WEERBERICHT. Schoolnieuws. Rechtzaken, STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONIN KL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 20 Decembor, 1910. Hoogste barometerstand 774.8 m.M. te Clcrmout, laagste 749.9 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 21 De cember 1910. Matige tot krachtige Z. W.- lijkc tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 771 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 39 Hedenmiddag 12 uurF. 46 worden, echter alleen betrokking hebben op de opvoeding en de bevestigende be antwoording daarvan geen band doet ont staan tusschen den doopeling en de kerk. Mitsdien werd in hoogste ressort de vordering van kerkvoogden ontzegd en werden dezen veroordeeld in de kosten. Onlangs heeft dé recktbauk te 's Gra- venhage in hooger beroep beslist, dat de doop iemand tot lid der kerk maakte. Inzake het bezwaar van de echtgenoote van iemand, die geeo lid was, en die had aangevoerd, dat zjj geen eigen inkomen had, besliste de kantonrechter, dat op grond van artikel 162 B. W de vrouw geacht wordt een oigen middel van bestaan te hebben. Het Genootschap van Leeraren aan Nederl. Gymnasiën zal een buitengewone vergadering houden op "Woensdag 4 Januari, te Utreoht. Op de agenda staat: Aansluiting en onderbouw, de paedagogische opleiding, en het eindexamen aan het lyceum. Over het eerstgenoemde onderwerp zal een praeadvies worden uitgebracht door dr. P. Leendertz, leeraar aan het sted gymnasium te Amsterdam; over de paed. opleiding door dr. J. H. Gunning Wz., privaat-docent aan de universiteit te Amsterdam, en over het eindexamen aan het lyceum door dr. J. L. Liezenberg. rector van het gymnasium te Schiedam. Gratie. De arrondissementsrechtbank te Tiel had onlangs den ambtenaar van den burgeljjken stand te Kerkwjjk, den heer Kooiman, tot 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het niet behoorlijk doen van huwelijks afkondigingen. Op een verzoek van den gemeenteraad tot kwijtschelding van deze straf aan H. M. de Koningin gericht, is gisteren gnnstig beschikt. Vergadering vau den Raad der Gemeente Amei sfoort op Dinsdag 20 December 1910, des namiddags te twee uur. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de lieor Jorissen De Voorzitter spreekt er zjjn genoegon over uit en hij gelooft, dat alle leden met hem zullen instemmen dat do heer Rolaudus Iiagedoorn na zijn ziekte weder de vergadering kan bijwonen. Spr. hcopt 'dat de heer Hagedoom een verjongings kuur mag hebben ondergaan en nog tal van jaren in staat zal zijn de gemeente als raadslid te dienen (teekenen van instem ming.) De heer Hagedoorn daukt den voor zitter voor iijn vrieudelyke woorden en de leden voor de daarmee betoonde instemming. De notulen worden ongewijzigd gear resteerd. Mededeeling wordt gedaan van de vol gende ingekomen stukken: Schrijven van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 10 December 1910, waarbij ter kennisname wordt toegezonden afschrift van het Koninklijk besluit van 28 November 1910, waarbij bepaald wordt dat over het jaar 1910 een Rijkssubsidie vau f 13000 verleend wordt voor de Hoo- gere Burgerschool met vijfjarigen cursus. Voor kenuisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht vau 6 December 1910, tot goed keuring van het raadsbesluit van 29 No vember 1910, tot aankoop van grond van de firma H. Gerritsen. Voor kennisgeving. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 6 December 1910 tot verda ging van hunne beslissing betreffende hot Raadsbesluit van 29 November 1910. Zal worden behandeld bij punt 10 der agenda. Een adres vau do Commissie voor de K ingenwet te Den Helder houdende ver» zoek een raadscommissie te benoemen met de opracht voorbereidende maatregelen te treffen, teneinde te trachten'een herziening tot stand te brengen van de „wet op de verboden kringen' van 21 December 1853". Ter afdoening gesteld in handen van B. en W. Een adres van de Utrechtsche water leidingmaatschappij waarbij zij aan den Raad verzoekt terug te komen op zjjn besluit van 1 November 1910 en aan Burgemeester en Wethouders op te dragen de onderhandelingen over een wijziging van de concessievoorwaarden te heropenen. Gesteld in handen van B. en W. om prae advies. Een adres van H. J. de Kerapenaor waarbij hij verzoekt het buizennet der ge- meeutegasfabriek op gemeentekosteu uit te breiden tot den Kalkweg en hem aldaar gas te leverec volgens het bestaande tarief zonder