WEERBERICHT. Thermometerstand Kerknieuws. Rechtzaken. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN "VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 1 Februari 1911. Hoogste barometerstand 7S2.3 m.M. te Aberdeen, laagste 762.0 te Riga. Verwachting tot den avond van 2 Februari 1911. Zwakke tot matige Noordelijke tot N.O-lijke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Geringe vorst iu het Zuiden, in het Noorden om het vriespunt. Barometerstand te AMERSFOOPT 781 m.M. Vorige stand te 12 uur 781 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 31 Laagste hedennachtF. 18 Hedenmiddag 12 uurF. 33 Vrouwen als opzieners der Gemeente. In de godsdienstoefening der Evange- Iisch-Luther8che gemeeetn te 's Hertogen bosch van Zondag zijn de leden van den kerkeraad bevestigd. Wij maken van deze gebeurtenis melding, omdat daarbij drie vrouwen waren als leden van de colleges van diakenen, ouderlingen en kerkrent- mecsters. De gemeente te 's-Hertogenbosch is de eerste, welke gebruik maakt van het door de Synode van het Evangelisch-Lu- ther9che kerkgenootschap in 1910 geschon ken recht, ook vrouwelijke lidmaten tot leden van oen kerkeraad te benoemen. In het feit, dat zoo spoedig van dat recht gebruik werd gemaakt, mag het bewijs worden gezien, dat de Synode door deze wetswijziging in eene behoefte heeft voor zien. In de gemeente is deze aanvulling van den kerkeraad met grooto ingenomen heid begroet. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zyn de volgende vonnissen uitgesproken: Strooperij. F. J. S. te Amersfoort f 5 of 5 d. D. B,. te Woudenberg f 2 of 2 d. Dronkenschap. G. J. te Woudenberg 3 X gepleegd 3 X f 3 of 3 X 3 d. H. S. f3 of 3 d. A. A. v. O. f3 of 3 d. L. H. f 3 of 3 d. H. H. G. bij 8e herh. 3 d. en 1 jaar plaatsing in rijkswerkinginrich- ting. Allen te Amersfoort. Op verboden grond loopeu. J. v. D. 5 X gepleegd 5 X f 5 subs, 5 X 3 d. A. H. S. ir of 3 d. H. H. G. 15 of 3 d.W. F. E. f 5 of 3 d. Allen te Amersfoort T. v. V. te Soest f5 of 3 d. A. A. H. B. H. te Baarn f 1 of 1 d. D. J. v. R. te Rens- woude f 5 of 3 d. M. M. te Maarn f 5 of 3 d. W. B. te Hilversum 3 X gepl- 3 X f5 of 3 X 3d. H. D. te Hilversum 2 X gepl. 2 X f5 of 2 X 3d. Vangen van konijnen met fret en bui dels. H D. te Hilversum 3 X gepl. 3 X 7 d. W. B. te Hilversum 7 d. W. B. te Hilversum 7 d. Jagen zonder acte en vergunning. E. N. te Hoogland 2 X 110 of 2 X 5 d. Wild vervoeren in open jachttijd zonder acte of kostelooze machtiging. H. J. v. d. H. te Maarn f 10 of 4 d. en verb.verkl. haas met last tot uitlevering of f 1.50 subs. 2 d. Visschen zonder vergunning. A. de G. te Spakenburg f 3 of 3 d. Jagen zonder acte en vergunning. R. den O. te Leu6den 2 X f 10 of 2 X 4 d. en verb verkl. van het in beslag genomen geweer. Aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen met een wildstrik. W. v. E. te Amersfoort 7 d. en vernieling van de strik. Het vervoeren van wild zonder acte of machtiging J. v D. te Amersfoort (recidi vist) 7 d. en verbeurdverkl. haas subs, f 1 of 1 d. Overtr. Drankwet. G. v. A. te Amers foort (recidivist) 10 d. Overtr. Ongevallenwet. M. G. H. te Woudenberg f 5 of 10 d. Overtr. Hinderwet. H. D. te Baarn Vrijgesproken. Op spoorweg loopen. H. v. d. B. te Soest f 2 of 2 d. Overtr. Leerpl. wet. J. v. E. te Barne- veld f 1 of 2 d. E. H. K. te Barneveldf2 of 2 d. N. v. d. B. f 3 of 3 d. G. J. ten H. f 2 of 2 d. Beiden te Amersfoort Wielrijden zonder licht. J. H. f 2 of 2 d. H. L. G. f 2 of 2 d. Beiden Ie Amers foort. A. W. te Nijkerk 12 of 2 d, A. B. lo Soest f 2 of 2 d. J. D. v. M. te Soest f 2 of 2 d. A. C. v. N. te Baarn f 2 of 2 d. A. S. te