WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 16 Januari 1911. Hoogste barometerstand 778.1 ru.M. te Müncben, laagste 736.3 te Bodo. Verwachting tot den avond van 17 Januari 1911. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Overdag dooi weder, 's nachts in het binnenland vorst. (Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 mM. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 32 Laagste hedennachtF. 31 Hedenmiddag 12 uurF. 42 hoort toch den wetgever de vrijheid te worden gelaten, om geleidelik aan meer dere vrouwen het kiesrecht toe te kennen, opdat het ten slotte ook aan haar op de zelfde voorwaarden als aan de mannen kan worden verleend. Maar voor alles is ook voor deze her vorming die de Liberale Unie zich voor- stolt, noodig dat de Grondwet, die thans uitdrukkelijk alle vrouwen van de verkies baarheid eu kiesbevoegdheid uitsluit, op dit punt worde gewijzigd. (Het Vaderland). Minister Regout en het Spoorwegpersoneel. De Nederlander maakt molding van een Haagsche correspondentie in De Tjjd over de pensioenverhooging van hetjspoorweg- personeel. Volgens deze correspondentie zou minister Regout een verbetering der pensioenen van dat personeel gereed hebben, doch zou hij deze regeling weder voor onbepaalden tijd d.w.z. voor goed, blijkens de bewoor dingen der correspondentie hebben ter zijde gezet uit ergenis over den bluftoon van den leider der sociaal democratische spoorwegmannen, die de nieuwe regeling als een succesje op zijn nota zou hebben geboekt. Het blad kan niet veronderstelien dat deze correpondentie de volle waarheid bevat. En zoo ja, dan zou de Minister o.i. eene onverstandige beslissing hebben genomen. "Want van tweeën een: óf de nieuwe regeling is onnoodig, en dan moet zjj niet worden ingevoerd, óf de Minister acht haar rechtvaardig en noodzakelijk, en dan behoort zij niet achterwege te blijven, ook al stonden er tien Oudegeesten over te bluffen. Een Minister der Kroon moet boven zulke dingen zich verheven betoonen; en wij kunnen dan ook niet aannemen dat dp Minister Regout zich bij zijne beslissingen door zulke motieven zou laten leiden. Hij kent de toestanden om te weten dat hij op die wijze niet alleen degenen zou treffen, wier aanmatiging spreekwoordelijk is, en waaraan dan ook geen verstandig mensch waarde hecht, maar tevens het personeel dat voor die aanmatiging niet verantwoordelijk kan worden gesteld. En dat de Minister daarvoor geen oog zou hebben wij kunnen het niet ge- loovco. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. De epidemieën van 1910. Twee schrik verschijningen hebben zich in 1910 in Europa laten zien, hoewel meestal alleen in de grenslanden, de pest en de cholera. Rusland heeft van beide het meest te lijden gehad. Het vorige jaar was het vierde, waarin dit Rjjk met de cholera te doen heeft gehad, tevens hot kwaadste sedert 1892. Tot einde November hadden in Rusland ongeveer 217.000 menschen aan cholera geleden en van deze waren er meer dan 100 000 overleden. Aanvang December is de epidemie wel verslapt, maar men weet sedert lang, dat zij met de lente weer opnieuw het hoofd kan opste ken. In elk geval geldt het Russische Rijk als besmet over zijn goheele uitgebreidheid, van de stranden der Oostzee tot aan die van den Stillen Oceaan, van de Kaspische eu Zwarte Zee tot aan de Noordeljjke IJszee, Vooral Zuid-Rusland heeft gedu rende het afgeloopen jaar in zjjn indus- trieele districten veel geleden. Duitschland is weinig of niet door de cholera geplaagd; meer Hongarije, nog meer Italië. Hoe verder men echter naar het Oosten komt, hoe meer