DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 6. ZATERDAG 7 JANUARI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtzaken, STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. Hooldredactenr R. HIJHKNti. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. t 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureaii: KLGISE H 6. Telel. latere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinueij- eu Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA.j Warmoesstr. 74- 7b Amsterdam Spanje en het Vaticaan. In de laatste zitting van den minister raad heeft Canalejas de niouwe departe mentshoofden op de hoogte gebracht van den stand der onderhandelingen met hot Vaticaan, terwijl hij tevens mededeelde van plan te zijn in Maart bij de Cortes wetsontwerpen in te dienen tot regeling van het vereenigingsrecht en het leekenonder- wys. De minsterieelo „Liberal" deelt thans mede, dat de stand van zaken nog dezelfde is als bjj het vertrek uit Rome van den Spaan8chon ambassadeur, den heer Ojeda, om persoonlijk te Madrid nieuwe instructies te gaan ontvangen. De beleefdheidsbezoe ken van den Spaanschen zaakgelastigde Gonsalez aan het Vaticaan en van dcu nuntius hebben hierin geen verandering gebracht. Verder geeft het blad te verstaan, dat na de aanneming door het Spaansche parlement van de hangslotwot, beide par tijen gepoogd hebben uit te vorscten of de audere wellicht tot toegeven geneigd zou zyn, waarbij geblekeu moet zijn, dat hierop niet veel kans is. liet Vaticaao zou gaarne zien, dat de Spaansche regeering in overleg trad betreffende de wet op de vereenigingen, hetgeen Canalejas beslist weigertliever zou hij de radicale bepa lingen van het ontworp hei zien, dan hier over met Rome in debat te treden. Het een en ander doet de „Liberal" concludeeren, dat een verbreking der be trekkingen waarschijnlijk moet worden geacht. Weliswaar beeft Canalejas den afgetreden minister van openbare werken Calbeton benoemd tot ambassadeur bij het Vaticaan, welke benoeming de Paus heeft goedgekeurd, maar, waarschuwt de .Li beral", dit sluit niet in de hervatting dei- onderhandelingen. Rust.and en Duitschland in Pkrzie. De Londenscho „Evening Times" deelt mede, wat de inhoud is van de Russisch Duitsche nota. Zij houdt vier bepalingen in. Ten eei-Bte, verbindt Rusland zich geen verzet te bieden aan de voltooiing van den Bagdad-spoorweg, noch buitenlandsch kapi taal te verhinderen aan de onderneming deel te nemen. Ten tweede, Rusland neemt op zich een Bpoorweg te bouwen, die den Trans Perzi- sogen spoorweg met den Bagdad-spoorweg verbindt door den zijlijn van Sadye naar Khanekin. Ten derde, Duitschland zal geen spoor wegen aanleggen in het gebied tusschen don Bagdad spoorweg en de Russisch Perzischen grenzen ten noorden van Khanekin, noch dergelijke ondernemingen steunen. Ten vierde. Duitschland herinnert er aan, dat het geen politieke, alleen commercieele belangen heeft in Perzië. Het zal zonder overeenstemming met Rusland geen terri toriale of andere concessies voor zich zelf zien te verkrijgen of aanvragen van andereo ondersteunen in het gebied ten Noorden van de lijn, die, uitgaande van Kasrichiriu, over Ispahan Jezd en Khakh naar de jVfghaansche grens loopt. Ghoot Britannie. De bladen dec-len enkele bijzonderheden mede omtrent een voorloopig ontwerp van minister Lloyd George betreffende do ziekie- en invaliditeitsverzekering. Het ont werp is het resultaat van een aantal be sprekingen tusschen den heer Lloyd George en de commissie, die de bestaande onder linge vereenigingen van hulpbetoon en ondersteuning vertegenwoordigde. De hoofd lijnen van het ontwerp zijn de volgende: verplichte verzekering voor ziekte en in validiteit voor de arbeidersbevolking, wier inkomen minder dan 160 p. st. per jaar bedraagt. (Dat is het laagste inkomens bedrag waarbjj de inkomstenbelasting