WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELENDEN VAN HET KONINEL. NEP. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 27 Januari 1911. Hoogste barometerstand 776.9 m.M. te Clermont, laagste 744.7 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 28 Januari 1911. Zwakke tot matige meest Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand le AMERSFOOfVE- Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 774 m M. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 46 dat het een waarborg voor den vrede in het Verre Oosten blijft. Voorts is naar de minister meedeelt in de laatste tijden de verhouding tusschen Rusland en Japan sterk verbeterd. De regeeringen hebben van gedachten gewisseld met bet doel een vriendschappelijke verhouding in het leven te roepen en de belangen van beide mo gendheden in Mandsjoerije te waarborgen. Ten slotte is er een overeenkomst gesloten die den vierden Juli te Petersburg tot stand kwam. Die overeenkomst is van sommige kanten met argwaan begroet, maar de minister verzekert, dat haar doel slechts is den status quo in Mand sjoerije en den vrede in heel het Oosten te bewaren. Van belang was ook, wat de minister over de inlijving van Korea door Japan te zeggen had. Sinds Japan in 1905 het protectoraat over dat land op zich nam, heeft het getracht hervormingen aan te brengen in de administratie van Korea. Daar evenwel het protectoraat geen prac- tische vorm bleek te zijn om tot hot ge- wenschte doel te geraken, heeft de kei zerlijke regeering vau Japan het goedge vonden mee te werken aan een plan, dat de definitieve inlijving van Korea bij het keizerrijk Japan beoogde. Dat plan werd den Keizer van Korea voorgelegd en deze stemde er mee in, daar bij begreep dat de inlijving bij Japan tot blijvend voordeel zou strekken voor Korea. Men geve toe dat dit een keurige, hoofsche wijze van uitdrukken is, waarvan de korte zin niets anders is: dan dat Japan het voordeelig achtte Korea in te palmen. De versterking van Vlissingen. Reuter seint nog uit Weenen: De Reichspo6t zegt dat de Vlissingsche ver- sterkiugsquac6tie aanleiding zal geven tot een directe wisseling van denkbeelden tus schen Nederland en België. België heeft recht te weten, hoe de vrijheid om de Schelde te bevaren het zal worden gewaarborgd, zoo er een con flict ontstaat aan de monden dier rivier. Uit Rome wordt door Reuter nog ge meld: De Popola zegt, dat Italië geen stem in 't kapitel heeft wat de Vlissingsche versterkingen betreft, daar Sardinië niet tot de onderteekenaars van het tractaat van 1839 behoorde. Belasting op vermakelijkheden. De Gemeenteraad van Leidon heeft met 17 tegen 11 stemmen aangenomen een motie, waarbij B. en W. worden uitge- noodigd den Raad een conceptverordening voor de invoering van een belasting op de publieke vermakelijkheden ter vaststelling aan te bieden. Goedkoope Reisgelegenheden voor fabriekspersoneelen. Aan de directios van de spoorwegmaat schappijen in Nederland is het volgende adres gericht: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, (volgens tal van de voornaamste indu8trieele en andere ondernemingen des lands) dat zij de directies beleefd, maar dringend verzoeken, wel te willen besluiten tot- de iuvoering ran goedkoope reistarievcu, op grondslag zooals deze vóór 1911 bestonden bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, de Centraal-Spoorweg- maatschappij en de Noordbrabantsch Duit- sche Spoorwegmaatschappij. Adressanten voegen hieraan een schrifte lijke toelichting toe. Zij berekenen daarin, dat door de 30,000 betrokken werklieden per jaar voor pl.m. f 250,000 gebruikt werd aan goedkoope biljetten. R.K. Vakbonden. Blijkens het jaarverslag van het bureau voor de R. K. vakorganisatie was het ledental der Ned. R.