DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Meursing's Carr-Moutbrood Het voordeeligst voor het huishouden Meursing's Carr-Moutbrood. No. 54. ZATERDAG 4 MAART 1911. 8e JAARGANG. jgm RuIJ^ BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. is het lOpCt. dividend van ons brood, in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE MLANDER. Hoot «1 redacteur K. O. R IJ KE S S. Bureau: KLRINE HtlU 6. Telet. Interc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advcrtentiön Por jaarf 4.—. Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0,05. abonnement belangrjjke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam Duitschland. De houding van den Pruisieehen Minister van Éeredienst in zake den modernisten eed, vindt een pendant in die welke de Badensche Regeering heelt aangenomen. „Do „Oborschulrat* heeft eenigen tjjd geleden een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk wereldlijke priesters, die den ïno- dernisteneed hebben afgelegd, nog alleon maar godsdienstonderricht mogen geven. Tevens liet de Regeering weten, dat leeraren, die weigeren den modernisteneed af te leggen in hun positie tegenover den staat daarvan geen nadeelen zullen onder vinden. De centrumpers tooDt zich hierover zeer verontwaardigd cn beweert, dat in deze mededoeling der Regeering een aansporing tot ongehoorzaamheid togen de geestelijke overheid opgesloten ligt. Een nieuwe „Kul- turkampf" wordt door liet centrum voor speld. Aan de universiteit te Preiburg gebeurde het volgende, dat ook niet bedragen zal om de gemoederen te kalmeeren. In plaats van den onlangs gestorven professor in de R.Katholiekc theologie Krieg, moest een opvolger worden be noemd. De faculteit gaf haar advies aan den Senaat en deze gaf het door aan het Ministerie. De Senaat beschouwde het als z(jD plicht van te voren nogmaals bij de faculteit aau te vragen of de door deze laatste voorge stelde candidaat den modernisteneed had afgelegd. De faculitoit gaf hierop een ontwijkend antwoord door te verklaren, dat zij slechts met de wetenschappelijke qualiteiten van haar candidaat te maken had. Daarop zond de Senaat aan de faculteit haar advies terug. De centrumpers is zeer boos over die vraag van den Senaat aan de faculteit en herinnert er aan, dat de Preiburgsche Universiteit oorspronkelijk ter bescherming de R. Katholieke religie werd ingesteld. De faculteit schijnt to^n haar advies zonder verder overleg met den Senaat direct aan het Ministerie te hebben doorge zonden, waarop dit laatste zich weder tot den Senaat wendde, wat natuurlijk volko men correct is, hoewel de R. Katholieke bladen vinden, dat de Regeering den Se naat nu maar verder had moeten ncgeeren. Het antwoord van den Senaat is nog niet bekend, maar de R. Katholieke bladen hebben alvast maar een beroep gedaan op den Groothertog, Rusland. Uit Petersburg wordt aan de „Morning Post" gemeld, dat volgens een bericht uit Tasjkent onder een detachement genie soldaten, die op weg waren naar de grens van Mongolië, muiterij uitbrak en dc man schappen weigerden hun marsch te ver volgen wegens den slechten staat dei- wegen. Een officier werd daarbij gewond. De kozakken uit Semiresjevesk hebben eveneens geweigerd naar de Chineesche grenzen op te rukken, nadat zij door de laatste aardbeving zwaar hadden geleden, en ook wegens de vriendschappelijke be trekkingen, waariü zij tot de Chineesche buren staan. Men bericht weer schaudelijke wreed aardigheden der Russische overheidsperso nen bij dc uitwerping der Joodtche ge zinnen uit het gouvernement Tsjernigof. De gouverneur had bevolen alle Joden, die korter dan 10 jaar daar woonden, te verdrijven; de overheid maakte geen uit zonderingen, en ook zieken en grijsaards werden hardhandig hun huis uit- en op straat gesmeten. Een graanhandelaar moest met vrouw en kind woggej-iagd worden, hoewel de vrouw eerst zes dagen moeder was. De politie heeft den man mot de iiagaïka doodgeslagen eu zijn knecht mot een revolver doodgeschoten. De vrouw viel flauw, werd naar het gasthuis gebracht en stierf daar aau een longontsteking, tijdens het vervoer opgedaan. Griekenland. Minister Venizelos heeft een ontwerp- inkomstenbelastiug ingediend met de voor Griekenland merkwaardige nieuwigheid, dat de bezittende klasse er zwaarder door wordt belast dan de onvermogenden. Voorts heelt Venizelos gezegd, dat de algemeene toestand in het land beter is dan voor eenigen tijd. China. In de Kirin, zuidelijk van Charbin gele gen heeft de pest thans een reusachtigen omvang aangenomen. De straten liggen met lijken bezaaid; een gedeelte der lijken is aan den