WEERBERICHT. ALLERLEI. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET ONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin 10.50 unr. De Bilt, 8 Februari 1911. Hoogste barometerstand 780.3 m.M. te Aberdeen en Shields, laagBte 758.4 te Horta. Verwachting tot den avond van 9 Februari 1911. Zwakke tot matige Noordelijke tot N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regen buien. Temperatuur: Dag dezelfde,nachtkouder. Barometerstand te AMERSFOOPT. 778 m M. Vorigo stand te 12 uur 776 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 41 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 42 "Waar door twee uwer leden eene andere verdeeling wordt voorgesteld, meenden wij in het kort nog eens de motieven, welke tot ons voorstel geleid hebben, uiteen te moeten zetten. Door twee leden uwer vergadering, de heeren Veis Heyn en Rijkens, zijn andere verdeelingen voorgesteld. Deze zijn op kaarten door ons overgebracht, welke voor U ter visie liggen. Wat het voorstel van den heer Veis Ileyn betreft, zij het volgende opgemerkt: Teneinde verwarring te voorkomen heeft de voorsteller de benaming der districten overeenkomstig de oude indeeling behou den. Het voorstel geeft de volgende resul taten: inwoner s kiezers District 1 7135 902 District 2 8051 872 District 3 8772 960 Aan het bezwaar, dat in district 1 slechts de school aan de Puntenburgerlaan voor stembureau in aanmerking zou komen, is door den voorsteller tegemoet gekomen, door het schoolgebouw voor de Hoogere Burgerschool in district 1 op te nemen. Het plan van den heer Rjjkens geeft de volgende resultaten inwoners kiezers District 1 7563 906 District 2 8106 943 District 3 8289 885 Ook volgons dit plan zullen in district 3 zeven raadsleden gekozen moeten worden, terwijl de jaren van aftreding overeenkom stig ons voorstel gehandhaafd kunnen blijven*. De Hagespelers. Het kan niet geheel onbekend zijn, dat wij niet behooren tot de onverdoofde be wonderaars van de Hagespelers. Des te aangenamer is het ons daarom, omtrent het stuk van gisterenavond „Men kan nooit weten", te kunnen zeggen, dat dit gezel schap ons er een opvoering van heeft ge schonken, die verre boven onze verwach tingen is gegaan en die ongetwijfeld aan het, gelukkig zeer talrijke publiek een avond van goede kunst heeft verschaft. De inhoud van het stuk wordt in het volgende weergegeven. Een tooneel in de kamer van een dentist is de hyper-realistische inleiding voor de allergrappigste dilemmas en dwaasheden eener hyper moderne familie. De moeder, Mrs. Clandon, die haar man verliet, bevindt zich met drie, baar in moderniteit niets toegevende kinderen, op een mode-badplaats. De oudste dochter, Gloria, is het evenbeeld der moeder; beiden zijn typen der geëman cipeerde Londensche vrouw; geteekend in hunne overdrijving en zwakheid, maar toch met dat medegevoel, dat Shaw in zoo ruime mate bezit voor de vrouw onzer dagen in om de erkenning harer persoon lijkheid. De luidruchtige vrooljjkheid, de pittige geestigheid van het spel bereikt haar toppunt in Dolly en Philip, die met de „Heavenly Twins" uit den bekenden roman van Sarah Grand, de meest geniale „enfants tumbles ziju der litteratuur van die dagen. Behalve de vulgaire, doch min of meer pathetische figuur van deu vader, om wiens terugkeer in den familiekring het verhaal gaat is er een oude kellner, een meester stukje van karakterteekening. In dezer, grij'zen dienaar, die met onuitputtelijk geduld zjjne plichten waarneemt, is de levensfilosofie van het bedachtzaam „You never can tell" geïncarneerd; zijn onver stoorbare kalmte, zijn altijd hoffelijke be reidwilligheid in woord en gebaar, werkt als een kalmeerend medicijn op de zenuwach tige stemming, die hy in zijn omgeving waarneemt. 