-K. vakbonden op 1 Oct. 1910 tot 19.424 gestegen. Het fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitslui ting oudoi steunde de aangesloten vakbonden in 30 weken met f 11.267,75 buiten den vrjjwilligen steun van f4576. De Nederl. Officieren-vliegers. Luitenant Coblijn van het leger hier te lande en luitenant Ter Poorten van het Ind. leger gaan te Antwerpen leeren vliegen; luit, Versteegh gaat ook in 't buitenland een aviatiekschool bezoeken, terwijl luit. Visser de vliegkunst in ons land te Breda gaat leeren. Het Juli an a-bloempje. Door de „Federatie der vijf Diocesane R. K. Volksbonden eu Werklieden-organisaties in Nederland" is namens de ruim 40.000 Kath. werklieden, die de Federatie telt, naar het Centrum meldt, een protest- schrijven gezonden aan het bestuur der Centrale Vereeniging ter bestrijding der Tuberculose, tegen het bekende beslnit, om op den verjaardag van 't Prinsesje niet meer de Juliaua-bloem met het Oranje- hartje ten verkoop aan te bieden, doch dit te vervangen door de neutrale „wel- dadigheidsbloem De Federatie verzoekt het bestuur der Centrale Vereeniging dringend alsnog hierop terug te komen. Zoo niet dan zullen pogingen in het werk worden gesteld om langs een anderen weg, buiten de neutrale „weldadigheidsbloem" om, de arme tering lijders te hulp te komen. Lkgeruitbreiding. Men schrijft aan De Avp.: Met het nieuwe Militie-ontwerp, waarbij het jaarlijks in te lijven aantal lotelingen van 17.500 op 23.000 zal worden gebracht, zal een legeruitbreiding gepaard gaan, be staande in de oprichting van 4 z.g. fort compagnieën per regiment infanterie. Ondkrofficieksbelangen. Minister Colijn heeft tot de inspecteurs der wapens een kabinetsaanschrijving ge zonden van den Volgenden inhoud: „Het is mij bekend, dat in het korps onderofficieren verlangens gekoesterd wor den met betrekking tot het brengen van verschillende wijzigingen in de bepalingen betreffende den dagclijkschen dienst, de termen, de kleeding, de huisvesting enz., wijzigingen in het kort ten doel hebbende het dagelijksch leven van den onderofficier te veraangenamen zonder do belangen van den dienst te schaden. Uit de lijst van wenschen dienaangaande, mogen, om de gedachten te bepalen, genoemd worden: Het des Zondags niet dragen van de scako of kolbak; het dragen buitendienst van den korten mantel (wielrijdersmantel), het voor eigen rekening wonen buiten de kazerne door do oudere ongehuwde onder- officiereu. c.q. van bepaaldelijk te noemen categorieën; uitbreiding van de bepalingen betreffende te verleonen avondpermissie; het toepassen van de bepalingen nopens het dragen van burgerkleeding door officie ren ook op de onderofficieren met den rang van adjudant onderofficier en hooger; enz. en?. „Teneinde nu te weten te komen welke wenschen van dien aard bestaan, heb ik de eer, U. M. H. to verzoeken, dienaan gaande bij de korpsen een onderzoek te uoen instellen en mij den uitslag daarvan te doen kennen. „Gaarne zal ik bij uw antwoord, uw gevoelen en c. q. dat van de korps-com mandanten omtrent eventueel te kennen gegeven wenschen en eene inwilliging daaavan vernemen. „Ik teeken hierbij aan, dat het m(j zeer gewenscht voorkomt, dat door de korps commandanten en desverlangt ook door u ter zake een of meer onderofficieren worden gehoord". In de bijna geheel gevulde benedenzalen