WEERBERICHT. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 2 Februari 1911. Hoogste barometersta id 7S2.8 m.M. te Malinhead, laag6te 752.7 te Bodo. Verwachting tot den avond van 3 Februari 1911. Matige tot krachtige N.W-lijke tot Noordelijke wind. Gesteldheid vau de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, mogelijk sneeuw- of regen buien. Temperatuur: Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT 778 m.M. Vorige stand te 12 uur 781 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 3d Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 38 Singer de moeilgke taak verstond om do rust te bewaren en de autoriteit te hand haven die voor het presideeren van zulk een vergadering noodig zgn. Singer had onder de sociaal-democraten zelf zoo goed als geen vijanden, hoewel hij het niet onder stoelen of banken stak, dat hij aan den linkervleugel van het leger stond en van het revisionisme niet gediend was. Vandaar dan ook dat hij zoo geschikt was voor partijdag-president. Hij behoorde overigens niet onder de allereerste rede naars van de sociaal-democratie in Duitsch- land: hij was b.v. niet te vergelijken met Bebel of den ouden Liebknecht, en was ook onder de genooten niet zoo populair als dezen; maar hij was zulk een ijverig lid dor partij, werkte zoo hard voor haar, gaf zich zoo geheel, dat hij vanzelf, vooral in een tijd toen de keuze nog niet groot was, een voorname plaats ging innemen in de gelederen. Partijgenoot en tegenstander hebben in den Rijksdagzitting van gisteren de over ledene gehuldigd, en ook in den Beilijn- schen gemeenteraad heeft men het gestorven medelid eerbewijzen gebracht. Groot Britannie. De rechtbank heeft Myluis, die, zooals we gemeld hebben, den Honing had be schuldigd van bigamie, schuldig verklaard en hem veroordeeld tot 12 maanden ge vangenisstraf. Na de uitspraak van het vonnis zeide sir Rufus Isaac, de procureur-generaal, dat hij door den koning gemachtigd was om openlijk te verklaren, dat deze nooit anders getrouwd was dan met de koningin. Voorts, dat hij hiervan getuigenis had willen afleggen in de rechtszaal, maar dat de rechtsgeleerde ambtenaren der Kroon hem hadden medegedeeld, dat dit incon stitutioneel zou zijn. China. De pest blijft voortwoeden in China en de ergst geteisterde stad is zeker wel Foetsjiatien. Van de 30 000 inwoners zijn er 4000 aan de vreeselijke ziekte overleden, terwijl de helft de benarde stad is ont vlucht. Gehecle straten zijn in brand ge stoken. Men denkt zelfs, zooals uit Peking wordt geseind, dat het noodig zal zijn do geheelc stad laten afbranden. De inwoners houden de sterfgevallen ge heim uit vrees, dat zij naar do barakken gebracht zullen worden, 's Ochtends zijn de straten bezaaid met lijken, die daar des nachts zgn nedergeworpen. Allo Japanners, Chineezen en Europea nen, die tot de politie of den spoorweg dienst behooren, dragen, als voorbehoed middel tegen de ziekte lange kleedcren van gaas en in jodoform gedompelde lap pen gaas voor het gezicht, diö slecht6 de oogen vrijlaten. Rusland. In hot gouvernement Pleskau misbruikt 'n tweetal vindingrijke bedelaars op door trapte wg'ze den naam Tolstoï. Een bede laar, die zeer op Tolstoï gelijkt, trekt nl, met een makker van dorp tot dorp en verklaart aan de verraste boeren, dat hg de groote Tolstoï is en zijn intieme vriend Taertkoff heui begeleidt. De boeren loopen dan om het zeldzame paar te hoop en beweren wel, dat Tolstoï dood is, doch de beide mannen weten hun bedenkingen op te heffen door er op te wijzen, dat alle berichten omtrent den dood van den Russischen schrijver door de rogccring in de bladen verspreide leugens zijn. Ten