DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No, 13 MAANDAG 16 JANUARI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hootdrrdartenr K. O. BIJKENÜ. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.—. Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. fl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bnrenu: KLEINE H.tAO 6. Telel. Intere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.- bnrean D. Y. ALTA.j Warmoesstr. 76. 78 Amsterdam De toestand in Portugal. Naar uit Lissabon wordt geseind, heeft de spoorwegmaatschappij alle eischen der Btakende spoorweg-ambtenaren geweigerd. Echter werd hun een algemeene loons- verhooging van 25 ceutimos aangeboden, alsmede een toeslag van 10 pCt. boven den tegenwoordigen looustandaard. Doch de stakers zijn met deze toezeggingen niet tevreden. Hunnerzijds wezen zij dan ook den eisch van den Minister van Binnen- land8che Zaken af, om den Znid-eipress te laten vertrekken. In den stand der staking is derhalve geen verandering gekomen; de stations zijn verlaten, en het verkeer tusschen de groote steden, wordt zoo goed en zoo kwaad als het gaat, onderhouden per as en te water. Echter kunnen alleen levens middelen worden vervoerd. Volgens de laatste berichten is de be volking van Lissabon, gekant tegen de staking der spoorwegambtenaren, in het centraal station te hoop geloopen, met bet doel de stakers te nopen een trein te for- meeren. De stakers hebben zich in bet station verschanst. Minister Machado heelt nu al de „car bonari" vereenigingen voor ontbonden ver klaard. Na de revolutie en ook nu nog hielden deze vereenigingen bijeenkomsten om, waar noodig, bet volk tot orde aan te sporen. De Minister schijnt thans van hun verdere tusschenkomst niet meer ge diend te zijn; ook het revolutie-comité heeft zich, na volbrachte taak thans ontbonden. Intusschen heeft Machado verklaard de Zondag plaats gehad hebbende onordelijk heden zeer te betreuren, en het wanda- lisme, waarmede de huizen van monar chisten werden vernield, schrijft Machado toe aan den revolutionnairen geest bij het volk. Gisteren is Minister Almeida met zijn bewerking der kieswet grootendeels klaar gekomen, en kan nu spoedig met het in- gereedheid brengen der kiezerslijsten een aanvang worden gemaakt. Portugezen uit Oporto en Lissabon, gis teren te Parijs aangekomen, verzekeren dat de toestand in Portugal zeer overdreven in hot buitenland wordt voorgesteld. Recht matige vrees voor nieuwe ongeregeldheden is er te eenenmale niet. Staking van zeelieden Te Londen zijn enkele bijzonderheden bekend geworden, aangaande de voorge nomen staking van Engelsche matrozen, waaruit de mogelijkheid zou blijken, dat binnen eenige maanden een wijdvertakte staking van zeelieden en transportarbeiders kan worden uitgeroepen. Indien de staking wordt uitgeroepen, danzoudendaaraanookdc zeelieden van Duitschland, ZwedeD, Noor wegen, Holland, België, Denemarken en de Vereeuigde Staten deelnomen. Op een desbetreffende vraag heeft bet bestuur van den Zeemansbond geantwoord, dat het zich over de mogelijkheid der staking niet kon uitlaten. Frankrijk. Men tracht in Frankrijk het vuurtje van den clericalen strijd aan te wakkeren. Het sucoes is Diet overmatig gioot, maar de gevallen, die zich hier en daar voordoen, verdienen vermelding. Te Apremont, in het district Aisne, hebben twee leden van de op aandringen der bisschoppen opgerichte verceDiging van Christelijke huisvaders, een onderwijzer voor de rechtbank gedaagd, omdat hij in zijn school twee door de bisschoppen verboden leerboeken liet ge- bruikeu. De verdediger van den onderwijzer heeft een aanklacht teger, hen ingediend, omdat zijn cliënt op lichtvaardige en hin derlijke wijze voor deu rechter is gedaagd. Het tweede geval speelt te Macon. Een krantenventer bood in een ziekcuhuis dooi den bisschop verboden dagbladen te koop, weshalve de concierge hem de deur uit zette. De uitgever van een dier bladen heeft door een deurwaarder van het geval proces verbaal laten opmaken. In