WEERBERICHT. STADSNIEUWS. ALLERLEI. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt vooi-m 10.50 uur. De Bilt, 28 December, 1910. Hoogste barometerstand 769.6 tn.M. te La Hague, laagste 729.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 29 De cember 1910. Toenemende tot krachtige W.-lijke tot Z.W. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken, waarschijnlijk regen. Temperatuu: Zachter. (Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m.M. Vorige Btand te 12 uur 751 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 40 Laagste hedennachtF. 25 Hedenmiddag 12 uurF. 36 Hij was lid der Commissie voor de Arbeidsenquête van 1890, en van de Staatscommissie voor de droogmaking der Zuiderzee. Een zwaren arbeid verrichtte hij in 1903 en volgende jaren, door als voorzitter van de Enquête-Commissies in zake toestanden onder het personeel van spoor- en tram- wegbedrijf alle verhooren te leiden en het belangrijkste aandeel te nemen in de samenstelling van het rapport van de Spoorweg-Commissie. Een de resultaten van dat werk was zyn benoeming tot lid van den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten, hoedanig hij zich in het bijzonder bezig hield met de regeling der arbeids- en rusttyden van bet personeel. In het jaar 1905 werd de heer Veegens, die onder de vrijzinnigen altyd aan den uitersten linkerflank gestaan had op geno men in het ministerie-De Meester voor bet toen nieuw gevormd departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Zijn groote werkracht gaf hij geheel aan zijn Ministerswerk; de belangigke sociale outwerpen van zyn departement afkomstig hebben er het bewys van geleverd. Zij werden ingetrokken door Minister Talma, toen deze in Februari 1908 de lei ding van het departement uit handen van mi. Veegeos had overgenomen Voor en na zyn ininistersloopbaan wydde mr. Veegens zich aan de rechtspraktijk, terwijl bij zich groote bekendheid verwierf als publicist. Hij schreef artikelen over sociaal-politieke onderwerpen, vooral in Vragen des Tyds en De Gids werken over Faillietrecbt en Auteursrecht en een „Schets van het Bureerlyk Recht.1' Mr. Troelstra over de begrootings- debatten. Mr. P. J. Troelstra heeft een eersten Kerstdag te Amsterdam een rede gehou den, waarin hy de begrootingsdebatten in de Tweede Kamer gevoerd, scherp criti- seerde. Spr. noemde deze debatten misera bel en was van meening dat als alles zoo klein blijft en persoonlijk, wel duidelijk wordt aangetoond, hoe verworden het parlementaire stelsel ten onzent is. Er is zoo weinig gebleken van beginsel, van groote lijnen, van begrip hoe het in ons land moet gaan in de naaste toekomst, dat het inderdaad treurig moet worden genoemd. Spr. zoekt de oorzaak voor een deel bij de leden de regeering. Noch minister Heemskerk, noch minister Kolkman zijn principieel in de politiek. Dat komt omdat dezo regeoring geen beginsel heeft. Als bewijs daarvoor memo reerde spr. het gebleken verschil van meening in de coalitie bij de behandeling der subsidie voor de openbare leeszalen, de staatsloterij en de Helderscho kwestie. Deze beginselloosheid wordt het sterkst aangetroffen bij minister Wentholt die zich ondanks dat hij vroeger een broertje dood zeide te hebben aan „fijnigheden", thans ueerlegt by de sinistere, bekrompen prak tijken van ds. Van der Voort van Zijp en Duymaer van Twist. Daarna nam spr. de persoon van dr. Kuyper onderhanden en diens stilzwijgend heid. Spr. wees er op dat de heer Patyn in een vlymend-scherpe redevoering, naar aanleiding van de van Heeckeren-zaak, beschuldigingen