offers de ziekte gevergd heeft. Zoo zijn Turkije en Porzië een voortdurend gevaar gebleven voor de aangrenzende Rijken, hoewel ook het zeeverkeer de kiemen kan overbrengen, wat het optreden van de epidemie op Madeira bowijst. In Indië en China heeft de cholera evenmin gepauzeerd. Maar het is vooral de pest, die in Britsch-Indië haar besmettingshaard heeft. In 1908 zijn daar ongeveer 150.000 men- 6chon aan gestorven, in 1909 175.000, terwijl in het vorige jaar tot op het midden van November dit getal reeds boven de 400.000 gestegen was, waarvan in de Pendsjab alleen al 150 000. In China vertoonde de pest zich even eens in belangrijke mate in de Zuidelijke havens. Doch verder is geen land geheel verschoond gebleven, noch Australië, Doch Nieuw Zeeland, uoch Noord- en Zuid-Ame- rika, noch Afrika, noch ook Europa. Uit Zuid-Rnsland kwainer dikwijls berichten van pe8tgevallen, zelfs van de gevaarlijke longenpe8t: Odessa vooral werd geteisterd. En in Engeland heeft men na het optreden van eenige gevallen in de havens lang voor besmetting door ratten gevreesd. Moge 1911 zich zoowel cholera als pest beter van het lijf kunnen houdeu. Harden van staal. De hooge stand van de tegenwoordige machinetechniek is voor eeu groot deel veroorzaakt door de toepassing van het staal. Nu is echter behave de hooge prijs van dit materiaal nog een ander nadeel voorhanden, dat namelijk bij zijn bearbei ding als machine-staal de nauwkeurige naleving van de voorschriften betredende de temperatuur, waarbij de afkoeling tot harding van het metaal geschiedt, ver- eischt is. Voor den machine-maker is het steeds de hoofdmoeilijkheid geweest met vol doende juistheid de oogenblikkelijke tem peratuur van het staal vast te stellen ten einde den gewenschtcn graad van hardheid te verkrijgen. Men behielp zich door de waarneming der „aanloopkleuren", d. z. de kleuren, die het staal bij verschillende verwarmingsgraden aanneemt. Doch dat is slechts een ruw middel. Nu heeft, zooals de „Zeitschrift d. Ver, deutscher Ingen." mededeelt, een Ameri kaan, C'oles, een bekende eigenschap van het staal tot bepaling van zijn temperatuur aangewend. Het is de inwerking van het staal op het kompas, die bij verschillende temperaturen verschillend groot is. De aantrekkingskracht van het staal op den kompasnaald wordt namelyk met stijgende verwarming geringer. Zoo laat zich voor iederen graad van naald-afwijking een bepaalde af- of toeneming der temperatuur aangeven en ook gemakkelijk de voor iedere staalsoort tot harding in aanmerking komende warmtegraat in de werkplaats kennen. Gisterenavond hield de afd. Amersfoort van de Evangelische maatschappij een openbare vergadering in Amicitia, waarin als spreker optrad de gewezen r.-k. priester Fernantzen, met het onderwerp: Hoe en waarom ik de r.-k. kerk verlaten heb. Nadat Ds. Lagers de bijeenkomst ge opend ,h'ad, verkreeg de heer Fernantzen het woord, die meedeelde, dat hij 25 jaar laDg r. k. priester is geweest, maar in het jubeljaar heeft hij gebroken met de kerk van Rome. Veiklaren waarom hjj die kerk verlaten heeft kan hij eigenlijk niet, hjj kan alleen zeggen wat met hem geschied is. Spreker zet dan uiteen boe hij als kind angst had voor de religieusen, terwijl hjj toch aangetrokken werd tot het priester schap. Op de leering raakte hij meer en meer verzoend met de geestelijken en zag hjj hoog op den mysterieusen luister, die hen omgaf. Toch bleef twjjfel hem bij, zooals, volgens Spr., het heele roomsche leven twijfel is, het heele roomsche geloof schetst hij als een misschien. Den eersten schok kreeg hjj, toen hem de Bijbel in handen werd gegeven, en wat hem vooral aantrok eu tot diep nadenken bracht was het verhaal van het laatste Avondmaal des Heercn (Matth. 