DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 294. VRIJDAG 16 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG- BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. <3. R IJ UK N 8. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HI/EISE II i43 6. Te lel. Iutere. 183. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reet. van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is ..uitsluitend" gerechtigd het Aig. Binnen-en) Buiteulandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74- 78 Amsterdam Frankrijk. Men herinnert zich de berichten over het geval Weisrock, den Elzasser soldaat in het Fransche vreemdelingenlegioen, die door een luitenant mishandeld en daarna in de woestijn achtergelaten zou zijn, waar hij door wilde dieren verslonden werd. Do Echo de Paris zegt nu. dat het geval onmogelijk zich aldus kan hebben toege dragon, want na scherp onderzoek zijn de beenderen van den légionnairo niet gevon den. Het blad besluit dat Weisrock, die een slecht soldaat was, gedeserteerd moet zijn, gelijk trouwens reeds officieel door den luitenant gerapporteerd was. Het argument van de niet-gevonden beenderen schijnt weinig overtuigend. Men kan in de woestijn omkomen zonder dat de beenderen ooit gevonden worden. De automatische sigarettenaanstekers, die in Frankryk 't lucifersmonopolie van den Staat concurrentie aandeden welk monopolie jaarlijks een som van 14 millioen voor de schatkist oplevert zullen nu worden onderworpen aan een belasting, waarvoor de minister van financiën een ontwerp bij de Kamer zal indienen. De verkoopsprijs zal dan minstens verdubbeld moeten worden. Groot Britannie. Gisteren waren gekozen 239 liberalen, 257 unionisten, 40 leden van de arbeiderspartij, 65 Redmondiston en 8 O'Briemsten. De liberalen winnen 21 zetels, de unioniston 25 en de arbeiderspartij 4. De stand der partijen is dus 344 regee- ringspartij tegen 257 van de oppositie en 8 O'Brienisten. Duitschland. Toen de debatten over de begrooting in den Duitscben tijksdag den conservatieven en clerioalen wat lang begonnen te worden, en zij zelf gezegd hadden wat hun op het hart lag, wilden zij hun toevlucht nemen tot een eenvoudig middel, en, misbruik makend van hun meerderheid, de sluiting der debatten provoceeren. Groote veront waardiging aan de linkerzijde, Miiller uit Meiningen, betoogde, dat het in hoog© mate betreurenswaardig is, dat de eenige gelegenheid, die in het Duitsche parlement bestaat om den algemeenen politieken toestand te bespreken op deze wijze moet worden weggenomenDe meerderheid, zeide Hij, heeft de vergadering in den waan gelaten, dat heel de lijst van sprekers zal kunnen worden afgedaan, de partijen hebben daarop ook gerekend; nu de laatste conservatieve redenaai eeu reeks onwaar heden gedebiteerd heeft, zouden daar de andere partyen niet op mogen antwoorden. Dat zou een ongehoorde verkrachting van de rechten der minderheid zijn. De nationaal-liberaal Everling, pas lid van het Huis, voegde hier aan toe, dat hij de gebruiken van het parlement nog niet kende bij ondervinding, maar dat dit toch zeker ongebruikelijk en ongeoorloofd was. En Singer (de sociaal-democraat) zei„Dit is de eerste belangrijke actie van het zwartblauwe blok, verkrachting der min derheid". Men ging tot stemming over en niemand twijfelde er aan of het voorstel tot sluiting der debatten zou worden aangenomen, want conservatieven en ceutium hebben een groote meerderheid. Maar zie, er waren zooveel leden afwezig, dat er juist .13 stommen (lor oppostie tegen 112 der meerderheid waren, zoodat lipt voorstel werd verworpen en de beraadslagingen voortgezet werden. Rusland. De Russischo Doema heeft met alge- meeue stemmen een interpellatie goedge keurd aan den minister van binnenlandsche zaken, over de onwettelijke handelwijze van een agent der geheime politie, die in Jckateriuoslaf in het huis vau een arbeider, bij diens afwezigheid, ontplofbare stoffen heeft gebracht, betgeen tengevolge heeft gehad, dat twee arbeiders tot dwangarbeid zijn veroordeeld. Verder is een motie aangenomen, waarin zgn. „Spitzeldienste", onze taal heeft gelukkig geen woord voor dat begrip iu iederenjjvorm worden veroordeeld, om het even of het om per soonlijke doeleinden der beambten of vor- keerd begrepen politieke bedoelingen gaat. 