WEERBERICHT. ThermometerstaDd Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 22 December, 1910. Hoogste barometerstand 779.5 m.M. te Horta, laagste 748 5 te Dunrossness. Verwachting tot den avond van 23 De cember 1910. Zwakke tot matige W.-lijkc tot Z lijke wind. Gesteldheid van de lucht: |Nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Overdag dezelfde, 's nachts kouder. (Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 709 m M. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 47 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 40 ling voor afgelogde K M., en brandstoffen en olicbesparing geheel te herzien. Bij de herziening zal rekening worden gehouden met de tallooze grieven die in den loop der jaren tot de directie door drongen èn van de vakvereenigiug èn van de groepsvertegenwoordigers. Momen tcel wordt volgens de lezing van het personeel het premiestelsel te willekeurig toegepast en te veel gebruikt als straffen- stelsel, zonder dat de getroffenen het rechtstreeks al straf kunnen aanmerken. Tweede Kamek. Gisteren is de Mini9tor van Marine aan het woord geweest. Zijn antwoord op de zoo krasse rede van den heer de Meester in zake 't incident van den Bosch, was zoo pover, zoo onbeduidend, dat de krasse uitingen die later den heer Wentholt bereikten, „hij draait als een tol; het is hem alleen om het behoud van zijn zetel te doen", volkomen er door verklaard worden. Die algemeene ontstemming linke behoeft dan ook waarljjk niemand te verwonderen. Want met zijne jongste redevooringen over de behartiging der geestelijke belangen van het personeel heeft de minister zijn stuurloosheid en slaafschheid, zijn opzien tegen, en zijn afhankelijkheid van een groepje aanmatigende antirevolutionnairen zoo duidelijk in het licht gesteld, dat de droeve uitroep van dtn afgevaardigde voor Den Helder, minister Wentholt'6 oud amb- genoot, uiting gaf aan hetgeen aan de gansche linkerzijde gevoeld werd. „Helaas", riep de heer De Meester uit „zijn wij nu zoover gekomen, dat wij van dezen minister iets dergelijks moeten beleven!" De heer Hugenholtz zei het anders, harder en agressiever, toon hjj den minister toebeet: „De hoofdzaak is voor u, op uwen zetel te blijven zitten." Dat de grondfout van het incident van den Bosch enkel en alleen ligt bjj den Minister, dat kon deze zelf niet verbergen en toch ging bjj in eenige algemeenheden den ontslagen vice-admiraal te lijf. En hjj deed dat op zoo benepen wijze, sprak op zoo ergerniswekkenden toon van „een admiraal, die een slecht voorbeeld van discipline had gegeven", dat de heer De Meester met het volste recht ter wereld verklaarde, alleen hierom niet van minis terieele „insinuaties" tegen den heer Van den Bosch te zullen spreken, omdat dat woord nu ooumaal in het parlementaire vocabularium niet tehuis behoort. En de afgevaardigde voor Den Helder voegde er aan toe, dat nu eerst recht gebleken was, dat geen enkele aanmerking viel te maken op de houding van dezen vice-admiraal. „Deze Minister zoo luidde 's hoeren Hugenholtz' diagnose heeft geen enkele poging gedaan het conflict op te lossen, hij heeft de gunst der antirevolutionnairen met den dominé gekocht, hjj heeft het belang der marine opgeofferd aan eigen belang, zijn doel is geen ander dan zijn zetel te behouden En de voorzitter kwam veel te laat om die woorden, do ergste, die ooit in ons Parlement tot een dienaar der Kroon zijn gehoord, te cou peeren. De heer Marchant achtte den Minister te zwak om nog een woord aan hem te wijden. Een naspel van deze discussie kregen wij des namiddags toen de heer Borgesius een cordaat amendement voorstelde, om den heelen post van 5000 gulden voor den