WEERBERICHT. Thermometsrstand KUN8T EN WETENSCHAPPEN. Rechtzaken. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 2 Januari 1911. Hoogste barometerstand 773.4 ui.M. te Thorshavn, laagste 749.4 te Sylt. Verwachting tot den avond Tan 3 Januari 1911. Matige tot krachtige Noordelijke tot N.O. lijke wind. Gesteldheid ran de lucht: Meest betrok ken, waarschijnlijk sneeuwbuien. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag to 12 uur 754 mM. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 43 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 40 Dr. Kuyper, om niet meer te zeggen, de ziel is, dat indertijd, zooals te doen gebrui kelijk i», eene som van f 600.beschikbaar Btelde, weigert ook slechts eon cent bij te dragen in de kosten, omdathet in dio verkiezing niet is gekend, en Dr. Kuyper's advies niet is opgevolgd." Een nieuwe Satubnus ring? Voor twee jaren hadden de Fransche astronomen Fournier en Jarry Desloges, bij waarnemingen in het hooggebergte in Savoye, een nieuwe ontdekking betref fende Saturnus gedaan. Zjj hadden n.l. een tot nu toe onbekenden ring gezien, die zeer moeiljjk zichtbaar was en den tot nu toe bekenden uitersten ring omgaf. De astronomen zagen natuurlijk voort durend naar deze nieuwe ringvorming uit. Een astronoom der sterrenwacht in Genève, dr. Schaer, meende, de bevindingen zijner Fransche collega's te kunnen bevestigen. Daarentegen was door den reuzenverrekij- ker op den Mount Wilson in Californië in weerwil van de daar heerschende hel derheid der lucht, niets van den ring te ontdekken. Nu echter heeft dr. Jockheere te Rijssel aan de Centrale sterrenwacht te Kiel medegedeeld, dat hij den nieuwen ring verschillende avonden heeft waargenomen. 608. Is het Januari-nummer van het,Wiener Med. Wochenschrift" is prof. Ehrlich aan het woord over de tot nog toe opgedane ervaringen met zjjn praeparaat 606. Wat betreft de giftigheid van het middel zegt hij op grond derervaringen met 30,000 patiënten, dat het middel slechte in uiterst geringe mate schadelijk werkte. Vooropge steld is bierbij dat bepaalde ziektecatego- riën van de behandeling worden uitgesloten. Hiertoe behooren ziekten van hart, van de hersenen, suikerziekte, nierontsteking en hooge leeftjjd. Bij tal van oogziekten daarentegen werd het praeparaat met het meeste succes toegepast. „Ik geloof", zoo eindigt prof. Ehrlich, „dat de periode der kinderziekten, die bjj de invoering van ieder geneesmiddel on vermijdelijk is, thans achter ons ligt en dat de genezende kracht eu het nut van het praeparaat steeds duidelijker aan het licht zullen treden," KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Dronkenschap. R. O. f 3 of S d. H. F. bij le herh. 3 d. J. K. bg 3e heih. 14 d., allen zwervend. A. J. te Amersfoort le herb. 3 d. Strooperij. G. K. f 3 of 3 d. T. v. D. f 3 of 3 d. P. T. f 3 of 3 d., allen te Nijkerk. H. J. te Leusden f 3 of 3 d. Kippen op bezaaiden grond laten loopen. L. E. te Eemne8 f 3 of 2 d. Op verboden grond loopen. H. M. te Bunschoten f 3 of 3 d. J. G. B, te Baarn f 3 of 3 d. W. v. R. te Renswoude f 5 of 3 d. W. v. R. te Renswoude f 5 of 3 d. C. v. d. G. f5 of 3 d. P. H. f3 of 3 d., beiden te Soest. J. L te Leusden f3 of 3 d. H. S. f 2 of 2 d. F. J. v. R. f 2 of 2 d. J. H. M. f 2 of 2 d., allen te Utrecht. Aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen met een wildstrik. L. M. te Amersfoort 5 d. en vernieling strik. Zich met wapen op den openb. weg be vinden. A. v. D. te Zeist