Baarn f 2 of 2 d. A. v. d. V. te Hoevelaken f2 of 2 d. W. v. R. te Ronswoude f 2 of 2 d. G. P. te Garderen [15 of 10 d. W. v. d. G. te Bunschoten f 2 of 2 d. Met auto zoo 6nel rijden dat daardoor de veiligheid van het verkeer op een weg in gevaar wordt gebracht. H. J. E. W. C. W. te Soest f 25 of 5 d. Op honden kar zitten. J. B. te Baarn f 2 of 2 d. J. v. d. K. te Soest f2 of 2d. Te Amersfoort rumoer maken. H. W. £5 of 5 d. A. v. V. f 5 of 5 d., beiden te Amersfoort. Te Amersfoort zonder vergunning van B. en W. voorwerpen op straat laten staan. H. V. te Amersfoort f 2 of 2 d. Te Amersfoort te laat in tappery zyn. R. J. v. E. te Amersfoort f 1 of 1 d. Te Amersfoort te laat de tapperij sluiten. A. S. te Amersfoort f 3 of 2 d. Te Amersfoort op straat asch werpen. H. B. te Amersfoort f 2 of 2 d. Te Amersfoort in een voertuig gezeten, met meer dan één paard, hetwelk los by de hand gehouden wordt, ryden. C. A- V. te Terschuur f 2 of 2 d. Me Soest mot auto te snel rijden. P. H. M. T. te Bussum f 5 of 2 d. K. M. de S. f 5 of 2 d. G. E. M. H. f 5 of 2 d. J, do V. f5 of 2 d. P. J. P. M. f5 of 2 d., allen te Amsterdam. Het te Amersfoort met rijwiel op een trottoir rijden. W. N. to Leusden, terug ouders. Revisieverzoek afgewezen. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan op het revisie-verzoek der veldwachters Eyckelenboom en Knoppers, die den 3en Januari 1901 wegens meineed werden veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Als nieuw feit was in het verzoekschrift om revisie gesteld, dat in de Papendrecht- sche strafzaak uit het rapport der drie deskundigen is gebleken, dat J. van Elk, caudidaat-notari8 te Dordrecht, is lijdende aan querulanten waanzin, en dat van hem suggestieven invloed op getuigen uitgaat, welk feit bij de behandeling van de zaak der verzoekers niet bekend waB. De Hooge Raad overwoog breedvoorig; dat het rapport der psychiaters is opge maakt meer dan 12 jaar na hot gebeuren, en 10 jaren na de behandeling van de strafzaak; 'dat indertijd de veroordeeling van de veldwachters is geschied niet alleen op het getuigenis van Van Elk, doch ook op dat van 13 getuigen, wier betrouwbaarheid herhaaldelijk is getoetBt; en oordeelde dus, dat het rapport der psychiaters geen erustigen twijfel kan doen rijzen aan do juistheid dor op 3 Januari 1901 bevestigde uitspraak van 24 Sep tember 1900. Het revisieverzoek werd mitsdien afge- wezeu. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Het verwarmen van Woningen. De Lancet bevat een stukje over het te sterk verwarmen van woonhuizon in den winter, waarin eeu vergelijking ge maakt wordt tusschcn de wijzen, waarop in Engeland en in Amerika in het alge meen do koude buiten de kamers gehou den wordt. Wegens de groote overeen komst, die het Eugelsche klimaat in den winter met het onze vertoont en ook wegens de overeenkomst in de wyze van verwarmen hier te lande en in Engeland gevolgd, lijkt het ons niet overbodig het stukje van de Lancet hier weer te gevOD. Amerikanen, zoo zegt het blad, verwijten dikwijls aan de EngelscheD, dat ze ouder- wetsch zijn eu Amcrikaansche geneeskun digen, gewend als zij zijn aan verwarming, zelfs van particuliere huizen, door sloom of heete lucht, verbazen er zich sterk over, dat in vele Engelsche ziekenhuizen nog open haarden gevonden worden. Toch blijkt het meer en meer, dat de moderne manieren van verwarming bezwaren ople- voren, zoozeer zelfs, dat de Boston modical and surgical Journal van 17 November er ernstig tegen meent te moeten waarschu wen. Volgens dit blad is de gemiddelde temperatuur van Amerikaansche huizen met centrale verwarming 76 gr. F. Maar grooter