wordt geheven). Het minste bedrag van verzekering is 5 sh. per week. Hiertoe is men ver plicht; do verzekering voor een hooger bedrag is vrijwillig. Deze minimum-ver zekering wordt door den staat gewaarborgd. De staatsverzekering Btrekt zich uit over de arbeidsjaren, tusschen 16 en 70-jarigen leeftijd, daar op den laatsten leeftjjd het staatspensioen van 5 sh ingaat. Do premie voor de verzekering, die van staatswege zal woiden berekend en vastgesteld, zal voor de helft moeten worden betaald dooi den arbeider, voor door den werkgever en voor l/, door den Staat. De werkgevers betalen hun eigen aandeel eu ook dat van hun arbeiders aan den Staat, die de be talingen doet aan de verschillende verzeke ringsgenootschappen. Do staat verzekert dus niet zelf, maar maakt gebruik van de bestaande kassen en fondsen. De Daily Telegraph bevestigt, dat de Londensche politie in het bezit is van inlichtingen die betrekking hebben op een zeer ernstig anarchistisch komplot, en dat de bijzonderheden daaromtrent zijn mede gedeeld aan hot hoofd der politie en aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. De Exchange Telegraph voegt er aan toe, dat het doel van het komplot is het vermoorden van bepaalde vreemde diplo maten in Engeland. Zeker is het dat de samenzweerders op alle mogelijke wijzen geld bijeen trachten te krijgen om hun politieke plannen ten uitvoer te kunnen brengen. In 'erscheidene kringen gelooft men, dat zonder de gevan genneming der voornaamste moordenaars de kroningsdag van George V in eeu rouwdag zou zijn veranderd. Het onderzoek in zake de moorden van Houndsditch wordt voortgezet, maar veel licht wordt niet ontstoken. Uit Amerika komt het bericht, dat do politieautoriteiten aldaar, uit de signale menten, die omtent de misdadigers van Houndsditch zijn gegeven, opmaken, dat de leiders dezelfde lieden zijn, die in Boston in Maart een inbraak boproefJen in een juwelierswinkel. Zij werden gearresteerd, maar tegen borgstelling van 50,000 doll, elk op vrye voeten gelaten. Zij zijn bekend als Jacob Golberg, alias Jacke; Irehsky Joe, alias Ned Tracy en Harry Rother- stein, alias Kovak Dorschmidt. Duitschland. Ook de privaatdocent voor kunstge schiedenis en aesthetica aan de Münchener Technische Hoogeschool, dr. Jozef Popp, heeft geweigerd den modernisteneed af te leggen. Deze geleerde is beneficiatm aan de Drievuldigheidskerk. Evenals prof. Birkner grondt dr. Popp zijn weigering op zijn werkzaamheid als wetenschappelijk man. Belgie. Ten gevolge van het gebeurde te Seraing, waar bij een treffen tusschen de stakende mijnwerkers in het kolenbekken van Luik en de gendarmen, eenige personen gekwetst werden, is thans de algemeene werkstaking afgekondigd. Gisteren zijn op verscheidene plaatsen vergaderingen belegd, en trokken de stakers door de straten van Luik. De stoet was ruim 4000 mijnwerkers groot. Talrijke vrouwen en kindereu hadden zich bij den stoet gevoegd, waarin roode vaandels werden gedragen, met zwarte crêpe om hangen. Tul van redevoeringen werden gehoudeu, waarbij op voortzetting dei- staking werd aangedrongen. In het kolenbekken van Luik staken thans 14.000 mijnwerkers. Zondagsrust. Door den Minister van Waterstaat is de medewerking van den Minister van Oorlog verzocht, om he t algemeen streven naar de Zondagsrust van het personeel in Staats dienst zooveel mogelijk te bevorderen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, ter bevordering van de Zondagsrust van de postambtenaren, dieuststukken, welke geen spoed vereischen, niet des Zaterdags na 12 uur 's middags ter post bezorgd zullon woideu. De gehuwde a meten a res. Door het comité van actie tegen het wetsontwerp-Heemskerk in zake het verbod van de gehuwde vrouw als ambtenares, zal te Amsterdam een protest-vergadering worden gehouden, waarin o. a. inr. S. Van Houten als spreker zal optreden. Middenstand. Naar