woensdag 8 februari 1911. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland. stadsnieuws. No. 33. 8e jaargang; BINNENLAND- DE EEMLANDER. Hoofdredacteur H. O. R IJ HE S S. Abonnementsprijs: Per jaar(4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bnreau: KLEINE HtiO 6. TelefInterc. 18». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Buiten het Kauton Amersfoort per regel fO.10. (Hg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en red. van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Siuneu-en Buitenlandsch Advert.- buroau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Europekschk Politiek. De Fransche minister van buitcnland- sche zaken, de beer Pichon, heelt zijn best gedaan om zijne landgenooten en in de eerste plaats de afgovaardigdeu gerust te stellen. Zij waren zooals men weet, zeer ongeruBt. Er liepen alechto geruchten omtrent wat men noemt de Drievoudige Overeenstemming. In de pers was bowoerd, dat bet verbond met Rusland niets meer waard was en dat Engeland ook al op veel te goeden voet met Duitschland stond om ingeval van nood op de medewerking van dat rijk to kunnen rekenen. Toen in de Kamer de afgevaardigde Delahays de regeering wilde intorpelleeren omtrent de verplaatsing van Russische troepen van de Dnit8che grens naar het binuenland, vroeg hij eerst, naar men elkander ver telde, den minister van oorlog wat van deze troopenbeweging moet worden ge dacht. Eu de minister had geantwoord: Rusland doet wat het wil en laat ons ook vrij*. Waarop een ander, generaal Bonnal, aan een reporter had verklaard, dat de militaire conventie met Rusland gesloten en die tegen Duitschland was gericht, niet langer van kracht was en hij voor zich niets meer gaf om het Russische bondgeuuot6chap. In Duitschland, waar men de gewoonte heeft tegenover de dingen, die in Frankrijk omgaan zeer kalm te blijven, zeiden de militaire specialiteiten dat de Frauschen zich noodeloos ongerust maakten over bet feit, dat de llussischo regeering do garni zoenen in Poten had verminderd. In do Kamer had de heer Pichon op de interpellatie van Delahays eene lange rede gehouden, die de gemoedereu niet tot rust bracht. Jaurès die ook twijfelde aan het Russische verbond en de goede verstandhouding met Engeland had indruk gemaakt. De heer Pichon werd uitgenoodigd zich nader te verklaren. Dat gebeurde in den Senaat. Over 't geheel houdt men in Frankryk weinig rekening met de Sena toren. Zij houden niet zoovele dramatische zittingen als de afgevaardigden. Maar men moet toegeven dat de Senaat zeer bekwame mannen telt. Velen hebbeu hooge staats betrekkingen verrold. Als zij inlichtingen van de regeering verzoeken omtrent som mige punten is dat een ernstig verlangen. Ook had dc heer Pichon zich voorbe reid. Hy sprak veel beter dan in de Kamer en was veel duidelijker. En naar de toejuichingen te oordeelen die hem aan het slot van zijne rede te beurt vielen is hy er in geslaagd de Senatoren te over tuigen, dat men nooit met Engeland op beteren voet heeft gestaan dau tegenwoor dig en dat het verbond met Ruslang nog altijd de hoeksteen is der Fransche staat kunde. De Pransche regeering had nooit opgehouden met den bondgenoot in het Oosten de beste betrekkingen te onder houden. Men had elkander geraadpleegd. Frankryk was op de hoogte gehouden van hetgeen te Potsdam was besproken. En wat de bladen gezegd hadden was van geene beteekenis. De heer Pichon was bijzonder scherp tegenover do Temps. In den regel staat dit blad in de beste ver houding tot het ministerie aan de Quai d' Orsay. Meermalen ontvangt het mededee- lingen uit het bureau van den minister. Maar er schynt iets gebeurd te ziju. Reeds vroeger bad de heer Pichon de verantwoorde lijkheid voor wat de Temps sohreof of geschreven had afgewezen. Thans viel hij rechtstreeks het groote blad aan. Het had zeide .hij, vroeger meer dan eons de poli tiek der regeoring goedgekeurd. Het scheen bekeerd te zyn tot een andere meening. Het verwierp thans wat het vroeger had gevierd als politieke wijsheid. Daarvoor kon wel een reden