WEERBERICHT. Uit de Pers. STADSNIEUWS. ALLERLEI. Thermometerstand KUNST EN WETENSCHAPPEN. HEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 13 Januari 1911. Hoogsto barometerstand 773.7 rn.M. te Valentia, laagste 748.2 te Riga. Verwachting tot den avond van 14 Januari 1911. Toonemende tot matige o{ krachtige WcBtelijko tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen- of sneeuwbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOPT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 768 m M. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste giBteren F. 38 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 34 te staan in haar strijd, om haar kinderen nit de Roomsche opvoedingsgestichten terug te krygen, waarin zij geplaatst waren, nadat zij zelf, toen zij neiging vertoonde om vaD het Katholicisme naar het Protes tantisme over te gaan, van de ouderlyke macht vervallen was verklaard. De „Prins Willem V". Do „Prins Willem V" van den Kon. West-Ind. Maildienst is niet op tijd te Paramaribo aangekomen. Ter beurze te Amsterdam werd gisteren zeer gevreesd, dat het schip verloren zou zijn. De directie heeft geenerlei bericht onsvangen, daar ook het telegraphisch verkeer is gestoord. Generaal Cool. De afgetreden minister van oorlog, ge- neraal majoor W. Cool, zal met 1 Mei den dienst met pensioen verlaten en tot dien datum ter beschikking blijven van den tegenwoordignn minister van oorlog. Een Drankwetquakstie. Binnenkort zal te Wageningon een eigenaardig geval van Drankwetovertreding behandeld worden. De politie heeft daar n.l. proces-verbaal opgemaakt tegen den heer B. N. W. in zijn qualiteit als Voor zitter der R. K. Werklicdenvereeniging „St. Joseph". Deze vereeniging is n.l. eigenaresse van het „St. Josephs-gebouw", voor welke lokaliteit „verlof" is verleend. Nu gebeurt het echtor meermalen, dat de zaal verhuurd wordt aan particulieren tot het geven van bruilofts- en andere partijen. De vraag is uu of or bij deze gelegenheden daar ter plaatse storke drank mag worden geschonken. De rechtskundige adviseur van St. Joseph meende van wel, doch de Wageningsche politie was van oordeel, dat het in ieder geval verboden is in een verlof lokaliteit sterken drank in voorraad te hebben en maakte op dien grond na wederzijdsch overleg proces-verbaal op bij het eindigen van een bruiloftsparty. Do Wageningsche Kantonrechter zal hierover uu eerstdaags hebben te beslissen. Tweeerlei verklaring. De Nederlander had in een artikel ver kondigd, dat zoowel de oppositie van de linkerzijde tegen minister Wentholt als haar scherpe afkeuring van de Zondagscirculaires van gouv. generaal Idonourg voortspruiten uit vijandschap tegen alles wat een positief Christelijken geest ademt. Land en Volk geeft daarop het volgende bescheid. De verklaring is eene andere en in beide gevallen dezelfde. Terecht heeft de „Neder lander" er op gewezen, dat in onze Oost weinig eerbied wordt gevonden voor het godsdienstig geloof. Wanneer men bedenkt, dat de groote meerderheid der Nederlanders in Indië komt om er in den kortst mogelyken tijd .binnen" te zyn dan is deze materia listische geest volkomen verklaarbaar. Wat heeft men nu in datzelfde Indië kunnen waarnomen? Er kwam een gcloovig gou verneur-generaal. Hij ging naar de „Gere formeerde" kerk. Hij vaardigde circulaires uit. En plotseling bleek een groote schare van ambtenaren door godsdienstijver aan gegrepen. De kerk, vroeger leeg, zat vol. Den heer Idenburg heeft, hier in Nederland althans, niemand van zijn geloofsyver een verwijt gemaakt. Wij kennen hem als een eerlijk man, van overtuiging. Maar wan neer hij geheele kringen van ambtenaren, waar tot dusver onverschilligheid en mate rialisme