DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 1. MAANDAG 2 JANUARI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. DE EEMLANDER. Hoolilredactcnr K. O. It 1.1 IA F. S. Rurenu: KI-EIXK HllO 6. Telel. luiere. 18». Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. (5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderon regel meer f 0.08. Builen het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd heilig. Binnen- en Buiteulandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA,] Warmoesstr. 7S- 7b Amsterdam Prins Max van Saksen. Gelijk een Vaticaanscho berichtgever aan de Politische Korrespondenz meldt, is het incident van Prins Max van Saksen thans definitief geëindigd. De Prins heeft zyn leis naar Rome vrijwillig ondernomen, heeft den Heiligen Vader zijn oprechte ondei werping betuigd en heeft zonder aarzelen de terugroeping van zijn artikel onderteekend. Daarop is de Prins naar Freiburg teruggekeerd, waar hij zijn lessen zal hervatten. Algemeen erkent men aldus bet bericht dat het Vaticaau in deze zaak groote gematigdheid heeft betracht. Het heeft er naar gestreefd elke overdryving der zaak tegen te gaan en het geval zoo snel mogelyk bij te leggen, hetgeen des te opmerkelijker is, als men denkt aan 's Pausen onbuigzaamheid jegens de modernisten in quaesties van kerkelijke dogmatiek. De reden van deze houding is waarschijnlijk ten oerste in de overweging gelegen, dat Prins Max een voorbeeldig priester is, ten tweede dat men het Sak sische Hof wilde sparen en dit niet in moeilijkheden wilde brengen met het protes tantsche Saksische volk. Intusschen wordt uit Dresden bericht, dat de protestantsche bevolking van Saksen danig geschrikt is van de beschrijving .Ier ontvangst van Prins Max door den Paus. Men hoopt, dat de voorstelling van het geval onjuist is geweest, en wenscht een bcschryving naar waarheid. Het Saksische volk ziet in den Prins minder den r.kat- holieken priester dan wel een lid van het Duitsche Vorstenhuis, dat regeert over een bijna geheel protestantsch land. In elk geval, het artikel is teruggeno men. Is nu, wat er in beweerd wordt, dus onwaar? Wij denken onwillekeurig aan een Galilei, die eens duur de inquisitie werd gedwongen zijn leer, dat de aarde draaide, af te zweren. Draait daarom de aarde niet? Frankrijk, Durand, die door de rechtbank van de Seine Inférieure veroordeeld was tot de doodstraf wegens ophitsing tot vermoording van den werkwillige Dongé tijdens do staking te Havre, is begenadigd tot 7 jaren ge vangenisstraf. Daarmede is de zaak echter vermoedelijk nog niet uit. De radicale afgevaardigde Paul Meunier, een van de onderteokenaars van het verzoek om gratie, heeft nl. te Havre een onderzoek ingesteld naar het gebeurde en ongeveor 300 ge tuigen gehoord, die allen instonden voor de onschuld van Durand. Hij verklaart nu in de Matin, dat hy op grond van deze verhooren tot de vaste overtuiging is gekomen, dat Durand onschuldig is. Maar er is meei. Een kolendragor, die voorde rechtbank verklaard had, dat Durand op een vergadering vau 6takers over de ter doodverklaring van Dongé had later, stem men, heeft die verklariug ingetrokken en beweert thans, dat Durand niets anders heeft gezegd, dan dat do arbeiders zich van Durand moesten afscheiden. Dat aebt Meunier het door de wet gevorderde nieuwe feit, op grond waarvan dus het proces tegen Durand herzien moet worden. Duitschland. Doctor Birkner, predikant aan hot Hof, diaken aan de St. Michelskerk en professor aan de universiteit te München, heeft ge weigerd den anti-modernisten-eed af te leg gen. Do aartsbisschop Kopp te Breslnu heeft bekend gemaakt, dat in zijn diocese alle priesters die mochten weigeren den eed af te leggen, onmiddellyk zouden worden geschorst. Turkije. De opnieuw-begonnen Ziouistische propa ganda wordt in Jong-Turksche kringen zeer ongunstig opgeuoinen. Een aanzienlyk