DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 299. DONDERDAG 22 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE LANDER. Hoofdredacteur R. G. KUKKNK. Abonnementsprijs: Per jaar14.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE HtlO 6. TelefIutero. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f|0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluiteud" gerechtigd het Alg. Binnen- en) Buitenlandach Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71- 78 Amsterdam Het Rijksland Elzas-Lotharingen. De leden van den Duitschen Rijksdag hebben een regeeringsvoorstel meegekregen dat zij in de vacantie rustig kunnen bestu- deeren. Het verdient die studie, want het is voor een belangrijk deel van het Duitsche Ryk van het hoogste gewicht. Hot Rijksland, Elzas Lotharingen, ver keert zooals men weet, nog altyd in een bijzondtren toestand. Het staat niet gelijk met de Bondsstaten die te zameu het Rijk vormen. Het wordt bestuurd door keizer lijke ambtenaren en de Landdag is geene vertegenwoordiging met gelijke rechten als de Duitsche Parlementen. Meermalen is sprake geweeBt van eene nieuwe regeling. Maar daartegen werd aangevoerd dat ElzaB nog niet recht ver eenzelvigd was met het Rijk, nog altijd naar Frankrijk uitzag en eigenlijk niet verdiende zelfbestuur, ten minste tot zekere hoogte te verkrijgen. Nu laat de toestand nog te wenschen over. Bij de nieuwe volkstelling isjgebleken, dat in vijf jaren niet minder dan dertig duizend personen meer uit Elzas vertrok ken dan, grootendeels uit Duitschland. binnenkwamen. Zij konden het niet vindeu met hot Duitsche régime; de meesten gingen naar Frankrijk om onder de repu bliek een nieuw leven te beginnen. Het Duitsche orgaan, de Strassburger Pest, wyt dit minder aangeuame verschijnsel aan het drijven van de Franschgezinden in het RijksLnd, waarop de Frauschc bladen antwoorden dat het toch niet noodzakelijk is in Elzas propaganda voor Frankrijk te maken. Misschien heeft de Duitsche regeering niet veel tegen deze verhuizing op kleine schaal. De verlaten woningen kunnen door Duit8chers uit het Rijk worden inge nomen en men raakt goedkoop af van sommige onrustige elementen. Maar, hoe dat zij, het werd tijd om de positie van het Rjjksland beter te bepalen en te om schrijven. Daarom heeft de regeering een ontwerp van eene constitutie voor de nieuwe provinciën bij den Rijksdag inge diend. Het is de moeite waard daarmede ken nis te maken. De Bondsraad heeft zijne goedkeuring gehecht aan het ontwerp en er is groote kans dat het zal worden aan genomen. De staatsrechterlijke betrekkingen van den keizer tot het Rijksland worden niet gewijzigd. De Keizer is en blijft de „erfe lijke vertegenwoordiger der Bondsstaten, die de souvereinteit over Elzas bezitteu.0 Hij benoemt den stadhouder, maar omdat die benoeming een Rijkszaak is moet de Rijkskanselier het besluit teekenen na den Keizer. Tot heden werden de wetten voor Elzas-Lotharingen gemaakt door den Bonds raad en den Rijkedag. Maar deze beide lichamen zullen zich daarmede niet verder hebben te bemoeien. De wetgevende arbeid is opgedragen aan het Parlement van het Rijksland, dat uit twee Kamers zal bestaan in overeenstemming met den Keizer die de wetten teekent. Men heeft thans een staadsraad. Dat lichaam vervalt en wordt vervangen door de Eerste Kamer. Krachtens hun ambt zijn leden van deze Kamer de bisschoppen van Metz en Straatsburg, de presidenten van het Protestantsche consistorie en de synode, de opperrabijn van een der beide groote steden, eeu der hoogleeraren van de Straatsburgscbe Hoogeschool, de opper rechter, vertegenwoordigers van Straatsburg, Metz, Colmar en Miilhausen. Over 't geheel dertien heeren. De Keizer heeft het recht, met medewerking van den Bondsraad ook dertien leden te benoemen. De overige leden van de Eerste Kamer worden be noemd door de bevolking volgens een getrapt stelsel. Indirecte verkiezingen dus voor de Eerste Kamer. Maar voor de Tweede Kamer volgt men een ander systeem, dat misschien niet naar den zin zal zijn van de conservatieven. De leden worden gekozen