DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 49. MAANDAG 27 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. Vrij op BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur K. KUKKMS. Abonnementsprijs: Per jaar14.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Iturenu: HLKINE HlAtf O. Telel. Interc. 138. Prijs der Advertentiön Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Kuiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit biad ia „ui,stuitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bui»enlandsch Advert- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7b- 7b Amsterdam Overal komt de zuoht naar meerdere onderbroking van het werk. Waar in den beginne alleen de ondcrwijzes in verschil lende soorten van onderwys en de rechters officieel van de vryheid der vacantie geprofiteerd hebben, komt men in don laatsten tijd en terecht tot de over tuiging, dat uitbreiding van de vacantie (in ruimeren zin), die het Nederlandsche menschdom thans geniet, zeer gcwenscht is. Over het geheel moet dat streven voor ieder begrijpelijk en aan ieder sympatiek zijn ""b-sr—*- Waar de arbeid tegenwoordig veelal in een ander tempo geschiedt dan vroeger, daar is vanzelf meer behoefte aan uitrusten na den arbeid gekomen. Men stelt andere eischen aan hot leven. Men heeft als oor zaak van vele kwalen of althans van de verergering van vele kwalen onder kend een zekere overspanning, een gemis aan ontspanning althans, en wil die oorzaak wegnemen. Kortom zoowel uit luxubchoefte als uit hygiënische overwegiugen wenscht men meerderen vrijen tijd. Doch hoever moet men daarin nu gaan om niet in overdrijving tc vallen en om uiet te vergeten de waarheid van die voor treffelijke Nederlandsche spreuk, dat ledig heid des duivels oorkussen is? Over de wijze waarop vrjjaf genomen moet worden, hoort men de meest ver schillende opvattingen. Er is eenerzjjas een bekend Italiaansch criminoloog, die don ncgontienurigen arbeidsdag verdedigde, gepaard gaande met drie maanden absolute rust. Er zyu anderzijds de voorstanders van een korten arbeidsdag en korte vacan- ties op Zondagen, feestdagen en vrije Zaterdagen. Wat is nu het ideaal, waar naar wij moeten streven met het oog op het geluk on de gezondheid van de individu? Of liever: is er één ideaal waar naar wjj voor allen kunnen streven? Het antwoord is niet twijfelachtig. Wel nooit zal men hier alle menschen en allen arbeid onder één voorachrift kunnen bren gen. Daarvoor is de arboid te verschillend daarvoor loopen de menschen te veel uiteen Hoe moeielijk is, om to beginnen al de huisarbeid der vrouw te regelen en te beperken. Hoe vele bedrijven zijn er, die geheel bizondere eischen stellen, wat een verschil in de continuïteit en in de hoe veelheid geregeld verrichten arbeid in do verschillende bedrijven. En dan kan men don bedrijfsarbeid nog betrekkelijk gemak kelyk regelen zoolang hy verricht wordt in werkplaatsen. Doch hoe nu ook den huisarbeid te beperken van den gewonen thuis arbeider, van de huisvrouw, vau den intellectueelen arbeider, den student. Wij geloovon dan ook, dat het uiterst moeielyk is één idoaal voor alleD te stellen (waarby wy natuurlyk buiten bospreking laten de zoogenaamde sociale wetgeving op dit stuk, die zich altyd maar met een deel van de kwestie inlaat). Daarover is men het intnsschen wel eens dat één rustdag per week zooveel mogelijk voor allen gewenscht is. Op zoo'n dag ligt slechts schijnbaar al het werk stil, vooral voor de huisvrouwen beteekent zoo'n dag niet: rust. Maar in elk goval is de Zon dagsviering uit het hygiënische oogpunt, waaruit wy nu de kwestie bekijken, wol een goede instelling. Doch moet men nu verder gaan? Door, afgezien van individueele vacanties, te streven naar meer zelfstandige vrye dagen (feestdagen) of door het Eu- golsche voorbeel I der vrije Zaterdagmiddagen te gaan volgen? Dat Engolsche voorbeeld is, hebben wij wel, niet vooral in het leven geroepen op hygiënische overwegingen De Engelschen zijn vurige sportenthousiasten. Godsdienstige overwegingen kwamen in conflict niet de uitoefening van de sport op Zondag. En dus is men sport-uitvoeringen op Zater dagmiddag gaan stollen. Die wilde men bijwonen. En zoo begint langzamerhand het instituut van den vryen Zaterdagmiddag in Engeland ingang te