't Zal wat geven! Italië. Nu hebben, zegt de N. R. Ot., do intransigente vaticaankringen, wordt uit Roine aan liet Berliner Tageblatt geseiud, het klaargespeeld zelfs den streng ortho doxen priester prins Max van Saksen openlijk van ketterij te beschuldigen. Op de voorpagina van de Osservatore Romano publiceert monseigneur Pellegrini, de abt van het Grieksohe Basilianenklooster van Grottaforrata bij Rome de volgende ver klaring: Tot algemeene en zeer groote ergernis heeft prius Max van Saksen in de Novemberaflevering van het tijdschrift Rome en het Oosten, dat vereeniging van do Grieksche en de Katholieke kerk beoogt, een artikel binnengesmokkeld, dat overvol is van ketterijen van allerlei soort. Het gaat om beweringen, die zoo afschuwelijk zijn, dat ze door geen Katholiek, laat staan door de Kerk en den Paus, geduld kunnen worden. Het feit, dat de Osservatore, dit onge zouten standje aan het adres van prins Max, zij het ook zonder verder commentaar, aan hot hoofd van de eerste kolom van de voorpagina plaatst, rechtvaardigt de gevolgtrekking, dat het in onmiddellijke opdracht van de H. Stoel is uitgedeeld. Vliegen. Naar wij vernemen is met een maat schappelijk kapitaal van f500,000 verdeeld in 1000 aandeelen van f 500, opgericht een maatschappij, die zich ten doel stelt de vervaardiging en verkoop van vlieg toestellen hier te lande. Van dit kapitaal worden voorloopig uitgegeven f 250,000, waarvan circa f 140,000 wordt besteed voor het in eigendom verkrygen van de vliegterreinen te Ede en Soesterberg met gebouwen, loodsen, tribunen, vlieg machi nes, auto's, motoren, werkplaatsen en f110,000 voor werkkapitaal. Als voorzitter treedt op de oud-gouver neur van Ned. Indië J. B. van Heutsz;als commissarissen de hoeren mr. A. G. W. baron Bentinck, burgemeester van Stad en Ambt Ommen, S. A. F. baron Creutz te Roosendaal, D Fockema, hoofdconsul van den A.N.B.W. te Arnhem, G. J. C. A. Pop, directeur-generaal der posterijen en telegraphie Den Haag, B. W. ran YVel- deren baron Rengers, secreteris der Ned. Automobielenclub Den Haag. Als directeur treedt op de beer J. F. Verwey, directeur der Verwey en Lugard Maatschappij De overeenkomst wordt gerekend te zyn ingegaan den 1 Nov. j.l. De inkomsten worden geraamd als volgt: lesgelden f25,000, exploitatie vliegkampen f 17,000, winst wedstrijden f 8000; reparaties en verkoop van onder- deelen f 5000 Voor onkosten (salarissen) wordt uitgetrokken f 30,000, zoodat de netto winst goschat wordt op f 25,000. Hiervan is o.a. bestemd voor onder houdskosten 5 wordt 20®/. gestort in het reserve-fonds, directie 10%, commissa-. rissen 5%. De heer Wynmalen treedt op als hoofd instructeur. Vele aanvragen om les werden reeds ontvangen. De Studentenstaking te Utrecht. De stakende tandheelkundige studenten te Utrecht hebben gisteravond weer verga- deid. Het comité deed mededeeling van het onderhoud, dat gisteren met den minister van binnenlandsche zaken heeft plaats gehad. Na uitvoerige besprekingen vereenigde de vergadering zich met de volgende motie: De vergadering, gehoord de aangevoerde bijzondere redenen, heft op het collectief besluit tot wegblijven van colleges en demonstraties aan het tandheelkundig instituut. De studentenstaking is dus opgeheven. Tweede Kamer. Gister is de Kamer aan de OorlogBbo grooling gegonnen. De heer Arts merkte op, dat het eindcijfer dezer begrooting van bijna 30 millioen getuigt van een onrustbarende stijgiug der defensie-uitgaven. In twee jaren tijd is het eindcijfer met twee en een half millioen gestegen en dit niette genstaande het met de strijdvaardigheid van ons leger treurig is gesteld. Van dezen minister had men maatregelen ter verbete ring in dezen toestand mogen verwachten ze zijn echter uitgebleven. Hetgeen by den driedaagsche marsch van èen troepen- afdeeling van