ontslagen van rechtsvervolging en teruggave geweer. Overtreding arbeidswet. E. H. v. B. te Amersfoort 3 X 12 of 3 X 2 J. Wielrijden zonder licht. M. M. te Eemnes f2 of 2 d. D. H. f2 of 2 d. H. H. f 2 of 2 d., beiden te Baarn. A. K. te Hoog land f 2 of 2 d. J. G. f 2 of 2 d. J. A. R. f 2 of 2 d., beiden te Laren. J. L. v. N. f 2 of 2 d. K. den N. f 2 of 2 d. J. v. d. H. f 2 of 2 d., allen te Amersfoort. Te Amersfoort zich met een lijmgard op eens anders grond bevinden. B. 8. te Amersfoort f 3 of 2 d. Te Amersfoort ruuioer maken. J. D. W. te Amersfoort f 5 of 5 d. Te Soest uiet auto te snel rijden. J. G. F. v. A. to Amersfoort f 5 of 2 d. D. L. te Amsterdam f 20 of 4 d. G. A. M. te Naarden f 5 of 2 d. J. H. X. v. T. te Bussum f 5 of 2 d. Rjjden met voertuig zonder licht. A. C. v. 't L. f 1 of 1 week tuchtschool. M. J. H. f 1 of 1 w. tuchtsch., beiden te Barneveld. Wielrjjden zonder licht. R. P. T. te Amersfoort f 1 of 1 w. tuchtschool. Overtreding Jachtwet. A. do V. te Amersfoort 2 X f 3 of 2 X 1 week tucbt- sobool en verbeurdverklaring geweer. Op verboden grond loopen. M. v. V. te Hilversum f 3 of 3 d. Van een plattelands-postbeambte. Eindelijk heeft voor de Bossche recht bank een zaak haar beslag gekregen, die reeds langen tijd de gemoederen van Nieuwkuik verontrust beeft. De brieveugaarder van dat plaatsje na melijk werd verdacht van schending van het briefgeheim en was deswege aange klaagd bg de justitie. De brievengaarder had gesolliciteerd Daar de betrekking van broedermeester voor de processie van Bokhoven. De pastoor van Nieuwkuik en de pas toor van Bokhoven wisselden brieven be trekkelijk deze zaak, voor de noodige informaties. De postbode v. Engelen had eeD brief van den pastoor van Nieuwkuik ter ver zending gedeponeerd op het kantoor van den brievengaarder, die dezen moest stempelen en verzenden. Maar de brief bereikte zijn bestemming niet. Wel werden in de bus van den zeereerw. heer pastoor van Nieuwkuik briefjes gevonden, die allesbehalve vriendelijk waren en zinspeel den op de gewisselde correspondentie over de informaties. De schriftkundigen, die over deze scrip- turen geraadpleegd werden, verklaarden, dat de bewuste briefjes in alles bet schrift verraadden van den brievengaarder van M. De inspecteur uit Den Bosch steldo een onderzoek in, en bij deze gelegenheid, zoo verklaarde de postbode v. Engelen, bad de brievenhaarder v. M. tegen hem ge zegd „Maak me toch niet ongelukkig vanwege dien brief". In deze zaak, die reeds herhaaldelijk voor geweest is, dochtelkens ter behandeling werd uitgesteld, werden gehoord de pas toors van Nieuwkuik en Bokhoven, de dienstbode van den pastoor van Nieuwkuik, de postbode v. Engelen en de inspecteur der postergen uit Den Bosch. De beklaagde ontkende hardnekkie, zeggend, dat h|j geheel onschuldig was aan het hem ten laste gelegde. De officier van justitie, mr. Sluis, achtte het getuigenmateriaal niet aanwezig om straf te eischen, daar wettige en overtui gende bewijzen uiet waren geleverd, eu eischte mitsdien vrijspraak. De verdediger vroeg eveneens vr jjspraak. De president, mr. v. Baar, bracht den beklaagde nog onder het oog, hoe zwaar het geheim en het vertrouwen der poste rgen woog en welke gevangenisstraffen tegen schending daarvan bedreigd zjjn. Hij achtte het toch wel erg, dat er men- schen waren in Nieuwkerk, die hun cor respondentie in andere plaatsen ter ver zending op de post bezorgen, en spreker zelf had, toen hij niet den pastoor over deze zaak gecorrespondeerd had, zijn stempel voorzichtigheidshalve niet op zijn brieven gezet. Wel een bewjjs, welke ge volgen het heeft, als de geringste vermoe dens rijzen tegen een postkantoor in zake z|jn betrouwbaarheid en de veiligheid der brieven De uitspraak in deze zaak werd be paald op Donderdag 5 Januari a.s. Zaakkundige voorlichting Amersfoort, 31 December 1910. