WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 25 November 1910. Hoogste barometersta id 771.4 in.M. te Dodo, laagste 754.S te Lahague eu Hedoix Verwachting tot den avond van 25 No vember 1910. Meest matige O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken, waarschijnlijk sneeuw of regeu. Temperatuur: Minder kouden nacht. Barometerstand te AMERSFOORT 760 mM. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 36 Laag6te hedennachtF. 24 Hedenmiddag 12 uur F. 31 het kabinet ook blijkt uit de omstandig heid, dat de wijze waarop het kabinet hier is aangevallen, meer doet denken aan speldeprikken dan aan 6lagen met het zwaard. Want zaken als de Zondagrust- circulaire bij het koloniaal debat en de Heldersche quaestie zijn aangelegenheden van ondergeschikt belang. Spreker kwam op tegen de voorstelling alsof de rechtsche coalitie zichzelf in de schoolwetquaestie opgelost en overleifd heeft. Ten eerste is het onjuist, dat de rechtsche groepeering haar ontstaan te dunken heeft aan die quaestie. Ook betwist spreker, dat de onderwijsquaestie reeds ie opgelost; van gelijkheid tusschen openhaar en bijzonder onderwijs is nog in de verste verte geej sprake. Maar ook al ware de sclioolquaestie opgelost, dan nog moeten wij op onze hoede zijn om te behouden wat verkregen is; dus ook dan nog, zelfs al neemt men aan dat de rechtsche par tijen zich voor de onderwijszaak verbonden hebben, zou na oplossing dezer quaestie de bestaande, groepeering gowenscht blijven. Wat de heer Kuyper verder zei, kwam hierop nter: Het recht van bestaan der anti-revolutionnaire partij staat of valt niet net de onderwijsquaestie maar vloeit voort uit de tegenstelling tusschen tet hetero nome beginsel volgens hetwelk do meusch zich afhankelijk voelt van een koogere macht en het autonome beginsel volgens hetwelk slechts onze eigen wil ons handelen bepaalt. En nu is de meerderheid van ons volk allengs bij instinct gaan voelen, dat degenen die zich tegen hel autonome beginsel verzetten, daarmee meteen waken tegen het losma ken van velerlei historisch verband waar door de nationale vrede werd verstoord. Degenen, die leven uit het heteronome beginsel trachten dan ook, door reorganisa tie van het bedrijfsleven, door te pogen, daaraan weder een eigen organisatie to verschaften, de desorganisatie van de Revolutie fveer te boteren. De heer De Yisser, een heel andere beteekenis gevend aanhet woord hetero noom, ontwikkelde daartegen zijn beden kingen, beloofde dat een bedrijfsorganisatie juist het heteronome beginsel aan zou tasten, het Ziektcverzekeringsoutwerp van Minister Veegens beter vond dan dat van Minister Talma, omdat bij het eerste het eigen leven der bestaando organisaties werd geëerbiedigd en het ontwerp des heeren Talma ook in strijd achtte met het beginsel van dr. Kuypers grooto amende ment op de Ongevallenwet. Zoodat hij verwarring duchtte tusschen Staat en Maatschappij en een opslokken van het christelijke door het democratische beginsel. Daar ging de „heteronome" eenheid van de coalitie! roept de overzichtschrijver in Handelsblad uit. De heer Drucker demonstreerde het vooze vau de antithese aan de jongste verschillen rechts (o.a. die bij de Bakkers wet geblekcu), aan de zuinigheid van dit ministerie met specifiek christelijke maat regelen een half uur later Zondags opening van 't Rijksmuseum en 't doen vervallen van Zondagstreinen behalve in 't Zuiden des lands! en aan de afwezigheid van christelijke politiek behalve op 't stuk van onderwijs en van benocmiugen. Hoe weinig eenstemmig men rechts denkt over zedelijkheid, blijkt o.a., gelijk die afgevaardigde opmerkte, uit het feit dat De Nederlander het ambtenaressen- ontwerp veroordeelde als een uitting vau „geforceerde zedelijkheid". En over Zon dagsrust, zelfs