door het algemeen en geheim kiesrecht. Alle bewoners van het Rijksland die het bewijs bezitten van „Reichsangehörigkeit", en vijf en twintig jaar oud zijn, worden op do kiezerslijst geplaatst. Aan vrouwenkiesrecht heeft men niet gedacht en daaraan denken weinigen met ernst in Duitschland. De kiezers moe ten drie jaren gewoond hebben in de ge- meeute, waarin zij het kiesrecht willen uitoefenen of ten minste een jaar daar een huis of erf hun eigendom kunneu noemen. Kiesgerechtigden vun vijf en dertig jaar hebben twee en van vijf en veertig jaar drie stemmen. De Tweede Kamer zal uit zestig leden bestaan in overeenstemming met het aantal inwoners. I)e kiesdistricten zullen niet minder dan vijf en twintigdui zend, niet meer dan vijf en dertigduizend inwoners mogen tellen. De Norddeutsche, het blad van den Rijkskanselier, beveelt met nadruk deze constitutie aan Maar wij kunnen verwach ten, dat de Rijksdag bezwaren zal opppren. Er zyn die voor het Rijksland eene stem of meer stemmen in den Bondsraad ver langen. Tegen het meervoudig kiesrecht zullen de socialisten waarschijnlijk opkomen. Maar men heeft hier althans een ontwerp waarover men met de rogeering kan spre ken en dat aan vele wenschen tegemoet komt, zoo het niet alle bevredigt. Frankrijk. Aan de Fransche Senaatscommissie, die zich met de liquidatie der geesteiyke goederen bezighoudt, heeft de financieele inspecteur, Lorbier, een rapport overgelegd, waaruit blijkt, dat het „Crédit fon{ier" bij het geven van hypotheken op deze goederen tot een bedrag van 23 millioen op onge oorloofde wijze te werk is geganD. Zoo heeft deze instelling, die onder direct Staatstoezicht staat, op de goederen der verboden congregaties kort voor haar ontbinding, hypotheek gegeven, zonder er op te letten, dat de aanvragers slechts stroorqannen waren. Ook maakt het rapport aaumerking op de door het Crédit Fontjier met de liquidateurs gesloten contracten, waarbij de iaatsten zich verplicht hebben, de vorderingen van het Crédit Fonqier niet te zullen betwisten. Hiervoor werden zij door de Bank zelf gehonoreerd. Begrijpelijkerwijze heeft dit rapport eeoige opschudding teweeg gebracht. Een hooggeplaatst ambtenaar bij het Crédit Fonqier verklaart nu echter, dat deze op schudding ongemotiveerd is. Yolgens hem bestaan die 23 millioen uit hypotheken, die aan zekere maatschappijen verleend werden, wier vertegenwoordiger zich eerst later als stroomannen der congregaties ontpopten. Ook was er geen sprake van contracten met de liquidateurs, maar slechts van mondelinge afspraken, die alleen ten doel hadden de afwikkeling der zaken te vereenvoudigen. Overigens zou de regee ring ook steeds volkomen op de hoogte zijn geweest omtrent deze hypotheken. De Regeering heeft een wetsontwerp betreffende het pensioen der spoorwegar beiders gereed. In dit wetsontwerp wordt voor de bepaling van het pensioen ook rekening gehouden met het aantal dienst jaren, hetgeen tot dusver niet geschiedde. De voor deze herziening noodige som bedraagt gedurende 25 jaren, 7 millioen francs per jaar. De Spoorwegmaatschappijen zullen het recht verkrijgen zich dat bedrag te ver schaffen door het uitschrijven van leeningen, die door den Staat worden gegarandeerd. Duitschland. In Duitschland en daarbuiten wordt weer druk over Keizer Wilhelm gepraat. Men weet hoo de Keizer den Iaatsten tijd in al zijn redevoeringen den nadruk heeft gelegd op zijn streng godsdienstig geloof; en dat met zoo weinig verdraagzaamheid dikwijls jegens andersdenkenden, dat hij menigeen niet weinig geërgerd heeft. Dien tengevolge is er dezer dagen groot opzien gewekt door een stuk van den gewezen gezagvoerder dor Hohenzollern, 's Keizers jacht, schout-bij nacht Traugott, een man, die door de vele reizen van den monarch dezen intiem kent en die verklaart, dat do Keizer in den groud zijns harten veeleer geneigd is over te hellen naar do vrijdenkerij. Traugott zegt zelfs, dat het 's Keizers iu- vloed is geweest, die hein heeft doen breken met elke kerkelijke leer. Aangezien hij nu, dank zij die richting, geloofd bena deeld te zijn in