DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 27 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. NABETRACHTING OVER - - DEN GEMEENTERAAD. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. G. R IJ KSO 8. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEINE HaAG 6. Telef. Iuterc. 18». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandse!» Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam De klerken aan de gasfabriek boffen Door een vergissing heeft de Raad besloten f300 op de begrooting uit te trekken ten einde gelijkstelling te krijgen van de secretarioambtenaren met die aan de gas fabriek en nu blijkt, dat er maar f 150 noodig is geweest. Eens gedaan, blijft gedaan, zei de heer Gerritsen, eigenlijk de vader van deze ver gissing. De Raad berustte daarin en zijn waardigheid is gered. De kinderen buiten „Vaders huis" kunnen nu rustig slapen gaan. Do heer Veis Heyn had hot niet be grepen op de districtsindeoliHg, do nieuwe zooals die door B. en \V. was voorgesteld en kwam met een andere voor den dag. De Burgemeester beantwoordde de cri- tiek van den heer Veis Heijn op het voorstel van B. en W. met de overbodige en daarom niet handige repliek: „dat er bij B. en W. geen politieke bedoelingen hebbun voorgezeten". Dat zal dan ook wel niemand van den Burgemeester hebben geloofd. We hebben nimmer geaarzeld en zullen dat ook in het vervolg niet doen, zijn beleid aan onze critiek te oodcrwerpen, doch de probitcit van den Burgemeester lijkt ons onaan tastbaar. Hoe het zg, uit de hulp, die de heer Veis Heijn ontving van den kant der recht8che leden blijkt wel, dat dezen van de nieuwe indeeling politiek nadeel voor zagen. Het „vrijmoedig" optreden van den heer Jorissen, die den Burgemeester op zeer onaangenamen toon te lijf ging, vestigde dcu indruk dat de rechtsche heeren zich bewust waien van hun „oogenblikkolijke" meor- derheid in den Raad. Moge dit maar geen „blijvende" zijn. Als de linksche partijen niet alle krachten in het vuur brengen bij de aanslaande verkiezingen dan is er alle kans op een cloricaal wethouder van openbaar onderwijs. Daartoe behoeft in één enkel district de verkiezing maar rechts uit te vallen, wat mogelgk is vooral dezen keer door de hulp van het groepje wild-liberalen. Evenredige vertegenwoordiging, heeren, dan is de zaak in het ïeinel Welverdiende hulde werd gebracht aan Burgemeester en "Wethouders voor het ruime standpunt, dat ze innamen ten aan zien van de uitbreiding van het buizennet van de gasfabriek in den Utrechtschen straatweg. Die lof zou een paar weken geleden wel niet onweersproken gebleven zijn! Vermelden we nog, dat de nestor van den Raad, de heer van Esveld tot tijde lijk wethouder benoemd werd en dat deze verklaarde zich voor deze „tijdelgk" be- I noeming wel te willen laten vinden, daarbij den nadruk leggende op dat tijdelijke, in plaats van den heer Celosse, die wegens gezondheidsreden ontslag genomen heeft als lid van den Raad en ook dus als wethouder. S. Frankrijk. De Matin weet te vertellen, dat het revisie- onderzoek in de zaak-Durand zoo gunstig mogelijk loopt voor den veroordeelde. Tal van getuigon, die in do eerste instantie ten ongunste van Duraud hebben verklaard, zeggen thans, dat zij zich vergist hebben en overtuigd zijn van Duraud's onschuld aan den dood van Dongé. Durand heeft niet gezegd, dat men Dongé moest dooden, maar dat men hem moest „verwijdoren". - Tot welk oen moeite de Fransche belasting op de automotische sigarenaan stekers ook voor vreemdelingen aanleiding gaat geveu, blijkt ui: een aankondiging vau minister Pichon. leder, die in Frankrijk