WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. INGEZONDEN. Een verblijdend feit. "STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. HEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 20 Februari 1911. Hoogste barometerstand 777.6 m.M. te Coruna, laagste 739.1 te Bodo. Verwachting tot den avond van 21 Fe- briari 1911. Aanvankelijk krachtige tot stormachtige Westelgke tot N. W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Met regen-of hagelbuien, lator krimpende en tijdelijk afnemende wind, tijdelijk opklarend. Temperatuur: Overdag zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 44 Frankrijk. Naar een bericht uit Pargs meldt, is de teohnische spoorweg-commissie, op grond van het door haar ingesteld onderzoek naar het ongeluk bg Courtville tot de overtuiging gekomen, dat het ongeluk geenszins den machinist te wgten is. Het gebeurde is een gevolg van den slechten toestand van de rails, en de schuld daarvan komt voor rekening van het spoorwegbestuur, daar dit, de reeds in het jaar 1909 noodig ge oordeelde verbetering der rails, nog altgd niet heeft doen uitvoeren. Duitschland. De waarnemende gouvorneur van Kame roen meldt: Te Buea, den zetel der regee ring, schoot de secretaris Kerner in een aanval van verstandsverbijstering den dis trictscommandant Biernatzky en den secre taris Gnie8s dood, terwijl hij do secretarissen Nagel en Schnabele wondde. Daarop logde hg de hand aan zich zelf. Vermoedelgk een geval van „Tropen- koller." Bij de beraadslaging over de be- grootiug van binnenlandsche zaken zeide geheimraad Kirchner bij de bespreking van den gezondheidsdienst, dat het uitbreken van de pest in Mandejoerije in de heele wereld groote ontsteltenis heeft veroorzaakt. De ziekte is verspreid over een buiten gewoon groot gebied; niet slechts in Azië en Amerika, maar in Egypte en zelfs in Europa is zij in den jongsten tijd voor gekomen. Eenige weken geleden werden te Londen drie govalleu geconstateerd, door ratten op schepen overgebracht Een door de regeering uitgezonden commissie zal de noodige maatregelen overwegen. „Wg zgn echter overtuigd," zeide de geheimraad, „dat er geen govaar bestaat, dat de pest naar Duitschland overgebracht zal woiden. In alle Noord- en Oostzee havens zijn quarantaine-stations ingericht en de wet tegen besmettelijke ziekten doet voldoende middelen ter bestrgding aan de hand. Wij zijn in staat de schepen, die uit besmette streken komen, met de grootste nauwlettendheid te onderzoeken. Evenals het onB gelukt is de cholera te bestrijden, zullen wij ook slagen in de afwering van de pest." (Toejuichingen). Groot Britannie. Aan een werkliedendeputatie, welke den \pniBter eenige wenschen kwam overbren gen, op het Congres der Trade-Unions geuit, heeft Churchill mededceling gedaan van de plannen van het huidige Kabinet in zake arbeidswetgeving. Vooreerst kondigde Churchill de indie ning aan van een wet op de veiligheid in het mijnbedrijf, welke bestemd is een her haling te voorkomen van de ernstige mijn ongelukken der laatste jaren. Hoewel nog niet in alle bijzonderheden bekend, schijnt het ontwerp in het alge meen ten doel te hebben het bezigen van ongeoefende mijnwerkers te verbieden daar dezen voor hun kameraden een voortdu rende bron van gevaar zijn. Een tweede wetgevende maatregel, welke de Regeering zoo spoedig mogelijk hoopt in te dienen onder den titel Shops-bill, zal de werktijden van het winkelpersoneel rcgeleu. Wekelijks mag gedurende niet langer dau 60 uur gewerkt worden. Ook do quaestics betreffende de eteusuren van het personeel en het wettelijke