"stadsnieuws. "kunst" en wetenschappen. WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtzaken, ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin 1U.50 unr. De Bilt, 1 December 1910. Hoogste barometersta id 771.6 m.M. te Thoistadn, laagste 752.3 te Lahague. Verwachting tot den avond van 2 De aember 1910. Meest matige Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot betrokken, waarschijnlijk nog regen of sneeuw. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 39 Laagste hedennachtP. 36 Hedenmiddag 12 uur F. 39 Hij zeido wat er precies ten kantore van den heer Lek tusschen dezen en den rechercheur is voorgevallen: de rechercheur had uitdrukkelijk gezegd, dat hij moest informeeren of de te decoreeren arbeider van positief Christelijke beginselen waB en die mededeeling was niet ééns, maar meermalen gedaan. Aldus kon de heer Borgesius niet dan in de veronderstelling verkeeren, dat de rechercheur in opdracht van anderen handelde en was het in zijn eersten termijn niet noodzakelijk geweest scherper nog dan hij deed te laton uitkomen, dat hij de Regeering niet beschuldigde hier zelf de informatie te hebben gewenscht. Maar had het hem getroffen als een verblijdend feit, dat de Minister Talina als een beleediging de veronderstelling afwees, dat hij zulke inlichting zou hebben doen inwinnen, de Minister Heemskerk had zich alweer veel minder positief daaromtrent uitgelaten en verklaard, dat hij niet ivilde ingrijpen in de wijze waarop de ambtenaren ten deze te werk gaan. De heer Borgesius deelde nog mede, dat aan alle ambtenaron bij de post en de telegraphic is gevraagd, van welk geloof zij zijn. De heer T y d e m a n, die opmerkte dat de Minister niet had geantwoord op de vraag of van overheidswege de christelijke beginselen mochten worden gepropageerd, gaf ook nog eenige cijfers ter adstructie voor wat hij over partijdigheid bij benoe mingen had gezegd. In het arrondissement Breda waren in 1900, van de 42 notarissen 14 protostant. Van die 14 plaatsen zijn er thans 6 omgezet (Roomsch gemaakt) en 1 opgeheven. De helft van le Protcs- tantsche notarissen is uaar dus verdwenen. Eu van de kantonrechters in hetzelfde arrondissement is er thans geen een meer Protestaot. De heer Roodhuyzen wees er op, dat men van de ordinantiën Gods wel in verkiezingstijden hoort, maar niet in de Kamer, getuige de houding van minister Talina ten aauzion van de Zondagssluitiug der Landbouwtentoonstelling. Nu kan onze Lieve Heer wachten minister Talma heeft nu geen tijd voor de ordinantiën Gods, waarmee hij als propagandist het land doortrok (beweging en gelach). Minister Talma: Dat is schandalig! Staking van Studentkn. Op eene Dinsdagavond te Utrecht gehouden vergadering van nagenoeg alle tandheelkundige studenten is „noodge dwongen zooals zy zevgen het volgend besluit genomen: „De studenten der tandheelkundige kliniek aan de Universiteit te Utrecht wenschen genoemde kliniek niet weer te bezoeken vóór de heer Grevers als direc- teur cu examinator aftreed. Op bedoelde vergadering worden tal van grieven aangevoerd tegen den heer Grevers als directeur, lector, examinator en als mensch. Bedoeld besluit werd met op éèn na algemeene stemmen genomen. Adhaesie-betuigiugen zijn reeds ingeko men van onderscheideu gevestigde tand artsen. Een officieel verslag der vergadering wordt ter kennis gebracht van den minister van binnenl.uidsche zaken, curatoren, rector- magnifiens, artscommissie enz Een Quakstie. Te Middelburg heeft het Burgerlijk Armbestuur aan Burg. en Weth. medege- denld, dat het met ingang van 30 Novem ber ontslag neemt, wijl het vernomen heeft dat B. en