aankomt, zich in hot bezit bevindend van zulk een onschuldig machinetje, moet daarvan terstond mededeeling doen aan don douane-ambtenaar. Men betaalt belasting en het werktuig wordt van een stcmpclbnud voorzien. Terstond na aankomst ter bestemder plaatse moot men het zegel aan den ontsteker laten soldeeren. Wordt de ontsteker per post verzouden, dan wordt het pakje alleen afgeleverd nadat het invoerrecht is betaald en hot zegel is gesoldeerd. Duitschland. In Essen is het revisie-proces begonnen van den veroordeelde Schroder, met vijf anderen, die 15 jaar geleden tot zware straffen vcroordeold zijn wegens meineed. Het gold een zaak, welker bijzonderheden er thans niet op aankomen, maar die tot achtergrond had den strijd lusschen sociaal democratische en christelijke vakverccui- gingen. De zes veroordeelden waren sociaal-democraten en men heeft terstond na het vonnis de gezworenen beschuldigd van onder den invloed geweest te zijn vau politieken hartstocht. Vandaar de revisie. De Rijksdag heeft bij derde lezing het wetsontwerp betreffende de belasting op do waardevermeerdering met 166 tegen 138 stemmen en 17 onthoudingeu aange nomen. Het voorstel der conservatieven, om de vorsten en vorstiuuen vrij te stellen van de belastingen, was bij de tweede lezing verworpen. Oostknrijk-Honqarijb. Aan de universiteit te Krakau zijn 500 vrijzinnige studenten in staking gekomen wegens een vonnis van den senaat tegen een aantal huuner ^geestverwanten. De aanleiding tot dat vonuis bestond in een betooging der vrijzinnigen tegen de colleges van een klerikalen professor, De studenten hobben thans de colleges waaraan klerikale en onverschillige studen ten plachten deel te nemen, met geweld verhinderd door de collegezalen binnon te vallen en er alles kort en klein te slaan. Zij sloegen ook de college loopende stu denten en verwondden er dertig. Dit alles niettegenstaande de aanwezigheid van een sterke politiemacht voor het gebouw en de barricadeering der deuren door de klerikale studenten. In den loop van den dag evenwel werd de universiteit door twee compagniën soldaten omsingeld. De vrijzinnige studen ten, die in het gebouw gebleven waren, wildon er niet uitkomen, omdat zg vrees den dat de niet-studenten, die met hen meegedaan hadden, voor de gewone recht banken zouden moeten komen. Eenige landdagsleden wisten toen te bewerken dat de militairen werden teruggetrokken en de opgeslotenen naar huis konden gaan. De universiteit zal nu veertien dagen lang gesloten blgven. Daarna komt er nieuwe inschrijving. De belhamels zullen niet weer worden ingeschreven. China. Opmerkelijk is het, dat, terwijl de pest in Mandsjoerge zoovelo slachtoffers eischt onder Chineezen en Russen, er van de beambten der Japansche spoorwegen slechts twee ten offer zijn gevallen aan de ziekte. Zoo goed is de Japansche gezondheids dienst. Een der slachtoffers was een arts die Chineezen verpleegde, de andere een vrouw, het lielje van een Chinees. In Mandsjoerijo blijft de ziekte heorschen, inaar iu Noord-China breidt z(j zich niet uit. Europcesche kooplieden lijden ontzaglijke verliezen, doordat er in VVladiwostok slechts één goederentrein 's weeks aankomt in plaats van vier per dag cn do schepen daardoor bij gebrek aan lading niet kun nen vertrekken. Spanje. Ic Barcelona is nog altijd de staking van havenarbeiders aan den gang. Dezer dagen waren er een groot aantal nieuwe werkwilligen aangekomen, cn tengevolge daarvan hebben tweeduizend werkloozen betoogd op de kade. Zij schreeuwden „Leve de republiek!" en schoten zelfs op de werkwilligen. Een werd door twee kogels in het hoofd cn door een