DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 11 VRIJDAG 13 JANUARI 1911. 8e JAARGANG Leverantie aan Buitengemeenten. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hooldredactenr B. 44. KI.IKF.NS. Abonnementsprijs Per jaari 4.Pranco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE Il llO 6. Telet. luiere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iedereu regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vauadvert. en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA.J Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam In de Gemeenteraadszitting van Dinsdag j.l. is o.a. de stelling verkondigd, dat een gemeente niet gemakkelijk moet zijn, in liet leveren van gas aan andere gemeenten, omdat dit het wonen in de gemeente zelf tegen gaat. Van andere zijde werd dit een verouderd standpunt genoemd. Amersfoort als grootere gemeente, kan, laten we zeggen, als zorgende moeder op treden en gedeelten van de omliggende dorpen voorzien van datgene waaraan deze grooto behoefte hebben n.l. gas en leiding water. Sommige raadsleden willen dit ook wel, maar hoe! Tot verhoogden prijs, als 't ware per gratie. Wat er op die manier van de leverantie terecht zal komen, is te begrijpen. Van groote beteekenis zal zij nooit worden. Wat de oorzaak is van deze huivering voor de leverantie aan buitengemeenten? Naar het ons toeschijnt: gebrek aan koopmanschap en angst voor forensen- kweek. In plaats van in te zien, dat het doel van onze groote en kostbare gasfabriek niet anders kan wezen, dan een zoo groot mogelijken omzet te verkrijgen, ten voor- deele der gemeentekas en der belasting schuldigen, blijft men angstvallig voor de grenzen staan. Anders verhuizen immers de Amer6foor- ters naar buiten! Die en die zijn eral, en deze en die wachten er maar op, tot ze ook gas en water kunnen krijgen, om over de grens te gaan! En al maar starende op de enkele vluchtende belastingbetalers, laat men den tyd voorbijgaan en veronachtzaamt men gemeenten, die in aardrijkskundigen zin klanten van Amersfoort kunnen zijn. De teekenen der tijden wijzen erop, en voor ieder, die maar zien wil, is het dui delijk, dat de gemeente Amersfoort voor haar gasfabriek en aanstaande waterleiding, zoekon moet naar uitbreiding van werk terrein. Naar een vreedzame anueiatie, omdat hot misschien niet raadzaam is den grond in werkelijken zin te bemeeste- ren maar om daarin buizeu te leggenj die sommige der eerste levensbehoeften, licht en water, aan onze buren zullen brengen. Hem, die dan uit Amersfoort over de grenB trekken wil, late men oubekommerd gaan. Hij zal wel gewaar worden, dat tegenover een voordeel aan belasting, nadeelen staan, die deels wel, deels niet onder cijfers zijn te brengen. En boven dien zal hij voor tal van dingen Amers foort niet kunnen misBen. Voor onze gasfabriek en voor onze toe komstige waterleiding is het vau groot belang zooveel mogelijk verbruikers te krijgen, dat levert op den duur en voort durend veel geld op. en daarvoor mogen we ons wel een betrekkelijk kleine uit gaaf ineens getroosten, door het leggen van buizen om die verbruikers te trekken. Een slager uit do stad laat zijn klanten die buiten wonen, zijn fiets niet betalen; hij heeft die uitgaaf ineens daar gaarne voor over, omdat het hem op den duur voordeel brengt. Lees voor den slager de gasfabriek en voor £de klanten buiten, de bewoners van omliggende gemeenten en ge zijt er. Frankrijk. Do afgevaardigde Berry heeft een wets voorstel ingediend, waarbij den gewonen winkeliers verboden wordt, schietwapens te verkoopen. Alleen dooi eigenaars van bepaalde wa penmagazijnen mogen revolvers enz. ver