DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland. binnenland! No. 279. DINSDAG 29 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG DE EEMLANDER. Hoofdredacteur H. R IJ KR IV S. Abonnementsprijs: Per jaar14.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: ULGIKK H.I.U9 6. Telef. Interc. INS. Prijs der AdvertentiCn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet banton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuueu- en Bulteniaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71- 7b Amsterdam Frankrijk De Rochette-commissie heeft Vrijdag Rochette zelf verhoord en Zaterdag nog eenige andere personen. Zij is nu gereed met haar getuigen- jerhooren Heden komt ze weer samen, ten einde de con clusies te bespreken waartoe de verhooren geleid hebben. Die zullen in een verslag verwerkt worden, dat zal worden opge maakt door een rapporteur. Daarna is bet woord aan de Kamer; zij zal, na kennis genomen te hebben van het verslag, moeten beslissen, of de autoriteiten dat zyn minister Clemenceau en Lépiue, de prefeot van politie regelmatig gehan deld hebben bij de vervolging van Rochette. M.a.w. zij zal ten eerste hebben uit to maken, of het geoorloofd is dat de regae- ring, die het werken van een speculant gevaarlyk acht voor de maatschappij, een „strooman* zoekt, om een klacht in to dienen en den financier ten val te brengen. Ten tweede zal zij moeten beslissen, of in dit geval uitsluitend zorg voor het alge meen belang de dryfveer der autoriteiten geweest is, dan wel of er corruptie en speculatie in het spel was. Men weet dat op den dag van Rockette's arrestatie ter beurze de aandeelen zynei maatschappijen outzaglyk daalden. Rusland. In het dagblad Retsj is het laatste artikel van Tolstoj's hand verschenen. Het draagt tot opschrift: „De doodstraf", en het is geschreven in het klooster van Optine, na Tolstoj's vlucht uit Jasnaja Poljana. Tolstoj drukt er zyn verontwaar diging over uit, dat de doodstraf nog altijd maar wordt toegepast. Zij is geheel nutte loos, schryft Tols.oj, want ze schrikt niet af, en heeft als eenig nut dat de beul er een salaris door verdient. Er bestaat maar één middel, zegt Tolstoj, en dat is: „in den geest der menschen het begrip van den mensch en zyn bestemming op te wekken en hem te overtuigen van de noodzakelijkheid om zyn daden te verant woorden." Tolstoj wil dat de opbrengst van de uitgave zijner geschriften gebruikt zal worden om Jasnaja Poljana te koopen, ten behoeve der boeren van de streek. Waarom hy hun het landgoed niet direct vermaakt, is niet heel duidelijk. Gravin Tolstoj is ziek door al de ellende die ze heeft uitgestaan in den laatsten tyd: eerst de vlucht en toen de dood van haar man. Volgens de Vossische Zeitung heeft de Russische politie a^e cinematografische films van do begrafenis van Tolstoj in beBlag genomen. Tolstoï heeft de uiterste wilsbeschik king over zijn werken kort vóór zijn dood opgesteld. Zijn dochter Alexandra belast Tolstoï daarin met de uitgave dezer werken onder voorwaarde, dat de geheele opbrengst van do eerste uitgave zal gebruikt worden om Jasnaja Poljana ten bate van de boeren van zijn landgoed, wien hij dit vermaakt heeft, uit te koopen. Nadat de eerste uitgave is uitgeput, worden de werken vau Tolstoi eigendom van 't alge meen. De meerderheid der ongedrukte manuscripten bevindt zich in bezit van Tsjertkoff,evenzoo het dagboek, dat tot op eenige dagen voor Tolstoi's dood is bygehouden. De afschriften van alle manuscripten zyn in het filiaal van de Rijksbank te Toela gedeponeerd. Italië Er is veel gesproken over de rol, die kardinaal Mery del Val spoelt in de tegen woordige politiek van het Vaticaau. Over het algemeen houdt men hem verantwoor delijk voor de overzoenljjkc houding, die de Paus ten opzichte vau verschillende quaesties van den laatsten tyd heeft aan genomen. Hoewel