WEERBERICHT. Thermometerstand KUNST EN WETENSCHAPPEN. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin 1U.50 unr. De Bilt, 25 Januari 1911. Hoogste barometerstand 777.0 m.M. te Clermout, laagste 733.8 te Bodö. Verwachting tot den avond van 26 Januari 1911. Meest krachtige tot stormachtige Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 mM. Vorige stand te 12 uur 774 m.M. tc Amersfoort. Hoogste gisterenF. 39 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 42 Belangrijke vondst in Palestina. Iu het „Berl. Tagebl." doet dr. A. S. Yalnida verslag van een belangrijke vondst in Palestina. Tot nu toe was de eenige belangrijke vondst die men op de plek waar vroeger Samaria stond, opgroef, de steen van Mesa den Moabiet (2 Kon. 3 4). Maar nu is er dan uit de puinhoopcn van Samaria bericht gekomen van een vondst oen artikel van Benjehoeda te Jeruzalem, den schrijver van don Thesaurus Languae Hebraicae, in do Haor bevestigt het die grooter beteckenis heeft dan zelfs die van den steen van Me6a. Enkele weken geleden zijn onder toezicht van prof. G. A. Reisner, uit Cambridge in Massachusetts, ongeveer honderd beschreven leemen tafeltjes uit de puinhoopen te voor schijn gehaald. Ze zijn beschreven ten deele in hetzelfde oud-Hebreeuwsche schrift van Mesa- en he Siloa opschrift, ten deele in spijkerschrift, en wel met inkt, denzelfden inki, die. in stand is gebleven op tientallen- eeuwenoude papyri, houten sarkopagen on Icemen scherven, op Kreta en in Egypte gevonden. Op een van die tafeltjes staat een brief geschreven van den koning van Assyrië aan koning Achab van Israël. Hij is gesteld in bet Assyrisch. Wie de Assyrische koning is, wordt niet gemeld. Uit het vinden van dien brief mag men opmaken, dat de geheele vondst de tafeltjes lagen bij elkaar uit de kanselarij van een koninklijk geheimschrijver afkom stig is. Deze onderstelling vindt steun hierin, da? een aantal tafeltjes een uitvoerige lijst van het huisraad van het koningklijk palois bevatten. Op andeie tafeltjes vindt men koop- en andere contracten. Dr. Yahuda, hoopt, dat de inhoud van den biief aan Achab ook van gewicht zal blijken, maar alvast is het van groot belang, dat wij hier een getuigenis aangaande een van de meest beteekeuende vorsten van het rijk Israël hebben, buiten den Bijbel om. Tuberculine-therapie. In het Med. Weekblad deelt de arts P. Beijers te Gouda uitkomsten mede van tubcrculine therapie Sedert 2 jaren heeft hij een 31 tal gevallen van verschillende vormen van tuberculose behandeld met tuberculinemjcctic en de resultaten hier mede verkregen, zijn voor een deel z.i. zoo gunstig en in verscheidene gevallen zóó sterk sprekend voor de therapeutische waarde der tuberculine, dat hij op grond van een aan zijn opstel toegevoegde stati stiek hoopt er het zijne toe te zullen bijdragen, dat de tegenzin der Nederland- sche geneeskundigen verandert in een niet overdreven, maar zeer gerechtvaardigd enthousiasme voor deze behandelingswijze. De hoofdzaak Ï9, zegt hg, dat men begint met een zeer kleine dosis. „'t Is de verdienste van Sa'oli, dat hij begonnen is met eene dosis van m.g. welke langzaam stijgt om bg de geringste temperatnursverhooging weer tot de vorige dosis terug te keeren. Amersfoort, 17 Jan. 1911. .aan Ouders van kinderen, welke hebben deelgenomen aan het Kerstfeestdat den tweeden Kerstdag in de Lutersche Kerk is gevierd. Ondergeteekenden vragen een oogenblik Uwe zeor gewaardeerde aandacht voor het volgende feit. Ons is gebleken, dat bgna alle kinderen, welke aan ons Kerstfeest hebben deelge nomen, op Orthodoxe