uitsprak aan het adres van dr. Kuyper, die geen eerlyk man onbeantwoord zou laten. Én toch volhardt dr. Kuyper niet by zijn ideaal, maar bij stilzwijgen. Hoe is het mogelijk dat de katholieken dezen man handhavenP Minis ter van Swinderen zweeg. Waarom? Om dat het belang van de coalitie dit meebrengt en omdat dr. K. de coalitie een dienst heeft bewezen door het naar voren brengen van de publieke organisatie der bedrijven, waardoor arbeidsduur en loon op den achtergrond kunnen komen. Vervolgens behandelde spr. het kapita listisch karakter der regeering en critiseerde de houding van minister Regout tegen de Ned. Vereen, van Spoorweg en Tramper soneel. Geestelijke bijstand. Een verslag van de eerste bijeenkomst, te Den Helder gehouden door de Vereeni ging ter behartiging van de geestelijke belangen van de marine in vrijzinnig godsdienstigen geest, van „Geestelyke Bij- stand in het Dagblad voor Den Helder opgenomen, is belangrijk door hetgeen ds. Onnekes over de dus te noemen Heldersche quaestio meedeelde. Toen de Christelijke officieren-Vereeni* ging door het verleende subsidie van regee* ringswege in staat werd gesteld tot het aanstellen van een predikant in orthodoxen geest, was dit een maatregel, die niet fUep beledigde, zeide hij. De vrijzinnigen hebben een vrijzinnige noodig ter beharti ging van hun geestelijke belangen. Nu wil Geestelijke By*9tand trachten, een vryzinnig predikant aan te stellen, en geschriften te verspreiden, die een ruimen en verdraag- zamen geest ademen. Deze geeBt ging ds. Onnekes voort beeft, ik ben gelukkig het te kunnen getuigen, onze marine steeds gekenmerkt. Weet nu goed, dat het niet onze bedoeling is, de antithese te verscherpen of zelfs te aanvaarden; wy willen niet strgden tegen de officierenvereeniging of tegen den ortho- doxeu predikant, wij willen opkomen 7oor t standpunt, door ons ingenomenopkomen voor do richting, door ons vertegenwoor digd. Dat is ons goed recht; daar kan niemand iets tegen hebben dat is ons aller dure plicht. "VVy vrijzinnigen houden ons overtuigd, dat de marine niet zoo onver schillig voor deze heilige dingeD, en wij meenen, dat deze onze Christelijke regeeriDg dit vrijzinnig Christelijk streven zal steunen. Wij zullen althanB do Cristelijke Regeo ring houden aan de gegeven belofte en achten haar genoeg Christelijk en manne lijk, om die belofte gestand te doen. Twijfel op dit stuk zou een beleediging zijn en wij zullen ons dan ook van dien twijfel onthou den. Wij zijn de meening toegedaan, dat de Regeering zich moet stellen boven de partijen; dit standpunt heeft ze ingenomen, zelfs in den bitteren strijd van onze Dordt- sche Vaderen en wg achten dit het eenig goede standpunt. Zij is als Regeering gesteld over katholieken en orthodoxen,, maar ook over doopsgezinden, remonstran ten en vrijzinnigen (Hervormden). Zoo de Regeering onze billgke eischen zou willen negeeren, wat wij niet gelooven, dan kon zij zelve aansprakelijk gesteld worden voor de blaam, die haar zou treffen, voor de geestelijke belangen der marine niet ge noegzaam te hebben gewaakt. Hoe 't zij, dit ontslaat ons niet van onzen plicht om te doen wat onze hand vindt om te doen. t Verheugt mg te kunnen meedeelen, dat we in den korten tijd van ons beslaan reeds veel steun hebben mogen onder vinden. Groote en kleine bijdragen ziju ons toegezonden, waarvoor ik namens het bestuur moet dank zeggen. Op 't oogenblik tellen we 265 ledeo en 41 begunstigers, totaal 306. Hier moeten nog eenigen bij gevoegd worden, wier namen in 't bezit zijn van collega Poort. Nog kan ik mee