dan hut verschil in warmte is het verschil in vochtigheid der lucht. Engel- schen, zegt do Lancet, zijn niet bang voor een beetje vochtige lucht; zij is oorzaak van de frissche gelaatskleureu en de afwe zigheid van rimpels, die voor Engelschen kenmerkend zijn. Het is evenwel ook waar, dat de vochtige lucht de menschen dikwijls rheumati8che aandoeningen bezorgt. De gemiddelde vochtigheid van de lucht in de Vereenigde Stalen en Canada is Veel geringer dan die in Engeland, maar in do huizen van Amerikanen en Cana- deezen wordt dat verschil door hun wijze van verwarming nog grooter. Dikwijls is er hot vochtigheidsgehalte der lucht maar half zoo groot als in de Sahara. De gevol gen van de uiterst droge atmosfeer der woonhuizen doet zich gevoelen. De vochtig heid aan de oppervlakte des lichaams wordt opgezogen door de overdroge lucht, de slijmvliezen van keel, neus en keelholte worden droog, gezwollen en vatbaar voor allerlei infecties en de warmte-regulator van het lichaam werkt niet wanneer het lichaam buiten in de koude komt. Daarom lijdt de Amerikaan 's winters onder de „Amerikaansche verkoudheid," de herfst verkoudheid, zooals de leeken zeggen, de chronische Amerikaansche neus-keelholte- catarrh der medici. Het aantal kwakzal versmiddelen, dat tegen die aandoeningen wordt aangeprezen, is legio, maar ook de Amerikaansche medici hebben elk na jaar de handen vol. De Boston medical and surgical Journal noemt het overver hitte Amerikaansche huis uit medisch oog punt beschouwd een barbaarschheid, iels, dat in dezen tijd van verlichten vooruitgaog niet thuis behoort. Vele Engelsche medici, zegt do Lancet, deelon die meening na een bezoek aan de overzijde van den Oceaan. Maar het kan niet ontkond worden, dat de Engelschen in tegenovergestelde richting dwalen. Tochtige gangeu, ijskoude slaapkamers, kille woonkamers maken 's winters in Engeland evengoed slacht offers. Voor Engeland zou de Lancet een combinatie van het Engelsche en het Ame rikaansche stelsel van verwarming het best achten: de ventileerende kracht van open haarden en de gelijkmatige temperatuur der 8toomverwarming. Slechts in zeer enkele moderne gebouwen wordt in Engeland die combinatie aangetroffen. {Buiten verantwoordelijkheid der redactie). M. d. R. Het is mij gebleken, dat in uw hoofd artikel „De Gemeenteraadsverkiezing" in Uw courant van 23 Januari een uitdruk king voorkomt, die sommigen aanstoot heeft gegoven. Ge hebt daar gesproken van een „argloos" clubje. Zou het u met mij niet gewenscht voorkomen, eens te laten uitkomen, dat „argloos" volstrekt geen kwade beteekenis heeft; het tegenoverge stelde van „arglistig", dat wel een minder vleiende beteekenis heeft. Argloos wil echter zeggen: zonder erg, zonder achter docht, zonder kwade bedoeling en heeft dus juist een goede beteekenis. Hopeod dat U het met mij eens zult zijn, teeken ik Hoogachtend, Uw dw. D. [Do geachte inzender zal het toch wel met ons eens zijn, dat wij het niet kunnen helpen, als men aan onze woorden een totaal verkeerde, bijna tegenovergestelde beteekenis toekent. Wij vinden echter toch een reden om zijn schryven op te nemen en die is gelegen in zyn briefje zelf Wij hebben namelyk niet gesproken van een argloos clubje. Er bestaat in onze stad een soort clubje, dat bij do verkie zingen te voorschijn komt: (Hubers, Fre- deriks, v, d. Mark, Slothoqwer; enz.) en dat clubje was ditmaal vermeerderd met „enkele argloozen", die vermoedelijk niet eens hebben bevroed, dat zij aan de vrij zinnige partij nadeel konden berokkenen. Red. Eeml.] Op last van de Zwolsche justitie is alhier aangehouden een zekere A. V. V., die zich onder Putten heeft