WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. Do Bilt, 27 Februari 1911. Hoogste barometersta id 770.2 m.M. te Coruna. laagste 739.6 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 28 Fe bruari 1911. Toenemeude tot stormachtige Zuidelijke tot Z.W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien. Temperatuur: Hooger. Barometerstand te AMERSFOORT 766 mM. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 35 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 46 ieder weet wat hij daarvan te denken heeft en is blij dat het bevriende Italië op zijn jubileumsdag tenminste door den kroonprins, namens den Keizer, officieel gelukgewensoht zal wordon." Groot Britannie. In de arme wijken van het Loudcnscbc East End is een pokken-epidemie uitge broken. Ook in West Minster heeft zich reeds een geval voorgedaan. In het geheel zijn tot dusverre 25 gevallen bekcud. De noodige maatregelen zijn genomen en de patiënten worden in strenge afzon dering verpleegd. Grond voor ernstige ongerustheid beslaat er voorshands niet. Belgie. De Antwerpsche Gemeenteraad voteerde een som van 3000 fr. subsidie, overeen komstig het voorstel van B. en W. als bijdrage voor het 7e Int. Eaperanto-Cougres, dat vau 20 tot 27 Aug. 1911 in die stad zal plaats hebben. Voor de Esp.cursussen ten behoevo der stedelijke politie, gaven zich niet minder dan 14 inspecteurs en 116 agenten op. In 't begin van Jan., dus meer dan een half jaar van te voren, hadden reeds 338 personen uit verschillende landen congreskaarten genomen. Portugal. De Portugeesche geestelijkheid heeft een soort van programma van actie opgesteld. De patriarch van Lissabon heeft tezamen met drie aartsbisschoppen en negen bisschoppen een herderlijk schrijven tot de lagere geestelijkheid en de geloovigeu gericht omtrent hun houding ten aanzien der republikeinsche instellingen. Ten eerste wordt geraden do nieuwe orde vau zaken voorloopig maar te eerbiedigen, voor zoover dat met hun geweten overeen te breugen is, tot heil van het vaderland. II ur de plicht om de overheid te erkennen sluit niet den plicht in om alle wetten goed te keuren. Sommige der nieuwe maatregelen worden aangeprezen, en van andere gezegd dat zij niet enkel van gebrek aan godsdienst getuigen, maar dat zij in directe tegenspraak zijn met het geloof on de instellingen en voorschriften der Kerk. Deze brief is in het geheim verzonden, want daar de wet op scheiding van Kerk en Staat nog niet aangenomen is, moest de brief der geestelijkheid de goedkeuring der regeering hebben (het zoogen. „placet") die natuurlijk niet verkregen zou zijn. Daarom worden thans alle exemplaren, voor zooveel zij te krijgen zijn, in beslaggenomen, en de miuister van justitie zal nog andere maatregelen tegen de geestelijkheid nemen. Het werkplan van Minister Colijn. Is de N. R. Ct. goed iugelicht, dan staao behalve de wijziging der Militiewet, die urgent geacht wordt, nog op het werk plan van den Minister voor de eerstvol gende jaren de positieverbetering v&n de officieren, de encadreering der landweer en de reorganisatie van do artillerie. Ten aanzien van bet laatste outwerp wordt (eenigzius in aansluiting aan een denk beeld van Minister Rappaid) overwogen, of bet mogelijk is, een geschil'-type (Krombaangeschut) te vinden, dat zoowel voor den velddienst ais in do stellingen goede diensten kan bewijzen. Omtrent het wetsontwerp tot wijziging der Militiewet kan het blad medê&êelcii, dat het in hoofdzaak unsluit bij dat van generaal Cool. Contingent eu dieusttijd blijven ouveranderd. In sommige opzichteu wijkt hot echter vnn het wetsonrwerp-Cool af. liet tweeploegenHtelsel blijft behouden, met dien verstande, dat de miliciens van écuzelfde bataljon allen op hetzelfde tijd stip aankomen. Minister