De Middenstandsbond verneemt, is in overleg met de Afdeeliug Handel, door de heeren J. ie. MouwBen, president van den Middenstandsbond en dr. G. L. Voerman, directeur van het Rijksbureau tot onderzoek van Handelswaren, besloten, te beginnen met Januari 1911, te zamen eeu reeks voordrachten te houden, speciaal voor vereenigingen van winkeliers en kleinnijveren, over warenkennis en verval- sching san handelswaren, Bij deze voor drachten zullen tevens interessante voorbeel den van gepleegde vervalschingen van allerlei waren getoond worden. Dienstweigeraar D. Koning. Door het Hoog Militair Gerechtshof werd uitspraak gedaan in net hooger beroep, iugesteld door den bekenden anti militarist, dienstweigeraar Dirk Koning, oud 22 jaren, geboren te Zuid- en Noord Schermer, inge deeld als milicien stukrijder bij het 2e regiment veld artillerie, die in eerste instantie door den krijgsraad in het le Militair Arrondissement wegens dienstweigering op 24 October 1910 in de Doelenkazeme te Leiden gopleegd, door te weigeren aan de lastgeving van zyn meerdere in raug, om zijne uitrustingstukken aan te passen, te voldoen, was veroordeeld tot één jaar mili taire gevangenisstraf. Hot Hof besliste, dat de krjjgsraad te recht den appelant heeft Bchuldig verklaard aan het misdrijf, bij art. 95 van het Cri mineel Wetboek voor hot krijgsvolk to lande strafbaar gesteld, doch dat in ver houding tot het gepleegde feit, de dooi den eersten rechter opgelegde straf eeni- germate te zwaar is, terwyl beklaagde zich daardoor ongeschikt heeft getoond om in den militairen dienst te blijven. Beklaagde werd daarom veroordeeld tot acht maanden militaire gevangenisstraf, met bepaling, dat de tijd door den veroordeelde voor de tenuitvoerlegging van 's Hofs uit spraak voorloopig in verzekerde bewaring doorgebracht, bij de uitvoering dezer straf van af don 2e November 1910 in mindering zal wordou gebracht en met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen Tooi den tijd van vijf jaren. De Zangvereeniging uer plaatselijke af- deeling van „Toonkunst" zal, blijkens de in dit blad voorkomende advertentie, voor hare tweede uitvoering in studie nemen „Die Schöpfung", van Jos. Haydn. Gaarne voldoen wij aan een verzoek door het afueelingsbestuur tot ons gericht om goede zangers en zangeressen nogmaals op te wekken, zich aan te sluiteu bij de Zang- vereeniging, ten einde van dit heerlijke werk van den ouden meester een zoo volkomen mogelijke uitvoering te kunnen geven. Ook nu is de medewerking van het Arnhemsch Orkest verzekerd. De algemeene repetitie is bepaald op den lsten en de uitvoering op den 2en Mei e.k. Dat met de nieuwjaarsdrukte de postbeambten zich wel eens vergissen, wie zal het kwalijk nemen Toch komen abuizen voor, die mogelijk wel waren te voorkomen. Iemand in Rotterdam kreeg ecu brief, gestempeld 3212—10, terwijl in Zeist een kaartje gepost werd. dat aan iemand aldaar bezorgd moest worden; het adres luidde: Deu Weled. Zeergel. Heer Hier; Het werd echter bezorgd bij iemand hier in Amersfoort, wiens naam veel met dien van den geadresseerde overeenkwam. Van slordig adres was geen sprake, integen deel, het muntte uit door netheid. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertenties omtrent de toelating van leerlingen voor de Fröbelschool en voor den cursus tot opleiding van Onderwijzeres bij het Fröbel onderwijs. In den a.s. zomer zullen dc cadetten, sergeanten en korporaals weder bij dc korpsen van de verschillende wapens wor den gedetacheerd voor hunne practische vorming. In tegenstelling met vorige jaren bestaat het voornemen hen in kleine aan tallen over vele garnizoenen te verdeelen. Bij de directe belastingen, invoer rechten en accijnzen is met van 1 Febru ari a.s. bevorderd tot rijksklerk 2de klas dc heer J. A. Haverkorn, thans rijkskl. 3de kl. J

De Eemlander | 1911 | | pagina 1