sluitensuur, waarmede het congres der Trade Unions zich juist had bezig gehouden, zullen in dit ontwerp worden geregeld. Later zal Lloyd George dan nog zgn uitgebreid ontwerpjbetreffende verplichte ziekte-,ouder- doiDS- eu werkloosheidsverzekering indie nen, maar naar Churchill mededeelde, zal daarmede gewacht worden totdat de vetoquaestie is geregeld. Spanje. In de laatste dagen zijn verschillende bezoekers van de Casa del Pueblo in hechtenis genomen. Dit is een clublokaal te ,Madrid, waar de socialistische partjj haar hoofdkwartier heeft. Tegen andere personen zgn bevelen tot gevangenneming uitgevaardigd. Allen worden beschuldigd vau deelneming aan een samenzwering om verzet uit te lokken tegen de toepassing van de nieuwe wet 'op den algemeenen dienstplicht. De militaire autoriteiten moe ten vernomen hebben, dat het plan bestaat een oproer te doen uitbreken, zoodra de lichting 1911 wordt opgeroepen. Op groote schaal is een op rood papier gedrukt manifest verspreid, waarin het militarisme heftig wordt aangevallen en beleedigingen worden geuit tegen regeering en leger. Bjj een gehouden huiszoeking in de woningen der zich thans in hechtenis bevindende personen werd beslag gelegd op ruim 20.000 exemplaren van dit schot schrift. Het complot blijkt groote vertakkingen te hebben; verschillende leiders der repu- blikeinsche partij moeten de hand in het spel hebben. Een der gevangenen heeft verklaard, dat de socialistische afgevaar digde Pablo Iglesias de hoofdleiding heeft. L. J. JOCHEM. f Naar wg vernemen is de heer L. J. Jochem, le luit. der inf. O.-I. leger, die op Siberoet (Mentawei-eilanden) door een pijlschot werd gewond, te Padang aan de bekomen verwonding overleden. Spoorwegpersoneel. Iu verband met de stijgende ontevreden heid onder het spoorwegpersoneel hoofd en eerstaanwezende ambtenaren uitgezon derd is aan het dagelijksch bestuur van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel opgedragen in contact te treden met de bondsbesturen van de Roorasch-Katholieko Spoorwegpersoneel- vereeniging St. Raphaël en van den Protest. Christelijken Bond om te geraken tot een gemeenschappelijk optreden iH zake de nieuwe dienstvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel, welke groote verbittering hebben gebracht. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Amersfoort, 18 Februari 1911. Mijnheer de Redacteur! In eene circulaire, welke ik hedenavond ontving on die onderteekend is door het Bestuur dor Kiesvereeniging Gemeente belang, wordt medegedeeld, dat de vrijzin nigen, die aanvankelijk voor District III de aandacht op den heer Wolterbeek hadden gevestigd, als een geschikt man om den zetel van den heer Plomp in te nemen, de verplichting op zich hebben genomen in District IH thans voor den clericalen candidaat te werkon. Als onderteekenaar van de aanbeveling van den heer Wolterbeek, kan ik niet nalaten tegen deze voorstelling van zaken te protesteeren, onder mededeeling dat nooit of te nimmer door mij eenige belofte of toezegging is gedaan, de verkiezing van den rechtschen candidaat middellijk of onmiddellijk te bevorderen in District IH. Onder dankbetuiging voor de verleende plaatsruimte, Mr. P. L. BAUDET. Naar aanleiding van dit schrijven zijn wij op onderzoek uitgegaan, teneinde ons te vergewissen over de juistheid der door den lieer Baudet gewraakte zinsnede Onze zegsman, die volkomen op de hoogte der zaak is, deelde oub mede, dat hij zich niet precies meer kan herinueren of het schrijven, gericht aan de R.K. Kies vereeniging „Recht en Orde", sprak van „ouderteekenaars- der advertentie