Cool zocht de oplossing in do formatie van een vijfde compagnie bij de bataljons; Minister Cool echter wil aan elk regiment een vijfde bataljon toevoegen Ce ploeg, die in Janu- a.i opkomt, zal ook volgens het stelsel- Colijn veel sterker zijn, dan de zomer- ploeg. Groote steden als Amsterdam zullen steeds in voldoende mate van geoefende troepen voorzien zijn. Het stelsel van Minister Cool bracht mede, dat in alle plaatsen, waar een batal jon troepen is ondergebracht, in den winter althans één compagnie onder de wapenen is. Iu het stelsel van don tegenwoordigeu Minister is dit niet wol mogelijk. Enkele plaatsen (Gouda bv.) zullen in den winter vrijwel van soldaten (ook van blijvend gedeelte) verstoken z\jn. Naar het schijnt, vree«t de Minister hiervan geen nadoelen voor het kader. Het blijvend gedeelte zal in het stelsel van Minister Colijn in beperkten getale gehandhaafd blijven. Is het blad wel inge licht, dan wilde de heer Cool het doen vervallen, docli de mannen men klein verlof zenden, zoodat zij dan toch steeds de riaico liepen, onverhoeds te worden opgeroepen, lloe dit zij, reeds op grond vau het feit, dat op 1 October de zomer- lichting nog slechts 2l/a maand onder de wapenen is, terwijl reeds voor de indivi- dueele oefening (buiten verband) van den soldaat 41,, maand minimum geacht wordt, zal, naar de meening v3ii den tegeuwoor- digen Minister, een blijvend gedeelte niet geheel kunnen worden gemist Dit blijvend gedeelte zal slechts in sommige garnizoens plaatsen gekazerneerd worden (in verband met do handhaving vau de neutraliteit, met het oog op eventueele biuncnlaudsche oulusten enz.) Het blijvend gedeelte zal in twee ploegen (elk van omstreeks 2000 man) moeten opkomen. Angezion de Januari lichting grooter is dan de zomerlicbting, zullen tot de tweede ploeg vau het blijvend gedeelte ook sommige millioiens der Januari lichting behooren, zoodat deze jonge mannen, na eenige maanden in do burgermaatschappij te hebben vertoefd, weer voor korten tijd (een paar maanden) onder de wapenen zullen moeten terugkomen. Iatosschen zijn te dezen aanzien meer faciliteiten geschapen dan tot dusver bet geval was. De gelegenheid 10c nummerverwisseling zal namelijk in niet geringe mate verruimd worden. De viermaanders worden afgeschaft. Invoering van kaderplicht wordt voorge steld. De oefentijd voor het kader zal vier weken langer duren. De 1500 militaire arbeiders die in oorlogstijd voor depóttroepen zullen dienen, zullen 14 maanden onafgebroken moeten dienen, waartegenover staat, dat zij van alle herhalingsoefeningen zullen worden vrijgesteld. Dat verwezenlijking van al deze denk beelden niet zonder verhooging van het eindcijfer dor oorlogsbegrooting zal kunueu plaats vinden, laat zich voorzien. Het is wellicht mede daarom, dat Minister Colijn zich heeft verklaard voor een denkbeeld, dat in de Tweede Kamer meermalou dooi den lieer Eland verdedigd is, de vrijstelling namelijk van de zoogenaamde kostwinners. Dat zal in allen gevalle een besparing van op zijn minst f 750.0l»0 medebrengen. Middenstandscongres 1911. De Middenstandsbond bevat het rapport in zake het Tentoonstellingswezen in ver band met de belangen van den Midden stand, uitgebracht door den Ned. Drogisten bond en bestemd als inleiding van de go- dachtenwisseling over dit onderwerp op het a.s. Middenstandscongres. Onder ver wijzing naar de welgeslaagde tentoonstelling van chemische en technische industrie, in 19U6 te Rotterdam gehouden, komeu de rapporteurs tot de volgende conclusie: Een eerste vereischte voor een vak- tentoonsteliing moet zijn, dat zij een zoo volledig mogelijk beeld geeft van het vak in al zijn tcderdeelen. Wordt door de toegezegde inzendingen daaraan riet geheel voldaan, dan ligt het op den weg van