in den voet getroffen, terwijl een ander 'n'paar kogels in den rug kreeg. Beiden liggen op sterven. De Vloot-predikant. In de Memorie van Antwoord op het verslag der Eersto Kamer over de Marine- begrooting wordt medegedeeld, dat met de directeur-commandant te Willemsoord overlegd wordt omtrent zoodanige wijzi ging in ue instructie van don door bemid deling van de Christen Officierenvereeni- ging te Den Helder werkzamen predikant, dat de bemoeienis dier vereeniging mot zgno werkzaamheden geheel wordt uitge sloten. De minister overweegt in hoever de tot dusver genomen proef 7an de wijze van verzorging der geestelijke belangen zal worden voortgezet. Een Arbitraqe-zaak. Deu 14on Februari zal, geljjk bekend, voor het Haagsche Hof van Arbitrage de zaak-Savarkar behandeld worden. De Bel gische oud-minister Beernaert zal het proces voorzitten. Een enkel woord over do toe dracht dezer zaak. Vóór achttien maanden werd in London een Hindoe, Savarkar geheeten, in hech tenis genomen onder beschuldiging van in Indië tegen de veiligheid van dun staat te hebben geconspireerd. Hg word op een Engelsch schip gebracht om naar Indië vervoerd te worden, maar in den haven van Marseille wist hij over boord te springen en aan land te zwemmen. Een Fransche gendarme pakte hem en gaf hem over aan den kapitein van het schip. De brave mau dacht weinig, daardoor aanleiding to govcu tot een politiek incident. Toch was dat zoo. Savarkar werd naar Indië toegebracht en daar veroordeeld lot verbanning en verbeurdverklaring zijner goedereu. Zoodru ovenwei de Franscho regeering dat vernam, protesteerde zij in Engeland en eisebto uitlevering van Savarkar. Immerstoon deze op Fransch gebied was gekomen, had hg als politiek misdadiger het recht verworven om niet meei aan Engeland te worden uitgeleverd. De teruggave door den Franschen gendarme kon daar aan niets veranderen deze had niet mogen plaatsgrijpen eQ kon aan Savarkar niet een eenmaal verkregen recht ontnemen. Ziedaar het geschil, waarin het Haagsche Ilof heeft te beslissen. Hoe lanq noqP Door Ds. A. G. H. vau Hoogenhuyze,Ned. Horv. predikant te Doorn, is een brochure uitgegeven, een „woord aan Hervormden dio de Christolijk-Historiecho beginselen zgn toegedaan". Het is een uiting van de ontstemming welke zich in den laatstcn tgd in verschillende Christelijke kringen ver toont, wegens de „Christelijke politiek", gelijk dio tegenwoordig in ons land gevoerd wordt. Veel grooter dan men denken zou (meent de schrijver) is het aantal vau hen die God's 60uvereiniteit ook op staatkundig gebied belijden, maar bang worden voor een politiek, Christelijk volgens haar vaandc-1, weinig Cbristelgk echter in de praktijk. En dit laatste kan niet anders, omdat de heterogene deelen, waaruit de staalkundige coulitio bestaat, het over de Christelijke beginselen niet eens zijn. Ds. Van Hoogenhuyze trekt in deze brochure de uiterste consequentie van zijn overtuiging. Mocht het gevolg van het (door hem gewensclite) uittreden der Christ.- Historische unie uit de coalitie zijn, dat „rechts" verliest en „links" wint dan nóg: geen nood. „Het is Gods zaak. Als do coalitie zonde is, dient de coalitie te worden verbroken, wat ook de gevolgen zijn, die toch in ieder geval liggen in de banden van Hem die alle dingen bestuurt naar den raad van Zgn wil. Men krijgt dan zuiverder toestanden, uien verliest dan de bijloopers wien het om eigen eer te doen was, men staat dan God niet in deu weg... Laat ons niet vreezen, als het groote leger slinkt tot een Gideonsbende. Juist door oen Gideonsbende kan God den vijand verslaan."

De Eemlander | 1911 | | pagina 1