6 In de slotscène, waar hij staat tusschen Lrampton, den op genade zichovergevenden, teruggekeerden huisvader, en Valentine deu op goed geluk zich wagenden minnaar' lost deze grijsaard, met zyn spelond goed moedige en toch zoo rake beschouwingen, de algemeene malaise harmonisch op. Met den onwederlegbaren humor van het leven zelf legt hij den pessimist het zwygen op, waar deze boweert: „O ja alle verbintenissen zyn dwaas, 't Is dwaas om geboren te worden, 't is dwaas om te trouwen, t is dwaas om te leven en het '8 wys om te sterven", en zegt, zich tusschen vader en bruidegom plaatsend: „Dan, mijnheer als ik met alle respect even een woordje zeggen mag, des te erger voor de wijsheid! (tot Valentine) Komaan moed mynheer, moed! Iedere man is bang om te trouwen als er op aan komt, maar 't is soms heel aangenaam, mijnheer, heel aangenaam, werkelijk heel genoegelijk en heel gelukkig van tijd tot tijd. Ik ben nooit baas geweest in myn eigen huis; myn vrouw was net als uw aanstaande, zij had een bevelenden aard dien mijn zoon geërfd heeft, maar als ik myn leven nog eens over mocht doen dan zou ik het weer doen, mynheer, dit verzeker ik U. „Men kan nooit welen, mijnheer, men kan nooit weten!" Dit stuk, waarvan de laatste twee bedrij ven wel wat wegvielen tegen het spannende tweede bedrijf, is vol geestigheden en puntige gezegden, zoodat, al hoewel de geschiedenis in het eerste bedrijf al van het begin tot het eind wordt doorzien, de aandacht voortdurend gespannen blijft. Dat meermalen een gulle lach weerklonk, komt met het minst voor rekening van de dames Hermse en Beck, die als Dolly en Philip een heerlijk stel kinderen vormden. Vooral Hetty Beck ging haar travestie uitstekend af en als Philip met zijn kennis van de menschelijke natuur en van nog zooveel andere zaken, was ze onverbeterlijk. Verkade is geknipt voor een rol als hij nu had. Zyn aangeboren beschaving, zijn op en top gentleman zijn, kwam hem nu zeer te pas en deed hem deez' rol creëeren zonder dat er ook maar een enkel moment' iets stuitends kwam in zijn optreden tegen Gloria. Zyn spel was van hoog gehalte en meesterlyk volgehouden, het lieele stuk door. Zoo zouden we alle dames en heeren kunnen prijzen, want ieders spel was por- tekt. De dames Beider en Vrede en de heeren Schwab en Brouwer, zy mogen in een adem genoemd worden met Verkade. Een pracht van een kellner gaf ons Alei Franck. Zijn jstem intoneerde te jeugdig maar overigens had hij het volmaakte' zeker bereikt. Het applaus bij open doek hem gebracht was dan ook ten volle ver diend. Alles by elkaar dus een prachtopvoe- nng, een optreden van de Hagespelers zooals wy het nog nimmer hebben gezien en waarmee het gezelschap zich veel eer aandoet. Morgenavond vergadert de Kamer van Koophandel ten Raadhuize. De ballon „Amsterdam", gistermorgen te Zeist opgestegen, is .-lot geland bij Neuss. Tot de luchtvaarders behoorde o. a. de le luitenant A. Josephus Jitta van Amers foort. Do le luit. F. A. van Woerkum, van het 3e reg. veld-artillorie te Breda, wordt met Mei gedetacheerd bij de ry- en hoefsmidschool te Amersfoort. De batterijen van het Iste reg. veld artillerie uit Utrecht en Amersfoort zullen van 18 tot en met 29 Juli schietoefeningen houden in de legerplaats by Oldebroek. Voor de Utrechtsche rechtbank stond terecht de bierhuishoudster G. van A. alhier, die een bezoeker, een zekeren P. M. C., met wien zy ruzie kreeg over het betalen van consumptie had mishandeld. Het O. M. eischte 1 week gevangenisstraf. W. M. die zich te dezer stede schuldig maaktb aan diefstal van een geweer, werd verooordecld tot 3 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van do proventiove hechtenis. Op de op Zondag 26 Februari