slotte verzoekt de pseudo-Tolstoï den boeren hem wat van hun overvloed te geven, daar hij zijn landgoed Jassnaja Poljana onder de boeren verdeeld heeft en niets meer bezit. Do aalmoezen stroo men dau rijkelijk toe, zelfs word den gauw dieven wel een voertuig ter bescüikking gesteld om naar het eerstvolgende dorp te komen. Portugal. Men denkt de vertegenwoordiging van Portugal iu het buitenland wat goedkooper te maken. Alleen in Louden en Rio de Janeiro zouden volledige gezanten blijven op een inkomen van f 16,250. Parijs, Was hington, Madrid en Mexico zouden zaak gelastigden krijgen en te Berlijn, Weenen, Rome en St.-Petersburg zou men Portugal laten vertegenwoordigen door een consul. Op die wijze zouden de kosten van het departement van buitenlandschc zaken tot eenige honderdduizenden teruggebracht worden. Kreta. Een rondschrijven van de Porie beveelt de Turksche gezanten in het buitenland de aaudacht van de beschermende mogend heden te vestigen op den toestand in Kreta, in 't bjjzonder op de schending van de reohten der Mohammedanen. Eerste Kamer. In de Eerste Kamer zijn gister aange vangen de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting. De heer Vermeulen zag definancieele toekomst des lands met groote zorg tege moet. Hij oordeelde die toekomst niet slechts ernstig, maar dreigend, omdat zgus inziens mot groote stelligheid te voorzien is, dat de begrootingstekorten zich in toekomstige jaren nog zullen uitbreiden. Nu wordt door sommigen als redmiddel aangegeven bezuiniging en zuinigheid, maar dit is volgens spreker zelfmisleiding, want hierdoor wordt het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven niet op deugdelijke wijze hersteld. Natuurlijk dient gewaakt tegen geldverspilling, maar bij deze begroo- tiug is reeds bezuinigd. Zelfs wordt door de regecring gezegd, dat zij zelfs noodza kelijke uitgaven achterwege heeft gelaten. Ook aan de belastingopdrijving zal een grens zijn. Dit alles levert een somber perspectief van onzen finanticelcn toestand. Hopeloos behoeft de toestand echter niet geacht te worden, maar noodig is een staatkunde, die het oog gericht heeft niet slechts op het tegenwoordige, maar op de toekomst. Gevoerd moet worden een staat kunde, welke neerkomt op welvaartspolitiek, waarbij beter dau tot dusverre gebruik wordt gemaakt van onze hulpbronnen als middel tot verhooging van de draagkracht onzer natie. Sociale wetten zijn niet voldoende, ja zouden zelfs de ellende voor de geheele natie vermeerderen, indien ze niet gepaard gaan met een ernstig streven naar produc- tievermcerdering en het voeren van ecne welvaartspolitiek. Inzake protectie of vrij handel wil spreker geen doctrinair standpunt innemen. Wel schrikt spr. niet terug voor protectie, zelfs voor strenge protectie, indien hierdoor maar nieuwe bronnen van welvaart in de toekomst voor het land kunnen worden verkregen De heer Staal bepaalde zich tot eene bespreking van militaire zaken. Allereerst besprak hg den toestand van het leger. Geschrokken was hg er van, dat de regeering moet toegeven dat de toestand van het leger en van zijn strijdvaardigheid veel te wen- schen overlaton- Naar spreker weet is alleen de infanterie er tengevolge van het twee- ploegen9telsel op achteruit gegaan. Dat de marschvaardigheid nog niet goed was, moet niet tot verkeerde gevolgtrek kingen leiden. Bedacht moet worden dat de manschappen nog in den eersten tgd van oefening waren en dat ook andere factoren van invloed kunnen zijn geweest. Maar dit alles motiveert niet de bewering dat de strijdvaardigheid van ons leger te wenschen overlaat. Vervolgens ging spreker de ge breken in ons leger na. Den