over Zondagsheiligiug zijn de heeren rechts 't zóó weinig eens, dat iu een Roomsch Volkshuis te Rotterdam des Zondagsavonds dansmuziek gespeeld wordt 1 De hypnose van de zoogenaamd „christelijke beginselen" op de kiezers, begint da'n ook uit te werken, al staat de politieke coalitie natuurlijk, door belangen gemeenschap, nog vast genoeg. En het Kabinet geniet iu de rechtsche pers niet meer dan een succes d'cstime. De gelegenheid voor vruchtbaren arbeid in de neutrale zóne is, onder deze omstan digheden, voor dit Kabinet met zijn groote meerderheid eu met, daartegenover, de zachtheid van de oppositie, heel mooi. Maar er schijnt, zoo vreesde de heer Drucker, niet veel te zullen geschieden. Men had van dit Ministerie de oplossing van het legervraagstuk gehoopt, doch men kreeg alleen het mislukte tweeploegen- stelsel en voorts een voorstel om millioeoeu ie geven voor doode weermiddelen. Terwijl, bij Marine de Minister door brieven die den driftigen ijver van den bekeerling toonen, verdienstelijke vlagofficieten uit do vloot doet heengaan. Als eeuige uitweg zag de afgevaardigde van Groningen een samenwerking tusschen verwante groepen rechts en links. Werexiedenkaakten. Men meldt aan het H. D., dat de directie der H. IJ. S. M. een gunstige bepaling in 'het belang van de houders van werkmans- kaarten heeft getroffen. Aan houders van werkmanskaarten is namelijk toegestaan, bij ongunstig weder, wanneer het werk gestaakt moet worden en bij ongesteldheid met een vroegeren trein te mogen reizen, dan op de kaait vermeld wordt Dit levert voor de betrok kenen zeer zeker een groot gemak op. Tegen de 46 miilioen. Op het adres, dat in verschillende plaat sen van Zeeland ter teekening heeft gele gen, inhoudende het verzoek aau de Twee de Kamer het wetsontwerp op de kustver dediging niet aan te nemen, is door ruim 2100 personen geteekend. Verzending van eet- en drinkwaren. Mei ingang van 1 December zal de H. IJ. S. M. manden of kisten met wijn en likeuren iu flesschen, sigaren, eet en vleeschwaren niet meer ougezegcld of ongeplombeerd ten vervoer aannemeu. De ze maatregel is een gevolg van de veel vuldig voorkomende diefstallen. Oranjevekeeniging. Gisterenavond hield de Oranjevereni ging, onder voorzitterschap van den heer C. W. F. Reijckers, een algemeene leden vergadering in cafe Ottc Bij de opening herinnerde de Voorzitter aan de feesten op 30 April en 31 Augus tus, waarop met groote voldoening kan worden teruggezien. Een woord van dank wenscht hij te brengen aan de politie en aan Amersfoort's Vrijwilligerskorps Verder aan de plaatselijke pers, die der Vereeni- ging steeds ter wille was Het doet den voorzitter genoegen, dat deze nu weer in haar geheel aanwezig i6. Er heeft een mis verstand bestaan met een der bladen, dat uu echter uit den weg is geruimd. Met voldoening ziet de voorzitter, dat weer een vertegenwoordiger van dat blad aan wezig is, gaarne beveelt hij de verecniging verder bij bedoeld blad ten zeerste aan Ten slotte daukt de Voorzitter het be stuur van Birkho-veu voor het beschikbaar stellen vau het sportterrein. Hierna leest de secretaris de notulen van de vergadering van 16 Maart 1910, die onder dankzegging worden goedge keurd. Het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester b.cngt een woord vau dank aan de heeren Meester, Reijckers en Van Luntcreu, die uu reeds 5 jaar zeer veel voor de vereenigiug hebben gedaan Verder aan de commissarissen en vooral aan do heeren N. W. van Heggelen en H. J. Groote Balderhaar ten Velde, die wegens vertrek moesten bedanken en wien het eerelidmaatschap is aangeboden. Dank zij het ijverig wei keu der propagauda com missie is hot ledental stationnair gebleveu. Door verschilleude extra bijdragen sluit de kas weer met een voordeelig saldo van f 211.08. De inkomsten bedroegen f 1211 21, de uitgaven f 1000.13. Het verslag eindigt met een k achtige opwekking het ledental te vcigrpoten Het verslag wordt met een woord van dank goedgekeurd. De heer Steciihoff Jr. brengt namens de commissie tot nazien der rekening en verantwoording verslag uit. Boeken en be scheiden ziju aau een serieus oudeizoek onderworpen eu alles is in de beste orde bevonden, waarom de commissie voorstelt den penningmeester te dechargeeren. Al dus besloten. