DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 56. DINSDAG 7 MAART 1911. 8e JAARGANG. DE SUCCESSIEBELASTING. BUITENLAND. DE EEMLANDER. £k o o t <S redacteur K. 4ü. fit E.l K'. IV S. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.—. Franco per post id. fö.C". l'sr 3 maanden id. II.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Slureuu: Kf.KINE II i llJ O. Teiel. Intern. ls:t. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Huitèn liet Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tor plaatsing van advert, en reel van buiiet. het kantoi: Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesatr. 71-70 Amsterdam De Tweede Kamer is titans bezig met de nadere regeling van de rechten van successie en van overgaug bij overlijdeu. Onze Successiewet regelt niet alleeu de heffing der eigenlijke successiebelasting, maar ook die der overgangsrechten bij overlijden. Daze laatste heffing is tweeër lei; de eene treft de waarde van alle onroerende zaken binnen het Rijk in Europa gelegen of gevestigd, in vrucht gebruik of eigendom geërfd of verkregen wordende door overlijden vun iemand, die geen ingezetene is van het Rijk; de andere de waarde van door overlijden van een iugezetene des Rijks in eigendom geërfde of verkregen effecten en rentegevende schuldvorderingen. Aangezien het succes sierecht geheven wordt van de waarde van al wat geërfd of verkregen wordt uit den boedel van een ingezetene des Rijks door zyn overlijden, treft dus eerstgenoemd over gangsrecht alleen het in Nederland gelegon of gevestigd onroerend goed, dat behoort tot eon boedel, waarover het successierecht hier te lande niet betaald wordt; daar entegen is het in de tweede plaats ge noemde overgangsrecht verschuldigd naait het successierecht. Van io Nederland open vallende boedels, waartoe uitsluitend on roerende goederen beboeren, wordt alleen successierecht betaaldworden in ecu boedel mede of uitsluitend effecten en rentegevende schuldvorderingen aangetrof fen, dan worden betaald: Successierecht over de waarde vau deu boedel, d. w. z. over het totaal-bedrag der baten, na aftiek van dat der 6chuldeD, en bovendien over gangsrecht over do waarde van do effecten en rentegevende schuldvorderingen, zonder eenigen aftrek voor schulden De overgangsrechten zijn zakelijke be lastingen; zij worden geheven over de waarde van het belaste object, onverschillig of dit in een met schulden bezwaarden of van schulden vrijen boedel wordt aange troffen. Het geval laat zich derhalve denken dat in een boedel voor, stel f 100.000 effecten en rentegevende schuld vorderingen worden aangetroffen, terwijl schulden daartegenover staan tot een bedrag van, stel f99.700. Het zuiver saldo van den boedel zal dus iu zoodanig geval slechts f 300 bedrageu, hetwelk vau suc cessierecht is vrijgesteld. Maar het over gangsrecht zal verschuldigd ziju over de volle f 100.000 en zou, zelfs in dc rechte lijn, meer bedragen dan het zuiver saldo ad f 300, indien niet, in art. 46 der wet, de bepaling voorkwam, dat het bedrag van het hier bedoelde recht van overgaug het batig saldo des boedels niet zal over schrijden. Dat dit recht van overgang zéér druk kend kan zijn, valt dan ook niet tegen te spreken; de onvermijdelijkheid van het stellen der evongenoemde grens, welke don erfgenaam behoedt voor het betaleu van meer belasting dan zijn verkrijging beloopt, veroordeelt eigenlijk de geheole heffing. Geen wonder dan ook, dat reeds de heer Sprenger van Eyk als Minister van Financiën in 1897 een poging deed, om tot afschaffing van dit overgangsrecht to geraken. De poging ondervond destijds veel bestrijding, waarop de Minister, ten einde zijn wetsontwerp niet in gevaar te brengen, zijn voorstel tot afschaffing van het overgangsrecht van effecten en rente gevende schuldvorderingen teiugnam. In het wetsontwerp tot nadere regeling van de rechten van successie en van overgaug bij overlijden, door den Minister Kolkman ingediend, is opnieuw liet voorstel gedaan, om dit overgangsrecht af te schaffen. Verzet is er ook nu ca dat dit komt van do zijde onzer agrariërs, ligt voor de hand. Om billijk te zijn, dient er op te worden gewezen, dat de oppositie haar bezwaren voornamelijk richt tegen het door de Regoering voorgestelde aequivalent. Het hier bedoelde overgangs recht brengt jaarlijks gemiddeld ruim f21/. tnillioen op en de financieele omstandigheden, waarin Nederland verkeert, ziju waarlijk niet van