de geruchten, die omtient het in ongenade vallen van den machtigen staatssecretaris, steeds met het m, este voorbehoud moeten worden aanvaard, schijnt er echter thans, indien men de Tribuna gelooven mag, toch wel iets van aan te zijn. Dit blad betoogt dat het niet de jeugdige kardinaal doch de Paus zelf is, die de tegenwoordig,, politiek van het Vaticaan leidt. Mery del Val houdt zich integendeel veel meer aau de traditioneele door Paus Leo XIII gevolgde gedragslijn dan de Paus. Herhaaldelijk zou Mery del Val dan ook op eerbiedige wijze critiek hebben geoefend op hetgeen de Paus deed, laat stelijk nog ten opzichte van de encycliek Editae Saepe, aan de redactie waarvan Mery dol Val part uoch doel zou hebben gehad. Zoowel de breuk met Frankryk als de moeilijkheden mot Spanje, moeten dan ook uitsluitend aan het optreden van de Paus zelf worden geweten. Herhaaldelijk heeft dan ook, door den invloed van den kardinaal, de Paus zijn oorspronkelijke voornemens laten varen en zjjo houding gewjjzigd. Thans zou echter de overeenstemming tusschen Paus en kardinaal weer geringer dan ooit zijn, eu de kardinaal zou er over denken, zich uit zijn ambt terug :e trekken. Reeds twee jaar geleden zou Mery del Val ook om ontslag hebben verzocht. Bovenstaande mededeolingcn van do Tribuna, die blijkbaar uit de omgeving van Mery del Val zelf komen, schijnen bedoeld als een poging van den kardinaal om zich door middel van de pers te ver dedigen tegen de verwijten, die hem sinds lang, en niet hoi minst van R.-Katholieke zjjde, worden gemaakt. Groot Britannik. De Koning heeft een proclamatie getee- keud, waarbij het parlement wordt ont bonden en een nieuw wordt bijeengeroe pen tegen 31 Januari. Belgis. Het bulletin omtrent den toestand dor Koningiu luidde gisteren als volgt: De dag is rustig voorbijgegaan, de bronchiaal- katarrh vermindert, matige koorts. Twkedb Kamkr. Gisteravond is men begonnen met de bogrooting voor Landbouw. Op deze begreoting is een post van 20.000 gulden uitgetrokken als oerste termjjn ?an een subsidie, dat tot drie tou groeien kan, voor de in 1913 te 's Gravenhage te houden nationale landbouwtentoonstelling. Daartegen had de heer Bolsius bezwaar, maar vau alle zjjden bleek men er zoozeer mede ingenomen, dat diens amendement in tweeden terwijn alweer we d ingetrokken: do Kamer zal 't dan doen zonder do détails vnu de koBtcnramiug to kennen. Intusschen had ook de hoor Pollema geïn- formeord of de Minister nu niet uieteen als voorwaarde tot hot subsidie kon be dingen, dat de tentoonstelling 's Zondags gesloten wordt De heer Dolk zette uiteen, uat tentoonstelling en 's Zondags sluiten twee begrippen zijn, die lijnrecht tegenover elkaar staan. Do Minister begreep ook, dat zijn heele subsidie van '/3 der kosten weggeworpen zou zyn wanueer alleen op werkdagen de expositie te zion zou zijn. Ik mag, zeide minister Taltna, mijn per soonlijke overtuiging het gansche volk niet opdringen. Alleen een algemeone wet zou het vraagstuk der Zondagsheiliging kunnen oplossen voegde hij er aan toe onderhaudsche maatregelen mocht noch kon hij toepassen zoolang een groot deel des volks juist op Zondag by voorkeur tentoonstellingen bezichtigt. Hoe pijnlijk het bem dan ook was, hij mocht het verzoek van den heer Pollema niet in willigen. De heer Duymaer van Twist decreteerde, dat landbouwers en arbeiders best in de week naar de tentoonstelling konden gaan en dat de Minister moest doen wat de groote meerderheid des volks van de Regeering verlangde. Ily en de heer Pollema vroegen dus stemming over den post: by gebrek aau aanwezige leden zal die stemmin" heden plaats vinden. Het mynwezen werd daarop breedvoerig besproken. De heer Vliegen diende een motie in, ten einde het verslag over het Staatsmijnwezen in handen te stellcu ecucr Kamercommissie ter fine van rapport Do motie zal later