DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 55, MAANDAG 6 MAART 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. INGEZONDEN. DE EEMLANDER. II <»o 1 «1 r e d a c t e n r K. fi. BIJMESX. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f Ö.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kiirenu: UI, IK. 1:4 F, HtAO Telet. Intere. IS». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen, en Buitenlandsch Advert.- bnrean D. Y. ALTA, Wartnoesatr. 71.78 Amsterdam De Congregaties in Frankrijk. Briand is gevallen, omdat men hem ver dacht te toegevend jegens de K.Katholie ken op te treden In Frankryk is de kulturkampl eerst begonnen, toen hy in Duitschland reeds was beslist. Tegen 't einde der zeventiger jaren kwam de anti clericale richting in de politiek, die in 1880 geleid heeft tot het uitwijzen van de niet-erkendo orden. Vol gens de wetten van 1790, 1792 en 1804 had de regeering de bevoegdheid alle niet- erkende godsdienstige vereenigingen te ontbinden, en meer in 't bijzonder tegen de Jezuïeten waren nog vóór 1789 verschil lende wetten uitgevaardigd, die hun ver banning imogelyk maakten. Deze wotton waren alle nog van kracht; zy behoefden slechts uitgevoerd te worden om het zich gestelde doel te bereiken. In Frankrijk bestonden 500 door den staat niet erkende congregaties met 22.000 leden. De dekre ten van 18S0 hebben de oude wetten nader aangevuld. Daarop is de geestelijkheid alle invloed op het opcubaar lager onderwijs ontnomen en zijn haar slechts de bijzondere scholen gelaten; in 1889 ontnam men den geeste lijken ook de vrijstell ing van den militairen dienst. Wij hebben vroeger reeds opge merkt, dat deze anti-clericale wetgeving de congregaties niet duurzaam heelt kunnen verwgderen. En Rome kwam haar volge lingen nog te hulp: Na de nederlaag der conservatieven in 1889 heeft Leo XIII in de jaren 189192, de lyuen van zijn alge- meene politiek volgende, getracht (een Katholieke partij te vormen, die, zooals hij in een particulier onderhoud heeft ge zegd, de constitutie had te aanvaarden om de wetgeving te veranderen. En de katholieke kerk is in elk geval hierin geslaagd, dat zij nog meer aan politieken en socialen invloed won, dan zij voordien met haar officieel erkende macht in dan staat had uitgeoefend. Een deel van de katholieken, die vroeger met de monar chisten waren samengegaau, volgde liet bevel van den Paus en vormde in de Kamer een katholieke republikeinsche fractie. Ook in het burgelijke en sociale leven drong de katholieke kerk met haar fijne organen door, en eerst tijdens de Dreyfus-crisis bleek in welk gevaar de republiek, zich langzamerhand had begeven. De verdedi ging van de republikeinsche instellingen moest de eerste zorg zijn, die het miuisterie Waldeck Rousseau, gesteund door de voreenigde vooruitstrevende republikeinen, op zich nam. Daarna is gekomen de ver eenigingswet van 1 Juli 1908, die voor schreef, dat vooortaan iedere congregatie door den staat moest ziju erkend. Een groot aaDtal congregaties, voornamelijk der Jezuïeten, is ook op grond van deze wet ontbonden. Verder wilde Waldeek-Rousseau niet gaan. Zijn opvolger Combes zette het werk voort: De wet van 7 Juli 1904 ont nam den orden alle onderwijs, waarop Combes ook tot de scheiding van kerk en staat den grondslag legde, een werk, bij welks uitvoering Briand, eerst als rappor teur der commissie in de Kamer, daarop als Minister van Eeredionst in de kabinet ten Sarrien en Clemenceau, grooten naam gemaakt heeft. Het zou echter ook eons zijn val ten gevolge hebben Toen de interpellaut Malvy aantoonde, dat sedert de aftreding van Combes de verzoeken oin erkenning van 354 orden met 3975 neder zettingen en 2830 verzoeken van erkende orden o.n bekrachtiging van onderinstellin gen niet bij het parlement aanhangig waren gemaakt en deze congreguties eu instellingen dus in strijd met de bedoeling der wet vóór de erkenning bestondeu en bloeiden, werd men de „apaisement" moede, en is do porsooulijke politiek van den heer Briand ten val gebracht. Amerika. President Taft heeft besloten het congres in