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het volgende: Dezer dagen ontving ik van het Gemeen tebestuur de enquête-circulaire betreffende het vermoedelijk verbruik van electrische energie. De daarin genoemde c|jfeii zjju m.i. zoo schromelijk onjaist, dat men den indruk verkrijgt dat B. en W. reeds te voren hun standpunt hebben bepaald en de resultaten van de enquête slechts zullen moeten dienen om dit standpunt te onder steunen. En de resaltaten zijn op grond dezer cjjfers niet twijfelachtig. De circulaire geeft n.l. aan, dat „een gasmotor gebruikt per uur en per paarde- kracht 500650 liter gas, kostende 5 cent per Ms, aldus per uur en per paarde- kracht 2'/4 i 3'/, cent." Hjjn gasmotor heeft een capaciteit van 12 P.K. en zou dus volgens een matige bere kening op deze basis per uur verbruiken 12 X 3 of 36 cent. Per dag van 10 uur alzoo f 3.60 en per maand 25 X f 3.60 of f 90.(Mjjn motor loopt vrjj nauw keurig 250 uur per maaDd.j Lezen we verder. „Een electromotor gebruikt aan energie per uur en per paardekracht £001000 watt. Tegen een ptijs vat 14 oent per kilowattuur, zooals vermoedelijk voor eleotrische kracht zal worden bepaald, kost dus een electromotor per uur en paardekracht aan energie 11.2 a 14 oent". Een 12 P.K. electrische motor kost op deze basis per uur 12 X 13 of f 1.56. Per qiaand van 250 uur alzoo f 390. Nu zjjn de cijfers voor het gasverbruik reeds onjuist n.l. veel te hoog gesteld. Ik betaalde in de laatste zes maanden aan motorgas Juni f 40.48, Juli f 37.73. Augustus f39.33, September f 39.38, Octo ber f37.95 en November f35 09, Electrische beweegkracht zou mij dus per maand f 350.meer kosten of per jaar twee en veertig honderd gulden meer. Op grond dezer cijfers heb ik dus. ter stond voor deze electrische dotatie bedankt en ik veronderstel, dat weinig Amersfoort- scbe industrieën zich een dergelijke kost bare beweegkracht kunnen veroorlooven. Mogelijk alleen de Gemeente Gasfabriek! Dat de toezeggingen tot djelname echter niet rjjkelgk zullen binnenkomen, valt niet te betwijfelen. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw., Melchior. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Geboorte- en sterptrcijfers in Duitschland. Zal het tgdstip komen, dat men in Duitschland even luid weeklaagt over het geringe geboortecijfer als in Frankrijk? Het heeft er den schijn van. Want wel loopt het sterfteojjfer nog meer terug dan het geboortecijfer, maar de eerste dalende beweging zal zich niet zoover meer kunnen doorzetten. Men vergelijke de volgende geboortecij fers (pro mille): 187642.61; 188138.50; 1891—38.15; 1901—36.89; 1905—34.00; 1907-33.20; 1908-32 97; 1909—31.91 met do sterftecijfers, respectievelijk in dezelfde jaren: 29.32 26.92 24.67 21.81 20.84 18.98 19.01 18 07. Dank zjj de hygiënische inrichtingen, vooral ook door de bestrijding der kinder sterfte, is het sterftecijfer zoo belangrijk gevallen. Over het tjjdvak 1880/89 was het pro mille-cijfer der geborenen 38.40, der over ledenen 26.68. Voor het tijdvak 1890/99 waren deze twee cijfers 37.36 eu 23.68; voor het tg'dvak 1900/09 