behandeld worden. Des morgens warou de algomeene beschouwingen over do Staatsbegrooting voortgezet. de 46 millioen. De „Independance Beige" komt nog maals terug op de quaeatie van Vlis- singen en zegt: „Van welken kant men ook de zaak beschouwt, het is onmoge lijk een ander gevolg der uitvoering vun het versterkingsplan te zien dan dat het onmogelijk wordt voor Engeland om België te hulp te komen als er een in val wordt gedaan, en de deur gesloten wordt ten bate van den Duitschen rechtervleugel, die zich dan vrijelijk door België kon verspreiden. „Op die wijze zou Nederland, dat met zooveel, zorg waakt voor inachtemen van de neutraliteit, ten opzichte van ons, op de neutraliteit inbreuk maken. Dat mag niet geschieden". hoofdbestuur tot nut van 't algemeen. Het hoofdbestuur der Maatschappij deelt mede, dat, ter vervanging van mej. E. S. Bienfait te Amsterdam en den heer A. E J. Bertling te Leeuwarden, die volgens rooster op 1 Juli a. s. als hoofdbestuurders moeten aftreden, door de commissie, samengesleld volgens art. 45 der wet, zijn opgemaakt de volgende dubbeltallen: Vacature mej. E. S. Bientait; 1. mevr. M. LeimanBosch, oud-leerares bij het kook- en huishoudonderwijs, lid van het bestuur van „Ons Huis", te Amsterdam; II. mej. dr. J. van Anrooy, directrice van de „School voor maatschappelijk werk" te Amsterdam. Vacature A. E. J. Bertling I. dr. L. Leo de Leeuw, voorzitter van het de partement Borgen op Zoom; II. D. M. Kruisinga, voorzitter van het departe ment Zuidhorn. de quakstik in schil'luidkn. Gister is door den burgemeester van Schipluiden)bij de justitie een klacht ingesteld tegen het Raadslid P. v. Leeuwen, ter zake van beleediging. Dit Raadslid (v. Leeuwen) had in een intervieuw zich op beleedigende wjjze over den burgemeester uitgelaten en hem zelfs beschuldigd geldeD ton nadeelo der gemeente ontvreemd te hebben. Ge vraagd wat er uu eigenlijk zat tusschen den Raad en den voorzitter, zeide het Raadslid van Leeuwen het volgende: De „Hoofdelijke omslag" is van 1908 tot nou van f2000 gestegen op f 4000. Nou ziju de salarissen wel verhoogd, maar dat is niet meer dan 1 1000. Waar zijndieandero f 1000gebleven? Die gebruikt de burgemeester onder be dekte termen. Toen zyn dochter hom waarschuwde, niot te veel te zeggen, wilde v. Leeuwen vorder niets meer loslaten. Gebleken is, dat de begrootiug, v. Leeuwen noemde t „hoofdelijke omslag", zoo gestegen is, doordat aan salarissen ruim f 1000 meer werd betaald het laatste jaar, terwijl nog andere uitgaven als f325 voor een krankzinnige enz. enz. met elkaar ook f 1000 zyn. Nederlandschk gkzantsqhap bij de portugeesche republiek. De correspondent der N. R. Ct. te Lis sabon schryft Het zal u vermoedelijk nog niet bekend zijn, dat onze gezant hier, mr. W. Doude van Troostwijk, de plaats zal innemen van jhr. utr. l'esta, den onlangs overleden gezant te Madrid. Mr. Doude van Troost wijk zal de vertegenwoordiging van Neder land in Spanje en in Portugal waarnemen, eu in het najaar wordt Madrid zyn offi- ciecle standplaats. Nederland zal dus in de toekomst in de Poriugeesche republiek geen daar verblij vend gezant meer hebben, zooals tot nu toe hot geval was. Tot den zomer van 1911 bljjft oir. Doude van Troostwyk echter resideeren te Lis sabon. Alg. Ned. Werkl. Verbond en Vrijz.-Dkm. Bond. Vanwege het Alg. Ned. Werklieden verbond had Zondag in samenwerking met het hoofdbestuur en de afdeelingon van deu Vrijzinnig-Democratischcn Bond te Utrecht een buitengewone algemeone vergadering plaats ter behandeling van het onderwerp: „Het Grondgebruik voor Landarbeiders, als middel tot de economische verheffing der Laudarbeidersklasse*. Voorts was aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur van den Vrjjz. Dem Bond, tot het iu het leven roepen in samenwer- kijg mot het A. N. W. V, en andoro op

De Eemlander | 1910 | | pagina 1