het vakbestuiir, het ontbre kende, op welke wijze dan ook, aau te vullen. Vooral a ui het vakonderwijs moet een ruime plaai^ worden toegedacht. Bij wyze van tegenstelling geve de ten toonstelling, mede een getrouw beeld van handeling, samenstelling of fabrikaat bij gemis aan kkunde Is aan deze eischen voldaan, dau kan een vaktentouustelling niet anders dan op bouwend voor het vak, dus ook voor den Middenstand, zijn. Nederl. vereen, van spoor- ei; tramwegpersoneel. Met een uitvoerig verweerschrift heeft de Noderlflndsche Vereeuiging van Spoor- en Tramwegpersoneel zich gewend tot de Tweede Kamer, naar aanleiding van den scherpen aanval in de vergadering van 14 December jl. door den Minister van Water staat op het optreden van deze organisatie. De Minister betoogde, dat niet gelijk zulks in de statuten van dc Vereeniging is neergeschreven, het doel van haar werk zou wezen lotsverbetering na te streven van het Spoor- en Tramwegpersoneel, doch dat zij slechts beoogt het gezag te onder mijnen en revolutionnairen geest aan te kweeken Adr. teekent bezwaar aan tegen het door den Minister uitgeproken oordeel, vertrouwende, dat de Kamer na kennis neming van de door adr. verstrekte toe lichting zal inzien, dat de werkwijze van deze vakvereeniging in geenen deeie rechtvaardigt een beoordeeling. als haar door den Minister is te heart gevallen, doch dat zij integendeel als regel op ge heel normale wijze nastreeft het in de statuten omschreven doel: „door nauwere aaneensluiting van het personeel, hetwelk in den dienst van Spoor- cn Tramwegen is, te zijn een lichaam, waaraan de be hartiging van ulle, in hoofdzaak stoffelijke belangeu, is opgedragen, ten einde langs dezen weg te komen tot maatschappelijke toestanden, waarin hot aan het Spoor- en Tramwegpersoneel mogelijk zal zijn zich te ontwikkelen en zedelijk te verheffen". uk gkoote nationale en Provinciale Landbouwtentoon stelling tk Amersfoort. Aao het programma van de tentoonstel ling is eene afzonderlijke afdeeliug ver bonden voor inzendingen vau instellingen, werkzaam in het belang van landbouw en veeteelt, len bate van de prak tijkHet Uitvoerend Comité beeft reeds zekerheid, dat een groot aantal inzendingen in deze aMeeling do tentoonstelling zal op uistoreu en hierdoor wint de onderneming niet weinig in belangrijkheid. Uit deze inzen dingen, die zeer veel leerzaams zullen be vatten, kunnen de bezoekers ervaren, boe- veel er iu verschillende richting wordt gedaan voor deu landbouw in het algemeen eu, zoo mogelijk, zullen bij deze inzendin gen verklanugen worden gegeven tijdens de uren, welke de tentoonstelling zal ge opend zijn. Overigens is in het geheele programma zooveel mogelijk het provinciale karakter bewaard gebleven eu den Utiecht- schen fokkers in ruime mate gelegenheid geschonken in verschillende klassen uit te komen; en tPn slotte zich te meten mot inzenders uit andere provinciën van ons lund. Voor de rubriek Werktuigen, zoowel voor landbouw als zuivelbereiding, zijn geen prgzen uitgeloofd; evenmin voor voerlerartikelen, kunstmeststoffen en der gelijke artikelen, waarvan eene bcoordeeling op het oog onmogelijk is. En het is toe te juichen, dat deze opvatting werd ge huldigd, eene opvatting, die ongetwijfeld door de ernstige fab ikanten en handelaren eveneens zal worden op prijs gesteld. Ten slotte zijn over den duur der ten toonstelling verscheidene wedstrijden ver deeld, verband houdend met den landbouw en waarvan in do eerste plaats wel mag worden geuoemd het groot provinciaal cone.uirs-hippique, geheel bestaand uit nummers, waarin fokpuardeü, iu tuig, worden gevraagd. Zijn de eerste drie dagen meer in het bijzonder van belang voor den veefokker, de beide volgende dagen bieden den paardenfokker groote verscheidenheid. Het