te houd, n vergadering der Amersfoortsche Korfbalclub „A. V. O. G." zal door het Bestuur het voorstel gedaan worden deze club onder denzelfden naam te veranderen in een Tennisclub. Reed6 sedert eenigc weken is het Bestuur met de voorbereiding hiervoor bezig. De in den laatsen tyd te geringe animo voor het koifbalspel hier ter stede heeft het Bestuur dit besluit doen nemen. De hedendaagsche staatkundige toestand en de godsdienst. Het Nederlandsche volk theologiseert gaarne heeft iemand gezegd. Dat toe te lichten is mijne bedoeling natuurlijk niet, maar ik wil er alleen aan herinneren in verband met iets, dat ik straks zeggen ga. Het Amersfoortsche publiek wacht iels, dat zeker op hoogen prijs zal worden gesteld, niet alleen door al wat zich vrij zinnig of modern godsdienstig noemt, maar ook en vooral door al wat zich orthodox of rechtzinnig geloovig heet. Door de afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Protestanten Bond is een propaganda-avond uitgeschreven en wel op Donderdag 16 a.s. Spreker is niemand minder dan de zoo bekende en populaire in den goeden zin des woords Hoogleeraar te Leiden, Prof. Dr. B. D. Eerdmans, die buiten zjjne oud-Testamen- tische studie nog den tijd weet te vinden om op verschillende plaatsen in ons vader land to spreken over vraagstukken, rakende het godsdienstig leven vau den tegenwoor- digen tyd. Wie herinnert zich niet iets van de rede, door den Hoogleeraar gehouden over de Theologie van Dr. A. Kuyper, een rede, later in druk verschenen in het Theolo gisch Tijdschrift, dat ook al weer onder redactio staat van dezen Hoogleeraar. Waar dan deze merkwaardige onver moeide stryder voor de rechten der vrij zinnigen in de Nederl. Hervormde Kerk, ook in de plaats onzer inwoning komt spreken, daar nog eens zullen zeker allen, vryzinnigen en rechtzinnigen, ortho doxen en modernen, zich opmaken temeer, daar er gelegenheid gegeven wordt met den spreker van gedachten te wisselen. Wat zal daarvan door menigen orthodoxen woordvoerder hier ter stede met graagte gebruik gemaakt worden! Het gaat immers om mot den bekenden Dr. de Ilartog uit Haarlem te spreken, om de eere Gods! Is een debat in het algemeen onvrucht baar, het spreken met een man, zoo logisch en helder en rustig als Prof. E. is, kan vele vruchteu afwerpen èn voor den persoon in kwestie zelf èn voor het leergraag, weetgierig publiek. Deze lezing met een enkel woord aan te bevelen was het doel van mijn schryven. Mijn dank aan de Redactie voor de opname ervan. TOXOPEÜS. Amersfoort. AGENDA, 8—13—20 Febr. Staathuishoudkundige cursus voor Ver. v. Vrouwenkiesrecht iu Café Centraal. 9 Febr. Lezing Gordijn iu de Arend voor de Kou. Bond van oud-onderoff. 9 Febr. Alg. verg. van de Ver. tot opv. van half-verw., verwaarl. of verl. kinderen in het huisgezin, in Ous Huis. 10 Feor. Concert Amicitia. 12 Febr. Prof. Boltini (specialiteiten,) in de Keizerskroon. 14 Febr. Jaarvergadering in de Arend van den Kon. Boud van oud-onderofif. 15 Febr. Openb. verg. Geheelonth. Bond in de Keizerskroon, 16 Febr. Propaganda vergadering Nederl. Protestantenbond. Amicitia 19 Febr. Gezelschap de La Mar, in de Kei zerskroon. 23 Febr, Concert Julia Culp in Amicitia, 26 Fehr. Amersf. Tooneelclnb Wilhelmina in de Keizerskroon. 28 Febr. Bal Masqué in de Keizerskroon. 