WEERBERICHT. Uit de Pers. Thermometerstand Kerknieuws. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 9 Januari 1911. Hoogste barometerstand 780.0 ra.M. te Clermont, laagste 742,6 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 Januari 1911. Zwakke tot matige Z.W.ljjke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest betrok ken en nevelig, weinig regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 773 m M. Vorige stand te 12 uur 767 rn.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 38 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 42 Nat. Veb.-Webkloosheid. De Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid heeft te 's Gravenhage een algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer mr. C. J. baron Van Tuyll van Serooskerken. Door dezen werd een overzicht gegeven van de ledenwerving voor de Vereeniging zooals die in het laatstverloopen jaar had plaats gevonden en die bljjkens mededeeling tot resultaat heeft gehad, dat de Vereeniging thans bij de 500 leden telt. Met de Inter nationale Yereenigmg tegen de Werkloos heid zijn onderhandelingen gevoerd over aansluiting tier nationale Vereeniging als afdeeling van die Vereeniging, welke onder handelingen haar beslag nog niet hebben gekregen. Medegedeeld werd dat, waar schijnlijk in Maart, een algeuieene verga dering zal worden gehouden, die voorbereid zal worden door eenige schriftelijke prae- adviezen over het aldaar te behandelen onderwerp: „Vakonderwijs en Werkloos heid". De namen der praeadviseurB zullen binnenkort worden gepubliceerd. Op een vraag van mej. Martina Kramers zegde het bestuur overweging toe van de vraag of een der praeadviezen zou geleverd worden door oen vrouw. Vervolgens was aan de ordo de veikiezing van een definitief be stuur (het zittende bestuur was slechts voorloopig). In de plaats van den heer Van Tuyll, die wegenB drukke werkzaamheden zijn mandaat als voorzitter niet gecontinueerd wenschte te zien, werd gekozen de hoer mr. M. W. F. Treub, voorzitter der Staats commissie tegen werkloosheid. Verder werden in het bestuur gekozen de heeren dr. W. H. Nolens, dr. F. Van Gheel Gildemeester, prof. mr. E. M. Meyers, jhr. mr. O. F. M. A. Van Nispen tot Sevenaer, Th. J. Rutjes, M. W. Smit, J .F. H. Spier, F. Van der Wal, mr. C. J. baron Van Tuyll van Serooskerken en het Centraal Bureau van Sociale adviezen als secretariaat. Op een vraag van mej. M. Kramers om het aantal bestuursleden met één uit te breiden en dezen bestuurszetel te reser veeren voor een vrouw, zegde het bestuur ernstige overweging toe. Aan de aanwezige candidaten voor het bestuur werd door mej. M. Kramers de vraag gesteld of z|j voorstanders waren van volkomen gcljjke behandeling van werklooze mannen en vrouwen. Naar aan leiding van deze vraag had een korte ge- dachtenwisseling plaats. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening en verantwoording werden gekozen de heeron mr. W. Methorst, J. P. Van [der Vegte en mej. Kramers. Als plaats eener volgende vergadering werd aangewezen Amsterdam. Aan het slot der vergadering vroeg mej. M. Kramers nog of art. 2 der statuten, waarin staat dat de Vereeniging werkzaam is „op de bestaande maatschappelijk grond slagen" een e ocialistische strekking had. De voorzitter antwoordde daarop ontken nend. Boontje komt om zijn loontje. Wij hebben melding gemaakt van de motie inzake Zondagsheiliging aangenomen door den Zuid-Hollandschen Bond van Pa trimonium. En in de laatste vergadering van het hoofdbestuur der Ned. Christelijke Pa- troonsvereenigiDg Boaz is de volgende motie aangenomen: „Erkennende de moeilijke positie, waar in onze mannen, die oene verantwoorde lijke positie