minder goeden toestand van ons hoofdwapen, de infauterie, weet spreker aan het tweeploegenstelsel, dat gefaald heeft en voor den uitslag waarvan alleen de tegenwoordige regeering verantwoorde lijk is. Dit had de regeering royaal moe ten erkennen. Daarna besprak spreker de defensie-uitgaven. Met den heer Lobman oordeelde spr. dat de verzorging der defensie-belangen niet mag worden stop gezet. Gepaste zuinigheid blijft echter plicht voor iedere regeering. Die heeft echter de regeering z. i. niet betracht bij het ontwerp der kustverdediging. In dit verbaud betoogde spreker o a., dat het uit een strategisch oogpunt veel gevaarlijker voor ons is dan aan het westelijke front, omdat een landing van uit zee slechts onder moeilijke omstandigheden kan geschieden. Om op het ergste voorbereid te zijn ware 't dan nog beter geweest de stelling van Amsterdam eerst af te werken en dan onze kust te gaan verdedigen op de wijze als de regeering wil. Van de ingestelde bezuinigingscommissie verwachtte spr. vooral met het oog op dc politieke nuanceering harer leden voor don minister wel veel voorstellen in verschillende richting, maar niet veel resultaat. Beeprekende de plaats gehad hebbende crisis aan oorlog waB spr. 't eens met de „Nedorlander" waar dit blad schreef, dat wie met ziende blind is wel overtuigd moot zijn dat de anti-revol.partg onder leiding van haar chef haar krachtige duim heeft willen doen gevoelen. Nog steeds overtuigd, dat de defensie buiten de partijpolitiek moet staan, zal spreker den nieuwen minister van oorlog rot de uiterste grenzon steunen, hopende dat ook die bewindsman de defensie buiten de partijpolitiek wil houden. De heer H o v y oordeelde dat de ge meenten ontlast moeten worden van de kosteu voor openbare scholen en van staatswege het openbaar en bijzonder onderwijs gelijkelijk dienst te worden gesteund. Spreker critiseerde voorts de door de regeering getoonde zwakheid in het eeds- vraagstuk. Kamerverkiezing te Sneek. Gister zgn in het kisdistrict Sneek, ter vervulling van de vacature-Colgn in de Tweede Karnor, officieel caudidaut gesteld de hecren: ds. A. van der Hoido (S. D. A. P., gesteund door de vrijz. kiesvereen.), dr. J. G. Schenrer en Ph. Noordtva! (bei den Anti Rev.) Bakkerswet. Het Bestuur van de Vereeniging van Broodbakkerspatroons uit de luxe-, gemeng de en middenbedrijven, heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin, na oen uitvoerige toelichting, het volgende wordt gezegd: „le. Bg de voorloopige behandeling der Bakkerswet zijn de patroons uit de luxe-, gemengde en middenbedrijven buiten hun wil en in strijd me: de waarheid tot de voorstanders van afschaffing van nachtar beid gerekend. 2e. De financieele bezwaren zgn voor velen zóó overwegend, dat het hun onmo gelijk zal blgken, hun bedrijf voort te zetten. 3. Yoor twee volkomen gelijkwaardige catogorieën van staatsburgers, als deleden onzer vereeniging en do banketbakkers, schept de wet voor de eerste willekeurig zulke beperkende bepalingen, dat het hun niet mogelijk blijft den strgd om het be staan vol te houden, dat is onrecht vaardig. 4e. Ten koste van Nederlanders, biedt do wet oen niet te beslrgden afzetgebied aan buitenlanders, die onze grensprovinciën van brood kunnen voorzien. Ook verdrijft zij Nederlandsche bakkers uit Nederland om even over de grenzen nieuwe bakke rijen op te richten. 