comité-lid verklaarde, dat het jonge Turkije nooit de verwerkelijking van de zionistische plannen zou dulden, afgezien nog van de vraag, of deze een politiek doel hadden. Men zou nooit oen concentratie der Joden in PaleBtina toelaten en de Zionistische beweging zoo krachtig mogelijk bestrijden. De Zionistische propaganda kon het Otto- maansche Jodendom slechts schade toe brengen. Portugal. Belichten uit Lissabon melden, dat de geruchten omtrent oen oproerige beweging te Lissabon onjuist waren; dat de toestand in Portugal echter allesbehalve normaal is, blijkt uit betgeen de vertegenwoordiger van de permanente organisatie van de republikeinsche paitij van Portugal te Berlijn op grond van cijfertelegrammen, die hy pas uit zijn land had ontvangen, aan een' ver tegenwoordiger van de New York Herald mededeelde. Genoemde Portugees, die geruimen tijd Lima's rechlerhaud is geweest, verklaarde, dat het doel vau de huidige beweging uiet is herstel van het koningschap, maar vesti ging van een „mobocracy" igepeupel-regee- ring.) Dat do toestand hoe langer hoe erger wordt, vindt o. a. zijn aanleiding daarin, dat het volk nog steeds in het bezit is van de wapens, waarmede de jongBte revolutie werd bevochten, terwijl de regeering allen ruggesteun mist. De eerste de beste arbeider treedt het kabinet van Ren een of anderen minister binnen, stelt zonder blikken of blozen zijn eischen, die de minister nolens volens moet inwilligen, want achter dien arbeider staat een groote groep, die hem steunt. By de marine zijn geen commandeerende officieren meer en de manschappen zijn desperado's. „Wij staan," aldus besloot deze bevoegde autoriteit zijn mededeelingen, „voor iets ergers dan een legen revolutie, n.l. voor een chaos". Wethouders-pensioe: De commissie uit den Arnheinschen Gemeenteraad in zake wethouderspensioen heeft een ontwerp verordening ingediend om dit pensioen te regelen. Daarin wordt voorgesteld om het pensioen te bepaler, voor elke maand, gedurende welke de be trekking is bekleed, op een zestigste van het inkomen; het maximum op f900. De minderheid dor commissie kan zich bij het beginsel van ponsionneeren der wethoudors niet aansluiton, Neu. Vereeniging tot Afschaffing van alcoholhoudende dranken. De Nederlandsche Vereeniging tot Af schaffing van alcoholhoudende dranken, waarvan het ledental begin van het vorige jaar ruim 10.000 bedroeg, telt nu ongeveer 14 000. Nog geen enkel jaar was de toename van het ledental zoo groot als over 1910. Iedere week vermeerderde het aantal leden met 30, 50 en 100, één keer zelfs met 235. Het aantal gemeenten, dat subsidie verleent aan de drankbestrijding, steeg dit jaar weer van 131 tot minstens 149 eu de geldelijke steun daardoor van ruim f7000 tot ruim f8700. Schade Door kwakzalvers. In de jongste vergadering der gezond heidscommissie te 's Graveuhage werd be sloten een circulaire te richten tot alle daar ter stede gevestigde geneesheeren, waarbij hun hulp zal worden ingeroepen voor het verzamelen van goed gecontro leerde gevallen van schade, toegebracht aan de gezondhoid van patiënten, die hulp zochten by kwakzalvers, of die kwak zalversmiddelen gebruikten. Art, 1638 c kn d B. W. Aan de Acta der Prosynode van het R.K. Aartsbisdom, dd. 13 dezer, ontleent Het Centr: „Aan alle aan out rekenplichtigc' bestu ren verbiedeu Wij, tsy het iaten uitvoeren van werken, in hot arbeidscontract mét werklieden uit het'bouwvak, buiten wer king te stellen art 1638 c en d van het Burgerlijk Wetboek." Naar het blad verneemt, wordt ook inde andere R. K. Bisdommen een verbod als het bovenstaande uitgevaardigd. Uit de anti revolutionaire partij. In zijn blad „de Hoop" schrijft de vro"-. gere anti revolutionaire predikant M. II. A. v. d. Valk het volgende dat een fraai ljcht werpt op het geintrigeer in de anti revolutionaire party: In '909 was de heer H. Ch. Vegtel bij de