innemen, ten aanzien van het vraagstuk der Zondagsrust menigmaal ver- keeren, is het hoofdbestuur eenparig van meening, dat cene opvatting als die van minister Talma, moet leidon tot conse quenties, welke de christelijke Overheid niet kan aanvaarden." De Vaderlander schrijft naar aanleiding hiervan „Boontjo komt om z|jn loontje. De heer Talma heeft niet meer dun hij ver- dieni. Wij zouden natuurlijk niet gewenscht hebben, dat hij aan het zclotisme van de heeren Pollema en Duymaer van Twist zou hebben toegegeven; dat ware onzinnig geweest. Maar als deze leden zoo spreken, als de Zuid-Hollandsche Bond van Patri monium hun woord toejuicht en als de cbiisteljjke patroonsvereeniging Boaz de opvatting van minister Talma in deze zoo Bcherp afkeurt, dan kan de heer Talma gerust zeggen Ik oogst, wat ik gezaaid heb. Jarenlang toch zijn de anti-revolu tionaire propagandisten het land doorge gaan om do kiezers op te roepen voor de eere onzes Gods, die door de liberalen zou worden aangerand, die met zijn Woord in het Staatsleven niet wilden rekenen, speciaal niet met het vierde gebod omtrent de Zondagsheiliging. En nu komt de cory phee dier propagandisten achter de minis terstafel met eene buitengewoon grooto meerderheid achter zich, en hij wordt tot de erkentenis gedwongen, dat het hem als bewindsman onmogelijk is speciaal Cal vinistische wenschen te vervulien, m.a.w., dat hij in dergelijke zaken als de onder havige niet anders kan optreden dan een vrijzinnig minister zou doen. Zou dit alles er niet toe moeten leiden, dat men nu eens ophield bij verkiezingen den geloovigen voor te preeken, dat hot stemmen op de candidaten der coalitie ook maar eenige beteekenis zou hebben omtrent het vervullen van wenschen in ons Staatsleven, die aan het Bijbelwoord zijn ontleend? Ons dunkt, dat de last, die de heer Talma op dit oogenblik vau zijn vroegere uitingen in deze ondervindt, wel geschikt is om de anti-revolutionaire pro pagandisten tot nadenken te brengen. Dijymaer van Twist. De Vaderlander schrijft naar aanleiding van de oplossing der crisis van Oorlog: „Voor den afgevaardigde voorSteenwjjk kan, dunkt ons, de oplossing der crisis niet anders dan een bitteren nasmaak hebben. Hij is nu openlijk verklaard niet tot dat echte wagenschot te behooren, waaruit men ministers snijdt; het bl|jkt nu, dat hij in deze geheele zaak vooruitge schoven is, terwijl anderen, de draden in haoden hadden. En zelfs de troost, dat zijn kapiteinsrang, nog niet hoog genoeg was hem voor eene portefeuille in aan merking te doen komen, is hem niet gela ten; ook de heer Colijn heeft nooit hooger rang bekleed dan dien van kapitein, al verliet hij het leger dan ook onder toe kenning van den rang van majoor, en hij is daarenboven vijf jaar jonger dan de heer Van Twist. Indien dit alles dezen afgevaardigde tot de overweging kan leiden z|ju toon, die steeds tegen de Ministers van Oorlog veel te hoog wa6, meer in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid der positie, die hjj in de Tweede Kamer inneemt, dan zal de crisis ook in dat opzicht een gunstig verloop hebben gehad." Manifest. Door het hoofdbestuur van den Ncd. Protestantenbond en het centraal comité van Vrijz. Herv. in Nederland is een ma nifest verspreid aan de vrijzinnige Christe nen in Nedorland, om naast en in de kerk genootschappen den strijd voor het vrijzin nig Christendom te voeren. Nu zijn de toestaudeu in ons vaderland van dien aard, dat versterking van de po sitie der vrijzinnigen in de Ned. Hervormde Kerk den meest hechten steun geeft aan het vrijzinnig Christendom in het algemeen. Indien alle Hervormde gemeenten kwa men onder orthodoxe leiding, zou aau den invloed