DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. de uitslag. No. 53. VRIJDAG 3 MAART 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hootdredacteur K. O. K I.I KE IV S. j Dtiarean: KLEIVE 11a All 6. Telel. Intrre. IHIt. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentién: Per jaar1 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.4U. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam De uitslag dor gisteren gehouden her stemming voor den Gemeenteraad ia een schitterende overwinning geweest voor de kieivereeniging „Gemeentebelang" Haar candidaat klom niet minder dan 223 stem men boven den candidaat, gesteld door 17 liberalen, door de Roomsch katholieken en gesteund door do antirevolutionnairen en ohristelykhistorischen. Het merkwaardige geval deed zich voor, dat, terwyl bg een herstemming het getal op beide candidaten uilgobracht, gewoonlijk vooruit gaat, dit thans alloen het geval was met den heer v. d. Wal. Deze giog ruim 100 stemmon vooruit. Doch de beer Wolterbeek kreeg 32 stemmen minder dan by de stemming. Dit laatste zal wel zijn toe te schrijven aan het Dinsdag j.l. in den Gemeenteraad voorgevallene. De houding van den heer Veis Heiju en die van den auctor intellec tualis van de veelbesproken motie heelt bewerkt dat sommige kerkelijken, zooals uit de kiezerslijst blijkt, zijn weggebleven van de stembus. Dit natuurlijk minder als protest tegen deu heer Wolterbeek dan wel tegen de coalitie. Zulk oen ver knochtheid van Dordt aan Rome is hun blijkbaar tegen het gemoed. Het Bestuur der sociaaldemocratische arbeiderspartij had deu avond vóór de stemming nog een biljet rondgezonden, waarin don sociaal-democraten word aan geraden zich van stemming te onthouden. Dat niet allen zich daaraan hebben ge stoord, is zeker. Merkwaardig is het ook, dat de candidaat der S. D. A. P. by do verkiezing op 21 Febr. zoo'n enorm aantal stemmen minder kreeg dan in 1909. Het nieuwe Frassche Ministerie. Het nieuwe Fransche kabinet is gereed, zyn programma verschilt al heel weinig van dat waarmee Briand tot tweemaal toe voor den da? kwam, en van hetwelk hij niets heelt uitgevoerd; en het onder scheidt zich eigenlijk ovenmin sterk van wat Clemenceau wilde. Hoe duidelijk ziet men aan dit verschynsel, dat het gaan en komen van ministeries in Frankryk niet, gelijk elders, zooals b v. in Engeland, ver band houdt mot den strijd over groote beginselen, maar dat het uitsluitend per soonlijke quaesties zijn, die het ministe- rieele leven beheerschen. Monis, de nieuwe premier, is Senator voor de Gironde, 65 jaar oud, gewezen minister van juBtitie in het kabinet Wal- deck-Rousseau, en vriend van Emiles Combes, hoewel hij later tegen de vermaar de wet op de scheiding van Kerk en Staat stemde. Dit en zijn medewerking tot den val van het eerste radicale ministerie Bour geois is hem altijd hoogst kwalyk geno men. Monis was dopr Briand aangezocht um zitting te nemen in Briands tweede Kabinet (Nov. 1910) en Monis had het aangenomen ook; maar op het laatste oogenblik trok hij zich terug, wellicht omdat hy den spoedigen val van het Kabi net voorzag, en liever Briand's opvolger was dan een zyner lotgenooten. Do belangrijkste persoonlijkheid van het ministerie, wellicht feitelijk de leider, is ongetwijfeld Delcassé. Men herinnert zich nog Delcassé's ministersohap van zes jaren geleden, toen zijn anti Duitsche politiek do spanning tusschen Frankrijk en Duitschlaud in zake de Marokkaansche quacstie zoo zeer hielp verergeren, dat men inderdaad bijna aan deu vooravond van een oorlog heeft gOBtaan. 