Zondagsscholen zich bevinden. Dit komt ons voor te zgn eene ongerijmdheid, te meer, waar in Amersfoort is eene Vrijzinnige Zondagsschool, die n.l. van wege den Nederl. Protest. Bond, welke des Zondags in de Remonstrantsche Kerk hare samenkomsten heeft. Op die Zondags school behooren uwe kinderen, naar onze bescheiden meeniug, althans wanneer zij deel zullen nemen aan een Kerstfeest, dat hun aangeboden wordt door een predikant van beslist vrijzinnige richting, hierin bijge staan door dames, evenzeer tot die richting behoorende. Wij hopon, dat U ons in dit opzicht ter wille zult zgn en Uwe kinderen daarheon zult zenden, waar zij naar onze meening tehuis behooren. De door ons bedoelde Zondagsschool is volstrekt geen Remonstrantsche, geljjk wel eens gemeend is, maar eenvoudig eene Zondagsschool vanwege den Nederl. Protest. Bond, die ook in onze gemeente eene afdeeling heeft, zooals U bekend kan zijn. Van Uw al of niét voldoen aan ons ver zoek zal het afhangen, of in het vervolg wederom een Kerstfeest in onze Luthersche Kerk zal worden gehouden. Het zou ons ter zeerste leed doen, als we 't niet weer konden doen, maar het geldt hier een be-- ginselkwcstie, en daarin behoort men pal te staan voor zijne overtuiging, gelijk ondergeteekenden dan ook bij dezen U verzekeren te zullen doen. Maar ook zelfs afgescheiden van het Kerstfeest komt het ons dwaas voor, dat Gij, leden of begunstigers van onze Evang. Luthersche Gemeente, Uwe kinderen zendt op rechtzinnige Zondagsscholen, waar zij toch óf nu reeds zijn, of later zullen komen op de catechisaties van een vrijzinnigen predikant. Met allen mogelijken nadruk bevelen wjj deze zaak U ter overdenking aan. Tot het geven van nadere inlichtingen is een van ons gaarne bereid, mocht zulks gewenscht zijn. Ouders, die aan dit verzoek gehoor willen geven, worden verzocht hunne kinderen op Zondag om 12 uur naar de Remonstrant sche Kerk te zenden, Hcerestraat. Dr. TOXOPEÜS, Predikant. Bestuurslid van de afdeeling Amersfoort van den Nederl. Protest. Bond. Mejuff. H. C. L. DIFERÉE, Onderwijzeres d. Zondagsschool. Mejuff. H. J. MULLER. Mejuff. C. J. WENTZEL, Leden van de dames commis sie voor het Kerstfeest. In de godsdienstoefening Zondagmorgen iu de Remonstrantsche kerk te houden zal als spreker optreden prof. T. Canne- gieter van Utrecht. Voor den Doopsgezinden kring hoopt dien dag op te treden ds. S. D. A. War- tena, van Heerenveen. Aan de heeren Kreupeling en Meijer steenhouwers alhier is opgedragen de leve ring van 80 M3 zandsteen voor den bouw der villa „Beukbergen" te Huis ter Heide. De lste luitenant H. A. C Fabius, van het le regiment huzaren, leerling der hoogere krijgsschool, wordt met Mei gede tacheerd bjj het le regiment veld artillerie te Amersfoort. Voor een overvolle zaal trad gis terenavond in de Keizerskroon als spreker op in een openbare vergadering der S. D. A. P., do heer J. E. W. Duys, lid der Tweede Kamer voor Zaandam Spreker zette de beteekenis van het volkspetition nement voor algemeen kiesrecht uiteen en leverde een scherpe critiek op het van r.k. zijde verspreide biljet, waarin den arbei ders wordt geraden niet op de lijsten te teekenen De rede, die meermalen door gelach en applaus werd onderbroken, werd aan het slot luide toegejuicht. De heer E. J. van Det, eveneens als spreker aangekondigd, was niet verschenen. Heden werd bij ouderhaud6che aanbesteding door den architect W. van Schaik aanbesteed het herbouwen van de kofferfabriek aan de Kampstraat 41, voor rekening van den heer S. J. van Duinen. Het werk wer-J aan der, laagste» in