dien aard, dat do Minister van Financiën er aan kon denken, dat recht zonder meer af te schaffen; tegenover de afschaffing daarvan en van de jaarlijks geheven wordende 38 opcenten op de rechten van successie, en vau overgang, welke mede wo:dt voorgesteld en algemeen is toegejuicht, zal staau een verhooging vau de successierechten. Suc cessierecht nu wordt, gelijk men weet, betaald over do waarde van den boedel cn dus, indieo hiertoe mede onroerend goed behoort, ook over de waarde van dit goed. En nu is het bezwaar der tegenstanders van het Regeeringsvoorstel vooral hiertegen gericht, dat voortaan van het onroerend goed, hetwelk toch al veel zwaarder belast wordt dan hot kapitaal in portefeuille, iu den vorm van succossierecht nog meer dan tot dusver zal moeten worden betaald. Do geopperde bezwaren hebben evenwel don Minister geen aauleiding gegeven, zijn voorstel terug te nenten of te wijzigen. De Minister meent dan ook de beweerde onbillijkheid van zijn voorstel, volgens hetwelk de groote fortuinen, in onroerend goed vastgelegd, bij overlijden van den eigenaar iets zwaarder zullen worden getroffen, geenszins te kunnen erkennen. Nog op een ander, zeer gewichtig punt bevat het wetsontwerp voorstellen, welke het brengen van verbetering iu de thans bestaande regeling der successiebelasting beoogen. De bepalingen toch van de nu geldende wet op het stuk der vrijstellingen laten veel te wenscbeD over en te dezen aanzien zal, wordt het ontwerp wet, ontegenzeggelijk een betere toestand in het leven treden. De, van hot bedrag afhankelijke vrijstellingen, thans van kracht, zyn: a. al hetgeen door iemar.d in de rechte nederdalende linie geërfd of verkregen wordt, wanneer het zuiver saldo daarvan geen f 1000 te boven gaat; b. al hetgeen do langst levende echtgenoot van den eerst stervende, terwijl kind of kinderen uit huu huwelijk verwekt of afstammelingen van dezen aanwezig zijn, erft of verkrijgt, wan neer het zuivere saldo daarvan geen f1000 te boven gaat; c. een bedrag van f 500 op hetgeen door iemaod in de sub a. en b. bedoelde gevallen geërfd of verkregen wordt, wanneer het zuiver saldo daarvan meer dan f 1000, doch niet minder dan f 1500 beloopt; d. al wat geërfd of verkregen wordt uit een nalatenschap, waarvan itet zuiver saldo geen f 300 te boveu gaat. Die bepalingen worden vervangen door hetgeen volgt. Vrygesteld is: A. al het geen door iemand in de rechte lijn en door de(n) echtgenoot vau de(n) overledene wordt geeifd of verkregen, indien het zui ver saldo der verkrijging f 1000 niet te boven gaat, wordende dit bedrag van f 1000 verhoogd: a. voor verkrijging in de rechte nederdalende lijn met f 300 voor ieder jaar, dat de verkrijger jonger is dan 21 jaar, b. voor verkrijging door de(n) overledene, terwijl kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt, aanwezig zijn, tot hot bedrag, dat sub a. voor het jongste dier kinderen als maximum der vrijstelling is bepaald; B. vau hetgeen door iemand in de rechte lijn of door de(n) echtgenoot van de(n) overledene wordt geërfd of ver kregen, een bedrag gelijk aan de helft van dat hetwelk sub A. voor den verkrij ger als maximum der geheele vrijstelling is bepaald, indien het zuiver saldo der verkrijging dit maximum ovcrschrydt, doch uiet uteer dan anderhalf maal dat maxi mum beloopt; C. al wat in andere ge vallen geërfd of verkregen wordt, indien het zuive1- saldo der verkrijging (dus niet meer, zooals nu, der nalatenschap of van den boedel) f300 niet te boven gaat; D. een bedrag van f 100 op hetgeen door iemand in de sub C. bedoelde gevallen geërfd of verkregen wordt, indien het zuiver saldo der verkrijging meer dan (300, doch niet meer dan f500 beloopt. Voorts is by Nota van Wijziging op het oorspronkelijk ontwerp nog een bepaling ingclascht, om te voorkomen, dat bij groo- ter verkrijging zuiver minder zou worden genoten dan bij verkrijging van een lager bedrag. De zeer harde bepaling, dat zelfs van een verkiijgiiig tot een zeer luttel bedrag het recht wordt gevorderd, indien het zuiver saldo van den boedel meer bedraagt dan f300, vervalt; het heilzamo beginsel, dat het bedrag der vrijstelliug hooger wordt naarmate de minderjarige erfgena men in de rechte nederdalende lijn verder vau liet tijdstip hunner meerderjarigheid verwijderd zijn, indertijd reeds door het Kamerlid Treub aanbevolen, zal toepassing vinden; stijgt het bedrag der verkrijging iets boven dat, voor hetwelk geheele