't Is daarom wel van belang dat Delcassé niet terugkeert als minister van buitenlandsche zakeu, maar als druger der portefeuille van marine. Daaruit zou men de bedoeling vermoeden, de wereld niet te doen vreezen voor een horhaling van do anti-Duitsche Delcassé politiek, waarvoor sommige bladen in Frankrijk en Duitschland blykbaar heel bang zyn. De officieuze correspondent van de Kölnische Zeitung haast zich hieromtrent te zoggen, dal Duitschland rustig zal afwachten, of inderdaad die vrees gegrond is. Mocht dat zoo zyn, zoo voegt hij eraan toe, dan zou het misschien voor de vredelievende par tijen in Frankryk nog onaaugeuamer zijn dan voor ons. Dat Delcassé de groote man van het Kabinet is blijkt wel uit de onderlinge bede, die volgens de Matin Monis hoeft gericht tot Delcassé, om deel uit te maken van zyn schare. „Waarde vriend", zoo zou Moni9 gezegd hebben, „ik kom u het ministerie aanbieden waarvoor gij vier jaar gewerkt hebt, waarvoor gij zulke volledige en nuttige hervormingen hebt volbracht,in één woord, voor hetwelk gij op de tribune woorden hebt gesproken, die in alle lan den met aandacht vernomen zijn. Ik kom u vragen minister van marine te zijn, maar ik wil terstond erbij voegen dat ik het met u geheel en al eens wil zijn in zake de buitenlandsche politiek. Wanneer wij het daarover eens zijn, zal ik met u de bezetting der portefeuille van buitenlandsche zaken bespreken." Zoo sprak Monis, en Delcassé gevleid en bewogen, nam deze benoeming tot mede-leider van het Kabinet aan. Terstond daarop zijn de besprekingen begonnen over de bezetting der andere mini8terieele posten tusschen Monis, Ber teaux en Delcassé. Het heeft heel wat moeite gekost om een minister te vinden die de buitenlandsche zaken wenschte te beheeren onder Delcassé's opperleiding, maat te slotte heeft men Cruppi bereid gevonden deze weinig verkwikkelijke taak op zich te nemen. Want dat Delcassé de buitenlandsche politiek weer zal gaan beheerschen schijnt ons na het bovenstaan de niet twijfelachtig. Berteaux heeft oorlog op zich genomen, en zoo heeft men een burger-minister voor oorlog en voor marine. Frankrijk. Op 11 Maart a.6. zal de Greenwichtijd in Frankryk zijn intrede doen. Juister in den nacht van 10 op 11 Maart. Op dat tijdstip dienen de wijzers van alle Fransche uurwerken zoo doze ten minste den volgenden dag „gelijk" willen zijn 9 min. en 21 eeconden achteruit te worden gezet. By deze gelegenheid is ook de vraag gesteld, of het niet wenscholijk ware, al thans voor de spoorwegen de men van bet etmaal niet in 2 maal 12, doch in 24 te veranderen, gelijk ook elders de Matin beweert in de meeste landen - gebrui kelijk is. Conservatief als au fond het Fransche volk is, is deze verandering, af gescheiden van het al dan niet wenschelyke, afgestuit op de moeilijkheid om er het publick aan te wennen, de wijzerplaten te vernummeren, alle drukwerkon van de spoorwegen en van het ministerio van oorlog over te drukken etc. etc. Duitschland. Bij eeu universitair feest in Wtirzburg, ter eere van den nogontigslen verjaardag van den Prins-regent, zou de hoogleeraar in de aardrijkskunde, dr. Fritz Regel, eeu „hocli" op den Keizer uitbrengen. Zijue speech bevatte echter Diets anders dan eeu zoo scherpen aanval op deu persoon des Keizers, dat vele hoorders protesteerden en de aanwezige officieren voornemens waren te vertrekken. Do hoogleeraar maakte het dan ook wel heel bar. Hij noemde het bv. een lastige dwang, dat hij eeu „hoch" moest uitbrengen op iemand op wien zooveel valt aan te merken als op den Keizer. Nu, dat komt in een ge- legenheidsspeech toch inderdaad niet te pas. Prof. Regel is 57 jaar oud, reserve- officier, en zijn politieke kleur is nationaal- liberaal. De Miuister van Oorlog heeft per circulaire officieren opgeroepen, die bereid zijn voor de afdeeling luchtvaart opgeleid te worden. Alleen luitenants en onder luitenants, dio ongehuwd zijo, komen in aanmerking. Te beginnen met 1 April zullen ze in het kamp te Düberilz een cursus moeten volgen. Zij ontvangen een extra toelage van 200 mark per maand. Groot Britan.vie. Na vier dagen goduurd te hebben, is gisteravond het debat over de tweedo lezing van do Parliament Bill, gesloten, Austen Chamberlain diende een amende ment in, waarbij hervorming van het Hoo gerhuis wordt voorgesteld, uiet