rand der stad geworpen. De bewoners der omliggende dorpen weigeren nu den toevoer van levensmiddelen, zoodat de bevolking honger lijdt en het gepeupel tot oproer is overgeslagen. De onder Koning van Mandsjoerije aan wien dc gouverneur van Kirin had verzocht troepen te zenden, heeft aan dit verzoek niet voldaan en geeft als reden op, dat de troepen in de besmette stad de gehoorzaamheid zullen weigeren. De Japansche consul heeft zijn landgonootcn doen aanzeggen, dat zij on verwijld de stad moeten verlaten. Een merkwaardige gemeente raadsverkiezing. Te Gorssel ia de vroegere gemeente veldwachter Yan der Meulen, die het met iedereen, en niet het minst met het ge meentebestuur, den Raad en de notabelen aau den stok had, tot lid van den Gemeen teraad gekozen. Toen hij, ten gevolge van zijn twistziek optreden ontslageu was, had de Raad, ten einde hem en de zijnen gedurende den eersten tijd althans eenigs- wordt gemaakt van gemoute tarwe, waarvan de bijzondere eigensohappen zijn lichtere verteerbaarheid, waardoor meeidere voedselopnamo, on een fijne, zachte, zoetachtige smaak. In Engeland wordt dit brood aanbevolen door ieder geneeskundig tqdschrilt als het ideaal brood, zoowel voor kinderen als volwassenen (The Lancet, The Hospital, British Medical Journal). Dit Moutbrood regelt de spijsvertering op de meest natuurlijke wijze, bevordert do darmbeweging, en blijlt 8 dagee versch, indien het niet is aangesneden. De analyse van Dr. van Hamel Roos Harmens van Carr's Moutbrood luidt: Eiwitstoffen Vet Koolhydraten (Zetmeel eDz.) Cellulose Minerale bestanddeelen Watergehalte 11.24% 1.60% 50.81% 0.73% 1.42% 34.20% Of op de droge stof: 17.08% 2.43% 77.23 1.11% 2.15 Reichert Meissl-getal van het broodvet 8, 11 c.c. Abnormale bestanddeelen zijn niet geconstateerd. Mou kan niet weten, hoe smakelijk en gezond moutbrood kan zjjn, voor men geproefd heeft ADRES: de depothouders of het kantoor SMALLEPAD 6 zins tegemoet te komen, hem een gratifi catie toegewezen, die bij goed gedrag ie termijnen zou worden uitgekeerd. De veld wachter weigerde deze echter. Waarschijnlijk hebben velen hem gesterad bij wijze van grap. Maar door anderen is dit ongetwijfeld uit ernst geschied, vooral door heD, die met genoegen zagen, dat de veldwachter eeuwig overhoop lag met de notabelen van het dorp, waarvan hij tegen menigeen proces-vorbaal heeft opgemaakt wegens jachtdelict. Bij de jagers stond v. d. M. dan ook in een slecht blaadje. Een der vele vervolgingen, waarin bij betrokken was, betrof het feit, dat op een drijfjacht zijn hond door een der jagers was dood geschoten, aangezien men dien had aange zien :oor een vos. De verkiezing is ook daarom merkwaar dig, omdat zij zoo duidelijk toont, dat in zulke gevallen zelfs een hoogst bekwaam man een waagstuk begaat, door een tegen- candidatuur te aauvuardeu. De tegencaudi- datuur van v. d. M. was in uit geval de hoogst bpkwaine oud-geneesbeerdirecteur van het Ziekenhuis te Rotterdam, dr. J. Van der Hoeven, die reeds verscheidene jaren in de gemeente Gorssel woont. Hij bleef 27 stemmen bij den oud-veldwachter achter. De gemeente en algemeen kiesrecht. De heer J. E. W. Duys heelt bij den gemeenteraad van Zaandam een motie in- godiend, strekkende, om de regeering uit te noodigeu ten spoedigste algemeen kies recht voor mannen en vrouwen in te vooren. Deze motie komt de volgende vergadering in behandeling. Gisteren is aan do universiteit te Leiden bevorderd tot arts mevr. H. S. E. van RoodBurgers. We herinneren aan den propaganda- avond van de Vereeniging voor Vrouweu- kietrecht, welke Maandagavond in de Arend wordt gehouden. Voor bijzonder heden verw(jzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Oud-leerlingen van de Muziekschool worden opmerkzaam gemaakt op de ad vertentie in dit nummer, omtrent de feeste lijke herdenking van het 25-jarig bestaan der school op 11 Maart a.s. Zoo we reeds meedeelden zal Rooy- aards' toorieclgczelschap Vrijdag a. s. in Amicitia een opvoeriDg geven van Vondel's „Lucifer". Uit de verschillende recensies blijkt dut wc een prachtvooi stelling mogen verwacluen: Zoo schrijft o a. het Handels blad: beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoflen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Hen lette op dc echte nootzoete tarwesmaak van ons „Melkbrood" en „Qezondheldbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet Is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal, doeb croqnant zijn. Vraag een dividendboekje aan de AfdeeLing „Broodfabriek" van Meursing's Machinale fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1