DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 289. ZATERDAG 10 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. Het voordeeligst voor het huishouden is het lOpCt. dividend van ons brood, in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur B. Ct. BIJ HE IV S. Bureau: KLEINE HaJlO 6. Telet. Interc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.—. Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlyke nummers f0.05. abonnement bolangryke korting). Tot plaatsing vail advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoeestr. 78-78 Amsterdam Frankrijk. Met het oog op do steeds veelvuldiger voorkomende gevallen van sabotage der spoorwegen in Frankryk, heelt minister president Briand een rondschrijven gericht aan de prefecten, waarin hij hen erop wijst, dat de saboteurs meestal 's nachts met auto mobielen langs de lijnen rijden, zoodat verdubbelde waakzaamheid noodig is, zal aan het misdadig bedrijf der saboteurs een einde komen. Duitschland. In de laatste dagen praat men in Ber- lijnsche universitaire kringen ovot niets anders dan over de uitdaging tot een tweegevecht, uitgaande van Prof. Ludwig Bernhard aan zijn ambtgenoot Prof. Sehring. Beiden zijn hoogleeraar in de staathuishoudkunde. Oorzaak was dat de benoeming vau Bernhard geschiedde tegen den wil der Berlynsche faculteit, en waar schijnlijk op aandrang des Keizers. Bern hard beweert nu, dat zijn collega's hem het lesgeven moeilijk hebben gemaakt en dat vooral Prof. Sehring hem heeft tegen- genwerkt. Ten slotte daagde hij dezen uit tot een duel op pistolen en Sehring dacht er eerst waarlijk over, de uitdaging aan te nomen. Maar hij is wijzer geweest. Nu heeft het faculteitsbestuur een proclamatie aan de poort der universiteit laten aan slaan, waarin het Bernhard's gedrag laakt, vooral omdat hij zegt, dat hij de uitdaging zond ter verdediging van zijn katheder. Dat is een beleediging der faculteit, aldus het bestuur. Prof. Bernhard had zich be- hooien te wenden tot den rector magni ficus. Bij de herstemming voor den Rijksdag te Labiau-Wehlau, is gekozen Wagner van de Vrijzinnige Volkspartij. Er werden op hem 2600 stemmen meer uitgebracht dan op den conservatief Burchardt. Portugal. Wegens het overgroote aantal stakingen, waarmee Portugal wordt lastig gevallen sinds de uitroeping der republiek, heeft de regeering een besluit afgekondigd „tot regeling van het stakingsrecht." Dat recht wordt toegekend aan alle groepen van arbeiders, behalve aan regeerings ambte- naren. Evenwel moeten de werklui een behoorlijken tijd te voren hun voornemen om te staken aankondigen. Die termijn is voor de werklui aan waterleiding, gas electriciteit en fabricage van de eerste levensmiddelen twaalf dagen en voor de arbeiders aan de spoorwegen acht. Op Madeira woedt de cholera voort. Gemiddeld doen zich dagelijks 11 nieuwe ziektegevallen voor, waarvan de helft een doodelyk verloop heeft. Do ambtenaren van den gezondheidsdienst gelooven niet, dat de epidemie biDnen vier maanden een einde zal nemen. De Portugeesche minister van buitenlandsche zaken heeft den bericht gever, van de Times te Lissabon medege deeld, dat tegen het einde dezer maand een besluit van de voorloopigc regeeting omtrent de scheiding van kerk en staat en tot toekenning van absolute vrijhei! aan alle gezindten, zal worden uitgevaardigd, 't Hoofddoel der regeering is de staat- kundigo macht van de geestelijkheid te verzwakken en haar invloed op de kiezers te verminderen, vooral met het oog op de aanstaande verkiezingen. Deze zullen op het einde van Maart 1911 plaats hebben en de Nationale Vergadering zal in April worden geopend. De regeering zal dan onmiddellijk alle door haar tot dusver genomen besluiten onderwerpen aan de uitspraak der Kamer, die ze dan zal kunnen bekrachtigen of verwerpen. Groot Britannie. De stemmingen worden voortgezet, maar de resultaten wijzigen de verwachtingen omtrent den vermoedelijken afloop niet, de stand blijft ongeveer gelijk aan die in het vorige Lagerhuis. Schotland, Wales en Ierland worden langzamerhand ook belang rijk in den strijd betrokken. In Londen liep de verkiezing reeds ten einde. De hoofdstad heeft zich voor haar doen goed gehouden. Werd zij in het oude parlement vertegenwoordigd door 33 unio nisten en 28 ministrieelen, nu is de meer derheid aan de zijde der laatsten, en staat het 3031. De stand der verkiezingen is volgons de laatste berichten aldus: Liberalen 159, unionisten 207, leden der arbeiderspartij 29, Redmondisten, 54, Obrie- nisten 5. Winsten: liberalen 14, unionisten 21, arbeidersparty 4. Turkije In Turksche diplomatieke kringen en eveneens onder het volk, gaat het gerucht, dat de tooneelen van wanorde die zich in het parlement voordoen, wijzen op het naderen van een Staatsgreep, die een militaire dictatuur ten gevolge zou hebben. De Neue Freie Presse vernam uit Constan- tinopel, dat de Minister van Oorlog reeds alle generaals en stadscommandanten, be nevens den directeur der politie, bijeen heeft geroepen om te beraadslagen over de te nemen maatregelen bij eventueele onlusten. Nederlandsche militaire vliegers. In navolging van het buitenland gaat nu ook ons legerbestuur