kocht worden, onder deze beperkende voor waarden. dat de wapens aan huis van den kooper moeten worden afgeleverd, terwijl de handelaar naam en adres van zijn afne mer in een bijzonder daarvoor- aangelegd register behoort te schrijven, hetwelk hij op eerste aanvrage aan de politie tei inzage moet geven. Overtreding wordt gestraft met boete van honderd tot tweehonderd fraucs. In ge vallen van recidive kan gevangenisstraf worden uitgesproken van één tot vijf dagen. Woensdagavond is voor eeu huis te Marseille bewoond door twee commissaris sen van politie, eeu bom gesprongen. Niemand kreeg eenig letsel, alleen werd een voorbijganger door den schok omver geworpen. Het geval heeft to Marseille groote op- schuding gewekt. Groot Britannie. In Wales begint het weder onrustig te worden. In een zeer druk bezochte ver gadering van stakende mijnwerkers werd besloten tot het uitzetten van posten, ten einde de ambtenaren van de mijnen te beletten anderen arbeid te verrichten dan die waarvoor zij aangesteld zjjn. Na afloop van de vergadering trok de menigte naai de Gissach Goch myn, waar zij den machi nist dtvongen zijn machine in den steek te laten. Daarna werden de gebouwen en de nog arbeidende mijnwerkers met steenen gebombardeerd. Duitschland. De Duitscho rijksdag heeft een inter pellatie over de lucifersbelasting behandeld. De vergadering bood een een raerkwaar- digen aanblik, want de interpellauten hadden op de lessenaars van alle leden doosjes met lucifers laten zetten, om te laten zien, hoe slecht deze waren. Boven dien waren »ele leden voorzien van auto matische lichtaanstekers, die de lucifers fabrikanten belast willen zien, gelijk on langs in Frankrijk geschied is. Zooals te verwachten was, is de inter pellatie op niets uitgedraaid. Trouwens, het is in den Duitscheu Bijksdag moeilijk een interpellatie op wel iets te laten uit draaien. Want een motie kan niet worden ingediend, een stemming kan niet plaats hebben. Men kan vragen stellen, die al of niet beantwoord worden; men kan dan verder praten, doch een stemming, die het gepraat bekrachtigt, over eeu motie, waarin goed of afkeuring wordt uitgesproken, is niet geoorloofd. In Hessen is op de lagere volks scholen vrij algemeen het stelsel van coë- ducalie (gemeenschappelijke klassen voor meisjes en jongens) in zwang. De Roomsche geestelijkheid is daartegen opgekomen en heeft een verzoekschrift aan den minister van onderwijs gezonden, tot opheffing der gemeenschappelijke opvoeding, op gronden van zedelijkheid. In het antwoord van de Hossische regeering wordt evenwel gezegd, dat het systeem uitnemend bevalt; van de gevreesde gevaren voor de zedelijkheid heeft men nog niets bemerkt, maar in- tegeudeel heeft men alom den weldadigen invloed van het samenbrengen der beiae geslachten op het resultaat van het onder wijs ondervonden. In een bierhuis te München is Dins dagavond een bende van 25 anarchisten gearresteerd. Het waren meestal jonge mannen geen enkele was ouder dan dertig jaren ten deele afkomstig uit Italië en Oostenrijk Naar het heet, heeft de politie hoogst belangrijke papieren gevonden. Ook te Berlijn houdt men in den laatsten tijd nauwlettend toezicht op de daar ver toevende anarchisten, ofschoon deze mceren- deels niet van de gevaarlijkste soort zjjn. Belgie. Reeds geruimen tijd houden ambtenaren van het departement van Nijverheid en Arbeid zich bezig met een onderzoek naai de mogelijkheid in het bakkersbedrijf het nachtwerk en den arbeid op Zondag af te 6chnffen. Honderd tachtig groote bakkerijen in de arrondissementen Brussel. Luik, Verviers en Kortrijk werden bezocht; men verwacht, dat de enquête tegen Juli