aanlegkosten van de buisleiding voor zoover deze in een openbaren weg wordt gelegd. Gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Een adres van Dr. Kruisinga waarb| hij aan den Raad verzoekt zijn adres d d. 24 November 1910 te mogen intrekken. Dit adres luidt: „Geoft met de verschuldigdo eerbied te kennen, ondergetekende, Dr. E. Kruisinga, Leraar aan do H. B. S. te Amersfoort, Jat hjj, gehoord de mening van de raads- kommissie voor de n. B. S. dat de door ondergetekende te berde gebrachte zaken allereerst behandeld behoren te worden door het kollege van B. on W., de behandeling van het door hem inge diend adres niet wenselijk acht, Reden waarom hij u verzoekt het adres van 24 Nov. te mogen iutrekken-" Een rapport en voorstel van de Raads commissie terzake de Hoogere Burgerschool betreffende het adres door Dr. E. Kruisinga den 24 November 1910 bjj den Raad in gezonden. Beide stukken zullen ter secretarie ter inzage van de leden gelegd worden. voorstel van B. en W. wordt het verz van Dr. Kruisinga ingewilligd. Aan de orde komt vervolgens de agenda: 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de verordening betreffende den Burgelijken Stand te Amersfoort. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het benoemen van één Ambte naar van don Burgel|jken Stand. Voorgedragen worden de heeren L A. baron van Ittersum, chef van de 2e afd. ter secretarie en J, Pioper. Uitgebracht worden 16 stemmen waar van 15 op baron van Ittersum en 1 op den heer Proper, zoodat eerstgenoemde be noemd is. 3 Voorstel vau Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den tijdelijk buitengewoon leeraar aan het Gymnasium Dr. T. P. Sevensma. Wordt eervol verleend met ingang van 1 Februari 1911 of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres aan de open bare lagere school 3e soort in de Beek straat Mej. A. H. G. Frans. Wordt verleend met behoud van jaar wedde, terwijl B. en W, gemachtigd wor den door een tijdelijke leerkracht in hot onderwijs te voorzien. 5 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een subsidie aan de vereeniging „Kindervoeding". Voorgesteld wordt evenals het vorige jaar en subsidie van f 450 te verleenen. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van do subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1910. De lieer R ij k e n s herinnert eraan, hoe voor oenige maaudeu bij de begrooting de bydrage voor het Burg. Armbestuur is verhoogd met f 1000, en nu is er weer een voorstel om de bijdrage met nog f 3200 te verhoogen. Had dit bij de begrooting niet voorzien kunnen worden Wethouder C e 1 o s s e antwoordt, dat in de wintermaanden het beste is te zien of de bijdrage verhoogd moet worden. Daarom kon dit niet met de begrooting voorzien worden. En juist eenige wekeu geleden zijn er zeer veel aanvragen om onderstand ingekomen. Bovendien is er onder de f 3200 een pobt voor woninghuur, die anders op 't volgend jaar geboekt wordt! De heer II jj k e n s is niet voldaan over liet antwoord. De post voor woninghuur bodraagt slechts hoogstens f 500, dus het resteerende bedrag is nog veel te hoog om niet te kunnen worden voorzien. De voordracht wordt hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de begrootiug dienst 1910. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot betaling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven, dienst 1910, 't Betreft een bedrag van f 2 50 aan C. M van Beek. Zonder hoofdelijke stemming goegge- keurd. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van C. Sardeman en J. Oldenhuis Tonckens be treffende eleclrische klokken. Zonder hoofdnljjke stemming goedge keurd. 10. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende vaststelling van verordeningen, iugevolge art. 114 bis der Gemeentewet. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 11 Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de begrooting voor de gasfabriek, dienst 1911. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende onderhandsche verhuring van een perceel aan de Is- seltsche steeg. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 13 Vaststelling van het 4 suppletoir kohier van deinkomstenbelastingdienstl910. Het kohier wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld op 308.50. 14. Beuocming van 2 leden van het Burgerlijk Aruibestuui wegens aftreding van de heeren H. W. vanEsveld en B. A. Siddré. Herkozen worden de heeren van Esveld eD Siddré. 