van „Ons Huis" vergaderde gisterenavond de KiesvereenigiDg „Gemeentebelang" tot het stellen van twee candidaten voor den Gemeenteraad in de vacatures-Celosse en Plomp. Voor district I zal candidaat worden ge steld de heer J. van der Wal Kzn. en voor district III de heer B. J. van Enst. Tot bestuursleden jaarlijks treedt een derde deel af werden herkozen de hee- ren B. D. BeBt en Joh. v. d. Meiden en in de plaats van den heer H. Smit, die, wegens vermoedelijk vertrek uit de ge meente geen herbenoeming wenschte, werd gekozen de heer A. J. Krieger. Uit het verslag van don penningmeester bleek, dat het ledental steeds toeneemt. Op 29 Juli zal op Birkhoven een concours hippique worden gehouden, uitge schreven door het genootschap voor land bouw en kruidkunde ter gelegenheid van de te houden tentoonstelling. Zaterdag 11 Maart a.s. zal het 25 jarig bestaan der Muziekschool van Toon kunst feestelijk worden herdacht. Quick moet a 8. Zondag naar Wage- ningen om aldaar Velox te bekampen, 't Vijfde gaat naar Kampen, op bezoek bij Quick aldaar, terwijl H.V.C. de gast is van D.G.S. te Deventer. Red Cap, van luitenant Knel, is de vorige week verkocht aan den hoor Walt- men, te Berlijn. Door de arrondissements-rechtbank te Utrecht is in staat van faillissement verklaard Jacque6 Zijlstra, van beroep kapper, wonende Langestraat 71 te Amers foort. Gasfabriek. Een Nota van Burgemeester en Wet houders betreffende de salarissen van eenige ambtenaren aan de gasfabriek, luidt als volgt: Bij de behandeling van volgn0. 165 van de BegrootiDg voor 1911, „Uitgaven wegens exploitatie van de gasfabriek", werd een voorstel door een uwer leden ingediend en door uwe vergadering aangenomen, strekkende tot verhooging van het onderdeel „jaarwedden" mot f 300. De uitwerking van dit voorstel ondervindt eenig bezwaar, omdat wij ten aanzien van de bedoeling uwer vergadering twijfelen. Bij ons voorstel van 30 Augustus 1910, Afdeeling, I no. 1207, (bijlage Raad no. 2-r5) betreffende de salarissen van een groot aantal ambtenaren, vroegen wij een crediet van f 350 aan voor verhooging van sala rissen van enkele ambtenaren, verbonden aan de gasfabriek. Bij ons antwoord op de afdeelingsverslagen, d.d. 25 October 1910, AfdeeÜDg I, no. 1436 (Bijlage 341) deelden wjj mede hoe wij ons de salarisregelicg voor de betrokkenen voorstelden. Voor den len klerk, 2en klerk en jongsten klerk op welke ambtenaren deze nota betrekking heeft zou volgens ons voorstel de salarisregeling als volgt worden vastgesteld: le klerk f700—f900, vier 2-jaarljjksche verhoogingen van f50; 2e klerk f500—f700, vier 2 jaarlijksche verhoogingen van f50; jongste klerk f 200400, vier 2-jaarljjk sche verhoogingen van 150. In verband mot do dienstjaren van deze ambtenaren en in aanmerking nemende de regeling, die voor andere rubrieken ambtenaren ingevoerd zou worden, zou het salaris voor de 3 betrokken ambtenaren op 1 Januari 1911 vastgesteld zjjn respec tievelijk op f 750, f 550 en 250. Ieder dezer ambtenaren zou zou dan eene ver. hooging op 1 Januari van f 50.genieten. De dapryoor vereischte 1150,was be. grepen in het door onB aangevraagde crediet ad f 350.