vlootpredikaqt te schrappen, terecht be toogdu, dat niets de Rogeeriug mocht weer houden een door haar zelve en algemeen afgekeurde regeliug te bestendigen. Hij wilde een memoriepost overhouden, de Minister kan dan overwogen met welke nadere regeling hij het in zijn vordere phasen zou willon probeeron Maar de rechterzijde wilde er niet aan, zelfs een wijziging van het amendement, om de moglijkheid open te houden, dat Dominé Warners nog een halfjaar zijn wedde zou kunnen gemeten, help niet, rechts tegen links werd het voorstel verworpen, en daarmede bewees de coalitie weer, dat zij de consequentie harer eigen critiek niet durft of wil aanvaarden. Een lange, technische discussie is gevoerd over het amendement om de f 320,000, die als eerste termijn voor den aanbouw van drie pantserbooten zijn uitgetrokken, te schrappen. Warm verdedigd door do heeren Jansen en Thomson, die er op wezen, dat deze pantserbooten eenig in haar soort zjjn en niet geschikt om in deu strijd tegen Dreadnoughts iets uit te richten, die bovendien een vooruitloopcn op de plannen tot versterking d. r kustverdediging er in zagen, warm bestreden door de heeren Van Karnebeek en Van Wassenaer van Catwijck, die de booten voor de verdediging onzer zeegaten en tot steun bij den uitval van torpedomateriaal noodwendig achtten, is het amendement ten slotte gevallen, rechts met de heeren Ty.leinan en Van Karnebeek tegen links. Met 50 tegen 32 stemmen is ten slotte de marinebegrooting aangenomen. De ge heele anti-revolutionaire fractie stond, reeds lang voordat de uitslag bekend was, in slagorde geschaard achter de ministerstafcl. En nauweljjks had de voorzitter de juiste getallen medegedoeld, of de heor Duymaet van Twist sprong op den miuister toe en drukte hem met overdreven hartelijkheid de hand. Andere auti-revolutionaireu volg den. Het leek wel de apotheose van 's hee ren Wentholt's definitieve „christelijkheid", schrijft de overzichtschrijver van de N. R.Ctj Toen dat tooneel van huldiging daar plaats vond, schrijft de Hoefijzer corr. vaü het H.bld., onder hoongeroep van links, rees voor ons oog een andere figuur daar achter de miuistertafel. De figuur van den stillen, bescheidon, eerlijken en karakteristieken gentleman, die vier dagen geleden door dezelfde Gide onsbende is weggejaagd. Welk een contrast! Toen 't ging om den voortgang in de reorganisatie van ons leger en om 't behoud van den man die daaraan zijn rust van lange dagen en nachteu opgeofferd heeft... maar die voor kwezelarij en huichelarij geen aanleg had toen was de eenheid der machtige coalitie zoek en brak zij in twee helften uiteen. Maar als hot er om gaat, dr. Kuyper's Lcbmanniade te bemantelen, of dr. Kuy pers gedraai in de Van Heekerenzaak dood te zingen.... of als een Minister bedreigd wordt die zich een politieke vleermuis toont en die de marine desorganiseert doch een mono polie van propaganda verzekert aan een orthodoxen dominee ("wat de Katholieken koud laat, daar die toch niet op de vloot vertegenwoordigd zijn). ....dan is de rechterzijde weer een muur van eenheid, dan worden alle verschillen vergeten en dan worden alle wormstekig heden in een politieke figuur goed gemaakt door deze ééne qualiteit: Man-van Rechts! Wij zjjn wel in de „donkere dagen". De nieuwe spoorwegtarieven. Door de Nederlandsche Spoorwegmaat schappijen zijn de boekjes uitgegeven, mot inlichtingen over de uniforme tarieven, die met 1 Januari voor alle Nederlandsche spoorwegfijnen in werking treden. Wij ontleencn daaraan het volgende: Afgeschaft zijn alle retourbiljetten, verder wielrijderskaarten, speciale kaarten voor vervoer van weerbaarheids- en scherpschut terskorpsen, goedkoope