DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Meursing's Carr-Moutbrood Het voordeeligst voor het huishouden is het lOpOt. dividend van ons brood, No. 42. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND Meursing's Carr-Moutbrood, INGEZONDEN- in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hoof<lr«<lactenr R. O. RIJHKKS. Abonnementsprijs Per jaarf4.—. Franco pet- post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummeiB f 0.05. Bureau: HLKIN» HaAO TelefInterc. IS». Prijs der Adyertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten bet Kanton Amersfoort per regel fO.lO. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en red. van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De grondwet voor Ei.zas-Lotharingen. Wij moldden gisteren in het kort reedt, dat Staatssecretaris Delbrück in de betref fende Rijksdagcommissie een verklaring heeft afgelegd, waarin hij der commissie verzocht haar werkzaamheden op.de schor ten totdat de Bondsregeeringen zich hebben uitgesproken. Deze verklaring luidde vol- gens het Berliner Tageblatt: „De beraadslagingen in do commissie hebben een ander verloop genomen dan de verbonden Regeeringen na het in plenum behaudelde, konden verwachtten. Terwijl daar de sprekers van verschillende groote partijen het ontwerp der Bondsregeeringen alB een gcschikteu grondslag voor verdere besprekingen hadden verklaard, hebben do in de commissie deels mot grooter meer derheid genomen beslissingen deze basis waarop de verbonden Regeeringen de quaestie tot oplossing wilden brengen, ver laten. Het besluit, Elzas Lotharingen tot een zelfstandigen Bondsstaat to maken met alle daaruit voortvloeiende couscquenties heb ik in overeenstemming met de reeds in plenum van af de tafel van den Bondsraad gedane verklaringeu, als onaannemelijk voor de verbonden Regeeriug moeten verklaren. Ook do andere nog niet aan een beslis sing onderworpen voorstellen (Delbrück bedoelt hier waarschijnlijk de voorstellon over de regeling van de „Staatsgewalt" in Elzas-Lotharingen), liggen zoorzoover dit uit de daaromtrent gedane verklaringen is op tc maken, buiten de grens, binnen welke, naar mijn persoonlijke opvatting, eeu overeenbomst mogelijk is. Onder deze omstandigheden schijnt hot mij in het belang van een uitzicht op succes openende voortzetting uwer beraad slagingen noodzakelijk, dat de verbonden Regeeringen eerst kennis nemen van den door uwe besluiten, geschapen toestand. g£Ik heb derhalve den Rijkskanselier ver zocht het mogelijk te maken, dat de ver bonden Regeeringen zich eerst uitspreken, waarop do Rijkskanselier mij opdroeg u te verzoeken, uwe beraadslagingen op te schorteu, totdat de verbonden Regeoriugen haar standpunt in deze hebben vastgesteld. Ik hoop, dat dit binnenkort zal geschie den." Hierop verdaagde de commissie haar vergaderingen. Onder de leden der commissie is de meening overwegend, dal deze verklaring van Delbrück do terugtrekking van het ontworp grondwet voor deze zitting be- teekent. De Elzassische commissieleden zijn echter optimistischer gestemd. Frankrijk. Wat de Matin gisteren uit Waldeck- Rousseau's papieren openbaar maakte, heeft betrekking op de besprekingen omtrent de verleening van gratie aan Dreyfus na diens veroordeeling door den krijgsraad te Rennes tot tien jaar dwangarbeid wegens hoogverraad met verzachtende omstandigheden. Uit de papieren blijkt, dat Waldeck-Rousseau, Gallifet en de meerderheid van den mi nisterraad sterk voor de vcrleening van gratie waren, maar dat President Loubet er zich ten zeerste tegen verzette. Waldeck- Rouseeau zelf had eigenlijk geen gratie gewild, maar vernietiging van de uitspraak door net Hof van Cassatie; daarvan bracht Gallifet hem echter af, zeggende, dat aldus de zaak nooit afliep, maar gratie wilde ook Gallifet gaarne verleencu. Tienmaal drong de eorste minister bij den President aan op do gratieverleening en eindelijk gaf Loubet toe. Het doel van dat alles was de zaak uit te maken en re visie van liet proce9 te voorkomen. Men weet dat die eindelijk toch gekomen is. Groot Britannik. In de Daily Chronicle critiscert do heer Hill, de directeur der scheepsbouwwerf waar denienwsteEngelsche super Drendnoughtdc Thunderer is gebouwd, scherp het systcom der tot dusver gebouwde Dreadnoughts. Hij beweert dat die schepen overladeu zijn met zwaar geschut, tengevolge waarvan er in de innerlijke constructie allerlei complica ties zijn gekomeD. Hill is voor de weder invoering der middelmatige kanonnen van 15.5 cM. en voorts dunnere pantsers, wijl de ontzaglijke bepantsering der tegenwoordige Dreadnoughts in den modernen zeeslag weinig nut heeft. Voorts wi! hij afschaffing der groote kruisers, die voor de snelle vaart te groot zijn en voor den slag te zwak. De tocht van zulk een kruiser naar