zijn aandacht wijden aan het vliegen, als Hulpmiddel by de landsverdediging. In zijn mem. van antwooord op de Staatsbegrooting heeft, gelijk wij reeds mededeeldon, de minister verklaard, dat hij zich voorstelt bij een volgende begroo ting een bedrag aan te vragen om premiën te kunnen toekennen aan officieren, die by grootere legeroefeningen als militair vlieger resultaten van beteekenis weten te ver krijgen, oventueel ook om daaruit eeuigo vliegtoestellen te kunnen aanschaffen. Wy kunnen in verband hiermede be richten, dat aan den 2en luitenant W. C. Versteegh van het 4e reg inf. te Delft een jaar verlof is verleend, teneinde zich in de vliegkunst te bekwamen. Vacantiekaarten voor Werklieden. Namens den Nederl. Federatieven Bond van Gemeentewerklieden is aan den Minis ter van Binncnlandschc Zaken eeu adres gericht, waarin wordt verzocht de gunstige bepaling, waardoor 7ele arbeiders in de gelegenheid werden gesteld op voordeelige voorwaarden te gunnen reizen, te willlen handhaven, en terug te komen op het besluit de vacantiekaarten met 1 Jan. 1911 in te trekken. Het adres gaat van een memorie van toelichting vergezeld. Jaarwedden Commissarissen der Koningin. De heeren Ketelaar, Do "Visser, van der Molen, Roodhuyzen, Aalberse leden der Tweede Kamer hebben voorgesteld de ver hooging van jaarwedden van Commissarissen der Koningin in negen provinciën niet te bewilligen. De Papendrechtsche Psychiaters. De N. R. Ct. schryft naar aanleiding van onze mededeeling omtrent do tactvolle fijngevoeligheid van het Sanatorium voor Zenuwziekten te Arnhem om een reclame- brochure aan den heer Van Elk te zenden o. m. het volgendo: Er moet hier dus een vergissing in het spel zijn. Wy vernomen toch van den geneesheer-directeur, wien wij om inlichting hebben verzocht, vóór wij van het gerucht van het Hbl. melding meenden te mogen maken, dat de toezending niet vanwege het sanatorium plaats gehad heeft. Zonder twijfel schrijft hij ons is dit een zeer onfijne grap van iemand die met het sanatorium niets te maken heeft. Dit kan zeer gemakkelijk, daar de prospecti, waar onder natuurlyk de naam van den directeur staat, doch gedrukt, zonder moeite ver krijgbaar zijn. Dr. Kip heeft het bericht niet als ernstig gemeend opgevat, doch slechts als kwaadwillig. Maar aangezien er dat zoo duidelijk in zit, wordt het daardoor zoo onschadelijk naar mijn idee schrijft hij Tegenspraak acht hij onnoodig. De heer Van Erp Taalman Kip zal met een andere verklaring moeten komen schrijft het Handelsbld. Voor ons ligt een enveloppe met het bedrukte hoofd van het Sanatorium voor Zenuwziekten te Arnhem. Op deze en veloppe is het adres van den heer J. van Elk geschreven terwijl de enveloppe, vóór dat adres er opgeschreven werd, klaarblij kelijk onbeschteven wbb. De enveloppe is te Arhem op 17 Novem ber, twee dagen na afloop van de zitting gepost, en vervolgens te Dordrecht besteld. Van elke inrichting mag men aannemen, dat zy verantwoordelijk is voor de verzen ding van drukwerk, die inrichting betref fende, in enveloppes van die inrichting. Met des te meer grond kan men dat echter ver wachten van een sanatorium als dit, welks directeur er voor behoort te waken, dat het drukwerk niet aan ieder willekeurig persoon toegezonden wordt. Onbegrijpelijk schijnt het ons dus, dat deze directeur zyn enve loppen zoo maar voor ieder verkrijgbaar zou laten I Wij hebben geschreven, dat deze tact volle fijngevoeligheid is uitgegaan van het Sanatorium voor Zenuwzieken te Arnhem. En dat sanatorium blijft voor die toezending verantwoordelijk. De directeur van ,dit sanatorium blijft daarvau rekenschap schul dig, en nadere rokenschap dan de tweede liaudsverklaring in de N. R. Ct. geeft. Zoolang die achterwege blijft, zoolang zelfs de inhoud van de verklaring van den heer Van Erp Taalman Kip niet woordelyk schijnt te zullen worden gepubliceerd, meenon wij dat deze geneesheer-directeur beter zou doen, in stede van aan de al to gewillige rodactie van de N. R. Ct. on- hcuschhedeu in de pen te goven, don heer Van Elk verontschuldigingen aan to bieden voor de hem overkomen grief. Niet waar, ook jegens veronderstelde lijders aan parauoïa moet men toch zekere vormen in acht nemen. Dr. Kuyper, de leugen, en de coalitie. Het Centrum is het eenige blad dat één enkel woord durft schrijven, als een verde diging van dr. Kuyper tegen de beschul diging van opzettelijke onwaarheid door mr. Patijn uitgesproken, zégt het Handels blad. Dr. Kuyper zelf heeft deze beschuldiging met de onverschilligheid vau den recidivist aaugehoord. De leiders der coalitie hebben gezwegen. Maar het Centrum heeft er wat op gevonden. De heer Patyn zou, gedekt door de in art. 97 van onze Grondwet gewaar borgde parlementaire onschendbaarheid, straffeloos dr. Kuyper hebben knnnen beleedigen, doch den moed missen dezelfde beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete tarwesmaak van ons „Melkbrood" en „Gezondheldbrood", welke smaak alleen door de beste Noorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet, Is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal. doch croquant zijn. Vraag oen dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1