uitstapjes, speciale goedkoope uitstapjes, tienrittenboekjes, abonnemeutskaartea geldig op de lijnen der afzonderlijke maatschappijen, abonnements kaarten, geldig op groep II der H. IJ. S. M, en loodskaarten. Daarvoor in de plaats gekomen ecu uuiformtarief, bedragende per K. M.:voor de le kl. 3.25 cent, voor de 2c kl. 2.45 en voor de 3e kl. 1.621', cent. Dit zijn enkele reisbiljetten, geldig 1 dag. Voor kinderen zijn hierop reducties toegestaan. Het buurtverkeer-tarief is geheel overeen komstig het bij de II. IJ. S. M. bestaande, alleen is het uitgebreid tot de le kl. Het tarief voor een reis heen en terug op denzelfden dag, bedraagt per K.M.voor de le kl. 5 cent, 2e kl. 31/, cent, 3e kl. 2'/s cent. Tusschen bepaalde stations zullen verkrijgbaar zijn tienrittenboekjes voor buurtve keer Gezelschapsbiljetten bestaau in drie soorteu: a. voor elk der drie klassen voor een reis heen en terug, geldig dag van afgifte en twee volgende dageu; b. voor de tweede en voor de derde klasse voor een enkele reis van 25 K.M. of meer; c. voor kinderen, jonger dan 15 jaar. Voor landverhuizers, die zich als zoodanig naar genoegen van den stationschef legiti- meeren, is in de derde kl verschuldigd 1.25 cont per K.M. Geheel nieuw zijn de abonnementskaarten, goldig voor de op Nederlandsch grondge bied gelegen fijnen der H. IJ. S. M. Mij. t. E. v. S.S., Ned. Cent. S. M. en de N. Brab -Duitsche S.M., met uitzondering, van enkele locaalspoor- en tramwogen. De prijzen dezer kaarten bedragen, voor één maand, 1ste kl. f 50, Ilde kl. f 38, lilde kl. f 25, voor 12 maanden Isto kl. f 480, Ilde kl. f 360, lilde kl. f 240, voor andere porioden naar verhouding. Behalve dezo algemeene abonnements kaarten worden door de verschillende maatschappijen uog groepen- en traject abonnementen uitgegeven. Verder worden uitgegeven (ook dooi de H. IJ. 8. M) kilometerboekjes en kilouieterkaarten. De prijzen der eer9te bedragen: voer 1000 K.M. geldig gedurende een jaar: Ie kl. (30, Ho kl. 22,50 IHe kl. f 15, en voor 500 K.M. geldig gedurende 6 maanden, Ie kl f 15, He kl. f 11.25, ITIe kl. (7.50. Behalve de prijs moet gestort worden voor boekjes van 1000 K.M. f 5 en voor boekjes van 500 K.M. f2.50 waarborgsom. Kilometerkaarten bestaan uit twee cou pons, elk geldig voor eenc geheel door deozelfden persoon af te leggen, onafge broken enkelo reis van 200 K.M. of meer (te zameu 400 K.M.) en kosten Ie kl. f 12, lie kl. f 9, IHe kl. f 6. Ze zijn zes maanden geldig. Ten slotte zijn nog verkrijgbaar kilo moterboekjes van minstens 500 en vaü minstens 100 K.M voor vaste reizen tusschen bepaalde stations. Do eerstgenoemde boekjes en de kaarten zijn geldig op de fijnen der verschillende maatschappijen binnen Nederland. Hot tarief voor rijwielen ts thans bij alle maatschappijen gelijk aan dat zooals het was bij do H. IJ. S. M. d. w. z. f 0.20 per reis. De prijs der perronkaarten is verhoogd tot f 0.05. KANTONGERECHT. Door het Kantongorecht te Amersfoort zijn de volgende uitspraken gedaan. Dronkenschap G. II. te Baarn le herh. f3 of 3 d. A. S. te Laren 2e herh. 7 d. A. J. te Amersfoort le herh. 3 d. A. P. f 5 of 3 d. A. G. f 3 of 3 d J H. f 10 3 d. J. S. f3 of 3 d. Allen te Amersfoort A. II. te Soest f 3 of 3 d. A. de K. te Soest f 3 of 3 d. G B. f 3 of 3 dj J v. V f 3 of 3. Beide te Hoevelaken. R. K. te Bunschoten f 5 of 3 d B. G. te Baarn f 3 of 3 d. H. H. te Barneveld f 3 of 3 d. N. v. d. B. te Nijkerk 13 of 3 d. Strooperij.B. E. te Woudenberg f2 of 2 d. In dronkenschap ecus anders veiligheid bedreigen. C. de B. te Eemnes 110 af 5 d. Op den openb. weg trekdier onbeheerd laten staan. J. J. v. d. B. te Eemnes f 3 of 2 d. A. v. d. G. te Spakenburg f 2 of 2 d. J. G. te Spakenburg f 3 of 3 d. Op verboden grond loopen. H. R. f 3 of 3 d. J. W. B. f 5 of 3 d. Beide te Baarn. C. v. d. G. f 3 of 3 d. J. v. d. B. f3 of 3 d. Beide te Soest F. J. W. v. S. te Zeist f 3 of 3 d. G. W. te Leersum f 5 of 3 d. Visschen zonder acte en vergunning. P. F. K. 2 X f3 of 2 X 2 d. C. K. 2 X f3 of 2 X 2d. met verb.verkl. der scha kels. Beide te Baarn, Het zich in het veld met een afdraaier bevinden. C M. v. d. H. te Hoogland! 