schrijver den aannemer N Wolfswinkel gegund. Gevonden voorwerpen: een haud- schoen, 3 lepeltjes en een fluitje met ket ting. Albert Vogel. Wel jammer, dat in Amicitia gisteren avond nog zooveel leege plaatsen waren. We hadden nu stellig een volle zaal ver wacht, maar helaas, weer als altjjd was het nog verre van vol. Maar zoo ooit, dan hadden nu de afwezigen ongelijK, want Albert Vogel heeft ons een avond van hooge, voorname kunst gegeven; van het begin tot het eind heeft hij geboeid met die ongemeone bekoring dio slochts van oprechte kunst uitgaat. De avond begon met Seideravond, waarin de oude Israëliet uitzegt de blijde en treurige herioneringeu van zijn nu zoo droef leven, nu zgn kindereu afgedwaald zijn van het geloof hunner vadereu. Vogel deed voor ons dat oude gebogen manne tje leven; leven mot al zgn verdriet en groote smart, met zgn bekrompen inzich ten en stjjl vasthoudende gedachten. En ouder ademlooze stilte volgden allen hem, voelend het leed van dien man en bewogen door zijn treurig lot. Geen won der dat het stil bleef toen het scherm was gevallen en het publick eenige oogenblik- ken liet passeeren, voor het handgeklap bewees, dat we in een tooneelzaal waren. Max Havelaar's toespraak tot de hoofden van Lebak kenmerkte zich door eon zeld zame fjjnheid van zegging, terwijl de Maecenas door de groote ingehoudenheid den meester verried. Het was in den waren zin des woords een prachtavond. Opening Rijksopvoedingsgesticht. Hedenmorgen had de officieeie opening plaats vau het Rijksopvoedingsgesticht op den Berg. legen elf uur kwamen ver schillende autoriteiten aan het station alhier aan en begaven zich per rijtuig naar het gesticht, alwaar zij ontvangen werden door den directeur. Aanwezig wareu o.a. mi nister E. R. H. Regout, de oud-ministeis Nelissen en van Raalte, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de secr. generaal mr. A. D. W. de Vries, de directeur generaal van het gevangenis-, rijkstucht- en opvoedingswezen, mr. H. C. Dressel- huys en verschillende hoofdambtenaren. Verder de voorzitter van het algemeen college van toezicht mr. A. J. Rethaan Macaré on een aantal leden vau dat college, de leden der commissie van toezicht te Amersfoort en burgerlijke en militaire autoriteiten. Nadat de ambtenaren aan de autoriteiten waren voorgesteld begaf men zich naar de kerkzaal, alwaar het eerst het woord werd gevoerd door mr. DreBselhuys. Deze wees er op, dat de Rijksopvoeding voorheen een smet wierp op de ontslagenen. Door de invoering der Kinderwetten is daarin echter veranderiug gekomen. Deze ken tering vindt ook toepassing in dit gesticht. Vandaar dat de opening een feit van be teekenis is en dat daarom een eenigszins feesteljjk karakter daaraan wordt gegeven. Hierna sprak minister Regout. Deze opening zei Z. Ex. geeft blijdschap, voldoening en belofte, en is daarom van zoo groot gewicht, omdat een nieuwe weg in het rijksopvoedingswezen is inge slagen. In verband hiermede herdenkt hij de totstandkoming der Kinderwetten, waarvoor minister Cort van der Linden groot, waardeering toekomt. Thans worden ongeveer 5700 kinderen Van regeeringswege opgevoed, terwijl 217 vereenigingen, beschikkende over 62 ge stichten de voorwaarden der regeering hebben aanvaard. 