DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Een Jubileum. No. 20 DINSDAG 24 JANUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER Hooidreri acteur R. G. R IJ KK N N. Abonnementsprijs Per jaar(4.—. FrancoJper post id. f 5.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLKINE HaAG Telet. Intere. INS. Prijs der Ad verten tiün: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer|f 0.08. Puiten liet Kauton Amersfoort per regel f 0.10, (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend1' gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTAJ Warmoesstr. |7'3- 78 Amsterdam Onze Duitsehe naburen hebben, zooals we reeds met een enkel woord vermeldden, een jubileum gevierd Het was veertig jaar geleden, dat de Koning van Pruisen tot Duitsch Keizer werd uitgeroepen. Dat gebeurde, zooals men weet te Ver sailles. De Duitsehe troepeu belegerden de Fransche hoofdstad, die zich dapper verdedigde maar waar gebrek en nood steeds toenamen. Ten slotte was er na genoeg geen voedsel meer; men had de talrijke ratten in de riolen uitgeroeid en zij werden onder verschillende namen ge geten. Alleen de zeer rijken waren nog zoo gelukkig een stuk paardenvleesch te kunnen koopen. De openbare spijsuitdee- lingen waren zeer mager en men moest eindelijk ophouden. Parijs was genood zaakt zich over te geven. Maar intusschen was te Versailles eene groote pl»chtigheid gevierd. Het had de aandacht getrokken in het leger, dat vele hooggeplaatste personen te Versailles kwamen en dat talrijke ridders van het IJzeren Kruis eene oproeping hadden ontvangen om zich naar de Fransche koning6tad te begeven. Hot duurde ecnigen tijd eer do officieren vernamen wat et- zou gebeuren. Maar tot de buitenwereld werd daarvan niet gesproken. Als de Franschen hoorden wat er gaaude was kon toen rekenen op eencn nieuwen uitval van de belegerden, die trachten zouden het feest te verstoren. Dus werd de zaak eenigszins geheimzinnig behandeld. Hot had bovendien moeite gekost den koning die aanvankelijk zich verzette, te overtuigen van de wensohelijkheid, dat het vcreenigde Duitschland een keizer kreeg en dat hij de keizer moest zijn. Op den achttienden Januari echter was alles in orde. Parijs bleef rustig, hoewel de geduchte kanonnen der forten als ge woonlijk een geweldig loven maakten. Dreunende kanonschoten begeleidden de geboorte van het Duitsehe Rijk. De kroonprins, de latere keizer Friedrich, had alles geregeld. Des morgens om tien uur inspecteerde hij nog do eerewacht en de vaandeldragers, die door de straten van Versailles naar het paleis, den trotschen bouw van Louis XIV, trokken. Terwijl de muziek het vermaarde lied „Was ist des Deutschen Vaterland?" speelde, be zetten deze troepen de toegangen tot hot Intusschen kwamen de genoodigden. Zij begaven zich naar de Galerie des Glacés, de Spiegelzaal, feestzaal van het Frai.scho koningschap, vol herinneringen aan den grooten tijd van Le Roi Soleil. Er was een altaar geplaatst, want de proclamatie werd voorafgegaan door een kerkelijke plechtigheid. Toen de Koning binnenkwam werd hij begroot door een kerkgezang, waarmede allen instemden, terwijl drie muziekcorpsen het gezang begeleidden. De Kroonprins kommandeerde dan: „Helmen af" en een hofprediker sprak een gebed uit, waarop eene korte rede volgde. Eu daarop zong men: „Nun danket alle Gott". De Koning stond bijna roerloos. De Kroon prins en Bismarck stemden krachtig met het gezang in. Een correspondent van de Times, die de plechtigheid bijwoonde, werd getroffen door de houding van deze man nen. Bismaick was ongesteld geweest. Hij gag nog bleek, maar zooals de correspon dent schreef: „de staatsman-soldaat stond stevig op zijne beenen, hij zag soms den Koning aau, maar bijna den geheelen tijd den Kroonprins, die in gedachten verzon ken scheen." Toen dezo godsdienstoefening geëindigd was begaf de Koning zich naar den ande ren kant van de lange zaal, waar men een troon had geplaatst. De aanwezige vorste lijke personen namen plaats op de trappen van den troon. De geheele vergadering vormde een halven kring. Maast den koning bevouden zich de