extra-zitting bijeen te roepen. Hoewel de datum van het bijeenkomen niet gemeld wordt, lijdt het nu weinig twijfel meer of in Maart a.s. zal de extra zitting van het Congres plaaats hebben. Taft's besluit maakt thans een einde aan een reeds langen tijd heerschend twijfelen, waarvan niet alleen het politiek maar ook het zakenleven in de Vereenigde Staten, en niet het minst do Beurs, de laatste weken den invloed zeer van heeft onder vonden. Do buitengewone zifting zal in de eerste plaats gewijd zijn aan de behan deling van het wederkeerigheidsverdrag met Canada; bovendien heeft de demo cratische leider, Champ Clark, den voor zitter officieel kennis gegeven, dat de democraten deze extra-zitting zullen be nutten het toltarie' ter sprake te brengen. Een buitengewoon belangrijke zitting schij nen wij dus tegemoet te mogen zien. Portugal. Een telegram te Lissabon van den Por- tugeeschen gozaut te Rio de Janeiro ontvangen, meldt, dat meu het monar chistisch complot tegen de republiek in Portugal als volkomen mislukt aanschouwt. Het complot is door medeplichtmgen verraden. Alg. Ned. Werkliedenverbond. In do op 16 en 17 April te Utrecht te bonden algemeene vergadering van het Algem. Neder!. Werklieden-Verbond zullen, o.a. de volgende voorstellen van het centraal bestuur aan dc orde worden gesteld Arbeidc-rs-ziektoverzekcring. Do alge meene jaarvergadering, overwegende dat voor het behoud van het arbeidsver mogen der arbeidersklasse in haar geheel en voor die ten plattelande in het bijzonder, in de eerste plaats noodig is een betere verzorging der zieke arbeideis, die behalve naar geneeskundige behandeling van den arbeider en zijn gezin, ook Btreeft r.aar voorkoming van ziekte, ziekeuliuisverpleging en opneming in sanatoria; dat van bet particulier initiatief op het gebied der ziektcverpleging iti de toekomst geen voorziening te wachten is. die aan redelijke eischen voldoet, terwyl daarentegen datgene, wat ten aauzien der uitkeering bij ziekte door tal van vereeni gingen reeds is gedaan mei steun en contróle van den Staat tot een goede regeling kan worden hervormd; spreekt don wensch uit dat het aanhangige wetsontwerp-Talma niet worde aangenomen; dat een toekomstige ziektewet in de eerste plaats trachto te voorzien in de verbetering der verpleging van zioke arbeiders, waarbij de moderne geneesmethoden meer binnen hun bereik worden gebracht en zulks op den grondslag van verplichte verzekering mot goldelijke bijdragen van de gemeeuten en de werkgevers en een voldoenden invloed der arbeiders op het beheer; dat door propaganda, contróle en financi- eelen steun van overheidswege de bestaande vrijwillige verzekering voor zieken met uitkeeringen worde uitgebreid en verbeterd. Landbouw ongevallenverzekering. De algemeene verg. sproekt als haar oordeel uit, dat in de gegeven omstandigheden het aandringen op een landbottwongevallenver- zekering, geschoeid op de leest der wet van 1901, geen succes kan hebben; dat echter krachtig moet worden aangedrongen op spoedige totstandkoming van een afzonderlijke wet, waarbij, onder aanvaarding vau bet beginsel der uitvoering van de verzekering doordebedrijfsiustituten, aan de veldarbeiders dezelfde rechten worden toegekend, als reeds aan vele arbeiders bij de nijverheid zijn gegeven; draagt aan het centraal bestuur op, hetzij zelfstandig, hetzij in samenwerking met andero organisaties, in deze richting de maatregelen te nemen, welke liet voor de beroiking van dit doel dienstig oordeelt. Het recht der spoorweg-vakorganisatie. Door den heer Troelstra zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen toegezonden: 1. Is de spoorwegarbeider Francken, te Zaandam, door de directie der H. IJ. S. M. eervol ontslagen, cn, zoo ja, welke feiten hebben tot dat ontslag aanleiding gegeven? 