deelen, dat ik vandaag nog goed f20 ont ving als bewijs van sympathie met ons streven, ons toegezonden door de Kerke- raadsleden van do Remonstrantsche ge meente te Rotterdam. Dit was niet geld van de gemeente als zoodanig, maar uit private kas bijeengebracht. Zoo iets te ervaren is van groote verheugenis en van groot gewicht voor de heilige en groote dingen, waarvoor wij strgden, In het debat zei ds. Onnekes, dat Geeste lijke Bijstand al tevreden zou zyu met miuder subsidie dan de f 3000 die de orthodoxe vereeniging van de Regeering krijgt. Wij zouden zegt hij al blij zijn met f 2.000, en ik sta or voor in, als de Regeering eens een f 1000 subsidie gaf, zouden wg de ovorige f 1000 wel bij elkaar weten te krijgen. Gemeenteraadslid geschorst. Do Gemeenteraad van 's-Gravendeel heeft naar de „D. Ct.'' meldt, den heer J. Blok als Raadslid geschorst wegens leveranties aan de gemeente. Dit besluit staat in betrekking tot de gasfabriek, een particuliere exploitatie, waarbij, naar be weerd wordt, de heer Blok is betrokken. De crisis aan Oorlog. Het schijnt zoo goed als uitgesloten, zegt de Haagsche corr. van het Hbld, dat een der Kamerleden van rechts de plaats van den Minister van Oorlog zal innemen. Men zoekt naar een opper.officier buiten de Kamer. Naar wg vernemen dreigt er op de schoenfabriek „De Eenhoorn", wederom een geschil, tusschen de directie en de arbeiders, uit te breken. Door de eerste is n.l. voor het perso neel, dat tot heden in dagloon werkte, een tarief aangeboden, waarmee do arbei ders, naar hun meening, niet hun oide dagloon zullen kunnen verdienen. In ver band hiermede, is door de afdeeling „Ne- derlandsche Vereeniging van Fabrieks arbeiders" aan de directie het volgende schrijven gericht: Amersfoort 27 December 1910. Aan den heer Directeur der Stoomschocnfabriek de „Eenhoorn" te Amersfoort. WelEdele Heer 1 In onze jongste vergadering heeft het door U aan het personeel bekond gemaakte tarief een onderwerp van bespreking uitge maakt. Wg zijn zoo vrg U op te merken, dat het naar onze bescheiden meening beter ware geweest, dat U voor het bekend maken van uw ontwerp tarief, eerst met onze vereeniging de zaak had besproken. Wg weten uu immers niet eens wat uwe beweegredenen zijn om inplaats van op dagloon, voortaan in accoordwerk te laten arbeiden. Wij meenen, dat de tegen woordige loonregeling in 't algemeen geen principieele wijzigingen behoeft. Wel is het loon van enkelen te laag, maar dit had verhoogd kunnen worden zonder van loonsvorm te veranderen. Intus6chen twijfelen wij niet, dat U zeer ernstige redenen zult hebben om het accoordloon in te voeren, maar het waa ons toch aangenaam, van U te vernemen welke overwegingen U tot het voorstellen dezer nieuwe regeling hebben gebracht. Tweedens meenen wg, is door deze wijze van bekendmaking het veel moeilijker ge worden tot een bevredigend resultaat te komen. Het zal U, denken wij, niet ver- woudereu, wanneer wij U mededeelen, dat het personeel van meening is, dat hot door U voorgestelde tarief niet hoog ge noeg is om tot een behoorlyk weekloon te komen. Daarom ware het, dunkt ons beter ge weest; wanneer U direct U tot onze ver eeniging had gewend om mot deze de zaak te bespreken. Dit iB nu echter niet gebeurd, wij twij felen echtor niet of U zult alsnog over het tariof met ons bestuur willen onder handelen niet alleen, maar ook met dit bestuur willen spreken over de vraag, of iuvoeriDg van het accoordloon wel noo dig is Gaarne vernamen wij daarom van U, of het U mogelijk is, op Vrgdag 30 De cember 's avonds om 6 uur ons bestuur met