Gibraltar kost alleen aan kolen reeds 30.000 gulden. Mochten de groote mogendheden Hill's raad volgen, welk een besparing zou het geven! Portugal. In Oporto zijn ongeregeldheden voor gevallen na afloop van een katholieke vergaderiog. De decluemers daaraan werden bg hun vertrok uitgefloten en nageloopen Een katholiek werd boos en schoot met zijn revolver, waardoor hij een der betoogers verwondde: hij werd daarop door de be toogers afgeranseld. Vervolgens verscheen er een groote menigte anti clericalen voor het bureau van een groot katholiek dag blad en daarbg kwam het tot het wisselen van revolverschoten. Ten slotte sloeg dc menigte de deuren van het vereenigingshuis der katholieke arbeiders stuk eu hakte in hot huis den boel kort on klein. De politie kon er niets tegen begiunen, en de civiele gouverneur der 6tad hecfr zich de zaak zóó aangetrokken, dat hij zijn ontslag heeft genomen. V'erhoogino invoerrechten. Uit Den Haag meldt men: Haar ik vernam is de indiening van het wets-ontwerp tot vorhooging van do invoer rechten binnen de veertien dagen te ver wachten. wordt gemaakt van gemoute tarwe, waarvan de bijzondere eigenschappen zijn lichtere vertcerbaarheid, waardoor meciderc voedselopnamo, en een fgne, zachte, zoetachtige smaak. In Engeland wordt dit brood aanbovoleu door ieder geneeskundig tijdschrift als het ideaal brood, zoowel voor kinderen als volwassenen (Tho Lancet, The Hospital, British Medical Journal). Dit Moutbrood regelt de spijsvertering op de meest iiatuurlgko wijzo, bevordert de darmbeweging, eu blijft 8 dngea versch, indien het niet is aangesneden. De analyse van Dr. van Hamel Roos Harmens van Carr's Moutbrood luidt: Eiwitstoffen Vet Koolhydraten (Zetmeel enz.) Cellulose Minerale bestanddeelcn Watergehalte 11.24»/. 1.60% 50.81% 0.73 1-427. 34.20»/, Of op de droge stof: 17.08 2.43% 77.23% 1-117. 2.15»/, Reichert-Meissl-getal van het broodvet 8, 11 c.c. Abnormale bcstanddeolen zijn niet geconstateerd. Mon kan niet weten, hoo smakelijk eu gezond moutbrood kan zjjn, voor men geproefd beeft ADRES: <le depothouders of het kantoor SMALLEPAD 6. De Kustverdediging. Het afdeelingsonderzoek iu de Tweede Kamer van het Kustverdedigings-ontwerp is thans geëiudigd. De algemeoue indruk, dieu de Haagscho correspondent van het Hbld. kreeg uit wat hij vernam van het sectieonderzoek der Kustverdndigingsvoorstellen is tweeledig. Ten eerste, dat de Fransche beweging tegen het ontwerp de kansen op aanne ming principieel niet onbelangrijk hebben verbeterd. Bij do openbare beraadslaging zal dit uit do houding van enkele leden zelfs zeer duidelijk blijken. En ten tweede, dat vrij algemeen de meening werd geuit, dat men hier en daar wel met wat minder kan volstaan. De voor gestelde versterking vau Vlissiugen heeft echter, begrijpelijker wijze, net grootste aandeel gekregen in do kans verbetering, die het gevolg is van de vreemde actie. Plannen tot nieuwe partijformatie? De politieke beweging in den Chr.- Historischcn vleugel der coalitie blijft aanhouden. Thans wordt melding gemaakt van pogingen door ds. Beversluis aaDgeweud om te trachten cthischeu, evuDgelischen en rechtamodornon tot een middelpartij samen te brengen. De Standaard trekt er scherp tegen te velde. „Een partij van politieke boteeke- uis komt er nooit van zegt het blad van dr. Kuyper maar wat de heoren wel kunnen doen, is, door huu invloed als predikant, in 1913 hier een vijftig en daar een dertig stemmen van Rechts naar Links overbrengen en hierdoor nogmaals stilstand in den gang van zaken brengen." Wie 't argot vau De Standaard kent, weet dat dit laatste botookent: do meerderheid van rechts naar links verplaatsen. Dat de Chr.-Histonschen zich bij de te vormen Centrumpartij zouden laten inlg- ven, acht het blad een dwaze verwachting. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur! Wilt u zoo goed z(jn onderstaand be richtje in uw veelgelozcn blad te willee opnemen. Mot dank voor de plaatsing. Ondergeteekende, bestuurslid van do A. V. V. „II. V. C.". blijft geheel buiton het laatst ingezonden stukje van het Bestuur der genoemde vereeniging, daar dit geheel buiten zijn weten om is geplaatst. J. v. DOORN, Commissaris der „H. V. C," beschuit en koek, daar zij worden vorvaardigd van prima eu zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerb lar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op «1e eehtc nootzoete tarwcsmnak vau ons „Melkbrood" eu „Gezondheldbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kau wordeu gegeven, alsmede dat ons brood niet ls besebadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor z^jn korsten niet taal, doek croquant zijn. Yraag een dividondbookje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken vau Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1