5e. De moreele eu financieele schade, aan een belangrgk deel der ngverheidBbe- volkiog toegebracht, is door geen enkelen maatregel ongedaan te maken." Met aandrang wordt aan de Tweede Kamer verzocht, de aanhangige Bakkers wet en de wet op de Bakkersraden te verwerpen. Amersf. Mannenkoor. Het concert gisterenavond door Amersf. Mannenkoor in Amicitia gegeven, mocht zich verheugen in de belangstelling van een ovcrtalrgk publiek. De zaal was overvol en zeker zal geen der aanwezigen zgn avond beklaagd hebben. Want het koor heeft ditmaal gezongen op een wg'ze, die veel lof verdient en het luisteren tot een waar genot maakte. Er zouden zeker nog wel aanmerkingen te maken zgn, maar waar zooveel goeds geboden werd, mogen we de kleine tekortkomingen veilig wegdenken. Alleen hierop meenen we te mogen wijzen, dat de directeur o. i. wel eens wat te forsch laat afbreken. Yooral in het Requiem en in Ecce guo- modo Moritur deed ons dit niet aan genaam aan. Het gaf nu zoo eenigszins den indruk, alsof los naast elkaar staande zinnen werden gezongen. Maar overigens hebben we veel lof voor de wijze waarop de heer Hazendonk zgn zangerp aanvoert. Eon mannenkoor heeft steeds met niet geringe moeilijkheden te kampen; vooral is dit het geval in Amers foort waar een deel van de menBchen, die hun krachten voor een dergeljjk koor geven, behooren tot de slechts tgdelgke bewoners. Zoo misten we nu eenige der beste zangers bg de tenoren, die niette min uitstekend bun taak vervulden. Hun geluid was overigens niet krachtig genoeg, tegenover de andere partijen; het was te week, wat to meer opviel daar de bassen een pracbtgeluid ontwikkelden en in alle nummers keurig mooi zongen. Maar dat is een gebrek, dat slechts te meer doet uitkomen, hoe flink en degelijk er door de heeren gestudeerd wordt en dat de leiding van den heer Hazendonk des te meer doet waardeeren. De luide toejuigingen na elk nummer waren dan ook een welverdiende huldo in de eerste plaats voor de directeur, maar ook voor de zangers, die toonden steeds aan hoogere eischen te voldoen. De keuze der solisten bleek een alles zins gelukkige. De sopraan, mej. F. de Ligt, zong met helder doordringend geluid eenige liedeien. die haar goed ontwikkelde stem ten volle recht deden wedervaren en haar als een forsch, breed talent deden kennen. En de heer J. Ph. Caro, met zgn nobel baryton geluid deed ons, vooral in het tweede gedeelte genieten van zgn klank rijke stem Zoowel in de solo's als in de duo'b garen beide solisten blijk van een machtig kunnen en geen wonder dan ook, dat zij een Btormachtig applaus verwierven. De begeleiding van mej. B. Poppelsdorf was eveneens zeer prijzenswaard. De Kapp's vleugel uit het magazijn van den hoer Kleiu, werd door haar met veel inge- houdenheid bespeeld Vermelden we nog, dat voor de eerste maal werd uitgevoerd eeu Requiem van den heer N. Hazendonk. Vooral het eerste gedeelte hiervan geeft blijk van veel mu zikaal talent. Het werd met juist gevoel gezongen en zal den componist zeker een groote voldoening hebben geschonken. De indruk was beslist gunstig. De tweede uitvoering der afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst zal plaats hebben op Dinsdag 2 Mei. Ten gehoore zal worden gebracht „Die Schöpfung" van Haydn. Dirigent is de heer M. W. Petri; de be geleiding door het volledig Arnhemsche Orkest. De baryton partij wordt vervuld door den heer Jac. Ph. Caro van Utrecht. Zondag 5 Februari a.s. wordt in do Remonstrantsche kerk de Kinderkerk ge houden voor de afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestantenbond. De gewone godsdienstoefening vangt daarom eerst te 11 uur aan. De afdeeling Amersfoort van den Kon. Bond van Oud-onderofficieren houdt Donderdag 9 Februari a. s. in do Arend een vergadering met dames. Als spreker treedt dan op luitenant C. Gordgn, die een lezing zal houden betreffende de luchtvaart. De jaarvergadering vaq die afdeeling

De Eemlander | 1911 | | pagina 2