sohuldig ge maakt aan diefstal van een schaapsvacht. Hij is naaar Zwolle overgebracht. Door de politie is alhier aangehouden een persoon, die zich eergisteren te Eem- nes heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een bankbiljet van f 25. Na bekeud te hebben is hy naar Eemnes overgebracht. Met ingang van 1 Februari is uit den politiedienst ontslagen den agent van politie J. M. Drost. De politie heeft een persoon aange houden die een valschen naam heeft opge geven, toen een veldwachter hem op een overtreding betrapte. Na opgave van zijn waren naam is hij weder op vrye voeten gesteld. Omtrent den wedstrijd H. V. C. D. G. S. te Deventer meldt men ons nog het volgende: Terwjjl Zondag het tweede elftal van H. Y. C. achter Rustoord, na heel aardig spel, op het kantje af, onverdiend met 21 verloor van het Utrechtsche D. E. S., wist het eerste elftal het er beter af te brengen door met J42 de Deventer Gymnastiek- en Sportvereeniging or ouder te houden. Jammer, dat de H. V. C.'ers te veel hun eigen kracht bewust waren. Hadden ze den geheelen wedstryd met meer vuur gespeeld, dan hadden ze met hooger cyters en minder tegen gewonnen eu dan hadden zo uu dichter by het kampioenschap gestaan, daar V. Y. O het te Zwolle tegen P. E. C. met 43 moest afleggen, In het nummer van Maandag 23 Jan. deelden we mede dat H. V. C. door de overwinning op P. E. C. no. 1 was komen te staan. Dat was ook zoo, maar inmiddels heeft het bestuur van den N. Y. B. gunstig beschikt op het verzoek van V. V. O. om den wedstrijd VerwisselingY. V. O. over over te spelen. Velp blyft nu bovenaan staan. -Omtrent de voorstelling der Hagespelers van „Men kan nooit weten" schrijft Mevr. MetzKoning in de N Apeld. Crt. het volgende: „Eduard Verkade had weer een van die rollen die voor hem geschreven lyken. Ik weet werkelyk Diemand onder onze acteurs, die juist in dit genre iets zóó goeds geeft. Het begrip van den toestand, dat bij hem in alles doorstraalt, zou by menigeen ont breken. Het schijnbaar ondiepe van een dergelijk karakter zou menigeen op een dwaalspoor brengen. Hy houdt den midden weg tusschen een loBbol en oen ernstig menBch zoo goed in 't oog, dat hy in dit gènre op ou6 tooneel iets geheel nieuws heeft gebracht. Hoe gevaarlijk is zulk een rol niet; hoe gauw zou een handeling als van Valentine tegenover Gloria plat en ploertig kunnen worden, gespeeld door een minder beschaafd en fijngevoelig acteur. De nuance's die de heer Verkade weet te wekken, de harmonie van wezen die hy weet te bewaren, is niet aan te leeren, op geen enkele 6chool of les, waar true's gebracht worden (kunnen worden) in do plaats van zuiver, vanzelf-uitbeelding-bren- gend gevoel. Mijn hulde aan den heer Yerkade, die ons gisteravond bewees, dat hy voortschrijdt op den weg naar zijn ideaal van de too- ncclspeelkunst, het ideaal dat mjjns inziens in de toekomst bereikt zal worden, het ideaal van natuurlijkheid, eenvoud, harmo nie, in één woord van beschiétfd gevoel." AGENDA. 1 Febr. Uitvoering Amersf. Mannenkoor in Amicitia. 5 Febr. Ned. Tooneelgezelschap Dir. Gebr. Tbonhanser in de Keizerskroon. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afscb. van Alc. dranken in Amicitia. 6 Febr. Natsavond. Henri Dekking. Ami citia. 7 Febr. De Hagespelers in Amicitia. 10 Febr. Concert Amicitia. 12 Febr. Prof. Boltini (specialiteiten! in de Keizerskroon. 16 Febr. Propaganda vergadering Nederl. Protestantenbond. Amicitia. 19 Febr. Gezelschap de La Mar, in de Kei zerskroon. 26 Febr. Amersf. Tooneelclnb Wilbelmina in de Keizerskroon. 28 Febr. Bal Masqué in de Keizerskroon,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2