vinden. Is nu deEngelsche methode voorNederland te prefereeren boven de gewoonte, in audero landen bestaande, om meer vrije dagen in den kalender in te voegen, gelijk b.v. in Amerika en in vele landen met een over wegend katholieke bevolking? Wij begrypen, dat deze zaak zich niet laat dwiugeu. Het Engelscho voorbeeld is in onze dagen machtig. De mode vermag hier veel. Bovendien is er al een begin van een beweging voor een vrijen Zaterdagmiddag en werken in die richting andere motieven mede dan zuiver hygië nische. Maar toch is het dunkt ons uiet te laat om te overwegen wat beter is: een uitbreiding van het aantal algemeenc feestdagen of de invoering van deze Engelsche zede. Als wij aannemen, dat het gewenscht is om naast beperking van den arbeidsdag en algemeener making der vacantioverleening, nog meer dagen te scheppen, waarop zooveel mogelijk het gebeele maatschappe lijke leven stilligt, dan is het de moci'.e waard te overwegeu, hoe men die dagen het best uitkiest. Eu dan zal men daarbij niet over het hoofd hebben te zien, dat een uitbreiding in de Engplachc richting niet zeer geleidelijk is en vooralsnog de Engelsche spoit-moliveering mist De uit breiding van het aantal feestdagen daar entegen kan zoo gcleidelyk g.ian als men wil, nademaal iedere feestdag door elkaar 10 uur werkens por jaar wegneemt, de Zaterdagmiddag-vrijmaking voor elk uur vrijheid 52 uur werken per jaar weg neemt. En evenals, wat wij de feostdag- methode noemen, gclijdelijkcr is ïu tc voeren, is daarmee ook gemakkelijker de beweging to remmen, die m Eugeland toch allicht vrij spoedig zal uitloupeu op liet scheppen van twee vrije dagen per weck en die natuurlijk bepaald kan ontaarden. Eu nu durven wy uiet zonder meer to verklaren, dat die twee dagen te veel zouden ziju maar wel zouden wij toch zeer beslist op den voorgrond willen stellen de vraag of ook hier overdrijving niet kan schaden. Tegenover deze overwegingen pleit dan weer tégen hot Bcheppen van meerdere feestdagen de moeielykheid om geschikte dagen te vinden, die niet eeu eenzijdig politieke of godsdienstige beteekenis hebben, en het begin van uitvoering van bet Engolsche systeem, dat hier te lande al gevonden wordt. Wij willen zelf geen oplossiog geven voor het alternatief feestdag of Zaterdag- uitbreiding dat wij hier gesteld hebben. Maar wel achten wij het van belang dit de kwestie gestold wordt en dat de meest deskundigen zich daarover uitlaten. Het Fransche Ministerie in oevaar. Het Frausche ministerie is Vrijdag in gevaar geweest. De afgevaardigde Meunier had een interpellatie ingediend omtrent het onvoldoende karakter der tegenwoor dige wetgeving tegen de oongregaties. Ministor president Briand antwoordde in hoofdzaak, dat men niet in één dag de congregaties, die zoo diop wortel geschoten hebben, kan uitroeien. Hij verzocht de meerderheid, haar vertrouwen in de regee ring uit to Bpreken. Briand aanvaardt een dagorder, waarbij de verklaring dor regee ring wordt goedgekeurd en waarby de Kamer haar vertrouwen in de regeering uitspreekt, om de wetten te handhaven. Het eerste gedeelte der dagorder wordt aangenomen met 262 tegen 238 stemmen; het tweede gedeelte met 457 tegen 83 en de gelieele dagorder met 258 tegen 242 etemmeu. Deze zeor kleine meerderheid van 16 stemmen was aanleiding dat de beer Briand des avonds met de andere leden van het kabinet ging beraadslagen over den toestand, volgend uit de gehouden stemming der Kamer, die tot talrijke commentaren aan leiding gaf. Men zal hebben opgemerkt, dat in de laatste tydeu het ministerie herhaaldelijk in gevaar heeft verkeerd, dat het Kabinet keer op keer, bij do geringste aanleiding, de quaestio van vertrouwen gesteld heeft Een bewijs, dat de regecring ten zeerste betwijfelt of zij dat vertrouwen nog geniot. Inderdaad is dat voor hem die do getallen waarmede zij baar overwinningen iedere maal behaalt, gadeslaat, hoogst twijfel achtig. Soms ie de meerderheid overstel pend: in zulk ecu geval stemmen van de linkerzijde der Kamer slechts do locialisten tegen het Kubiuet; maar herhaalde malen komt het voor dat de meeiderheid niet meer bedraagt dan een twintig of dertig stemmen, eeu voor de Fransche Kamer ongekend kh-ine uieeidorheid. Daarvan is du oorzaak dat uiet alleen de socialisten der regecring hun vertrouwen