W. geen voorstel willen doen om de door het Armbestuur gevraagde ver- hooging v.in f400o toe te staan. Het Armbestuur ziet daarin eene miskenning van zijn beleid en beheer. Burg en Weth doen den Raad opiner- den, dat hun besluit alleen kon bekend zijn aan de leden der fiuancieelo commissie, en dat het niet gebruik, lijk is het in die commissie besprokene reeds vooraf bekend te maken. Voorts, dat het ontslagnemen voorbarig is, wijl de Raad zelf nog geen besluit genomen heeft en men dus niet weten kan of deze met het gevoelen van B. en W. instemt. Verder zeggen E. en W. dat het Bur gerlijk Armbestuur volgens de Gemeentewet niet ontslag kau nemen, maar dit door den Raad kan worden verleend. Tot dit laatste doen B. en W thans het voorstel. In het door het Armbestuur gelaakte advii s zeggen B. en \V., dat /ij meenen, dat te veel uitgegeven wordt voor de geneeskundigo armenzorg en te dikwijls patiënten in het Gasthuis worden opgeno men, die best thuis konden verpleegd worden. In eene gister gehouden spoedeischende Raadsvergadering werd deze zaak be handeld. Ziekteverzekering. De Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de ziekteverzekering zal, blijkens een mededeeling van den voorzitter der Kamer den len Februari e k. haar werkzaamheden aanvangen. Papendrechtsche Strafzaak. Op de reeds gepubliceerde vragen van den heer Ankerman betreffende de rappor ten der deskundigen in de Papendrechtsche strafzaak, heeft de Minister van Justitie het volgende geantwoord: I. Bij beschikking van het gerechtshof te Arnhem van 24 Nov. 1909 werd een nader onderzoek bevolen in do strafzaak tegen H. Garsthagen, o. a. op grond van de volgende overwegingen: „dat hij het getuigenverhoor ter 's Hofs terechtzitting is gebleken, dat de getuige Willem Johannes Le Grand verklaringen heeft afgelegd, die ouderling in strijd zijn; dat het Hof het daarom noodzakelijk acht, dat een onderzoek worde ingesteld naar gegevens, uoodig ter beoordeeliug van de waarde van diens getuigenis, alsmede die vau de getuigenis van den voor het eerst ter 'sHofs terechtzitting gehoorde getnige Joost de Heer", enz. „dat hot gewenscht voorkomt, waar noodig, omtrent de betrouwbaarheid van getuigen deskundigen te hooren". De rechtercommissaris belast met de instructie van strafzaken bij de arrondis- sements rechtbank te Dordrecht, in wiens handen de stukken betreffende deze zaak gesteld werden, heeft, aan deze opdracht gevolg gevende, den 12 Maart 1910 prof. dr. G. Jolgersma, Dr. J. van Deventer Szn. en dr. M. J. van Èrp Taalman Kip benoemd tot deskundigen en hun de opdracht verstrekt „een psychiatrisch-psyckologisch onderzoek in te stellen in de zaak van het openbaar ministerie contra H. Garsthagen, en daar omtrent een schriftelijk verslag uit te brengen". Uit den aard der zaak werd het rapport gemaakt uitsluitend ten dieuste der justitie. II. De onkosten ter betaling der deskun digen, te berekenen overeenkomstig het tarief vau gerechtskosten in strafzaken, worden bestreden uit de post „Gerechts hoven", voorkomende op het IVe hoofdstuk der Staatsbegrootiug. Het drukken van het rapport, dat ten behoeve van het gerechtshof te Arnhem heeft plaats gehad, komt ten laste van den post „Toelagen voor kleine onkosten", op dit zelfde hoofdstuk voorko mend. ni. Onmiddellijk nadat do minister door een bericht in de dagbladen kennis kreeg van het voornemon der deskundigen, hun rapport voor het publiek verkrijgbaar te stellen, heeft hij den procureur-generaal bij het gerechtshof le Arnhem opdracht gegeven met alle hem ten dienste staande middelen de publicatie te voorkomen. Of schoon een besliste mededeeling, dat