bestaan. Toen de minister dat zeide ging er eenig gelach op. Do Senatoren begrepen De schryver van do artikelen over poli tiek in de Temps is de heer Tardieu. Hij is gemengd in eene politiek financicele zaak, die door de regeering naar zyne meening wordt tegengewerkt. Het is inderdaad mogelijk dat hij daarom een anderen kijk heeft gekregen op het be heer van dit ministerie en dat hy het niet meer vertrouwt. Maar hoe dat zij, de minister dio de zakeu gewoonlijk zeer optimistisch beoor deelt en thans al buitengewoon optimis tisch wa", had succo9. De Senatoren wenschten geluk. Do bladen over 't geheel nemen zijne verklaringen dankbaar aan. De Franscheu zijn dus weer gerust zoo lang het duurt! Frankrijk. Auq het station te Amiens is weder een ernstig geval van sabotage voorgekomen, de remmen van twee sneltreinen zijn n.l. onbruikbaar gemaakt, waarschijulijk door een ambtenaar van den Noorderspoorweg, die zich in een koffiehuis zelfs openlyk op deze daad beroemde. Hij zal nu zeker zijn straf niet ontloopen. De Nooiderspoorwegmaatschappy heeft den minister van openbare werken mede gedeeld. dat zij cenige beambten, die naar aanleiding van de staking ontslagen zijn, niet weder in dienst kan nemen, daar de ondervinding heeft geleerd, dat deze personen een noodlottigen invloed op hunue makkers uitoefenen. De maatschappij heeft voldoende blijken gegeven van goeden wil door aan een aantal ontslagen beambten wachtgelden en ondersteuning toe te ken nen, zij kan echter geen personen in dienst nemen van welke zij zeker weet, dat zij het bedrijf io de war zullen sturen. Belgie. Uit zeer goede bron verneemt de cor respondent van de „Fraukf. Zeit." te Brussel, dat na den dood van Koning Leopold H voortdurend nieuwe millioeuen zyn gevon den, die door den overleden Koning aau de Niederfüllbachstichting waren toegewc- zeu. Dezelfde correspondent verzekert, dat het geen 40 millioenen zijn, die Leopold II aan den Koagostaat onttrokken heeft cd aan de stiohting toewees, maar 70 millioen, die nu volgens de verklaringen van den minister aan België zullen terugvallen, tenzij het proces van prinses Louise een andere wending aan de zaak mocht geven. Hiermede is het raadsel ongelost van het verdwijnen der millioenen, die Leopold II deels' ondet den vorm van leeningen of uit directe opbrengsten der Kroondomeinen uit den Kongostaat getrokken heeft, te meer, omdat men tegenwoordig met zeker heid kan aannemen, dat ongeveer 30 mil lioenen aan een bekende dame zijn toege vloeid, terwijl de rest tot aankoop van kasteden en andere onroerende goederen werd verbruikt, Rusland. Een telegram uit Tjeliabinsk, te Odessa ontvangen, meldde, dat de p e 6 t reeds iu Trans-Baïkalië verschenen is, dat onmiddel lijk ten Westen van Jlandsjoerye ligt Kwangtsjoenglsjoe, de stad waar dagelijks een honderdtal sterfgevallen zyn, is een groote stad ten westen van Kirin, ongeveer 150 mijlen ten zuiden van Charbin, en dicht by den Mandsjoerijschen spoorweg gelegen. Griekenland. Zukalas, de Grieksche marine-officier, die maanden geleden hot eerst wees op do ernstige misstanden in do Grieksche marine, is Maandagnacht op straat ver raderlijk overvallen. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar den dader, maar dezo is nog niet ontdekt. Uit allerlei omstandigheden blijkt, zoo schryft de Atheensche berichtgever van de Voss. Zeitung, dat de politieke hartstochte lijkheid weder op bedenkelijke wijze toe neemt. Er zullen binnenkort een groot aantal duels onder kamerleden uitgevochten wor den, er zijn althans een menigte uitdagingen gedaan. Minister-president Yenizelos moet dan ook verklaard hebben, dat hij begint in to zien, dat het grooter moeite zal kosten om het land uit zijn zickelijken toestand op te heffen dan hij gedacht had. Turkije. Het gebouw van de Hooge Porte te Konstantinopel, is in den nacht van Zou- op Maandag gedeeltelijk afgebrand. De brand out9tond in het telegraafkantoor, breidde zich snel uit en vernielde het bureau van den raad van state, ecu deel van het ministerie van binnenlandsche zaken en hot