Frankrijk zoowel alB in Duitsch land wordt veel gesproken over de ont binding der vereeniging La Lorraine Sportive, bij welker vergadering Zondag j.l. zulke ernstige ongeregeldheden voor vielen. In Frankrijk is men natuurlijk verontwaardigd, dat de Duitsche regeering een betrekkelijk zoo onschuldig genoot schap met haar banbliksem treft. De ontbiudiug is uitgesproken, omdat het doel der vereeniging naar de mecuing der regeering tegen de wet strijdt. Dat doel zou namelijk zijn: onder de jeugd stem ming te maken voor Frankrijk; en het is keubaur gemaakt door het dragen van Fransche nationale dracht, het spelen van Fransche volksliederen en de demonstra tieve verheerlijking van Frankrijk in woord en beeld. Duitschland. In de volgende week komt nog een ander proces te Berlijn in behandeling, naar aanleiding der onlusten in Moabit. En wel dat over de onlusten op de Wed ding, een andere stadswijk. In het geheel zijn 18 personon aangeklaagd cn zullen zij zich te verantwoorden hebben wegens ge welddadigheden op 29 en 30 October j 1. gepleegd. Deze gebeurtenissen, luidt de aanklacht, sloten zich aan bij die, welke ten gevolge van de staking bij den slach terspatroon Morgenstern ontstonden. Op rondgedragen bordeD stond te lezenkoopt niet bij Morgenstern, met het gevolg dat oploopeu ontstonden, ruiten werden inge worpen en de menigte tot dezelfde opge wondenheid geraakte als z(j kort te voren zich in Moabit had betoond. Mani- festatiën hadden plaats, waarbij zich tal rijke vrouwen en kinderen voegden, en troepen van wel 1000 personen door de straten trokken. De in hechtenis genomen personen, staan nu schuldig aan aausporing tot en mede daderschap van oproer en (vooral in Prui sen zwaar geldend) landvrede-verstoring. Ook hier heeft de politie, evenals in Moabit, geconstateerd, dat met flesschen, bloempotten en verder aardewerk en stee- nen uit de huizen werd geworpen;lantaarns zijn uitgedraaid en vervolgens vernield, en ten slotte zijn een aantal politie agenten gewond. Inmiddels wordt in de aanklacht erkend, dat de aanstokers ontkomen zijn en zich aan de hand der gerechtigheid hebben weten te onttrekken. Amerika. Wij hebben reeds medegedeeld, dat president Taft by speciale boodschap ge wezen heeft op de wenschelijkheid, het Panamakanaal to versterken, wat in 't geheel een 30 millioen gulden zal kosten. Het pian zal in de Vereenigde Stateu zelve zeer bestreden worden, want er is een talrijke partij, met de „New-York Herald" als orgaan, welke meent, dat de meest zekere bescherming van het Kanaal is zijn neutraliteit, gewaarborgd door een overeenkomst der mogendheden als met betrekking tot het Kanaal van Suez go- schied is, terwijl versterkingen daarentegen in tijd van oorlog de vijandige operaties juist zouden aantrekken. Bovendien vreest deze partij, dat een verbterking van het Kanaal internationale verwikkelingen zal uitlokken. S.S. „Prins Willem V" aangekomen. Zaterdag ontving de directie van den Koninklijken West-Iodischen MaiUienst telegrafisch bericht, dat het st. „Prins Willem V" op 10 Januari te Paramaribo is aangekomen. De storing van de tele grafische gemeenschap aldaar was oorzaak, dat niet eerder bericht van het arriveeren ontvangen werd hier ter stede. Reeds begon men zich over het uitblij ven van berichten over bet schip, gelijk wij medegedeeld hebben, eenigszins ongerust te maken, in weerwil van de mededeelin- gen der directie, dat er nog geen grond voor ernstige ongerustheid bestond, omdat het meer gebeurt, dat de Bchepcn niet gemeld worden, wanneer zij de posten op Ones- sant, de Hebriden en te Las Palmas pas- seeren bij nacht of bij mist. Dat die ongerustheid ook in assuradeurs kringen toenam, werd bewezen door het afsluiten van herverzekeringen tot 10 pet en hooger, zoowel te Londen als te Am sterdam op dc Beurs. Do gedachte aan het treurig lot van de „Willem II" heeft ei- natuurlijk veel toe bijgedragen om do ver moedens van ongerustheid !e versterken. Het geval met de „Willem V" heeft nu bewezen, dat inderdaad het