(voorstel van 30 Aug. 1910, Aid. I, de. 1207). In uwe vergadering van 1 November werd, gelijk hiervoren medegedeeld is, bovendien een bedrag ad f 300.voor de betrokken ambtenaren beschikbaar ge steld. Als motief voor dit bedrag werd aangevoerd gelijkstelling met de ambtenaren van de Secretarie. Indien men evenwel de 3 ambtenaren gelijk wenscht te stellen met de ambtenaren ter Secretarie, dan is niet een bedrag van f 300 vereischt, maar kan met f 150.volstaan worden. (Hierbij zij opgemerkt, dat de betrekking van „jongste klerk" niet bestaat op de Secre tarie; voor vergelijking kan evenwel de soortgelijke betrekking bij het Bureau voor Openbare werken genomen worden). Immers de salarissen voor die ambtenaren zijn als volgt geregeld: le klerk ter Secretarie f800 f 1000, vier 2-jaarlijksche verhoogingen van f50; 2e klerk ter Secretarie f 600 f 800, vier 2-jaarlijksche verhoogingen van f 50; Jongste klerk openbare werken f 250 f 400, drie 3-jaarlijksche verhoogingen van f 50. Daarbij is evenwel bepaald, dat voor de 2e klerken ter Secretarie op 1 Januari 1911 geen dienstjaren zouden medetellen, zoodat hun salaris zou bedragen f600. (De betrekking van lo klerk is niet ver vuld). Voor den jongsten klerk bjj Openbare werken zou het salaris op f 300 bepaald worden. Wenscht men derhalve gelijkstellig voor de ambtenaren der gasfabriek met do genoemde ambtenaren, overeenkomstig de discussie in uwe vergadering van 1 No vember, dan zouden deze ambtenaren van de gasfabriek op 1 Januari 1911 moeten genieten respectievelijk f 800, f 600 en f 300 d. i. voor ieder f 50 meer dan vol gens het voorstel van ons College. Van het door U toegestaan bedrag ad f 300, wordt dan evenwel slechts een bedrag van f 150 gebruikt. Wenscht uwe vergadering het geheele bedrag besteed te zien, dan kunnen de jaarwedden van de 3 betrokken ambtenaren respectievelijk op f 850, f 650 en f 350 gobracht worden. Evenwel ontbreekt dan de als motief voor het voorstel aangevoerde gelijkstelling met de andere ambtenaren. De moeilijkheid, waarvoor ons College staat bij de uitvoering van uw besluit, zal U uit het bovenstaande gebleken zjjn. Immers wjj hadden de keus óf bet toege stane bedrag ad f 300 geheel te besteden met verwaarloozing van de motieven, welke voor uw besluit aangevoerd zijn óf, met inachtneming dier motieven van het bedrag slechts de helft te gebruiken. Gaarne zullen wij zien, dat uwe verga dering uitspreke in welken zin zjj gehan deld wenscht te zien met de jaarwedden der genoemde ambtenaren". AGENDA. 27 Juu. SpeenhofF en de la Mar in Amicitia. 29 Jan. Uitv. Tooneelvereeniging D. I. U. in de Keizerskroon. 1 Febr. Uitvoering Amersf. Mannenkoor in Amicitia. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amerstoort v.d. Ned. Vereen, tot afsch. van Alc. dranken in Amicitia. 6 Febr. Nntsavond. Henri Dekking. Ami citia. 7 Febr. De Hagespelers in Amicitia. 12 Febr. Prof. Boitini (specialiteiten^ in do Keizerskroon. 16 Febr. Propaganda vergadering Nederl. Protestantenbond. Amicitia 19 Febr. Gezelschap de La Mar, in de Kei zerskroon. Schijndood. Te Bourges is een schijndoode een 84-jarige vrouw, plotseling weder levend geworden. Juist toen men aanstalten maakte om do metalen kist waarin zjj gelegd werd, dicht te soldeeren, richtte de doodgewaande zich op, Men bracht in allerijl de begrafenis-toebereid- selon weg, droeg haar voorzichtig naar haar bed en toen zij daar goed en wel lag, kwam 2ij geheel tot bewustzijn terug en begon te spreken. Kinderdrama. Een treurig kinderdrama, dat aan Hauptmann's „Han- nele" heriunert, is dezer dagen in het Engelsche graafschap Warwick afgespeeld. De 13-jarige Anna Farmer, een wees, woonde sinds haar 4e jaar in huis bjj een oom. In November 1.1. werd zjj naar een fabriek gezonden om te werken. Maar oen paar dagen later was zjj daar alweer ont slagen, omdat zjj te zwak was. Dat werd het meisje in het buis van baar oom zeer

De Eemlander | 1911 | | pagina 2