15. Idem van 2 leden van de Commissie tot bijstand in het beheer van de gemeente- reiniging, wegens aftreding van de heeren H. W. van Esveld en A. M. Tromp van Holst. Herkozen worden de heeren Van Esveld en Tromp van Holst. 16. Idem van 3 leden van de Com- misssie voor de fabricage, wegen aftreding van de heeren A. M. Tromp van Ilolst, 5. J. van Duinen en 11. Kroes. Herkozen worden de heeren Tromp van Holst, Van Duinen en Kroes 17. Idem van 4 leden van de commissie tot bijstand in het beheer van de gasfabriek en de waterleiding wegens aftreding van do heeren A. A. Ilamors, N. Veis Heyo, C. J. Plomp en W. Salomons. Herkozen worden de heeren Hamers, Veis Heyn, Plomp en Salomons. 18. Idem van 4 leden van de Commissie van bijstand in het beheer van Birkhoven, wegens aftreding van de heeren A. M. Tromp van Holst. A H. van Kalken, C. J. Plomp en H, Kroes. Herkozen worden de heeren Tromp van Holst, van Kalken, Plomp en Kroes. 19. Idem van 2 leden van de Commissie van wetgeving wegens aftreding van de heeren M. L. Celosse en C. J. Plomp. Herkozen worden de heeren CeloBse en Plomp. '20. Idem van 5 ledeu van de reclame commissie inzake plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1911. Atfredende leden zijn de beeien H. W. van Esveld, A. M. Tromp van Holst, A A. Hamers, S. J. van Duinen en M. R. N. Oosterveen. Deze worden allen herkozen. 21. Benoeming van een curator van het Gymnasium wegens periodieke aftreding van den heer F. Kenninck. Prof. Kenniuck wordt herkozen. 22. Benoeming van een lid van do commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs wegeus de periodieke aftreding van den heer H. Stolp. Herkozen wordt de heer Stolp. 23. Benoeming van 3 leden van de Commissie van toezicht op het lager on derwijs wegens periodieke aftreding van de dames Mevr. Rolandus Hagedoorn-Schutte, Mevr. Willemstijn-Giaswinckel en den Heer J. W, Jorissen. De aanbeveling luidt voor de vacature- Mevr. Rolandus Hagedoorn: 1. Mevr. Rolandus HagedoornSchutte, '2. Mej. E. Middelburg. Voor de vacature-Mevr. Willemstijn: 1. Mevr. Willemst|jn—Graswinckel, 2. Mevr. VrijdagMoll van Charante. De heer Jorissen heeft meegedeeld, dat hij niet meer in aanmerking wenscht te komen voor een herbenoeming, doch B. en W. ontbrak de tijd in overleg niet de commissie nog eeu aanbeveling op te maken voor deze vacature. Herkozen worden Mevr. Rolandus Hage doorn en Mevr. Willoinstijn. De agenda afgehandeld zijnde vraagt de voorzitter of nog één der leden het woordt verlangt. De heer van Duinen: M. de V! Bij de behandeling van de jongste begrooting heb ik gevraagd of het zgn. officieele verslag niet spoediger kon verschijnen na de gehouden vergadering. Door u werd mij toen gezegd, dat ik overdreef, wijl ik de bemerking maakte, dat er geen dagen maar weken overheen gingen alvorens het verslag verscheen. De vergadering waarin dat alles gezegd is werd gehouden op 1 November. De druk proeven ontvingen de raadsleden eerst op 11 November en het verslag verscheen 22 November, dus ruim 3 weken na de ver gadering. Het verslag van het gesprokene in den Raad op 8 November verscheen 26 Novomber dus b ij n a 3 weken na datum. Eu het jongste verslag, dat van het verhandelde op 29 November is in ons bezit gekomen den 14 December nadat de drukproeven door de Raadsleden eerst zijn ontvangen den 9 December. M. de V! met deze data voor oogen vraag ik, of ik heb overdreven. Maar 't is mij tevens een bewijs, dat wij op verbe tering niet behoeven te hopen. Vroeger ontvingen we steeds geregeld de drukproeven twee dagen na de verga dering; eene uitzondering was het, indien dit drie dagen duurde, maar dan was dit het gevolg van het vele gesprokene, dus door de uitgebreidheid van het verslag. En nuf de data wijzen 't uit. Tien A elf dagen moeten nu verloopen eer de drukproeven onder de oogen der landsloden komen. En hoe komen ze danf Ik heb de drukproeven deze keer niet gecorrigeerd en heb ze ook niet aan de Secretarie teruggezonden. Ik' zal ze bewaren als een curiosum op 't gebied van slecht teruggeven van het gesprokene, wat mij persoon betreft over de verlichting van den Kamp straat. Bij verschillende onjuistheden laat het verslag mij over dit onderwerp onzin zeg gen, Er komen passages in voor, die eenvoudig wartaal zijn. Toch is op 'tgeen ik zeide door enkele heeren gerepliceerd. Ik heb dan zeker toch iets andere gezegd, dan het verslag aangeeft want op die

De Eemlander | 1910 | | pagina 2