2. Heeft de Minister onderzocht, of er verband bestaat tusschen dat ontslag en Francken's lidmaatschap van de Ned. Vereeniging van Spoorweg- en Tramweg personeel en zijne propaganda daarvoor bij het personeel der II. IJ. S. M.? 3. Erkent de Minister het recht van bet personeel der spoorwegmaatschappijen om zich te organiseeren eu sluit deze erkenning in dat de Minister niet alleen zelf met de vakorganisaties over de belangen van dat personeel wil onderhandelen, maar hetzelfde oischt vau de directies dei- maatschappijen, alsook dat deze aan dio organisaties geen belemmeringen in den weg zullen leggen? 4. Indien de Minister meent, dat de vakorganisatie zich te dezen opzichte bepaalde beperkingen dient op te leggen, zoo wat den aard der door haar te behan delen onderwerpen als wat de wijze van behandeling betreft, is do Minister dan bereid, zich hieromtrent volledig uit te spreken? Indien de Minister de vakorganisaties hierboven bedoeld erkent, geldt dit dan ook voor de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel of meent de Minister, voor baar in zekere en zoo ja, in welke opzichten een uitzondering te moeten maken? Tien volksstemmingen. Thans zijn in ou6 land een tiental z. n. volksstemmingen gehouden ter propaganda voor het local optionBtelsel en het wettelijk verbod van alle alcoholische dranken. Deze stemmingen zijn gehouden te: Dinxperloo, Steenwyk, Glanerburg, St. Pancras, Hengelo (O), Smallingerland, a/d., Langendijk, Eokhuizen, Beverwijk en in do 5 gomoeoteu Op3terland, Haskerland, Utingeradcel, Engwirden en Schoterland van het district Schoterland. Er werden in 't geheel 49409 geldige stemmen uitgebracht, daarvan waren 28955 (bijna 59°/o) voor geheele verdwijuing van drinkgclegeoheden, 10126 voor verminde ring, 8676 voor een onboperkt aantal gelegenheden. De „Volksbond" waaraan wij dit ont- leeueu, betreurt den weinigen ernst van de stemmers by 't geven van hun stem, terwijl toch de leiders der stemmingen steeds ernst voor hun werk toonden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Zomerkampen. Van 18 Juli2 Aug., 216 Aug., 1621 Aug. zullen door ondergeteekenden en nog eenige, als leiders optredende, leeraren, in de nabijheid der Vierhouter- bosschen bij Nunspeet, tentenkampen wordeD ingericht, elk kamp voor 60 jongens vanaf 12 jaar. Het bonoodigde tent-materiaal wordt ous door Z.Exc., den Minister van Oorlog welwillend verstrekt. Als proef worden gedurende eeuige achter eenvolgende jaren door den ook dit jaar als commandant optredende, eersten ondcr- geteekende kleinere kampen van 10 il 12 jongons georganiseerd; doch daar dit naast voordeelen meerdere nadoelen meebracht, gaan wij nu over tot grootero kampen waar, door hot grootcr aantal deelnemers, allerlei spelen beter tot hun recht komen. Hoewel er, door wat er in do laatste jaren voor onze jongens in die richting gedaan wordt, moer vertrouwen begint te komen, blijkt ons uit correspondentie als auders- zins meermalen, hoe een brcede sohare van ouders nog steeds blijft weifelen voor het bezwaar; de gezondheid mijner jongens. \Vy wijzon hun op de honderden jongens die in de verschillende kampen te Laren en Nunspeet jaarlijks een gedeelte hunner vacantie doorbrengen met allerlei prettige, nuttige diugen en even gezond, ja, vaak- gezonder terugkomen dau zij gingen. Bij een behoorlijk toezien der leiders, dat de meest voor de hand liggende hygiënische maatregelen nageleefd worden, zorgt de Natuur voor het overige en komen zieken hoogst zelden voor. Laat bovengenoemde overweging dit jaar U eens niet terug- houdeu cn stuurt uw jougens „de hei op". Om inlichtingen omtrent uitrusting, on kosten, reeds van te voron aan te leoren dingen, enz., wende men zich tot onder geteekenden vóór 10 Juni. In enkele ge vallen kan van dezen sluitiugstermijn wor- don afgeweken, hoewel een goede orga nisatie vroegtijdige aauuiolding eischt. Dezo kampen gaan niet uit van do Padvinders- organisatie, al zijn in hoofdzaak onze dage- lijksche bezigheden dezelfde. Deze laatste mededecling om verwarring te voorkomen. Padvinders zijn echter zeer welkom. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Voor het Oostelijk gedeelte des lands zich op te geven bij J. KUYLMAN Leer. R. H. B S. Winterswijk. Voor het Westelijk gedeelte by P. TJEBBES Leer. Kweekseh. Zeevaart, Manritslaan 4 Hilversum,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1