DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No, 297. DINSDAG 20 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Kerknieuws. EE EEMLANDER. Hoofdrednctvar R. G. R IJ KE S 8. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. II,Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE IIaAG G. Telef. Iutere. 183. Prijs der Advertentii'n: Van 1 tot 5 regels f|0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantor. Amersfoort in dit blad ia „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen* eui Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam De Engelsche Verkiezingen. De stembusstrijd is afgeloopen. Wel is waar is van een zestal districten de uitslag nog niet bekend, maar verandering in den toestand zullen die niet meer brengen. De uitslag van den grooten strijd is ten slotte, dat de unionisten één enkelen zetel op de mini8terieelen veroverd hebbeu. Eén zetel, terwijl zij er zestig hadden moeten winnen, om de meerderheid „tegen de Lords" te vernietigen. Als dat geen bloe dige nederlaag is, dan weten wij het niet. Ja, de toestand is eigenlijk nog gunstiger voor de regeering, wanneer men de onaf hankelijke Iersche nationalisten, de O'Brie- nisten, rekent tot de oppositie. Want dan is de ministerieele meerderheid nog voor uitgegaan, aangezien de Redmondisten in Ierland twe. zetels veroverden op de 0'Brieni8ten. Hoe het ook zij, de regeering keert terug in het parlement met een meerder heid van 190 a 120 stemmen en aan de verkiezingen kan geen andere beteekenis gehecht worden, dan dat zij een bevesti ging zijn van de uitspraak, die het volk in Januari 1.1. heeft gedaan. Wat nu Wel, eerst zal uien naar alle waarschijnlijk een weinig rust nemen en daarna komt de vraag aan de orde: zal de Koning dreigen met de benoeming van 500 peers („poppen-peers" zoo noemen de unionisten hen) om het lloogerhuis te dwingen de veto-wet dor regeering door te laten? Eerst moet natuurlijk die wet in het Lagerhuis worden besproken en aan genomen, maar men verwacht, dat de regeering een eventueele obstructie der oppositie, die de wet zou ophouden, dooi de meerderheid zal laten „neerguilloti- neeren", gelijk dat heet, zoodat de wet heel spoedig in hetHoogerhuis kan komen. Wanneer men de Britsche bladen leest, liberale en conservatieve,* dan krijgt men den indruk, dat niemand er meer aan twijfelt of de Koning zal, als Asquith het vraagt, met de peersbenoeming dreigen. Al dat gepraat van de unionisten, dat de regeering van haar plannen zou moeten afzien, indien deze stembusstrijd haar geen groote meerderheid bezorgde, al dat gepraat blijkt maar verkiezingsspcl geweest te zijn, om den moed erin te houden bij do unionisten. Nu hoort men daarvan niets meer en de unionisten zien heel goed, dat de Koning niet moor weigeren kan, wil hij een constitutioneel monarch blyven. Een andere uitweg dan de peers- benoeming is er niet. De unionistische Spectator zelf betoogt, dat Balfour met geen mogelijkheid een kabinet zou kunnen gaan vormen mocht de Koning weige ren want deed hij dat, dan zou hy weer moeten ontbinden en op een winst van 70 zetels bij een nieuwe verkiezing kunnen de unionisten toch onmogelijk rekenen. De taktiek der conservatieve bladen is thans deze geworden: zij leggen er den nadruk 'op, welk een ontzagwekkende verantwoordelijkheid de regeering op zich neemt, wanneer zij den Koning het paardenmiddel laat toepassen van de be noeming van 500 peers. Aanvankelijk had men verwacht, dat de Lords, wanneer de Koning dreigt met de Peers bedoeming, vanzelf de wet zouden doorlaten, maar pu is ep een streven in de conservatieve pers om de Lords te bewegen de peers- beuoeming te laten plaats hebben. Wan neer het land dit schouwspel bijwoont, zeggen de bladen, dan ziet het waartoe deze „één-Kamer-regeering" het laud heeft gebracht. 