of van „ondergeteekenden". In het eerste geval zou gehandeld zijn uit naam van het, laten we maar zeggeu, geheele Verkiezingscomité-Wolterbeek; in het laatste was de op zich genomen ver plichting tot steun der candidatutrr-Heloma alleen verbindend voor onderteekenaars persoonlijk. Waar de zaak dus voor leden van het „clubje vrijzinnigen" niet duidelgk is, daar kan men het onze Kiesvereeniging niet euvel duiden, dat zij wat trouwens voor de hand ligt aanneemt dat alle vrijzin nigen, die den Heer Wolterbeek naar voren hebben gebracht, zich tot steun verplichtten. Tot ons genoegen blijkt uit het schrgven van den Heer Baudet echter, dat er onder de Heeren gevonden worden, die samen werking met de clericale partijen beslist afwijzen. Wij hopen van harte, dat er velen zoo over zullen denken 't Is wel niet plei- zierig voor de R -K. kiesvereeniging, die wellicht stellig op grooteren steun had ge rekend, doch het kan niet anders dan de vrijzinnige beginselen tengoedc komen. En of de anti-rev. en r.-k. in district I nu nog wel zoo hard zullen werken voor den heer Wolterbeek, nu vrijzinnigen, waarop ze in III hadden gerekend, alle samenwerking afwijzen; ja, waar leden van het comité Wolterbeek het thans zelfs be jammeren, dat aan de R.-K. kiesvereeniging .Recht en Orde" zulk een voorstel tot samenwerking is gedaan? Wij mogen het betwijfelen. In elk geval is het gelukkig, dat uit alles blijkt, dat thans, te elfder ure, onzo ontevreden geestverwanten zelf begrijpen, dat samenwerken met r.-k. en a.-r. zeer te veroordeelen is. Wg rekenen dan ook op hun steun voor onzen candidaat—v. Enst in Hl en den kelijk zullen degenen van hen, die in I wonen nu zich ook bekeeren en stemmen op onzen candidaatV. d. WAL. Het Bestuur der Kiesvereeniging „Gemeentebelang". Een stormachtige Zaterdagnacht werd den volgenden dag opgevolgd door een hevigen wind, waardoor zeer veel afbreuk werd gedaan aan alle wedstrgden, zoowel competitie als friendly-games, voor zoover de terreinen door dezen nacht onbespeel baar waren gemaakt. Ook voor het publiek was het minder aangenaam weer. Toch ging de aangekon digde wedstrijd H. V. C.N. E. C. eer. flinke tweedc-klasser uit Ngmegen onder normale belangstelling door. II. Y. C. kwam met tien man in het veld, waaronder nog twee invallers, terwgl ook N. E. C. eenige invallers telde. Direct na aftrap is II. V. C. meester van den bal en eer iemand het weet is het eerste punt door de Amersfoorters gemaakt. Door den feilen wind, die op hot veld stond, was het Bpel vrg onzuiver on werd goed Bchieten bgua onmogelijk. Dat was dan ook wel de oorzaak, dat N. E. C. zich in het begin bijna uitsluitend tot verdedi gen moest bepalen. Wel werden eenige goede doorbraken ondernomen maar die liepen op niets uit. Het prachtig samen spel van N. E. C. had zeker anders ver diend maar het geluk was geheel aan de zijde van II. Y. C. Voor rust wisten ouze stadgenooten nog tweemaal te doelpunten, zoodat rust inging met 30 in hun voor deel. Na rust dacht menigeen dat Nijmegen nog wel op zou halen. Het spel was beslist beter dan van H. V. C. en nu kreeg N. E. C. den wind wat meer mee. Maar al spoedig bleok, dat hun berekend spel weinig resultaat zou hebben II. V. C. keerde alles goed, terwgl ook de doelman zeer gelukkige oogenblikken had. Slechts eenmaal werd hij verschalkt. De Amersfoorters brachten nog enkele malen mooi op. Eenige good ondernomen renuen van Nieuborg brachten het N. E C. doel nog wel in gevaar, maar de keeper waB hier uitstekeud, en weerde goed af. Het einde kwam met een 31 overwin ning voor H. V. C. De