is te hopen, dat zoovele belang stellenden in den landbouw, want be langhebbenden bij den bloei van dezon tak van volkswelvaart zijn feitelijk alle inwoners van den Nederlandschen Staat, van hunne belangstelling doen blijken door bet schenken van bijdragen of medailles, dat hot weldra aan het Uitvoerend Comité mogelijk zal blijken, voor alle onder, afdeelingen vau het programma, behalve de leeds in de verschillende klassen uitge loofde prijzen, nog kauipioensprijzen uit te loven, zooals voor enkele onderaldeolingen reeds mogelijk blijkt te zyu! Uit de ad vortoutie, inzake de inschry- viog van leerlingen voor dc Muziekschool is per abuis weggclaton, dat ook leerlingen worden verwacht voor klavier. Aan het jaarverslag over 1910 van de Kemoustr. Geref. gemeente alhier ontlcenen we hol volgende: Hot aantal lidmaten bedroeg 131, dat der algemeene leden 53,dat der catechisanten 79. De finantieele cijfers wjjzen op vooruit gang. De i komsten stegen allen en niet onbelangrijk. Wanneer het eens zoo mocht voortgaan gedurende een twintig jarrn, d.w.z. als de u.komsten niet dalen en de uitgaven niet stij :eu, dan is er een groote wensch venule u.l. dat de schuld voor kerkbouw is afbetaald. Het aantal leden was weer stijgende, het aantal catechisanten bleef gelijk. Zulks wii iu onze stad nog wat meer zeggen dan elders, omdat onze gemeente helaas bjj de eigenlijke Amersfoortsohe bevolking zeer weinig aanraking heeft, maar bijna alleen werkt onder de zoogenaamde vlottende bevolking. Het gevolg hiervan is, dat elk jaar een groot deel van haar leden, outechis uite.i en begunstigers voor ue gem een te weer verloren gaat door vertrek naar elders. Dit jaar verloor de gemeente 20 leden waarvoor 23 anderen in de plaats kwamen. Over de opkomst in dc godsdieostoefe- ningen was over het geheele jaar genomen en vergeleken met andere jaren niet al te veel te klagen. Tot het begin van den winter toch was die opkomst beter dan vroeger; de wekelgksch collecten over 1910 brachten (ondunks het veel to taliyke koper), ver geleken met 1909, f 34.het busje voor de plaatsgelden f 10.meer op; maar in November verminderde de kerkgang vrij sterk. Het Besuiur vermoedt, dat men de kerk te onvoldoende gestookt acht, waarom maatregelen zullen worden genomen om hieraan afdoende tegemoet te koinen. Do rekening over 1910 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 2332.16. Het batig saldo bedraagt f 140.01. Voor de afd. Sliodrecht van den Protestantenbond trad vorige week als spreker op Dr. H. J. Toxopeiis met hot onderwerp .De Christuslegenden". Aan het verslag in het Nieuwsblad voor Sliodrecht ontleenen we het volgende: Christus-legenden aldus spreker een saineugesteld woord, kunnen we uit spreken met den nadruk op het eerste gedeelte of op hot tweede gedeelte. Eu zoo kan men vragen: wio of wat is dat eigenlijk Christus? Voor onze recht zinnige broeders is die vraag niet moeilijk, maar wel voor hen, die zich niet onvoor waardelijk neerleggen bij wat in de Evan geliën staat. Christus is do Grieksche vertaling van 't Hebteeuwsclie woord Messias. Het joodsche volk heeft altijd gi-lonfd in zyu toekomst; altijd, zelfs in tijdeu van ramp en onheil geloofd aan het aanbieken van een tijd van geluk en zegen, vuh heil op staatkundig, zoowel nis op godsdienstig gebied De joodsche verwachtingen nu waren de Messiaausche verwachtingen, omdat ze vervuld zouden worden door een koning uit David's stamhuis. Messias is het Ilebr. woord voor gezalfde ou werd slechts ge bruikt voor deu kouiug. Iu 't midden der 2de eeuw droegen die vei wachtingou een zeer gewoon natuurlijk karakteronwrikbaar was het vertrouwen op Jawo. Maar 175 jaar v. Christus werd het anders. Toen wilde de Syrische koning

De Eemlander | 1911 | | pagina 2