groot viziraat. Ook de archie ven van die departementen werden een prooi der vlammen. De vleugels vau het gebouw waar het ministerie van buiten- landschc zaken de kanselarij vau het groot viziraat en de vergaderzaal van den minis terraad zijn, werden gespaard, doordat de brandweer hard en goed werkte Dat deze brand grooten indruk gemaakt heeft op do bevolking, vooral van Stam boel, is te begrijpen. Er zijn menscheu dio zeggen dat al de ongelukkeu van de laat6te jaren (de brand van hel Tsjiragau-paleis, die van een wijk in Stamboel e. d.), samenhangen met het nieuwe régime. Natuurlijk denkt men ook terstond aan do mogelijkheid dat men hier met een politiekcn aanslag te doen zou hebben, want iu het gebouw liggen belangrijke schrifturen, en het is wel heel toevallig dat verloden jaar hot parlementsgebouw (het Tsjiragau-paleis) en dit jaar het ge bouw der regeering is afgebrand. Zekerheid omtrent de oorzaak van den brand heeft men niet, maar er wordt ijverig gezocht. Het gebouw van de Sublime Porte was niet bepaald mooi. Het was een ietwat nuchter complex van bureaux: een paar gebouwen van enkelo verdiepingen, ver bonden door gangen die niet opgetrokken waren. Het was evenwel prachtig gelegen op eeu hoogen heuvel. China. Er zijn nu ook in Sjangtoeng eenigo honderden pestgevallen voorgekomen. De ziekte breidt zich onrustbarend uit cn men zegt dat zjj ook roeds Trans-Baikolia, tea westen van Mandsjoerije, waar de Siberische spoorweg dwars doorheen gaat, bereikt heeft. De Chineesche provinciale overheid moet onverstandig en zonder energie zyn. De berichten uit Charbin worden steeds griezeliger. De Enropeanen in die stad durvon hun hui9 niet meer te verlaten dan voorzien van maskers met sublimaat. Trou wens, er zyn bijna geen Europeanen meer. In dc stad heorscht een afschuwelijke stank, afkomstig van de verbrande ljjkon. De straten van de Russische stad zyn verlaten en wat men in de Chineesche wjjken ziet, laat zich niet beschrijven. Intnsschen is in Midden-China hongersnood uitgebroken, terwijl de toestandnogvorergerd wordt door overstroomingen. In vele steden van 50 A 70,000 inwoners eterven er dui zenden van honger. De monschen eten wortels, gras, gedroogde bladeren. Men vertelt van een ouderpaar, dal zyn kinderen verkocht voor enkele stuivers om voedsel te koopen. Ongeregeldheden op Billiton. De BillitOD-Maatschappij deelt het vol gende mede: Yan Billiton word heden hot volgende telegram ontvangen. De toestand in Mauggar is verbeterende onder den indruk van de actie van het detachement. De Chineezen worden ge dwongen aan het werk to gaan, wat giste ren vrywel gelukte. Morgen komt eeu compagnie soldaten van Batavia te Tand- jong-Pandan voor machtsvertoon ter gerust stelling van de andere districten. Tot dusver werden ongeveer 20 moorden bekend. Ol.'twkrp-bakkersradkn. In de vergadering van gistermiddag van de Tweede Kamer deelde de voor zitter mee, dat het ontwerp-Bakkorsraden ie ingetrokken. Het nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende art. 5, lid 5, 6 en 7 der Gemeentewet (verdeeliDg in Kiesdistricten) luidt in zijn geheel als volgt: .Naar aanleiding van dc discussies, ge houden in uwe vergaderingen van 31 Ja nuari j.l. betreffende het terzyde genoemde onderwerp, hebbbon wij de eer het vol gende onder uwe aandacht te brengen: Bij het ontwerpen van de wjjziging van de kiesdistricten zijn wij uitgegaan van het denkbeeld, dat in district 3 geen ver andering gebracht behoefde te worden, omdat dit district ongeveer van het aantal inwoners en kiezers omvat. Wij hebben daarom een wijziging in de dis tricten 1 en 2 gebracht, zoo. dat eon juiste verhouding tusschen kiezers en inwo ners ontstond en tevens ieder der dis tricten een wijk zou omvatten, welke waarschijnlijk in de eerstvolgende jaren voor uitbreiding in aanmerking komt Wij hebben daarbjj zooveel mogeljjk aan de bestaande districten vastgehouden en tevens bevorderd, dat in ieder district een gedeelte van de zoogenaamde oude stad opgeno men werd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1