vrij stelling geldt, dan zal op ruimer schaal dan nu gedeeltolijke vrijstelling worden genoten. Intusschcn zullen de voorgesteldo ver ruimingen, komon zij tot stand, uit den aard der zaak, de opbrengst der belastiug, die, zooals wij zagen, door de afschaffing van het overgangsrecht van effecten en rentegevende schuldvorderingen, reeds zal verminderen met ruim 21/, millioen, weder om niet onbelangrijk doen dalen. En daar ten slotte het ontwerp niet een daling, doch een stijging var. opbreugst beoogt, was hot onvermijdelijk het tarief der heffing een vrij ingrijpende wijziging te doen ondergaan. Ten einde evenwel de verkrijgingen tot betrekkelijk geringe be dragen uiet zwaarder te belasten, is in het ontwerp een heffing volgens een pro gressieve schaal voorgesteld. Het Fransche vreemdelingenlegioen. 't Is niet voor het eerst dat het Fransche vreemdelingen legioen een bron van ver wikkelingen wordt tusschcn Frankrijk en Duitschlund. Kleinere quaesties naar aan leiding van die schare lieden uit allerlei landeu, maar voornamelijk Duitschers, die Frankrijk gebruikt om jzijn koloniaal ge bied in Afrika uit te breiden, zijn als het ware aan de orde van den dag. Telkens en telkens wordt aan Frankrijk verweten dat het op slinksche wijze jonge Duitschers vooral Elzassers verleidt om hun mili taire plichten iu Duitschland te verzaken en dicnBt te nemen in hot Fransche vreem delingenlegioen, terwijl van Franschen kant voortdurend aan Duitschland wordt ver- weton, dat Duitsche agentschappen in do Afrikaansche havensteden de desertie van vrectiideliugen-legioen-soldatenaanmoedigon en steunen. Een enkele maal is zulk een quaestie heel ernstig geworden: men zal zich het incident van de deserteurs van Casablanca ccnige jaren geleden, wellicht herinneren. Het gaf byua aanleiding tot een oorlog tusschen Frankrijk eu Duitsch land. Zoo hoog schijnt vooralsnog ecu nieuwe quaestie, die zich naar aanleiding van het legioen voordoet, niet te loopen, maar een onaangename spanning brengt zij toch tus schen de openbare meening in beide landen wel te weeg. Het volgende is n l. gebeurd: De Duitsche minister van oorlog maakte in het parlement de opmorking dat er iets gedaau moest worden ter bescoorming der jonge Duitschers, die door Frankrijk voor dieostneming in bet legioen worden aan geworven; zij gaan daartoe «ver, begeerig gemaakt door de mooio voorspiegelingen omtrent het leven in het legioen en worden deserteur in Duitschland; nooit mogen zy weer in liet vaderland terugkeerou, en maar al te dikwijls zijn zij heel ongeluk kig als soldaat in Afrika. De Fransche openbaie meeniug was ten zeerste verbolgen over die woorden van den minister, en in de bladen verschenen stukken over de dapperheid van het legioen eu het heer lijke leven der soldaten daar, artikelen, die i.iet waren vrij te pleiten van gezwol lenheid. De Duitsche regeering autwoorddo daarop langs officieuzen weg eu deed te verontwaardiging der Fransche patriotten slechts stijgen. Nu is de toestand van dien aard geworden dat men in de bladen van beide landen, maar vooral in de Fransche organen van het slag vau de Matin, heel onaangename en vinnige artikeltjes leest jegens den Duitsche nabuur. Voortdurend spreken zij over de beleedtgingen het Fransche leger aangedaan, torwijl feitelijk van Duitsche zijde op niets anders aan merking is gemaakt dan op de wyze van soldateinverving voor het legioen, geenszins op do daden of de inrichting van dat korps. Ongelukkigerwijze voor de Duitsche regcoriug heeft de officieuze corrcspondeut van de Külnischc Ztg. een vergissing gemaakt, toen hij zeidr, dat Fraukrijk zelfs jongens onder dc achttien jaar zonder toestemming der oudets pleegt aan te nemen voor het legioen. Dat was inder daad wel het geval sinds 15 Januari 1910, maar 't is veranderd bij besluit van II Febr. 1911. De Fransche bladen laten niet na deze vergissing breed uit te meteu. Frankrijk. In de Kamer las de minister-president Monis do ministericele verklaring voor. Na gezegd te hebben, dat het programma van het kabinet, dat der republikeinsche partij is, verklaarde Monis, dat de regeering voornemens is in den Senaat dc inkomsten belasting te verdedigen, die in de Kamer is aangenomen, het lager onderwijs te hervormen op vakkundigen grondslag, en de kieswet te doen aannemen. Hij zal aan de Kamer verzoeken oen wetsvoorstel te behandelen tot tegengaan van sabotage en

De Eemlander | 1911 | | pagina 1