weer beide lager; 34.53 en 20.27. De overschotten, pro mille, bedroegen resp. 11.73 13.68 14.26. Over 1909 was dit cjjfer weer iets lager, nl. 13.84 De le luitenant G. Doorman van het le reg. veldartillerie, leerling van het 2e studiejaar aan de Hoogere Krijgsschool, wordt van 1 Mei1 October 1911 gedeta cheerd bij het 2e reg. huzaren te Roermond. We vestigen er nog eens de aandacht op, dat van af gisteren de tienrittenboekjes niet meer geldig zjjn om het baanvak Amersfoort Harderwijk. De ongebruikte tienritjes kunnen echter tegen den kostenden prjjs tot 1 Maart ingewisseld worden. De gisteren op Birkhoven gehoudon vriendschappelijke wedstrijd Quick H H. V. C. II eindigde met een 41 over winning voor Quick H. Zondag 8 Januari a.s. zal in de Lu- thei-6che kerk de bevestiging geschieden van de nieuw gekozen kerkraadsleden de heeren F. H. Kernkamp als ouderling en K. W. Jaeger en J. H. W. Auf Dem Brinkc als diakenen. Naar wjj vernemen heeft de tweede conferentie tusschen de directie derstoom- schoenfabriek „De Eenhoorn" en de werk lieden tot een bevredigend resultaat geleid, zoodat het geschil tot het verleden behoort. AGENDA. 5 Jan. Propagandas vond Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht in de Arend. 8 Jan. Opvoering „Asschepoester" inAmicitia. 8 Jan. Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon. 11 Jan, Lezing van Dr. Haverkamp voor den Protestantenbond. 15 Jan. Lezing van een gewezen r.k. priester Fernantzen voor de Evang. Maat schappij in Amicitia. 17 Jan. Soirée Amicitia. 6 Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afsch. van Alc. dranken in Amicitia. BAARN. In do Vrijdag gehouden zitting vau den Gemeenteraad werd tot onderwijzer aan de Oosterschool benoemd de heer S. J. Rienks te De Bilt. Een requesc met memorie van toelichting vau het bestuur der afd. „Baarn en Om streken" van den Bond vau Ned. Onder wijzers, verzoekende aan de openbare lagere scholen een 7de leerjaar te verbinden, werd gesteld in handeu van de commissie voor het lager onderwijs; verder zal het advies van den schoolopziener worden gevraagd. Aangehouden werd een verzoek van do N. V. Bouwmaatschappij „Nieuw Baarn", gevestigd te Amsterdam, om de z g. Dom- laan op te heffen, daar evenwijdig mot deze laau een nieuwe is aangelegd, die met andere uieuwe wegen binnenkort aan de gemeente in eigendom zal worden aan geboden. Aan de orde kwam nu een verzoek van den beer A. G. J. C. Wilkens te Amers foort om te mogen aaukoopen een graf ruimte op de Algemeene Begraafplaats te Baarn zonder verplichting tot het onmid dellijk laten metselen van een graf, aan gezien art. 10 der verordening bij den aankoop van een grafruimte le klasse het metselen desverlangd achterwege kan worden gelaten. Met 10 togen 2 stemmen werd besloten het verzoek naar B. en W. te renvoyeeren. Wethouder Rutgers van Rozenburg drong nog aan op bet geveu vun een onbepaald krediet aan B. en W. voor het aanleggen van een nieuwe begraafplaats. Ten slotte werd een mededeeling gedaan betreffende de brug over het spoorweg ravijn. Hieruit bleek, dat de overeenkomst tusschen partijen geteekend was en aan de voorwaarden iB voldaan, B. en W. vroegen nu volmacht aan den Raad tot het doen maken van die brug. Medio Januari zal dan met de eer6te werkzaamheden als graafwerk enz. begonnen worden, terwijl uiterlijk 1 Juli de brug voor de passage zal worden opengesteld. De volmacht werd verleend,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2