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden herkozen de heeren I. J. Cohen en D. Meester en gekozen de heer D. Schoonevcld, die de benoeming aanvaarden. Tot leden van de propagandacommissie worden gekozen de heeren Willemsen en Steenhoff Jr. die eveneens de benoeming aannemen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Dinsdag, op het Concours-Hippique te Chicago, heeft Blackpa3dy van dr. Bemelmans met luitenant Cobiijn in den zadel een eersten, Held van luit. Mathon, bereden door den eigenaar, een derden prijs behaald. Woensdag heeft Held een derden en Blackpaddy een vierden prjjs behaald. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders Daar aanleiding van een adres betreffende de straatverlichting in de Kamp straat, luidt in zjjn geheel als volgt: „Wij hebben de eer U bierbg weder aan te bieden het adres van G. A. van Loo'e.a. waarbg adressanten verzoekende Kaoppstraat te doen verlichten op gelijke wijze als do Utrechtsche straat. Over dit adresf hebben wij het advies van de Com missie van bijstaud in het beheer van de gasfabriek ingewonnen, welk advies U hierbij gelieve aan te treffen. Volgens het daarbij overgelegd rapport vau den direc teur zouden, indien een zelfde verlichting als in de Langestraat en Utrechtsche straat aangebracht werd, tenminste 9 overspan ningen gemaakt moeten worden, waarvan de kosten bedragen f 630. De jaarlijksche kosten van deze verlichting worden geraamd op f 460. Op minder kostbare wjjze kan een belangrijke verbetering verkregen worden door het verplaatsen van 3 en hot bij plaatsen van 2 lantaarns, afkomstig uit de Arnhemsche straat. Indien op 4 lantaarns tevens do 4 dubbele branders, die in de Arubemsche straat overbodig zullen worden, aaugebracht worden, zal de verlichting kunnen geschieden door 7 nachtbranders on 8 avondbranders. In de St Jansstraat zou dan nog een lautaarn kunnen worden bijgeplaatst, terwijl door verplaatsing van een lantaarn het terrein achter de manege ook beter verlicht zal worden. De installatiekosten van deze verbetering bedragen f 50 zouder berekeniug van de waarde van het materieel, dat afkom stig is van de vroegeie verlichting in de Arnhemsche straat De jaarlijksche kosten van deze verlich ting worden geraamd op f 300, terwijl de tegen woordiging verlichting jaarlijks kost f 135. De minderheid van ons college onder schrijft het advies van de commissie niet; zij acht het wenschelijk, in de Kampstraat de zelfde verlichting aan te brengen als in de Langestraat en andere straten. De meerderheid daartegen acht het verkeer in de Kampstraat niet van dien aard, dat het noodig is, aldaar eene verlichting met overspanningen aan te brengen. Wel acht de meerderheid het gewenscht eene ver betering, zooals ook door de Commissie van bijstand gewenscht wordt, te doen uit voeren. Op grond van liet bovenstaande hebben wij derhalve de eer U voor to stellen, conform het advies van de Commissie van bijstand te besluiten. Het advies van de Commissie van bij stand in het beheer van de gasfabriek, luidt als volgt: „Naar aanleiding van het in onze handen om bericht en raad gestelde adreB van een aantal bewoners van de Kampstraat, waarbg verzocht wordt in die straat de zelfde verlichting aan te brengen als thane reeds in de Utrechtsche straat