handhaving van zijn omifhaukelykheid als Tweede Kamer en waarbij verklaard wordt dat de door de regeeriug ingediende bill geen genoegzame waarborg oplevert ten opzichte van het tot wet verheffen van ernstige veranderingen zonder concent van het volk. De Unionistische spreker legde den nadruk op de noodzakelijkheid, die er voor de regeeriug bestaat, om tot een duurzame schikkiug te geraken betreffende het vraag stuk der verhouding tusschen de beide Huizen. Hij verklaarde, dat dit alleen veilig te bereiken is, door aanvaarding van een ontwerp dat zoowel door de regeering als door de oppositie wordt voorgestaan. Echter hebben de Ministricelc redevoeringen duidolijk de weigering der regeering in het licht gesteld om tot oen ecbikking te willen medewerken en aange toond, dat zij besloten is met de Parlia ment Bill voort te gaan. Asquit heeft heden verklaard, dat volgens de duidelyk uitgesproken en herhaalde opdracht van 't volk, het de allereerste en hoogste plicht tevens der regeering iB om de bill tot wet te maken. De tweede lezing van de wet is dan ook aangenomen met 368 stemmen tegen 242. Het amendement van Chamberlain werd verworpen met 365 tegen 244 stemmeD. Spanje. Men vreest in SpaDje voor een ministo- rieelo crisis als gevolg van do quaestio met het Vaticaau. Er scbyut een geduchte aauval op het Kabinet te dreigen van den kant eener coalitie van alle conservatieve en clericalo krachten. Het Yaticaan, hier van verwittigd natuurlijk, zou daarom een onverzoenlijker houding aannemen dan ooit te voren. Portugal. Dc ministers keurden de maatregelen goed door minister Costa genomen, om te verbieden, dat de herderlyke brieven van de bisschoppen tijdons de godsdienstoefe ning in de kerken worden voorgeleien. De procureur-generaal onderzoekt die brie ven met het oog op de mogelijkheid oener strafvervolging. China. Het hoeft goruiuien tijd geduurd, eer men in Mandejoerye overging tot het verbranden van de lichamen der gestorven pestlijders, hetwelk zoo zeer strijdt met de beprippen der Chineezen en huDnc vereering voor de tloodeu. Dr. Woe wees in zijn rapport aan de regeeriug te Peking er op, dat meu onmogelijk de doode lichamen bij duizenden kon laten liggen. De grond was hard bevroren, zoodat er uiet in gegraven kon worden. Daarom vroeg hij verlof, om de dooden te laten vorbranden. Iu vele gevallen waren al de familiebetrekkingen der dooden ook dood en de nog levenden durfden de lichamen niet opeiechen, uit vrees voor de quarantaine, waarvoor zij even baDg waren als voor de besmetting. De regeering maakte bezwaren. Zij wilde met dynamiet kuilen in den grond maken. Maar dat gelukte niet en eindelijk kreeg dr. Woe verlof om naar goedvinden te handelen; maar de regeering waarschuwde hem te zorgen dat hy geen oproer verwekte. Dr. Woe vaardigde nu eeu proclamatie uit, waarin hij de betrekkingen der overleden pestlyders aanmaande, hunne dooden te begraven. Daarop kwam geen aDtwoord. Toen maakte dr. Woe bekend, dat al de ge torven pestlyders verbrand zonden worden. Ook daartoe kwam geen antwoord en e -cumin op een andere proclamatie, waarbij allen uio iets tegen de verbranding hadden, werden opgeroepen om hunno bezwaren kenbaar te maken. Toen werden er groote hoeveelheden steenkool en brandhout bijeengebracht en bij stapels van honderd werden er 3S00 doodcu verbraud. Er stonden groote volksmenigten treurig te kijken naar dio „ontwijding vau de dooden"; maar er word geen protest gehoord. Rusland. In het Russische gouvernement Tsjer- nigof is men begonnen de Joden in grooten getale uit te diijven. Er zijn er reeds 2000 weggejaagd en er zullen er nog heel wat meer volgen. Over eenige weken beginnen in de Doema de debatten over het woonrecht der Joden. Jammer is het dat die debatten juist vallen in eeu tyd van universitaire onlusten. Want in zulk een tyd pleegt meD van de Joden steeds den zondebok te maken.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1