algemeene verkiezingen voor de Tweedo Kamer kandidaat gesteld voor het district Zierikzee, en tevens voorlooopig kandidaat voor het district Gouda. Voor eerstgenoemd district was hij o.m. aanbevolen door dr. Kuyper, doch dr. Kuyper zette alles op haren en snaren om den lieer Vegtel in Gouda te weren, ten einde kapitein Colijn, toen nog in Iudië kandidaat gesteld te krijgen. Onder de middelen, welke dr. Kuyper te baat uam om den heer Vegtel voor Gouda onmogelijk te maken, behoorde ook het zenden van een brief aan den heer H. Vingerling, een der voormannen van de antirevolutionaire party in genoemd distrikr. In dion brief werd de beer Vegtel 7an gelijksoortige dingen beticht, als waarmede dr. Kuyper met mejuffrouw Westmijer gedoodverfd wordt. De heer Vingerling (die anders getrouw onder de prediking van den Heidelberg- sclion Catechismus gezien wordt, maar vergat, dat er ook nog een negende gebod bestond, en eeno verklaring daarvan gege ven wordt in Zoudagsafdeeling 43), liep met dien bewuston briof rond, om als ge trouw satelliet en marionet aan do „broe ders" den inhoud er van te laten lezen. Vrienden van den heer Vegtel namen ook kennis van het requisitoir, en haastten zich om den in staat vau boschuldigiug gestelde, die vau niets wist, met een en ander op de hoogte stellen. De hoer Vegtel sommeerde per aange teekendon brief Dr. Kuyper om den laster- lijkon brief iu te trekken, daar anders door hem een aanklacht zou worden inge diend bij den Officier van Justitie. De brief werd toen teruggeuomon, al hield de mondelinge laster niet op. De heor Vegtel werd kandidaat gesteld in Gouda, maar bedankte. Dat was het corste bedrijf. Nu het tweede. Rotterdam V kwam vakant. Dr. Kuyper word om advies gevraagd, wie kandidaat moest worden gesteld. In dit onderhoud werd de naam vau den heer Vegtel niet genoemdde heer Mr. V. H. Rutgers te Hilversum, zoon van Dr. Kuyper's vriend, werd aanbevolen. Toch werd in de vergadering der anti revolutionaire kiesvereeniging in Rotterdam V besloten niet Mr. Rutgers te nemen, die in Den Haag de dingen afwachtte, maar werd kandidaat gesteld de hoer Vegtel Nu begonnen de poppen te dansou. Dr. Kuyper was begrijpelijKerwijze zeer ontstomd. Andere antirevolutionaire Kamerleden werden er in gemengd, die besloten om geen vin voor de verkiezing in Rotterdam V te verroeren, ja een, de heer Ds. Van der Voort van Zijp, vergat zich zoo ver, dat hij aan do kiesvereeniging liet seinen, dat hij in geen geval ter verdediging van Vegtel's kandidatuur wilde optreden. Het derde bedrijf. Toen de verkiezing in Rotterdam V begon, gaveu de liberale bladen, die van deze dingen niets wisten, hunne verwonde ring te kennen, dat „De Standaard" zweeg. Daarop achtte dit laatste orgaan het tijd te gaan spreken; en het sprak, doch op een wijze, dat zwygen beter zou gewoest zijn de heer Vegtel toch werd aanbevolen zonder zijn naam te noemen. Er gebeurde moer. I Aan den vooravoud van de verkiezing veiecheen een vuil strooibiljet, waarin de hoer V. op de meest laagbartigo wijze werd aangevallen. Algemeen werd toen gedacht, dat deze persoonlijke aanval van links (in zulke zaken ook niet vies uitgevallen), afkom stig was. Dit is echter niet zoo. Het in-vuile pamflet is niet geschreven en gedikteerd door liberalen, noch door socialisten; ook niet door roomsclien of christelijk-üisloriHchen; zelfs uiet door christen-demokraten; neen, dit schandelijk libel is afkomstig van... wij weigeren voor hands nog het hier neer te schrijven. Wij hebben liever, dat anderen het pu- bliceeren, en wijzen op zulk eene door en door satanische korruptie. En nu het laatste bedryf. De verkiezing te Rotterdam heeft van rechts hare kosten medegebracht, zelfs aanzienlijke kosten. Wat ziet men echter du gebeuren? Van meer dan een kant werd het ons verzekerd: het Centraal Ko nitee, waarvan

De Eemlander | 1911 | | pagina 1