de bedoelde uitgave door of vanwege de des kundigen achterwege zal blijven, den Mi nister nog niet heeft bereikt, schijnt het wel gerechtvaardigd te vertrouwen, dat 's Ministers inmenging in deze haar doel niet zal missen. Ekn beke .tenis va Cook. De bladen bevatten een telegram uit New-York, waarin wordt medegedeeld, dat Clook in eeu artikel in „Hamptons Magazine" verklaart na rijpe overweging tot de bekentenis te moeten overgaan, dat hij niet weet of hij de Noordpool welvheeft bereikt >en. dat hy gelooft, dat de ontberingen, in het hooge Noorden geleden, zijn verstand hadden beneveld. Melkvervalsching. Voor de rechtbank te Utrecht heeft terechtgestaan de 35-jarige J. H van S., beklaagd van het vervalschen met slootwater van melk, welke hy had af tele .'eren aan de boterfabriek te Breukelen, directeur de heer Hoeksira. De deskundigen, prof. Dr. Schoorl, en de heer W. A. Smit, chemisch ingenieur, beiden te Utrecht, haddon uitgemaakt dat do melk was aangelengd met 20 procent water. De eisch luidde 2 maanden gevangenisstraf met openbaarmaking van hot vonnis op kosten van den beklaagde in een door de rechtbank aan te wijzen nieuwsblad. Uitspraak Maandag 5 Dacember. We herinneren aan de vierde en laatste cursusvergadering van Mr. Werker, mor genavond in de Zwaan te houden. Het kruis voor 15 jarigen Neder- landscheu dienst als officier is, met ingang van 6 December, toegekend aan den len luitenant-adjudant W. H. E. Vrijdag, van het le regiment veld-artillerie, en aan den len luitenant A. M. Mol van het 5e Regt. infanterie. Naar wy vernemen is het thans zoo goed als zeker, dat in district III geen tusschentijdsche verkiezing zal noodig zijn, aangezien de heer C. J. Plomp eerst half Januari denkt te vertrekken. Heden herdacht de heer G. Dekker commies ter secretarie, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst der Gemeente Amersfoort trad. De heer Dekker had zich bescheiden uit zijn ambtelijken kring tciuggetrokken, door ecuige dagen verlof aan te vragen, hetgeen evenwel niet verhinderde, dat zeer velen hem op dezen dag van hun waardeering deden blijken. Reeds vroeg in den morgeu mocht hy van de ambtenaren en verder personeel van 't Gemeentehui? eer fraai bloemstuk ontvangen, hetgeen nog door vele stoffe lijke blijken werd gevolgd, terwijl een stroom van mondelinge en schriftelijke gelukwenschen den jubelaris de overtuiging kon geven, dat hij zich in Amersfoort vele vrienden heeft verworven. Zeker is dit niet te verwonderen, als men bedenkt voor hoevelen de heer Dekker de vraagbaak is en hoevelen hij door met raad en daad bij te staan heeft geholpen. Een groote verdienste toch is het van hem, dat hij als ambtenaar doorkneedt is iu de gemeentelijk huishouding terwijl zijn ongeëvenaarde bereidwilligheid hem voor ioder bereikbaar maakt. Zeker zal deze dag bij den heer Dekker en zyn familie nog zeer lang in dankbaro herinnering blijven. AGENDA 2 Dec. Cursus Vrouwenkiesrecht. 11 Dec. Uitvoering- Tooueelver. vau de Ver Volksweerbaarheid iu de Kroon. 13 Dec. Toonkunst, Amicitia. 14 en 15 Dec. Bioscope Voorstellingen in de Kroon. 15 Dec. Lezing van Dr. Beyerman voor den Ned. Protestantenbond. 16 Dee. Liederenavond van Julia Culp. 26 Dec. Uitvoering Tooueelver. „Kunst na Arbeid in de Kroon. 