31. a. w. dat zal voor een latere gelegenheid eeu wellicht deugde lijk wapen in den verkiezingstrijd geven. Duitschland. Bassermann, de Duitsche nationaal liberale partij-leider heeft een redevoering gehouden over de binnenlandsche politiek in Duitscli- land. „Wij moeten", zei hij„ „in alle gevallen front maken tegen het wassen van den rooden vloed, aan den anderen kant echter er naar streven om het mot de vooruitstrevende volkspartij eens te worden over het stellen van candidaten, omdat wanneer er twee liberale candidaten staan, allicht geen van de twee in herstemming komt 1 „In den rijkskanselier stelt Basser mann thans veel vertrouwen, omdat hy uitdrukkelijk gezegd heeft, zich niet op het steeptouw te willen laten nemen door de conservatieven en clericalen Bassermann is er van overtuigd, dat van nu af aan de kanselier andere wegen volgen zal. Aller eerst echter moet hij er voor zorgen dat de inmenging van amhtenaren in den stem busstrijd ophoudt. Die inmenging, zegt B., is eeu der hoofdoorzaken van het groote aantal meeloopers der sociaal-democratie. Den 21n dezer begint het proces der Britsche officieren Brandon eu Trench, die dezen zomer in Borknm onder verdenking van spionnage gevangen genomen zijn. 3Iisschicn zal het geding in het openhaar gevoerd worden, zoodat niemand zal kunnen vreezen, dat er iets verkeerds bij geschiedt. De Duitsche autoriteiten willen beel de wereld toonen dat het een ernstige zaak geldt, heel iets anders dan b.v. de zaak Helm in Engeland. In elk geval zal hoogstwaarschijnlijk ook bij het deel van het proces, waar het publiek wordt buiten gesloten, de vertegenwoordiger der Engel sche regeering worden toegelaten. Crisis aan het Departement van Oorlog. Thans vernemen wij, dat de Regeering van plan is een Nota van wijziging op de Oorlogsbegrooting voor 1911 in te dienen, ten einde de Tweede Kamer in de gele genheid te stellen dit Hoofdstuk nog vóór het a.s. Kerstreces af te doen, zoodat niet tot de aanbieding van een Kredietwet zou behoeven te worden overgegaan. Volkssanatoria voor Borstlijders. In de Zondag te Utrecht gehouden algemeene vergadering der Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volssana- toria voor Borstlijders in Nederland werd met algemeene stemmen goedgekeurd het vooistel van het hoofdbestuur om de oor spronkelijk op f60,000 vastgestelde 4"/. geldleeuing te brengen op f 75,000. De voorzitter heeft voorts, onder woorden van dank waarmede de vergadering instemde medegedeeld, dat wijlen mr. J. D. van Heusde, oud-kantonrechter te Gouda, aan de Vereeniging heeft gelega teerd de som van f 20,000, nir.t den last die aan te wenden voor vrije bedden. Commissie van Beheer of van Bijstand? 3Ien zal zich herinneren, dat in den boezem van den Delftschen Gemeenteraad verschil van meening hecrscht over de oude strijdvraag: of de Rand bevoegd is uit zyn midden een vaste commissie van beheer voor gemeentebndrijvon te benoemen dan wel of zulk een commissie ecu van bijstand van B. en W. is. De Raad benoemde nl. onlangs een commissie van beheer voor do bedryven van gas, water en electriciteit en stelde voor deze commissie een reglement op bet beheer vast. Van dit Raadsbesluit vroeg de wethou der Post van der Burg aan de Kroon vernietiging op grond van strijd met art. 54 der gemeentewet, dat slechts Raads- commissiën van bystand kent. B. on W. hebben zich verweerd, wijzende op art. 57, dat andere cotntnissiën kent, voor een bijzonderen last, niet zeggende of deze last van tijdelijken dan wel van duurzamen aard zal ziju en op art. i79 litt. 9 dat aan B. en W. het toezicht opraagt op het belteor (van anderen dus) van gcuieeutewerkeu en eigendommen. Gcd. Staten, door den Minister van Binnenl. Zaken gehoord, meenen, dat de commissie er een van bijstand is met beheersbevoegdheid, mits B. en W. op dat beheer toezien. De 3Iini8tor kan zich met deze meening vereenigen, waarom B. en W. den Raad voorstellen in de betreffende verordening een wyziging te doen aanbrengen; be palende, dat zy op het beheer toezicht houden. Deze ruimere interpretatie bijstands- commissiën met door B. en \V. gecontro leerde beheersbevoegdheid is voor gemeenten met eenigszins omvangrijke bedrijven van groote beteekenis. Vrijkaarten voor kamerleden. Do