26). In stilte werkto hij voort in verschillende functies, maar hij was protestant in zijn hart. Vastgesteld had hij by zich zelf inwendig naar zijn geweten te handelen en uitwendig roomsch te blijven. Anders handelen kon hij niet om zijn ouders en verwanten. En terwjjl hij niets geloofde der gebruiken had hy den naam van devoot priester. Dat .twijfelleven duurde tot 27 Dec. 1906 toen hy een brief schreef aan den Bisschop van Haarlem, waarin hij dezen verzocht bet volgend jaar geen melding te maken van zijn 25 jarig feest. Er bestond voor hem geen reden tot feest vieren hier op aarde. Die brief schijnt de oogen geopend te hebben, het kapitel riep hem ter verant woording over zijn geloof. Nadat hij verschil lende vragen had beantwoord, verzocht"hjj ook een vraag te mogen doen, hetgeen hem echter werd geweigerd. Toen hy bleef aanhouden werd de vergadering opgeheven en moest bij in de aangrenzende kamer wachten tot de vergadering zou worden voortgezet. Na een uur wachten kwam er een boodschap dat de heeren naar huis waren. En toen Spr. bleef aanhouden ioinand te willen spreken, kwam de vicaris-generaal, die hem door de politie liet verwijderen. Volgens Spr. mocht hij niets zeggen, daar de verslagen van het kapittel worden opgezonden aan den Paus en hij had willen wjjzen op het bedrog on de schijn heiligheid in de kerk van Rouie en dat had dan ook in het verslag moeten staan. Later werd Spr. weer by den Bisschop ontboden, die hem vroeg waarom hy zjjn priesterfeest niet had willen vieren. Zijn bezwaren achtte Mgr. overdreven en hjj ried hem aan rust te nemen te Dongen, daar hij zich overwerkt had. Te Dongen kwam hij echter in een gekkenhuis, dat hij wist te ontvluchten en toen gaf de Bisschop hem den raad bij zijn familie rust te zoeken. Hij ging toen naar Amsterdam en had daar gelegenheid de protestantsche kerken te bezoeken. In een godsdienstoefening zijn de ketenen, die hem aan de r.k. kerk bonden, gebro ken, onder het gebed van den predikant. Toen heeft hy gezegd: ik ga, en dat heeft hij gedaan ook. Eenige dagen later be zocht hij dien predikant en van dien dag af heeft hij de mis niet meer opgedragen. Hij heeft de kerk verlaten en kan zeggen, dat hij een gelukkig mensch is geworden. Ds. Lagers de bijeenkomst sluitende, wees daarbij nog op het streven dor Evan gelische Maatschappij. Gaarne vestigen we nogmaals de aandacht op de soirée morgenavond in Amicitia te geven. Het programma belooft heel wat, zoodat men een mooien avond mag verwachten. En daarbjj komt dan nog het zoo bij uitstek sympathieke doel. Veel wordt er tegenwoordig gevraagd, maar waar gevraagd wordt steuu voor bet zieke, hulpbehoevende kind, mag men zich er niet mee afmaken dat men al aan zooveel zaken geeft. Hier is steun niet alleen een daad van menschlievendheid, maar meer nog een daad om mee te werken wrakke elementen te versterken, opdat zjj later krachtige leden der maatschappij kunnen worden. De heer J. Stamperius, schoolopziener in het arrondissement Amersfoort, heeft in opdracht van het RijkBscbooltoezicht in de prov. Utrecht een „klasse-nanteekenboek" ontworpen, bestemd tot het opnemen van alle gegevens, die voor de klasse en haar leerlingen dienstig zijn. De inhoud van het boek is als volgt: 1. Leerplan, 2. Behandelde leerstof, 3. Stand der klasse bij het einde van den cursus, 4. Vorde ringen der leerlingen, 5. Opmerkingen. De bedoeling is dit boek in de openbare en bjjzondere pcholey in te