3 Jan Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon, B ij g e 1 o o f. Een schier ongelooflijk voorbeeld van bijgeloof wordt beriebt uit Rihal, bij Grosswardein, iu Hongarye. Daar werden eenige dagen geleden voor 't eerst, zoover men zich herinnerde eanige schokken van aardbeving gevoeld, zoo hevig, dat de kerkklok er van luidde. De dorpelingen waren zeer ontsteld. Zy gingen een oude vrouw, een waarzegster, raadple gen en deze zeide hun, dat bet schokken van den grond veroorzaakt werd door den duivel, die bibberde van koude en honger. De boeren gingen nu naar eeu spleet in den grond, even buiton het dorp, wierpen daar een aantal kalveren en geiten in, als voedsel voor den hongerigen duivel, en, om hem in staat te stellen zich te warmen, 6takeu zij het naburige boscb van den bisschop in brand De oude vrouw en verscheidene boeren zyn in hechtenis genomen. Een diefstal bij de Bel gische Nationale Bank. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt vau een geheimzinnigen diefstal ten nadeele vau de Belgische Nationale Bank te Brussol gepleegd. Het „H. v. Antw." deelt de volgende bijzonderheden mee. De hoofdconducteur X. die wist, dat de Nationale Bank soms groote sommen ver zendt besloot z'n slag te slaan. Hij liet een zak vervaardigen gelijk aan die welke do Bank gebruikt en eveneens hield hij papier gereed dat de bankjes kon vervangen. X. had in 't complot eeu anderen hoofdenn- ducteur en een conducteur betrokken. Iu eeu waggon van den bewusten trein vau 25 October verzond de Nationale Bank de bewuste 100,000 francs. In denzelfden trein reed oen dor mannen van 't complot mee met een koffer, waarin hij een zak, wat papier, gestempelde loodjes en koorjes had. Onderweg werden de zakken verwis seld en dc zak met briefjes kwam in don kofier. Dinsdag j.l. vertelde een juwelier te Schaarbeek, die beschuldigd was van medeplichtigheid, dat hij den hoofdconduc teur X. eeu nyptang had geleverd die bij den diefstal werd gevonden. Het gevolg was, dat X en z'n medeplichtigen werden aangehouden. Terwijl de politie de familie van twee der aangehoudenen naging, ontdekte zy een valsche munters werkplaats. Een groot aantal prachtig gegraveerde matrijzen werd gevonden.De munten waren goed nagemaakt van zilver van een klein gehalte, terwyl gebruikt werd een pers zooals ook aan de ryksmunt wordt gebruikt. De Lutine. De werkzaamheden op het wrak der „Lutiue" zijn voor onbe- paalden tijd gestaakt. Het borgiugsscbip „Lyons" ligt weer in de haven van Ter schelling, waar het is binnengekomen met verlies van twee ankers en verbogen an kerspil, dat ter reparatie is verzonden. De „Lyons" heeft de plaats waar gewerkt zal worden geheel afgebakend. Het door rnr. Float, den reeds geruimen tyd op Terschelling vertoevenden Engel- schen ingenieur, voor ongeveer 3 weken geplaatste „Lutine"-baken was door den storm weggeslagen. HetitationteZwolle, Er is sprake van den overgang van het le naar het 2e perron aan het station te Zwolle te doen vervallen, alsmede de daartegen grenzende retiraden, zoodat de treinen door kunnen loopen, terwyl een tunnel zal worden gebouwd om van het le naar het 2e perron te komen en omgekeerd. Een vreesel ij k landbouw ongeval. Meu schrijjt aan het Volk: Bij don Groninger boer Sloots te Vrooms- hoop is men aan het dorschen met een dorschinachine die door paarden gedreven wordt. De paarden loopen daarbij buiten de dorschdeel iu het rond en brengen de dorschmachine binnen in beweging. Daar voor loopt door een gat in denrjmuur een yzeren staug, die met razenden vaart in het rond draait. Die staug behoort natuurlijk beschermd te worden, wat echter haast nergens het geval is. Tenminste by geen boer hier heb ik het gezien. Dat dit gevaar oplevert voor het bedienend personeel blykt uit het volgende: Bij genoemde boer deed by de machine ook dienst een meisje, een net veertien jarig kind. Vrijdagmorgen stapte zy, om haar bezigheden by de machine te ver-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2