Kroonprins en de groot hertog van Baden. De Koning hield een korte toespraak en toen naderde Bismarck en las de keizersproclamatie aan het Duitsehe volk gericht. Een oogenblik bleef het stil. Maar toen klonk de heldere stem van den groothertog van Baden, die uit riep: „Zijne Keizerlijke en Koninklijke Majesteit, Keizer Wilhelm leve!" De Kroonprins naderde zijnen vader en wilde knielen, maar de Keizer hief hem op en kuste zijnen zoon op buide wangen. En toen volgde geen plechtig en hoofsch „cour", maar de paladijnen van den vor*t- kwamen op hem af, Moltke vooraan om den nieuwen Keizer te vieren en er out stond een zeer drukke conversatie. Toen de Keizer het paleis verliet riep de wacht zoo daverend „hoera", dat een aanwezige later getuigde nooit zooiets gehoord te hebben. Do Fransche kanonnen werden overstemd. De Duitsehe bladen hebben de wording vau het Duitsehe Rijk herdacht. Ook de officieuse Norddeutsche en ditmaal is het blad zeer geluk-kig geïnspireerd. Het her innert zooals wy ook reeds in 't kort meèdeclden aan den arbeid die in veertig jaren is verricht. Het vind. teiecht dat Duitschland is gegroeid en eene periode van groote ontwikkeling doorleefde op elk gebied. Het verzwijgt ook niet dat er ontevredenheid lieerscht bij een groot deel van het Duitsehe volk en dat ia eene gewichtige bekeutenis. Maar het blad troost zich. Beide, tevredenheid en ontevreden heid zijn improductief, lusschcn beide ligt het leven met zijne hoop, zijn arbeid, zijoe eischen. in het belang van de ge meeuschap, van het tegenwoordig en het komend geslacht. En do Duit6chers worden aangespoord tot den arbeid. De toestand in Portugal. De toestand schijnt belangrijk verbeterd, dank zij de bevolking, die den stakingen vijandig gezind is. Mogen wij den minister van buitenlandsche zaken gelooven, dan hebben de Portugeesche patriotten in de dagen der spoorwegstaking ingezien, dat het staken nadeelig is voor de republi- keinsche zaak en hebben zij zich toen zoo heftig verzet tegen de stakers, dat in weinige dagen de toestand weer normaal was. De correspondent van de Matin schryft een en ander over het genootschap der carbonari dat op het oogenblik feitelijk de baas zon zijn in Portugal. Die carbonari hebben de revolutie voorbereid, zegt hij, hebben haar de overwinning bezorgd en beheerschen thanB den toestand. Zij zijn het, die de stakingeu tegengaan op het oogenblik. Machado Santos de luitenant- ter-zee, die een zoo groote rol heeft gespeeld in het gevecht van October, is een der hoogstgeplaatston van het genoot schap, en de andere bestuurders zijn Luz Almeida, bibliothecaris van Lissabon, en Anton Maria da Silvia, thans directeur van het postkantoor. De man van de Matin heeft Luz Almeida gesproken en deze heeft hem een en under over de carbonari meegedeeld. De orde dateert van 1820 en is uit Italië naar Portugal gekomen. In dien tijd voerden de carbonari revolutie nnairc pro paganda door heel Zuid-Europa. Maar in het midden der negentiende eeuw verdween de orde, totdat zij in Portugal vijftien jaar geleden herleefde. Tot 1908 waren de aanhangers gering in aantal. Maar na den moord op Koning Dom Carlos en dank zij de droevige pogingen der regeering om een beteren toestand te krjjgen, won zij dagelijks terrein en thans telt het genootschap 40,000 leden. Frankrijk. Uit Champagne wordt gemeld, dat de redevoering van Briand over de beweging der wijnbouwers in het gebied van Epernay in hot opcubaar is aangeplakt en een goe den indruk heeft gemaakt. De soldaten die in het eerst door de bevolking op koele wijze waren ontvangen, zijn thans populair worden. Te Yenteuil, waar het hoofdkwartier der beweging is, bood men den soldaten zelfs een bal aan. Te Oiry werd veel opwinding veroorzaakt, omdat een zending buitenlandsche wijn op het station was aangekomen. De wijnbou wers schoolden samen om naar het station op te trekken en de vaten te vernielen Toen men echter hoorde, dat dragondoi-6 het station hadden bezet, zagen de wijn bouwers van hun voornemen af en bepaal den zich er toe een deputatie naar den maire te zenden, ten einde dezen te ver