geëindigd zal zijn. Volgens ket Parijsche Journal heeft de Belgische regeering den Hertog van Orleans (den pretendent der Franscho royalisten) doen aanzeggen, dat Brussel een gastvrije stad en België een gastvrij land is, maar dat het haar toch aangenaam zou wezen, wanneer de Hertog zou willen ophouden met zijn politieke machinaties van Brussel uit. Rusland. De Russische regeering is niet altijd mak tegenover het Vaticaan. Zij deelde nu den Roomsch-Katholieken bisschoppen mede, dat pauselijke decreten in Rusland slechts kracht hebben, als ze volgens de voorschrif ten door de regeering zijn gepubliceerd. De Curie had de bestaande bepalingen over treden, doordat zij de regeering uiet met de decreten had in kennis gesteld. Dat was in 't bijzonder 't geval geweest met het op de modernisten betrekking hebbende pauselijke besluit en met de laatste encycliek. Finland. Bij de verkiezingen voor den Finschen Landdag zijn gekozen: 87 sociaaldemo craten, 42 oud-Finnen, 28 joDg-Finnen, 26 Zweden, 16 agrariërs, en 1 vertegenwoor diger der christelijke arbeiderspartij. De partijverhoudingen bljjven hierdoor onver anderd. Amerika. President Taft heeft in een boodschap aau het Congres aangedrongen op ver sterking van het Panama-kanaal en voorge steld in deze zitting v\jf millioen dollar beschikbaar te Btellen om met dat werk een aauvang te maken. Portugal. Sinds het uitbrekeu van de revolutie in Portugal volgde in dit land de eene werkstaking op de andere, thans hebben ook de spoorwegmannen het bijltje er bij neergelegd. Zij eischen minder werkuren en per week een rustdag van 24 uur. Nog slechts enkele dagen geleden zijn hunne loonen verhoogd en de werktijd teruggebracht tot negen uur per dag, daar mede z(jn zij echter nog niet tevreden. Het verkeer staat nu geheel en al stil. Lissabon, Oporto en andere belangrijke steden zijn van de buitenwereld afgesneden. Treinen met lovensmiddclen worden echter doorge laten, zoodat de bevolking tenminste geen gebrek behoeft te lijden. Er zijn troepen gezonden naar ver schillende punten, teneinde eventueele ongoregeldheden zoo spoedig mogelijk te onderdrukken. Gelukkig wil het stakingscomité van sabotage niets weten. Het heeft naar alle stations geseind, dat telegraafdraden niet stukgesneden en de wegen niet vernield mogen worden. De voortzetting van den dienst der pos terijen is verzekerd. De staking schijnt zich niet uit te breiden. Men verwacht heden een oplossing van het conflict. Tegeljjk met de spoorwegbeamteo hebbon ook de winkelbedienden te Lissabon het werk nedergelegd, zoodat alle winkels gesloten moesten worden. Deze staking zal echter wel niet van langen duur zijn, daar hun eisch, winkelsluiting te 9 uur, reeds inge willigd is. Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Vertegenwoordigers van Dagelijksche Be sturen van grootere gemeenten hebben te Amsterdam een bijeonkomst gehouden tot voorbereidiug eeuer Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten. In de vergadering, die voorgezeten werd door den heer mr. I. A. van Roycn, voor zitter van het Comité van voorbereidiug en burgemeester van Zwolle, waren de vei tegenwoordigers van negeu-en-twintig colleges van Burgemeester en Wethouders aauwezig. Bijna alle aanwezigen waren van oor deel. dat de werkzaamheid der op te richten A ereeniging zich niet slechts zal moeten uitstrekken tot het geveu van ad viezen en andere werkzaamheden vau ad- miuistratiefrechterlijkeu aard, doch dat de Vereeniging zich ook op practisch terrein zou moeten bewegen, ten einde haar leden financieel voordeel te bezorgen. Opmerking verdient in het bijzonder, dat

De Eemlander | 1911 | | pagina 1