overheerschtcn, als met een too- verslag blijkt te bekeuren, dan wekt dit ter linkerzijde weerzin en men kan daar niet begrijpen, hoe ernstige en eerlijke mannen van rechts over zulk een wonder- oogst van rijstchristenen zich kuunen ver heugen. Ter zake van Marine gaat „Land en Yolk" door geldt dezelfde verklaring. Alleen met dit verschil, dat hier de rijst- christelykheid niet is te zoeken bij afhan kelijke ambtenaren, maar bij den minister zelf. Dat maakte hier juist de verontwaar diging zooveel feller. Iieeft de „Nederlander" zich nooit afgevraagd, waarom in de Tweede Kamer dezelfde felheid zich niet heeft geopenbaard tegen den minister Ellis? Deze wilde óók zorgen voor de geestelykö belangen. Hij is van den „geestelijken tonder" de uitvinder. Hij had óók nimmor behoort tot ,de fijnen". Maar admiraal Ellis respecteerde men. De heer Wentholt echter behoorde in de Marine tot degenen, die leven in den geest als onder de Indische Nederlanders heersebte. Toen hy in een liberaal kabinet zat, bemerkte men van de zorg voor de geestelijke belangen niets. Bij zyn toezegging om in het kabinet- Heemskerk plaats te nemen, moet hij nog uitdrukkelijk hebben verklaard, dat hy „van de fyne-beschuitery niets moest heb ben". Toen echtor van een groep in de Kamer, die niet, als de heer De Savornin Lohman en de zijnen, tegen ministermoord opziet, de vermaning kwam om met de orthodoxe propaganda op de vloot te beginnen, toen was de heer Wentholt aanstonds bereid, „de heeren in zijn kabinet te ontvangeu". De geëischte predikant werd aangesteld. Het geëischte ontslag van een admiraal, die niet genoeg wilde mede werken, werd gegeven. Hiermede is een voorbeeld gesteld, door den minister Went holt, van de treurigste karakterloosheid. Door den chef van een militairen dienst, waar juist deze kanker radicaal moet worden uitgesneden, zoo onze marine niet geheel zal ondergaan. Nieuwe tuberculosebehandeling. Dr. Hericourl, directeur van het „dis- pensaire" tot bestrijding van tuberculose van de gemeente Parys te Jouque Tasiel, schryft in de Engelsche Lancet over een nieuwe behandeling van tuberculo6e-lijders, die hij zomotherapie (Gr. zomos is vleeschsap) noemt. Eenige jaren geleden reeds ont dekten prof. Ch. Richct en dr. Hericourt dat rauw vleosch op met tuberkels inge- ënte dieren zoodanige uitwerking had, dat het hen tegen besmetting bestand maakte. Rauw vleesch is een erkende en belang rijke factor by de behandeling van long- tuberculose en andere vormen van tuber culose, voorts van bloedarmoede, bleekzucht en dergelijke toestanden van verzwakking (misère physiologique). Bij toediening van rauw vleeBch stuit men echter op verschillende moeilijkheden. Nadero onderzoekingen van Richet en Hericourt brachten aan het licht, dat de werkzame factor van de genezing uitslui tend in het spiersap van het vleesch school. Zij vonden, dat de vaste stof van het vleesch geen genezende werking oefende. Met tuberkels besmette dieren, die uitge perst vleesch kregen, bezweken ten naaste by even spoedig als de coutrole-dieren, voor wie eon ander diëet gevolgd werd, terwyl de toediening van vleeschsap aan iu diezelfde mate besmette dieren verhinderde, dat de besmetting vat op hen kreeg. Zy werden niet alleen niet ziek, maar bleven buitengewoon krachtig en gezond en ver toonden na eenige weken een gewichts- vermeerdoring. Gaf men het vleeschsap aan dieren, die de ziekte al onder de leden hadden, dan hield de vermagering op en werden zij weer gezond, terwijl de cou trole-dieren stierven- Ziek gemaakte honden, die dagelyks van 50 tot 100 kubieke centimeters spier sap kregen, herstelden. Maar het overge bleven vleesch, dat nog het grootste ge- deolte van de voedingstoffen bevatte, kon