Tijd vernoemt, dat er pogingen worden gedaan, een groot aantal handtee- keningen van Kamerleden te krijgen onder eeu verzoek aan de Spoorwegmaatschap pijen, om vrijkaarten aan de leden dei- Tweede Kamer te geven Is het blad goed ingelicht, dan zouden de 3Iaatschappijon wei bereid zijn, dit verzoek toe te Btaan, als er genoeg leden zjjn, die de aanvrage doen. Lij kverbranding In de Zaterdag gehouden algemepne vergadering der Vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding, werd aan het Hoofd bestuur de machtiging verleend, den bouw vau het Nederlandsch Crematorium na onderhandsche aanbesteding te guunen. Het Dagelijksch Bestuur werd benoemd tot Bouwcommissie met het recht zich al of üiet deskundigen als medeleden of adviseurs te kiezen. Werklieden- vacantiekaartkn. Zaterdag is te Utrecht een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van een 20-tal werkliedenoraanisaties en van work- lieden aan groote fabrieken, waarin bet besluit genomen is zich tot de directie der 3Iaatscbappij tot Exploitatie der Staatsspoor wegen te wenden met het verzoek de werklieden-vacantiekaarten ook na 1 Januari 1911 weder verkrijgbaar te stellen. Zoo noodig zullen bij den minister verdere stappen worden gedaan. De vrij-üb. Nieuwe Ct. zegt, na een overzicht van de stemmen over de motie- Duymaer van Twist, dat het weer eeu zonderlinge crisis is, een „waaraan de politiek" allerminst vreemd is. Wie dóArvan meer mocht verlangen te weten, wende zich om iulicbtingen tot den heer Duymaer van Twist, partjjgenoo'. van den Kabinets formateur Maar voor een deel is deze crisis toch gconszins door politioke beweeg redenen veroorzaakt; en in elk geval mag zij aangemerkt worden al6 een uiting van het bij velen heerschende gevoel van malaise over den toestand van bet leger." Het Vaderland schrijft: De politieke beteekenis van des Ministers aftreden is groot. In mr. Heemskerk's regeorkasteel, dat onaantastbaar schoen door zijn wacht van antirevolutionairen, cbristelijk-historischen en roomschen, is do eerste bres geslagen en nog wel van binnen uit. Het ministerie Heemskerk is indertijd opgetreden om de defensie uit het moeras te redden. Het zou, zonder de politiek to mengen in het legervraagstuk, toonen dat het kon, wal het van een vrijzinnig ministerie niet verwachtte. En wat is 't resultaat geweest? Zijn eerste Minister van Oorlog heeft door het tweeploegeustelsel de defensie meer en erger dan ooit gedesorganiseerd, zijn tweede 31iuister van Oorlog wordt van de regeeringstafel vvrjaagd op het moment dat de herziening der militiewet gereed is, om naar de Kamer te worden verzonden, dat eindelijk dus eens zaken gedaan konden worden! Zoo toont het ministerie-Heemskerk zijn onmacht, zoo toont do rechterzijde haar gebrek aan verantwoordelijksbesef en is de overtuiging gewettigd dat dit kabinet en deze meerderheid niet in staat zijn en niet bereid zjjn om het legerbelang behoorlijk te bevorderen. Wat had dit Kabinet niet kunnen doen met eene meerderheid als misschien slechts ééns in een eeuw voorkomt? Eu toch heeft het in bijna drie jaar tijds niets gedaan dan zijne impotentie duidelijker dan ooit belichten. T Kerkelijke belasting. Men meldt uit Zutphen: De kantonrechter, jhr. mr. v. Subringa de Kempenaar, neeft gisteren een belang rijke beslissing genomen inzake de kerke lijke belasting. Iemaud had bezwaar gemaakt, dit te betalen zeggende: „Ik ben geon lidmaat, ik ben alleen gedoopt; dat bindt mij niet". De. kantonrechter nu heeft iu afwijking van elders genomen beslissingen, uitge maakt, dat de doop alleen iemand niet tot lidmaat maakt. Hij overwoog, dat de Ned. Ilorv. Kerk is eon erkend, zedelijk lichaam; dat voor haar geldt het burgerlijk recht; dat naar burgerlyk recht iemand, die godoopt wordt, alleen dan als lid der kork be- Bcbouwd zou kunnen worden, indien diens wettige vertegenwoordiger daarby uitdruk kelijk te kennen gaf, dat hy de doopeliug als lid der Ned. Herv. Kerk aaugaf; dat de vrageD, die by don doop beantwoord

De Eemlander | 1910 | | pagina 1