2 Mei Uitvoering Toonkunst iu Amicitia, Na twintig jaar. In het „Tijd schrift voor Geneeskunde" lezen wy de volgende beschrijving van een merkwaardig geval uit de praktijk van dr. G. J. Scboute. De heer X. komt my vragen zijn linker oog eens na te zien. Sinds een maand of v;er is bet bovenlid zoo dik en het begint te dragen. Het ziet er uit als een groot hordeolum internum; ik keer het bovenlid met moeite om en zie een gezwollen, ontstoken con junctiva met mucopus in den fornix. By het wegstrijken van deze afscheiding wordt er iets zwarts zichtbaar. Nog voordat de gedachten aan een necrotischen tarsusrand en melanosarcoom goed zyn doorgedrongen klapt het bovenlid weer om. Met eenige moeite is patiënt te overreden, het bovenlid nog eens te laten omkeeren; terwijl hy nu met de uiterste inspanniug omlaag ziet, is waar te nemen, dat do zwarte plek een rollendo gedaante heeft; met een «onde betikt, geeft het een steenklank. Het ooglid springt weer om; door de huid heen zijn uu neuswaarts en slaapwaarts de punten van een hard voorwerp te voelen. Aarze lend waag ik de onderstelling: een stuk potlood, een griffel? Dat zal het zyn, roept de patient dadelijk, maar dan zit het er al twintig jaar in! In 1891 is hy naar school gaande ge vallen met een zevental griffels in do hand. Er gebeurde toen iets met het linkeroog; hij weet niet meer wat, en tot een behan deling is het toen niet gekomen. Wel weet hy, dat er na dien tyd niets meer is gebeurd met zyn oogon, noch ook met zyn griffels. Patiënt heeft nu te veel pijn gebad, om verder aan zich te laten knoeien. Daarom wordt hem des anderen daags op do ope ratietafel behoorlijk cocaïne en adrenaline toegediend. Het bovenlid is nu gemakkelijk omgekeerd te houden, het vreemde lichaam kan met een pincet worden vastgegrepen, maar niet worden verwyderd: het zit met beido punten zoo vast als Haarlem. Aan de alaapzyde wordt de conjunctiva op het vreemde lichaam ingesneden, totdat de eene punt naar buiten komt; daarop kan het, niet zonder kraebt, worden verwyderd. Het blijkt te zijn een stuk griffel 17 millimeter lang met een behoorlijk geslepen punt eraan. De rattenpest bjj Londen. De Times publiceert in zyn nummer van gisteren een rapport, uitgebracht in de Maandag j.londer voorzitterschap van den Lord Mayor gehouden vergadering, ter zake hot dooden van ratten in East Anglia ten noorden van Londen. De be smettingshaven is Ipswich aan de Orwell graafschap Suffolk. Een commissie van bacteriologen en doktoren heeft in de Kerstdagen het besmette gebied onderzocht en geconstateerd, dat do daar aanwezige ratten, voor een deel de voor de over brenging van builenpest op de mensch zeer gevaarlyke tropische vlooi, de cerato- phyllua fasciatus, herbergen. Nu het nog koud weder is, is er, anders dan het geval is met de longenpest in Mandsjoerye, nog geen dadelijk gevaar. Het Siberische mor meldier, is jui«t iu den winter zoo gevaarlijk voor de overbrenging van longenpest op de menschen. De tropische vlooi verbreidt zich voornamelijk in warme dagen. Vandaar dat do commissie bevreesd is voor het uitbreken van do builenpest in het noordelijk van Londen besmette gebied voor den zomer en den herfst. Het gevaar daarvan schijnt des te grooter, daar in deze streken in het gunstige jaar getijde steeds duizenden soldaten gelegerd zijn. Do vergadering, die in den Guildhall werd gohouden, waB belegd door de nieuwe afdeeling voor economische microbiologie van het departement voor openbare hygiëne. Een boomen rooier. Men schrijft aan Haarl. Dagbld.: „Bij het rooien van boomen der ge meente Heemstede aan den Hcerenweg langs den Hout woiden dezer dagen be langrijke proeven genomen met een toestel van de firma Boering uit Sinn in Duit6ch- land, waardoor 't mogelyk is, dat eèn man door een befboom in beweging te brengen of een perspomp in werking te stellen den boom doet vallen in de gewenschte rlCDeDgeer8te proeven hadden Zaterdag- middag plaats onder leiding van den ingenieur Brenner van genoemde firma en voldeden aanvankelyk zeer goed. Gisterenmiddag te 1 uur werden wy herhaald in tegenwoordigheid vau ver.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2