uitblijven van berichten tijdens de reis nog geen onge rustheid behoeft te baren. Ware de tele graafkabel niet gestoord, geweest, dan zou de aankomst van het schip op tijd gemeld zijn. Staatspensionneering. Blijkens het Bondsoverzicht 07er 1910 van den Bond voor Staatspensionneeriog bestaat deze thans uit 357 afdeelingen met 36440 leden en 472 algemeene leden. Bovendien zijn 93 bonden on vereenigingen met pl m. 31000 leden aangesloten. Plannen van minister Colijn. Naar wij vernamen, zijn do viermaanders, die minister Cool in de Militiewet wilde behouden, bij het te verwachten wijzigings voorstel van minister Colijn bestemd te verdwijnen. Voorts verluidt, dat de voorgenomen splitsing der derde afdeeling van het depar tement van oorlog vermoedelijk niet zal door gaan. De officier althans, die als referendaris aan het hoofd van de nieuwe afdeeling zou komen te staan, zal in actieven dienst blijven. Men herinnert zich, dat tegen de splitsing, by de behandeling der wijziging en verhooging van Hoofdstuk VIII 1910 in October jl., levendige oppositie werd gevoerd, vooral door den heer Dnymaor van Twist. Het voorstel werd ten slotte met 47 tegen 18 stemmen aangenomen Vrouwenkiesrecht. Een van de hervormingen welke de Liberale Unie op haar nieuw Hervormings programma heeft geplaatst ten opzichte van het kiesrecht en de vertegenwoordiging bestaat hierin, dat zij de vrouwen niet lauger van de verkiesbaarheid en kiesbe voegdheid wenscht uit te sluiten. Thans, nu de verhouding van de vrouw tot het publieke leven, nu de plaats welke zij inneemt in de maatschappij een zoo geheel andere is dan by v. een halve eeuw geleden, gaat het niet aan, haar laDger alle poli tieke rechten te onthouden. Daar mannen en vrouwen steeds meer dezelfde opleiding ontvangen, daar zij mtast elkander werken in de school, op kantoren, als ambtenaren bij post en telegrapbie, en in de bureau's van gemeente- en Rijksin stellingen, kan op politiek gebied niet langer zoo groote ongelijkheid in rechten voor de beide seksen worden gehandhaafd. Bovendien heeft de vrouw, nu zij, dooi de veranderde maatschappelijke toestanden daartoe gedwongen, steeds meer op de arbeidsmarkt verschijnt, behoefte aan het stembiljet, omdat het voor haar, evengoed als voor den man, moet zijn een middel om eenmaal verkregen rechten te behou- deu en zoo het kan, haro rechtspostie te verbeteren, althans te zorgen, dat daaimedc niet naar willekeur kan worden gehandeld. Aan den anderen kant zou het blijk geven van kortzichtigheid van de zijde van den Staat, wanneer deze zichzelf moedwillig de medewerking onthield van zoovele goede krachten bij den wetgeven- den arbeid, als de vrouwen in staat zijn te verleenen. Op allerlei maatschappelijk gebied toch is de vrouw tegenwoordig werkzaam; bij armenverzorging, drankbe strijding, arbeidsinspectie, woningtoezicht, bestrijding van tuberculose, op hot terrein van de openbare zedelijkheid, kortom overal, waar werk valt to verrichten in dienst van de publieke welvaart. De erva ring die zij zoodoende op allerlei gebied opdoet, kan de Staat zich ten nutto maken, door aan do besten van haar een plaats te geven naast den man in de vertegen woordigende lichamen. Ook kan het niet anders of de invloed van de vrouw als zoodanig, in het bijzon der van hare specifiek vrouwelijke eigen schappen, moet aan de wetgeving ten goedo komen, waar deze steeds meer in grijpt in het gezinsleven en waar zij zich beweegt op het uitgebreide terrein van opvoeding en onderwijs. Doch hoe onrechtvaardig en ougewenscht de Liberale Unie het om bovengenoemde redenen acht de vrouw langer allen invloed op 't bestuur van den Staat te onthouden, zoo oordeelt zij het toch een ei6ch van verstandig beleid, niet dadelijk bij een nieuwe kiesrechtregeling aan alle vrouwen het actief en passief kierecht te verleenen maar ook ten deze den weg der geleide- hcid te bewandelen. "Wenscht zij dus op dit oogenblik nog geen algemeen vrouwenkiesrecht, zoo be-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1