zoeken den invoer van buitenlanschen wjjn te verhinderen. Een andere deputatie werd naar den maire van Ay gezonden, die den onderprefect van Reims liet halen. Het gelukte dezen laatste, veertien groot handelaars over te halen om voorloopig van den invoer van den reeds besteldeu buitenlandschen wijn af to zien. Nadat den wijnbouwers van deze over eenkomst mededeeling was gedaan, keerde de rnst onder de wijnbouwers terug. De leiders der beweging doen hun best om elk conflict af te wenden, en alle ongeregeldheden te voorkomen, tot na de aanneming der begrooting door de Kamor. Turkije. Er is een Turksch Italiaansch incident ontstaan. Een man die reeds herhaaldelijk dooi den Italiaanschen consul uit Tripoli gezet is, heeft weer gepoogd binnen te komen, onder bescherming der Turksche autoriteiten. Yandaar onaangenaamheden tusschen Italië on de Porte. De Romeinsche bladen schrijven, dat men in Italië nu zoo gaandeweg genoeg heeft van dergelijke quaesties, en dat daar nu eens een einde aan moet komen. Turkijizeggen zjj, wil zijn onafhankelijkheid aan Europa toonen alleen jegens Italië; tegenover Frankrijk, Engeland en Duitschland durft het niet. Rusland. Donderdag j. 1. heeft de Petersburgsche politie een inval gedaan in het prachtige huis van een bekende danseres der keizer lijke opera. De reden was deze: men vermoedde dat de ballerina, die in intieme betrekking stond tot een grootvorst, zich met kostbare geschenkeu door loveran- ciers liet omkoopen, teneinde door middel van haar invloed op dien grootvorst dien leveranciers bestellingen voor intendantie en leger en vloot te bezorgen. De dame ontving de politie doodkalm; zjj moest in haar boudoir blijven zitten zoolang de speurders het huis doorsnuffelden en alle gaten en hoeken doorzochten. De kamers lagen vol met bergen Parijsche ooBtumes, linnengoed en juweelen. De politie nam heel wat papieren en kistjes juweelen mee, en wil nagaan wie die gekocht en met deze geschenken de dame omgekocht hebben. Toen de huiszoeking afgeloopen was, bood de ballerina den politiemannen een glas champagne aan. Men vortelt, dat do grootvorst dit alles bijwoonde en de politie beval te vertrek ken, maar dat zijn bevelen en dreigemen ten niets baatten. Het blad „Birsjewija Wjedomosti" meldt, dat in Ljublin eenbijeenkomst van R.-Katho- lieke geestelijken verboden werd, die tot het afleggen van den modernisteneed waren bijeengeroepen. Finland. De nieuwe Finsche Landdag telt op 200 leden 87 eociaal democraten, 42 Oud-Fin nen, 2S Jong-Fi tuien, 26 Zweden, 26 Agra riërs en 1 anuhaHger der christelijke arbei derspartij. Het is bijna hetzelfde beeld als van de laatste volksvertegenwoordiging. Meer dan de helft van de kiezers be slaat in Finland uit vrouwen, en het is opmerkelijk, dat iu 't geheel slechts 16 vrouwen in den Landdag gekozen werden, waarvan er 11 tot de sociciaal-dcmocra- tische partij behooren. Een Landeouw-Hoogeschool. De Gemeenteraad van Utrecht heeft aan den minister van landbouw, nijverheid en handel een adres gezondon, waarin verwezen wordt naar het wetsontwerp betreffende de stichting van een Middelbare Nederlandsohe Landbouwschool te Groningen en een Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer, waardoor zou worden tegemoet gekomen in het aan de bestuande Wage- ningsche school heerscheud plaatsgebrek. De Raad beroept zich op het advies der inccnschakelingscommissie om een Land- bouw-Hoogeschool te vestigen in of in de onmiddellijke nabijheid eener universiteits stad, en uit de meening, dat Utrecht daarvoor bijzonder geschikt zou zijn. De Gemeenteraad van Utrecht verklaart zich daarom bereid aan het rjjk kosteloos af te staan voor den bouw van eene Landbouw hoogoschool te Utrecht een terrein van vier i vjjf hectaren, gelegen aan deu Amsterdam6chen-straatweg, en voorts voor de bouwkosten de beuoodigde gelden voor te schieten, alsmede de gemeente-electrische tramlijn door te trekken tot aan de plaats waar de bouw zal geschieden. Een afdruk van het adres is gezonden aan de leden van de beide Kamers def Siateu-Geuoiaal,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1