zyn carrière, heeft hij een klacht ingediend bij het Consistorie van Brandenburg en dit stuk is het dat nu zooveel rumoer verwekt. De officier schryft o.a. dit: „Z.M. leest eiken Zondagmorgen zelf de preek voor. die de hofprediker heeft vervaardigd. Hjj doet dan zóó, dat men bemerkt, dat hij eiken zin critiseert; sommige leest hij tot twee- of driemaal toe over, zoodat de hoorder ten slotte niet meer op de preek doch slechts op den Keizer let. Men bemerkt duidelijk hoe hij zich verzet tegen sommige gedachten, dio aan de proek, ten grondslag liggen. Ik kan het niet helpen, maar ik geloof, dat de Keizer op het oogenblik de voorkeur geeft aan het mysticisme en de schitterende pracht der Katholieke Kerk boven den eenvoud der Protestantsche. Maar indien de Keizer zich niet gedwongen voelde te gaan in de richting, die zyn plicht als souverrein hem aanwijst, dan zou hij, men kan er zeker van zyn, aan onze kant staan, d. w. z. vrijdenkor zijn!" Aldus de otficior. Den keizer zal deze „onthulling" zeker allerminst aangenaam zijn. Uit Münchcn wordt gemold, dat aldaar in de kringen der Katholieke geeste lijkheid een sterk verzot merkbaar wordt tegen het afleggen van den anti-moder nisten-eed. Een priester uit Zuid-Duitschland beeft een brochure gepubliceerd, waarin de schryver tot de concluBio komt, dat de geestelykheid dezen eed niet kan afleggen. Een vereeniging van modernistische leeken, de Krausgesellschaft genaamd, doet een oproep om steun voot de geestelyken, die den eed zouden weigeren. De geestelykheid in Wurtemberg heeft een aantal gedelegeerden gezondon naar oen bijeenkomst, die gisteren te Ulm zou worden gehouden en waarop een beslissing zou worden genomen omtrent een ge meenschappelijke houding, welke men in de eedsquaestie wenschte aan te nemen. Groot Britannie. De verkiezingen zyn afgeloopen. Gisteren zijn nog gekozen: 1 liberaal, 1 Redmondist, en 1 Obrienist. De eindcijfers zyn als volgt: liberalen 271, unionisten 272, leden van de arbei derspartij 43, Rodmondiston 74, Obrienis- ten 10. De unionisten winnen 28 zetels en verliezen er 20, de liberalen winnen 23 en verliezen 26, de arbeiderspartij wint 4 zetels van de unionisten en één van de liberalen en verliest er 3, de Redmondisten winnen 2 zetels van de unionisten en 3 van de ObrieniBten en verliezen er 2 aan de Obrieuisten. Het parlement zal op 31 Januari bijeen komen, de plechtige opening door den Koning zal echter eerst op 6 Februari plaats hebben Denemarken. De Ministerpresident Berntsen heeft thans een ontwerp tot grondwetsherziening ingediend, waarbij het kiesrecht voor het Folkcthing wordt toegekend aan vrouwen en dienstboden en waarby de kiesgerech tigde leeftijd van 30 tot 25 jaar wordt ver minderd. Tegelijkertijd zal het aantal af gevaardigden wordon uitgebreid van 114 op 132 en zal een nieuwe indeoling der kiesdistricten plaats hebben, waardoor het aantal districten van Kopenhagen en andere groote steden wordt uitgebreid. Het ge- heele aantal kiesdistricten zal op deze wijze van 114 op 129 worden gebracht. Zoodra deze herziening is tot 6tand ge komen, zal de Regeering overgaan tot eeu hervorming van het Landsthing in demo cratische richting. Kreta. Op Kreta heerscht algetneene opwinding onder het volk naar aauleiding van de laatste nota der beschermende mogendheden, zij willen van geen souvereiniteitsrochten van Turkye over het eiland weten. In Kandia en Sphakia hadden volksbijeen komsten plaats. Ook in Griekenland werdt de nota alB ongunstig besehouwd en levendig bespreken. Afsluiting Zuiderzee. In de zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland van gisteren is besloten f 5000 beschikbaar te stellen als bijdrage in de door de Regeering te maken onkos ten van een meer uitgebreid plan met begrooting voor den aanleg van een gedeelte vbd de afsluiting van de Zuiderzee en indyking en droogmaking van het Wieringermeer. Premiestelsels H. IJ S. M. Naar L. en V. uit de beste bron ver neemt, is de directie der H. IJ. S. M. binnen korten tijd van plan de premierege-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1