der vrijzinnige beginselen op ons volk een onberekenbaar groote schade wor den toegebracht. En indien het gelukt, aan de vrijzinnig heid in die Kerk meer plaats te geven, indien het gelukt, gemeenten, waar thans ds; leiding in orthodoxe handen is, te voor zien van vrijzinnige predikanten, moet daar van noodzakelijk een veelomvattende en verreikende invloed uitgaan. Daarom is voor de vrijzinnigen, die tot de Hervormde Kerk behooren, een krach tige organisatie heilige plicht. Allerwegen moeten zij zich aaneensluiten, moeten zij trachten op den gang van zaken iuvloed te verkrijgen. Plaatselijke toestanden en verhoudingen moeten in menig opzicht beslissen over de wjjze, waarop, wat de bijzonderheden be treft, het werk het best kan worden ver richt, maar als algemeenen regel zouden wij willen voorstellen, dat ieder, die vrij zinnig is en behoort tot de Hervormde Kerk, er toe moet medewerken om de organisatie der vrijzinnige Hervormden zoo krachtig mogelijk te doen zijn. Indien daarvoor noodig is, dat wijziging wordt gebracht in het werk van bestaande vereenigingon, mag tegen die wijziging geen bezwaar worden gemaakt. De Protestantenbond stelt zich kerkelijke actie niet bepaald ten doel. Van den Bond kan ieder lid worden; of hij lid is van eenig kerkgenootschap, en zoo ja, van welk, is daarbij onverschillig. De Protestantenbond heeft voornamelijk de meer algemeene belangen te behartigen. Daartoe moet hij op sommige plaatsen ook de zorg op zich nemen voor godsdienst- ouderwijs en godsdienstprediking. Waar dat wel, en waar niet wenschelijk is, hangt geheel af van plaatselijke toestanden en vorhoudingen. Het kan ook nuttig zijn, dat daar, waar de strijd voor de vrijzinnige beginselen in de Hervormde Kerk minder op den voorgrond behoeft te staan, de vrij zinnige Hervormden don vereischteu arbeid in vereeniging met niet Hervormden ver- richton door middel van den Protestanten bond. Als algemeenen regel zouden wij hier willen voorstellen, dat de verschillende vereenigingen steeds handelen in gemeen schappelijk overleg, hetgeen, als het gezocht wordt, overal mogelijk moet zijn. Bovendien achten wij het gewenscht, dat de Bonasafdeeliugen door lidmaatschap of andere samenwerking de actie der vrijzinn. Hervormden steunen. Want inderdaad wjj herhalen dit zijn de toestanden in ons vaderland van dien aard, dat verster king van de positie der vrijzinnigen in de Hervormde Kerk den mee6t hechten steun geeft aan het vrijzinnige Christendom in het algemeen. Iu de Oude Amersfoortsche Courant van Zaterdag jl. lezen we het volgende: „Wat leven we hier toch gelukkig, zou een onzer kennissen zeggen als hij den berg van klachten las over de nog altijd ongeregelde postbestellingen in andere plaatsen, terwijl we hier sedert Woensdagavond al weer heelemaal door de Nieuwjaarsdrukte heen zijn. Als 6traks de bestellers komen met hun Nieuwjaarsgroet, zuilen ze wel erva ren hoe erkentelijk vooral zakenmen- schen hen zijn voor hun zoo flink door zetten". Reeds eerder schreef dit blad, dat de boel als gesmeerd ging, terwijl er nog absoluut niet de minste regel in do bestel lingen was getroffen. Waarvoor deze lof tuitingen dan ook dienen is ons een raadsel, het uitdeelen van piijsjes schijnt de Oude Amersfoorter nog altijd in het bloed te zitten. De waarheid is, dat een onzer kenDissen Donderdagavond nog 3 stukken per post ontving, die op 30 Dec. 1910 alhier waren afgestempeld, terwijl Zaterdag de eerste bestelling pas om half negen uitging. En eenige bladen, die wc anders Zaterdags in de eerste bestelling hebben, ontvingen we nu des namiddags half vijf, terwijl in gewone omstandigheden kwart voor vier dje post door ons ontvangen