1 Sept. 1905 werden de Kinderwetten in vollen omvang ingevoerd door minister Loeff. Hoewel de bijzondere philauthropie veel doet, blijven toch regeeriugsgestichton noodig, vooral voor de minder geschikten. Tot 1905 heerschte er een noodtoestand toot die rijksgestichten. Minister van Raalte bouwde toen bet stelsel voor de nieuwe gestichten, hetwelk weer verwerkt werd door minister Nelissen. Verdei brengt Z. Ex. hierbij in herinnering den arbeid van de verschillende ambtenaren en zet hg het systeem van het gesticht uiteen. Er moet zijn een levendig besef, dat godsdienst onmisbaar is voor de toekom stige belangen en dat alle menscheljjk ken nen en kunnen dien evenmin kunnen missen. Het gesticht heeft iets specifieks Nederlands, bij de indeeling in klassen is ul. veel rekening gehouden met de mo reels hoedauigheden der jongens. De minister eindigt met deze woorden: In sterk geloof aau zijn belangrijke be stemming moge het onder Gods zegen vormen goede staatsburgers, met liefde voor land en Vorstenhuis. Nadat de jongens een lied hadden ge zongen was het woord aan mr. Rethaan Macaré, die mede namens de aanwezi gen, dank bracht aan allen die aan de totstandkoming van het gesticht hebben meegewerkt. Verder gaf hg een histori sche beschouwing van het ontstaan der Kinderwetten, die zooals de minister heeft gezegd, gemaakt hebben, dat Nederland ten opzichte der kinderbescherming een eerste plaats inoeemt. Ten slotte wees hij op het zeker voor Nederland opmerkelijke feit, dat aan de totstandkoming der Kin derwetten door alle partijen is meegewerkt. De Burgemeester, Jhr.Barchman Wuytiers, dankte namens het Gemeente bestuur, dat de keus voor plaatsing van het gesticht was gevallen op Amersfoort. Het Gemeentebestuur heeft groote sympa thie voor het huis en zal gaarne zgn mede werking verleenen, als die gevraagd wordt. Ten slotte sprak de D i r e c t e u.r de jongens toe en deed hij uitkomen dat zij alles, wat voor hen wordt gedaan, niet moeten beschouwen als een recht, maar als eer. gunst. Hierna begaven de aanwezigen zich naar de eetzaal waar een lunch van 130 cou verts gereed stond. Na het gebruik daarvan werd in drie groepen het gebouw in oogen- schouw genomen. De jongens waren onder- tusschen aan hun werkzaamheden begonnen. In de gymnastiekzaal werden verschil lende oefeningen uitgevoerd en verschillende figuren gevormd, o.a. een W. en den naam Regout. AGENDA. 25 Jan. Lezing van dr. Gunning voor het N. O. G. in het Valkje. 26 Jan. Kiesvereeniging Gemeentebelang ,Ons Huis". 26 Jan. Ver. voor Vrouwenkiesrecht, Hotel Reichmann. 27 Jun. Speenhoff en de la Mar iu Amicitia. 29 Jan. Uitv. Tooneelvereeniging D. I. U. in de Keizerskroon. 1 Febr. Uitvoering Amersf. Mannenkoor in Amicitia. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afscb. van Alc. dranken in Amicitia. 6 Febr. Nntsavond. Henri Dekking. Ami citia. 7 Febr. De Hagespelers in Amicitia. 12 Febr. Prof. Boltini (specialiteiten! in de Keizerskroon. 16 Febr. Propaganda vergadering Nederl. Protestantenbond. Amicitia 19 Febr. Gezelschap de La Mar, in de Kei zerskroon. Spoorwegramp in Wales. Nog ligt het vreeselijke ongeluk met den Scfcot- schen express iederen Engelschman versch iu het geheugen, ol het bericht van een nog schrikkeljjkcr ramp brengt ontzetting teweeg. Op Maandagochtend, omstreeks kwart voor vjjven, reed do personeotreio uit Trehafod, bij Coke Ovens, ongeveer ander- halven kilometer voor Pontypridd, met ontzettend geweld tegen een daar stil- staanden, met kolen geladen, trein aan. De Bchok was vreeselijk en het geraas der botsing werd mijlen ver gehoord. De personentrein vervoerde ongeveer 300 pas sagiers, voor het meereDdeel zakenmenschen en winkelmeisjes. Hoe het komt, dat de kolentreiu daar stil stond, moet oog worden uitgemaakt. Yoorbjj Pontypridd, dat midden ip het steeukoleudistrict ligt loo-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2