bestaat, hebben wij een rapport van den directeur der Gasfabriek verzocht, welk rapport hierne vens in afschrift gaat. Naar aanleiding van dit rapport zijn wg tot de conclusie gekomen, dat het niet wenschelijk is in de Kampstraat een ver lichting met overspanning en invertlicht aan to brengen, daar deze zoowel in aanleg als iu onderhoud vrij duur is en het ver keer op de Kampstraat eene dergelijke uitgaaf niet gebiedt. Wel achten wij het wenschelijk de verlichting aldaar te verbeteren en meenen wij, dat dit op voldoende wjjze kan ge schieden door uitbreiding van het aantal lantaarns en het aanbrengen van dubbele branders zooals dit nader in het rapport van den directeur der Gasfabriek is ont wikkeld en waaraan wy ons refereeren. Tevens voegen wij hierbij een teekening aangevende de plaatsing der lantaarns, zooals wy die wenschelijk achten," AGENDA. 25 Nov. Cursus voor Vrouwenkiesrecht in de Zwaan. 27 Nov. Amer8i. Tooneolver. D. I. U. Soiróe Amusante in de Kroon. 11 Dec. Uitvoering Tooneelver. van de Ver. Volksweerbaarheid in de Kroon. 13 Dec. Toonkunst, Amieitia. 14 eu 15 Dec. Bioscope Voorstellingen in de Kroon. 15 Dec. Lezing van Dr. Beyerman voor den Ned. Protestantenbond. 16 Dec. Liederenavond van Julia Cnlp. 26 Dec. Uitvoering Tooneelver. „Knnst na Arbeid" in de Kroon. 3 Jan. Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon. Opzienbarende arrestatie. Dinsdagavond is A. J. Veldhoen ontvanger van de gemeente Elburg, gearresteerd en gevankelijk te Zwolle binnengebracht. Wij vernemen over deze opzienbarende arrestatie uit goede bron hot volgende: De heer V. is 50 jaar, secretaris van Doornspijk, ontvanger van Elburg en pen ningmeester van bet „Nut". Hij genoot een verbazend groot vertrouwen; de boeren brachten bij hem de spaargelden voor de Nutsbank, die door hem in hun boekjes en in zijn klad-kasboek werden genoteerd. De heer Meyer hield het grootboek en de heer V. moest aan hem de bedragen weer opgeven. De heer V. speculeerde, en vermoed wordt, dat hij gemeente en Nuts- gelden over en weer misbruikte. De vorige week kwam de heer Spijker boer bij den heer V. om f 3000, die hij op de Nuts8paarbank had. De heer V. stuurde hem weg, zeggende dat hij morgen maar weer moest komen. Toen dit drie dagen gebeurde vervoegde Spijkerboer zich bij den hoer Meyer en toen kwam uit, dat de hem- Meyer slechts f 50 op het grootboek had en Spijkerboer f 3000 op zrjn boekje. Dadelijk werd er een spoedeischende bestuursvergadering van het „Nut" belegd en daar viel V. door de mand. Hjj is toeo dadelijk naar Den Haag gereisd. De burgemeester zond hem twee agenten van politie achterna. Dezen zochten hem te Wapenveld by zijn zoon en werkelijk kwam hij daar 's avonds aan en werd ge vangen genomen. Hij had vrij veel geld bij zich, dat naar zijn zeggen aan de gemeente behoorde. Bij het opmaken vaD de gemeentekas kwam deze uit. Toen het feit van de ver duistering niet meer te ontkennen viel, zei de heer V,: „'t Ib maar goed, dat het uitgekomen is, andere had ik mg er nog dieper ingewerkt." V speculeerde en de verduisteringen dateeren reeds van voor vier jaar. Natuudyk loopt 't storm om de spaarpenuingen. Wel is gebleken, dat vele boekjes meer aanwijzen dan het grootboek, aiaar het bedrag is nog niet te benaderen; men vermoedt, dat het tekort in de duizenden loopt. De Nutsbank heeft een reserve van f 32000 en zal allee wel uitkeeren. De heer V. heeft aangeboden zijn be zittingen te verkoopen, teneinde de ge maakte schuld te dekken. De ontsteltenis is zeer groot in het rustige Elburg. Rechterlijke vergissing. Het gerechtshof te Marseille heeft bg vergissing een doodvonnis geveld over twee beschul digden, wien het die straf niet had toege dacht. Vier boeven, die tot twee verschillende

De Eemlander | 1910 | | pagina 2