onthouden, maar dat ook een groot deel der radicale eu radico socialistische partij waarop Briand en de zijnen moeten steuueu met name de linkervleugel dier partij, legen de regeeringsiiiotie stemt, 't Is de parlementaire groep die liet Kabiuot-Briand belaagt van het oogenblik vau ziju optreden af, en die wacht op eeu gologenheid om den premier te laten vallen. Bijna is het haar gelukt op dien gedeukwanrdigen avond na de spoorwegstaking, toeu Briand, zich versprekend, verkondigde, dat do regecring desnoods tot onwettige maatre gelen haar toevlucht zou genomen hebbeu oiu het land te redden en de staking te doen eiudigen. Biïand's vrienden wisten een stemming op dieuzclfden avond te voorkomen, en dat redde het Kabinet; want den volgenden morgen verzachtte de premier zijn woordeu en verkreeg de ge- wensebte meerderheid. Maar van dien dag af is de groep die het Kabinct-Briaud bestrydt grooter en invloedrijker geworden, en zijn de aanslagen op het miuisterieele leven van den premier vermeerderd; telkens wordt er een poging gedaan om het Kabinet over een steentje te laten strui kelen, totdal eindelijk Briand,^moe gesard, een ministerraad belegt om uën toestand van het Kabinet te bespreken d, w. z. te overleggeu of onder deze omstandigheden het Kabinet mot fatsoen de zaken kan blyven voeren. Immers Briand heeft het indortyd duidelijk gezegd: hy wil slechts steuuen op een rcpublikcinschc meerderheid en do stemmen van rechte voor zyn be wind wil hij links laten liggen! In den plaats gehad hebbenden Minister raad waren Pichon en Dupuy voor het heengaan van hot ministerio, waartegenover de andere leden opmerkten, dat daarmede een ernstig precedent zou worden geBchu- pen, daar alsnog de meerdeihoid zich voor het ministerie had verklaard. Men zal het dus voorloopig nog eens proboeren. Frankrijk. In Frankrijk is nu definitief 'u „Ligue du libre Echange" tot stand gekomen eu de jeugdige vereoniging beeft dadelijk een oproep gericht tot alle groote en kleine fabrikanten wier waren beschermd worden, tot alle kooplieden, wier belang het is goedkoop te koopon, tot allen, die betrok ken zijn bij den transito handel. Want indien de protectiouistcn den uioed hunner overtuiging hadden, dan zouden ze de spoorwegen aan de grenzen opbreken, de kanalen droogleggen, de havens vernielen eu de koopvaardijvloot doen zinken. Tot alle producenten richt zich voorts de oproep, wier verkoop minder zou wor den door de verhooging der prijzen onder het protectionistische systeemtot alle werk lieden en werknemers zoowel als tot de werkgevers, want zy allen hebben belang by een goedkoopcu levensstandaard en bij oen uitbreiding der afzetuiarklen, waarbij zy betrokken zyu, tot alle huisvaders, die om do tering naar do nering tc kunnen zetten hun vrouwen, huu kinderen en zich zelf bekrimpen moeten sinds de protectie levensmiddelen, kleederen, schoenen en verder alles duurder heeft doen worden, wat ieder inensch uoodig heeft. In de eerste plaats zal de nieuwe Liga zich bezig houden met het maken van pro paganda tegen verliooging dor douanerech- ten of eenigo andere wijziging in de tarief- wetten, die deze nog zwaarder ie dragen maken. Voorts zal zij arbeiden voor het tot standkomen vau handelsverdragen over lange termijnen, als oen belemmering voor het uitbreken van tariefoorlogcn en getracht zal worden aan handel en industrie de stabiliteit terug te geven, welke zij verloren bij de protectionistische beweging van 1892. Voorzitter dezer Liga is Yves Guyot, secretaris professor Daniel Bellet, leeraar aan du Farijsche „Ecole des Sciences politiques." Duitschland. Het Berliner Tageblatt schrijft het volgende over de oplossing, die gevonden iB voor het bezoek aan Kome, namelijk het plan om den Keizer door den kroon prins te laten vertegenwoordigen: „Dit is ten minste iets, al is het weinig, en zoo zal de openbare meening ook het halve succes, dat zij behaald heeft, met voldoening boeken. Of zou men soms willen vol houden, dat de persbeschouwingen over het uitblijven van 's Keizers reis naar Rome, terwijl President Fallières wél gaat, geen invloed gehad hebben? De officieuze pers bureau! kunnen gerust voortgaan met te zeggen dat do „perscampagne" de op lossing van het vraagstuk bemoeilijkt heeft,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1