uitvoering, gisterenavond in „de Keizerskroon" door de Verecnigde Too- neelisten van Amsterdam ondor directie van F. de la Mar gegeven, was door een vrij talrijk publiek bezocht. Opgevoerd werd „Genoveva van Braband", drama in 7 tafreeleu. Was de verwachting van dit stuk groot, het gezelschap heeft de aanwezigen niet teleur gesteld. De groote aandacht, die gedurende den gansheu avond den arlisten werd geschonken, het bartelgk applaus na ieder tafreel, waron zeker een bewgs, dat het gezelschap voldeed. Ylug en correct worden de bedrgven achter elkaar afgespeeld. Vermelden we nog dat de frissche cos tumes ook het hunne nog bijdroegen om de uitvoering tot een fraai geheel te ma ken. Met een gezellig bal werd de avond beloten. hommerson's bioscoop Gisterenavond woonden we de voorstel ling b|j van Hommerson's bioscoop in Amicitia en wo mogen met volle vrgheid verklaren, dat we met bgzondcr veel ge noegen de verschillende prachtopuameu hebben gezien. Wat vooral bjj de projecties trof was het rustige der platen, schittering komt niet voor, zoodat ulles ten volle tot recht kwam en het voortdurend kijken volstrekt niet vermoeiend was. We zagen o.a. twee verhalen „De ontaarde moeder", en „Dankbaarheid van een hond", die vooral aan booge eischen op bioscopisch gebied voldeden. Het was dan ook treffeud te uierken hoe stil het in de zaal werd, tijdens deze projecties op het doek werden gebracht, terwijl het daarvoor nogal be weeglijk was. Daarvoor was trouwens wol reden. Want, afwisselend als het programma was saamgesteld, was er ook voor gezorgd do lachspieren io beweging te brengen. Meermalen ging dau ook een schaterlach op om ue heerlgk lachwekkende tooneeltjos, die ons werden voorgetooverd. De kleuropnamen muntten uit door de prachtige schakeeringen die in volle schoon heid werden geprojecteerd, en natuurlijk de bewondering bij velen gaaode maakte. Het piano accompagnement eu de gegeven verklaringen werkten mede tot een uitmun tend geheel, zoodat we een bezoek aan Amicitia ten zeerste kunnen aanraden. AGENDA. 22 Febr. Jaarverg, Araersf, tot bestr. der tuberculose in Ons Huis. 22 Febr. Staathuishoudkundige cursus voor Ver. v. Vrouwenkiesrecht in Café Centraal. 23 Febr, Concert Julia Culp in Amicitia, 26 Febr. Amorsf. Tooneelclub Wilhelmina in de Keizerskroon. 26 Febr. Uitvoering „De kleine stem" in het Valkje. 28 Febr. Bal Masqué in do Keizerskroon. 28 Febr. eu 1 Maart. Tentoonstelling voor verbeterde vrouwen- en kinderkleeding iu de Industrieschool. -2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. BAARN. In de Vrijdag gehouden verga- during van den Raad van Baarn deelde de voorzitter mede, dat do Minister van Waterstaat hsd bericht dat geen Konink lijke toestemming vereischt wordt om den tol op den Baarnschen dijk op te heffen. In verband hiermede werd besloten dezen tol met 1 April e.k. op te heffen. Aan de verfraaiings-commissie werd weder voor 2 jaren verhuurd de vijver in het Wilhel- minapark voor ijsbaan tegen een huurprijs van f 60 per jaar. Met algemoone steramen werd voor ken nisgeving aangenomen een request van de afd. Baarn van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, verzoekende het personeel aan de Westerschool met 2 leerkrachten uit te breidou. Aan mej C. M. A. van den Berg, leera- res bij het Middelbaar Onderwijs te Am sterdam, wordt verhuurd de villa Midden bosch met bijbehoorende school, ingaande 1 Aug- a. s. tegen een huurprijs van f 1250 's jaars, ondor voorwaarde, dat, door haar daarin wordt gehouden eon dagschool voor meisjes.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2