag. H|j is van oordeel dat de sterkte van

De Eemlander | 1910 | | pagina 1