den nootlottigen afloop bij andere honden niet verhinderen en zelfs niet vertragen. Koken vernietigt de organische stoffen, waaraan het rauwe vleesch zijD geneeskracht te danken heeft. Vloeibaar vleesch, vleesch- nat en vleeschextract enz. die alle uit ge kookt vleesch bereid worden, hebben dus niet de genezende eigeoschappen van het rauwe vleosch. Het vleeschsap heeft groote voordeelen boven rauw vleesch. Het wordt gemakke lijk gebiuikt en de benoodigde hoeveelheid is betrekkelijk klein. Bovendien is de smaak niet onaangenaam, kan hij gemakkelijk gemaskeerd worden en is er geen gevaar voor lintworm. Het sap moet uitgeperst worden binnen eenige uren nadat het dier geslacht is. Het moet dan worden opgevangen in een kom die in ys staat en zoo spoedig moge lijk gebruikt. Rauw-vleescbsap is van het grootste nut bij de verschillende vormen van bloedar moede en bleekzucht, bij typhcu6e koorts, zenuwzwakte, Engelsche ziekte, scrophulose, by reconvalescentie, na bloedingen kortom, in alle gevallen waarin het wen- 6chelijk is do weermiddelee van het orga nisme te versterken en de verwoestiugen van de ziekte te herstellen. Het gebruik van rauw-vleeschsap als ge neesmiddel berust op zuiver empirische ge gevens, en dr. Hericourt zegt, dat hy nog geen wetenschappelijke verklaring voor de werking kan geven. Hij vermoedt, dat enzymen, fermenten en diastasen er oen rol bij spelen, maar oppert ook de moge lijkheid, dat het vleeschsap als een bijzon dere prikkel op het zenuwstelsel werkt. De lichte, maar zeer teekenende vroolijkheid, die volgt op de toediening van een eenigs- zins groote hoeveelheid spiersap zou ten gunste van deze laatste onderstelling pleiten en ook de goede invloed van de zomothe rapie bij zenuwzwakte zou er door te ver klaren zyn. Het bouwen van een broederhuis met school aanbouw te Bussum is opgdragen aan de firma Mostertman en Van Es, alhier voor f 53,600. De le luitenant D. A. W. van der Moer van het 2e reg. vestingart., leerling van het 2e studiejaar der Hoogere Krijgs school, wordt van 1 Mei1 October a.s. gedetacheerd bij het le reg. huzaren te Amersfoort. Do uitbreiding der Volkszangschool van Toonkunst, mogelyk gemaakt door de gemeentelijke subsidie is thans georgani seerd. Hoewel de leeftyd van toelating moest begrensd worden (7 en 8 jaar) was het aantal aanvragen ruim 400. Volgende week vangen de repetities aan. Naar wjj vernemen zal de officieele opening van het Rijksopvoedingsgesticht alhier plaats hebben Woensdag 25 Jan a.s. Op het terrein aan de Koninginne- laan wordt Zondagmiddag een belangrijke voetbalwedstrijd gespeeld. Het eerste elftal van 't Vijfde krygt dan bezoek van het sterke V. V. O. uit Velp, dat voor eenigen tijd alhier op het H. V. C.-veld zulk prachtig spel ontwikkelde. De Amers- foortsche militairen zullen dan ook de han den vol hebben en al zal de kans op over winning niet groot zijn, toch zullen onze stadgenooten zeker dapper werken om zoo goed mogelijk uit dezen stryd te komen. De custos van het gymnasium A. J. Bilders had hedenmorgen op den INieuwe- weg het ongeluk uit te glijden en daar bij zoo ongelukkig te vallen, dat hy een heupbeen brak. Binnengedragen in de woning vau mr. de Beaufort werd hy later per brancard naar zyn woning vervoerd. Op den openbaren weg is een hals band gevonden, dio op het bureau van politie is gedeponeerd. Het eerste elftal van H. V. C. gaat Zondag naar Kampen om Quick aldaar te bekampen. Een marktbezoeker uit Soest wilde hedenmorgen aan den Koppel den spoor weg oversteken, toen zyn paard echter midden op de lijn bleef staan. By onder zoek bleek het dier niet verder te kunnen daar het in de rails vast zat met de prop pen onder de hoeven. Juist kwam een per sonentrein aaustooinen, die echter bytijds kon gewaarschuwd worden om te stoppen. Na eenige oogenblikken gelukte het, het paard uit de lastige positie te bevrijden en kon de trein, na 5 minuten vertraging, weer verder rijden. AGE N DA. 13 Jan. Handel en Nijverheid in de Zwaan. 