10 of 4 d. en vernieling van de afdraaier. Wild vervoeren in open jachttijd ge pleegd des nachts. C. ter M. te Wouden berg 7 4. en verb.verkl. haas: D. J. R. te Renswoude. 7 d. en verbeurdverkl. haas Op don openbareu weg een wapen bij zich hebben W. v. R. te Renswoude f 10 of 10 d. en verb.verkl. geweer. Wielrijden zonder licht. J. v. d. B. te Renswoude f 2 of 2 d. H. de B. te Wou denberg f 2 of 2 d. W. v. R te Wouden berg f3 of 2 d. G. den H. te Scherpen- zeel f 2 of 2 d. Wielrijden zonder licht. J. R. te Hil versum f 2 of 2 d. H. R. te Eemnes f 2 of 2 d. C. v. d. W. te Eemnes f2 of 2 d. H. G. te Soest f 2 of 2 d, M. C. R. te Soest f 2 of 2 d. J. v. G. f 2 of 2 d. T. v. L. f2 of 2 d. T. L. f2 of 2 d. G. J. v. D. f2 of 2 d. P. v. W. fl of 1 d., allen te Baarn. R. V. f 1 of 1. d. J. M. f2 of 2 d. G. E. B. fl of 1 d., allen te Amersfoort. Zonder vergunning van B. en W. een gebouw voor een gedeelte vernieuwen. H. de G. te Baarn f 10 of 5 d. Het als hoofd der onderneming zonder de vereischte vergunning een slachterij in werking houden. H. D. te Baarn f 10 of 5 d. Overtreding Drankwet. A. v. D. te Amersfoort 2 X f 25 of 2 X 10 d. H. E. te Eemnes f 10 of 5 d. Rooken in niet rook coupé, E. B. te Njjkerk f 3 of 3 d, Niet uitwijken voor voertuig. L. v. d. B. te Njjkerk f 15 of 5 d. Op hondenkar zitten. L. de J. te Spakenburg f 2 of 2 d. J. K. te Amersfoort f2 of 2 d. M. K. te Driebergen f 1 of 1 d. J. M. te Soest f2 of 2 d. Met auto te Soest te snel r'y'den. F. W. des T. te Zeist (5 of 2 d. T. R. v. H. te Weesp 15 of 2d. J. N. J. A. te Amsterdam f 5 of 2 d. Te Baarn op den openbare weg bal voortschappen. J, H. te Baarn f 1 of 1 d. W, K. te Baarn f 1 of 1 d. Verloflocaliteit te laat sluiten. D. S. te Baarn f 5 of 3 d. Te Amersfoort rumoer maken. H. Th. B. te Amersfoort f 5 of 5 d. H. W. ten B. te Amersfoort f 5 of 5 d. Te Amersfoort buiten urinoir wateren. A. S. te Amersfoort f 1 of 1 d. In waterleiding van het Heemraadschap de Eetn fuik plaatsen. J. de G. te Amers foort f5 of 5 d, en verbeurdverklaring fuik subs, uitl of f ..50 of 2 d. Straatschenderij. P. v. d. B te Baarn terug ouders. We herinneren er aan, dat de e.v. dienst van den Doopsgezinden kring is op Maandag 26 December des v m. half elf. Met Stct. no. 299 zijn verzonden do statuten van de Roomsch Katholieke Spaarkas voor Amersfoort en omstreken te Amersfoort. De kapitein G. W. F. Epkema, van het 8ste reg. infanterie te Arnhem, wordt 2 Januari a.a. te Amersfoort gedotacheerd tot het volgen van een tactischen cursus. Bij de te Harderwijk gehouden aanbestediug voor den bouw van de bijge- bouwen der kazerne aldaar werd o.a. inge schreven door de volgende Amersfoorters: P. Boks, f74.100, J. Wildeman, f71,9S0 II. Noordman, (71.450, H. Keizer (71.400 en W. van Genderen f71100. De laagste inschrijver, Th. H. Jansen te Zwolle, besomde f 65.800, Voor Maatschappelijk werk, afd. Amersfoort Alg. Ned. Typ. Bond zal de Heer W. A. van den Bovenkamp een lezing houdon, toegangelijk voor alle typografen en aanverwante vakken, op Vrijdag 23 December 1910 de avonds 8 uur in „Ons Huis" Korte Gracht. De derde lezing voor de afdeeling Amer-foort van deu Ned, Protestantenbon4

De Eemlander | 1910 | | pagina 2