het regiment greuadiers en jagers dit jaar is gebeurd, wijst er op dat 't nog immer slecht gesteld is met het uithoudingsvermogen en de marschvaardig- heid. De uitkomsten waren verre van voldoende. Beter oefening en goed schoei sel is dringend noodig. Goede oefening der manschappen is by korter oefentyd zonder voorafgaande oefening echter onmogelijk. Hoe eer hoe beter moet ook gebroken worden met het stelsol derjvier- maanders. Bij meer en meer verkorting van den eereten oefentyd krygt meD een totaal ongeschikt leger eu wat heeft men dan aan de doode weermiddelen. Dus de strijdvaardigheid van het leger dient dringend verhoogd, anders zal spre ker zich in het vervolg niet kunnen ver eenigen met de uitgaven voor vestingen enz. Tractementsverbetering voor officieren, ook voor die by het geniewapen, is noodig Hot tweeploegenstelsel is een totale mis lukking geweest. Afschaffing van den fouriersrang is een desorganisatie van de militaire administratie. Aan de karakter eigenschappen van de meerderen in 't leger moeten hooge eischen worden ge steld. De onmiddellijke invloed van een officier is groot en betreft velen. Een officier mag geen misbruik maken van zijn positie en heeft zich te onthouden van krenking van godsdienstige gevoelens vau ziju ondergeschikten. Een officier, die zich daaraan schuldig maakt, bewijst ziju laud geen dienst. Integendeel, hy brengt zoodoende het leger, dat tooh al niet bij zonder populair ie, in discrediet. In dit verband behandelde spreker de bekende zaak De Groof-Nolthenius. De beer Eland stemde met betrekking tot het laatst behandelde met de algemeene strekking van het betoog van den vorigen spreker in. Hy verzocht voorts overlegging van een nota om de bedoeling te kennen van de aanstaande herziening der mili- tiowot en drong aan op voorziening van den kadernood bij de landweer en voor verbetering van bet reserve-kader, waarvan Bpreber een groot voorstander is. Spreker maakte voorts tal van opmerkingen met betrekking tot 's Ministers voorstel tot ver hooging van de cfficierstractementen. Die verbetering is noodig maar het over éeu kam scheren der officieren, zooale de Minister doet, i9 onlogisch en onbillijk. De heer Yan Ylymen verheugde zich over de instelling der bezuinigings- commissie. Trakteaientsverbetering voor officieren achtte spreker noodig. Ook ver klaarde hij over het algemeen zich te kunnen vereenigen met 's minister Bysteem. Spreker wenscht o.a. dat meer overeen stemming werd gebracht tussohen burger en militair, opdat een jongmensch, dat een H. B. S. heeft bezocht, op 20 a 21jarigeu leeftyd officier wordt. Voorts dient op 35jarigen leeftijd de kapiteinsrang en op 45jarigcn leeftijd de hoofdofficiersrang bereikt te worden. Daarom gaf spreker aan den Minister in overweging zijn voorstel tot traktemetits- verhooging eenige maanden op te schorten om zoodoende tusschen die regeling en de regeling betreffende bevordering en ponsi- onneering meer harmonie te brengen. Spreker ging voorts na, hoe 't gesteld is met de moreele en physieke kracht en met de krijgstucht en de strijdvaardigheid bij ons leger. Gewaakt dient te worden tegen feiten van despotisme als van kapitein Dykstra en tegen allerlei plageryen en tegen krenking van iemands godsdienstige overtuiging. Dat dit gebeurt, bewijst de zaak-Nolthenius. Spreker wenBchte daarom dat de Minister de bevelvoerende officieren op dergelijke euvelen zou wijzen. Spreker beschouwde voorts den onderofficiersboud „Ons Belang" als een ziekeljjken uitwas. Door wetswijziging moet die bond aan banden worden belegd. Spreker bepleitte ook het treffen van een overgangsbepaling om voor de onderoffi cieren, die geen eerste klasse meer kunnen worden, mogelijk te maken te huwen. Ook spreker oordeelde zeer ongunstig over de slagvaardigheid van ons leger en van de landweer. Beter oefening is dringend noodig en gezorgd dient te worden voor een goed kadei en voor terreinkennis. Dit laatste is inzonderheid van belang voor de landweer die immers voor de mobilisatie moet

De Eemlander | 1910 | | pagina 1