14 Jan. Nmsvergadering, Amieitia. 15 Jan. Lezing van den gewezen r.k. priester Fernantzen voor de Evang. Maat schappij in Amieitia. 17 Jan. Soiree Amieitia. 24 Jan. Albert Vogel in Amieitia. 25 Jan. Lezing van dr. Gunning voor het N. O. G. iu het Valkje. 27 Jan. SpeenholT en de la Mar iu Amieitia. 1 Febr. Uitvoering Amersf. Mannenkoor in Amieitia. 3 Febr. De Hagespelers in Amieitia. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afsch. van Alc. dranken in Amieitia, 16 Febr. Propaganda vergadering Nederl. Protestantenbond. Amieitia. Hondentrouw. Na het beleg van Sidneystreet eon beleg in Bartholomew Close bij Smithfield. Ditmaal echter had de Londensche politie niet te strijden tegen een paar wanhopige misdadigers maar tegen een hond. Die hond gaf haar echter nog de handen vol werk, want meer dan vier uren hadden zeven agenten noodig om hem baas te worden. Het geval was zoo. In oen kosthuis woonde sedert eenige uitvoerig van gedachten werd gewisseld betreffende de vraag, waar de zetel der Vereeniging zal zyn, en waar dus de bu reaux der Vereeniging zullen worden ge vestigd. Ten slotte werd met byna algc- meene stemmen besloten de Vereeniging te 's Gravenhage te vestigen. Overeenkom- stig den wensch der Vergadering werd echter in het ontwerp-statuten duidelijker dan zulks volgens het eerste ontwerp het geval WUB, de wenschelijkheid neergelegd, dat de algemeene vergaderingen der Ver eeniging in verschillende plaatsen zullen gehouden worden. Wat betreft de vraag, voor welke Ge meenten het lidmaatschap zal openstaan, wordt na breedvoerige discussie besloten, dat overeenkomstig het aangeboden voor-ontwerp - slechts Gemeenten met meer dan 10,000 inwoners tot het lidmaat schap zullen worden toegelaten. Bij do be sprekingen werd er evenwel de aandacht op gevestigd, dat 't in de bedoeling ligt kleinere Gemeenten, ook al zyn zij geen lid, later toch in de gelegenheid te stellen bij het bureau adviezen in te winnen en te profiteeren van de instellingen of voor deelen op materieel gebied, die de Ver eeniging in het leven hoopt te roepen. Bepaald werd, dat door de leden een jaarlijk8che contributie van '/j cent per inwoner zal worden bijgedragen. Voor deze contributie verkrijgt elk lid onder meer het recht van bureau en eventueel bibliotheek der Vereeniging te kunnen gobruik maken. Het bureau zal den leden alle verlangde adviezen geven. Dit geschiedt als regel kosteloos. Slechts dan wanneer een advies buitengewone werkzaamheden zou mede brengen en het noodig zoude maken, dat de Directeur van het bureau zich daartoe b.v. naar het buitenland zou moeten be geven, zullen de extra te maken onkosten aan de Gemeente, die het advies vraagt, in rekening kunnen worden gebracht. Besloten werd voorts, dat bij toetredin? een intreegeld zal worden geheven, dat voor de oprichters bepaald wordt op één gulden per duizend inwoners. Onder coalitie-genooten. In het verslag, dat de Maasbode geeft van een ledenvergadering der Katholieke Kiesverecniging te Hilversum leest men: „Bij do ingekomen stukken werd teven» melding gemaakt van een correspondentie met baron Van Heemstra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, naar aanleiding van oen gift zijnerzijds aan de wed. De Rijk te Hilversum." Men weet, zoo teekent Het Volk hierbij aan, dat het Hilversumsche antirevolutio naire Kamerlid Van Hoemstra de weduwe De Rijk een gift zond, ten einde haar by

De Eemlander | 1911 | | pagina 2