den secretarie van onzen bond te ontvangen om een en ander te bespreken. In verband daarmee gelooven wij dat niet wel mogelyk is, voor 2 Januari met een on ander gereed te zyn, redenen waarom wjj U verzoeken de termijn van 2 Januari te wgzigen in 9 Januari. Gaarne uw antwoord tegemoet ziende, teekenen wij Hoogachtend, Het bestuur v./d. afd. A'foort der Ned. Ver. van Fabr. Arbeiders, (w.g.) C. L. COLOMBAIN, Voorz. R. C. v. d. HAMMEN, Secr. F. J. A. HOFFMAN, Peun. K. LAMEIJER, Comm. By Kon. besluit van 24 dezer is met ingang van 15 Januari a.s. benoemd bij het wapen der genie, bij den staf van dat wapen, tot luitenant kolonel, de majoor A J. L. M. van Schevichaven van dien staf. De Noderlandsche afdeeling van de Theosofische Vereeniging houdt Vrijdag 6 Januari in Amicitia een openbare bij eenkomst, waarin de heer W. L. van Vlaardingen als spreker zal optreden, met het onderwerp: Reïnkarnatie. De afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned. Geheelonthouders Bond houdt half Februari een openbare vergadering met do heeren Lod. van Mierop van Soest en prof. J. van Rees van Hilversum als sprekers. Bovendien zal een cursus vergadering worden guhouden met arts M. Kamerling als inleider. Onze stadgenoot de heer J. C. Bloem heeft zich met de heeren J. Gres- hoff en P. N. van Eyck verbonden tot het annmaken van zorgvuldig en mooi uitgevoerde boeken, zoowel oorspronkelijke als in herdruk, en van elk een zeer be perkt getal. 20 tot 100, exemplaren, dio volstrekt buiten den handel gehouden worden. Winstbejag is uitgesloten; de in schrijvers betalen gezamenlijk de kosten. 't Eerst zal verschijnen „Worstelingen" door P. N. van Eyck. In voorbereiding zijn een herdruk van „Der Garten der Erkenntnis" van Leopold Andrian; een vertaling van het „Satyricon", van Petro- nius; oeu bundel gedichten „Tot de Aarde", van J. J. de Stoppelaaren een weelde uitgaaf van Charles Baudelaire's „Flours du mal". Zoo we reeds meedeelden houdt de afdeeling Amersfoort van den Bond voor Vrouwenkiesrecht Donderdag 5 Janu ari in de Arend een propagandaavond. Als spreekster zal optreden mej. Marie Stevording, propagandiste van den Bond, terwijl een tooneelstukje zal worden opge voerd en cenige mnziek- en zangnummers zullen worden ten gehoore gebracht. AGENDA. 5 Jan. Propagandaavond Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht in de Arend. 8 Jan. Opvoering „Asschepoester" iuAmicitia. 8 Jan Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon. 11 Jan, Lezing van Dr. Haverkamp voor den Protestantenbond. 15 Jan. Lezing van een gewezen r.k. priester Pernantzen voor de Evang. Maat- sohappij tn Amicitia. 17 Jau. Soirée Amicitia. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afscb. van Alc. dranken in Amicitia. Graanzolder ingestort. Te Nikolsjew in het gouvernement Cherson is een graanzolder ingestort waardoor 30 arbeiders bedolven werden. Tot nog toe konden vgi lijken te voorschijn gehaald worden. Sabotage. Te Enkhuizen was door de bakkersgezellen besloten op Twee den Kerstdag niet te werken. Eenige pa troons, w.o. een groote patroon, besloten aan dat verzoek geen gevolg te geven. Gistermorgen bleek, dat het brood in eenige karren door petroleum bedorven was. Men bad gisteravond nog geen spoor van de daders gevonden. Wellman's luchtschip. Het Engelsche stoomschip „Horos" heeft op 200 myl ten oosten van de Bahama-eilan- den het wrak van Wellman's luchtschip gevonden. Zooals onze lezers zioh zullen herinneren, beelt genoemde Amerikaatwhe Iqchtschijv-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2