voereD. Het bjjhouden er van zal een groot gemak opleveren voor allen, die met toezicht op de scholen zyn belast. Zaterdagavond a.s. zal in Amersfoort een vergadering van militaire clubs worden gehouden, teneinde eene bespreking te houden omtrent de wjjze, waarop het militair openluchtspel het best behartigd kan worden. Vermoedelijk zal getracht worden, een bond te vormen, teneinde die militaire belangen te behartigen. De aangekondigde Voetbalwedstrij den Quick D. V. C. (Doetinchem) op Birkhoven, 't VyfdeV. V. O. (Velp) op het terrein aan de Koninginnelaan en Quick (KH. V. C. te Kampen zyn niet doorgegaan door de terreinen waren afge keurd. De Korfbalclub A. V. O. G. die gisteren naar Amsterdam moest om den sterken 2e klasser D. V. D. te bekampen, heeft dezen wedstryd gewonnen gegeven. Dr. Toiopeils alhier houdt heden avond te Amsterdam in het gebouw der Vrije Gemeente een lezing over het onder werp: „Het onstaan van het Christendom". AGENDA. 17 Jan. Soirée Amicitia. 24 Jan. Albert Vogel in Amicitia. 25 Jan. Lezing van dr. Gunning voor het N. O. G. in het valkje. 27 Jan. Speenhof!" en de la Mar in Amicitia. 1 Febr. Uitvoering Amersf. Mannenkoor in Amicitia. 3 Febr. De Hagespelers in Amicitia. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afsch. van Alc. dranken in Amicitia. 16 Febr. Propaganda vergadering Nederl, Protestantenbond. Amicitia. BARNEVELD. Alhier zyn verschil lende winkeliers opgelicht door iemand die allerlei artikelen als kruidenierswaren, brood, tabak, sigaren en zelfs schaatsen zonder betaling, op eens anders naam, by hen gehaald heeft. Hy bediende zich daar toe van een briefje, dat hom, volgens zyn zeggen, door een bekend en solied per soon was medegegeven, zoodat het hem gemakkelyk viel de door hem begeerde artikelen machtig te worden. De bedoelde persoon was gekleed als landbouwer en moet naar schatting niet ouder zijn dan 16 jaar. Een avontuur van lucht reizigers. Twee luchtreizigers, Post en Hawley, deelnemers aan den jongsten „Gordon-Benuettwedstrjjd", zijn na een reis van vijf dagen aan den oever van het Tchitagama-meer, in de wildernisssn van Canada geland, en Post deelt in de „Cen tury Magazine" een treffend verhaal van hunne omzwervingen mede. Zeven dagen lang hebben de beide vermiste luchtreizigers, terwyl de Canadeesche en de Amerikaanscho regeering soldaten uitzonden om hen op te sporen, rondgezworven in die wilder nissen, ver van alle meuschelijke beschaving. Toen zij geland waren en hun nachtleger gereed gingen maken, drukten zij verheugd elkander de hand en meenden, dat zij nu in veiligheid waren. Maar den vorgecilen morgen bevonden zy dat zij in een trooste- looze woestenjj waren; nergens was een spoor te bekennen van menschen. Er waren zelfs geen dieren alleen hoorden zy af en toe het geschreeuw van een enkelen uil. Zoo zwierven zy al die dagen rond, met geringen leeftocht, die steeds minder werd en met steeds afnemende hoop op het vinden van een of ander menschelijk wezen. Eindelijk vonden zij een verlaten tent van eeu pelsjager. „Post", zoo riep Hawley, „hier vind ik een spade en daar is een tent. Dat betee- kent redding!" Zy legden een vuur aan, maakten een nachtverblijf gereed en droom den vau behoud, Hawley zei, dat hjj, als iemand hem vroeg, hoe hij zich den hemel voorstelde, zou antwoorden: „Als een pels jagerstent, Da een omzwerving van vier dagen". Het duurde echter nog ruim twee dagen vóór zij, hongerig en uitgeput, door twee pelsjagers toevallig werden ondekt. Bier zonder alcohol. Te Grimsbjr zal binnenkort eep bierbrouwery

De Eemlander | 1911 | | pagina 2