wordt. Ook do bestellers behoeven door de Am. Crt, niet meer worden aanbevolen. Die boden de eerste dagen al hun heil- wenschen aan. Wat meer hulppersoneel aangesteld en de toestand zou werkelijk zoo z|jn geweest als de Am. Crt. het ge lieft voor te stellen. En van de ambtenaren en beambten had dan wat minder in deze dagen gevergd behoeven te worden. Het bestuur van de afdeeling Amers foort van den Algemeenen Nederlandscheu Geheelonthouders Bond verzoekt ons op name van het volgende. De afd. Amersfoort van den A.N.G.O.B. houdt 10 Januari a.s. een openbare cursus vergadering in Ous Huis (Korte Gracht) waarin de heer Dr. Kamerling zal sproken over: Alcohol en ziekte. Het behoeft zeker uiot gezegd te worden, dat zoo een verga dering nuttig is, temeer daar een dokter een dergelijk onderwerp het beste kan behandelen. Als wij ook zien de armoede, de ellende, om ons heen, en wij weten dan, dat de alcohol in veel gevallen de hoofdrol daarin speelt, dan zal men toch ook moeten erkennen, dat onze strijd een noodzakelijke strijd is. De moeders en kinderen moeten ontberen wat de vaders aan den drank verteien. Is het niet verschrikkelijk als men weet, dat er geen brood in huis is, en dat vader evengoed maar naar de kroeg gaat en zijn borreltje gebruikt. Wel is er al veel gedaan door de verschillende Ont houders Vereenigingen, maar dat neemt niet weg, dat er nog oneindig veel meer gedaan moet worden, om den alcohol te bestrijden. W|j hopen en verwachten dan ook, dat velen deze nuttige vergadering zullen bijwonen, dan kunnen zij, die nog maar steeds het groote kwaad er niet van inzien, eens hooren, wat een Dokter zegt van het gebruik van alcohol. Het onder werp, Alcohol en Ziekte, is al een waar borg voor een leerzainen avond. Dat velen mogen komen en zullen gevoelen, dat zij den strijd met ons moeten aanvaarden tegen den Alcohol. De entree is vrij. Zis nevenstaande ad vertentie in dit blad. Door het Bureau voor Arbeidsrecht van den Amersf. Bestuurdersbond werdeu in het afgeloopeu jaar 102 adviezen ver strekt, waarvan 20 aan georganiseerden 12 zaken werden geheol door het bureau afge werkt, waaronder 6 ten behoeve van georganiseerden. Het totaal bedrag dei- verkregen schadeloosstellingen inzake hel ArbeidBkontrakt bedroeg f120.21. Eon 4-tal personen werden bovendien na aan gifte bij het bureau en kennisgeving daar van aau den patroon, weer aan 't werk gesteld met vergoeding van een halven dag verzuim. De patroon had deze meuschen ontslag gegeven, omdat zij weigerden op onvoldoend steigermateriaal te werken; 2 zaken zijn nog aanhangig bij het kanton gerecht. Voor oen stampvolle zaal voerde gisterenavond in Amicitia het Utrechtsche kinderkoor„De Stem des Volks" de operette „A6schepoetser" op. Zoowel wat zang als aankleeding en spel betreft viel er zeer veel te prijzen en als geheel voldeed de opvoering dan ook zeer goed. Het publiek beloonde de jeugdige zangeressen eu zangers met veel applaus, zoo, dat na elk bedrijf herhaaldelijk moest gebaald worden. Het berste elftal van H. V. C. trok gisteren naar Zwolle om „Verwisseling" aldaar te bekampen. Met een 31 over winning konden zij naar Amersfoort torug- keeren. AGENDA. 10 Jan Openb. cursusverg. Alg. Ned. Ge- heelouth. Bond in Ons iuis. 11 Jan, Lezing van Dr. Haverkamp voor den Protestantenbond. 15 Jan. Lezing van den gewezen r.k. priester Fernantzen voor de Evang. Maat schappij in Amicitia. 17 Jan. Soirée. Amicitia. 25 Jan. Lezing van dr. Gunning voor het N. O. G. in het Valkje. 1 Febr. Uitvoering Amersf. Mannenkoor in Amicitia. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afsch. van Ale. dranken in Amicitia,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2