WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. 7, V. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET IONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 'J Maart 1911. Hoogste baromoter«ta:id 774.0 m.M. te Horta, laagste 747.3 te Seydisfjord. Vevwachtiog tot den avond van 10 Maart 1911. Matige tot krachtige Westelijke later afnemende Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Regen, later opklarend. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOP.T. 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 28 Hedenmiddag 12 uurF. 46 of 14 omtrent de rusttjjdeil bepaalde en van het bepaalde in de tweede zinsnede van het tweede lid van art. 13. In het eerste geval mag de afwijking slechts geschieden op den voet van het tweede lid van artikel 12, en in het tweede geval slechts op den voet van het derde lid van artikel 13. Een afwijking, als bedoeld in het vorige lid, is slechts geoorloofd, wanneer aan het bepaalde in artikel 18 is voldaan." Met alle bescheidenheid zou het blad op dit artikel wel een amendement willen voor stellen van den Tolgenden inhoud: „Aan olken bakkerspatroon wordt door onzen Minister, voor Rijksrekening, een rechtsgeleerd raadsman toegevoegd, ten einde hem bji de opvolging van de bepa lingen dezer wet voor te lichten." Uit Papen drecht. Aan den Gemeenteraad van Papondrecht is het volgende schrjj ven gezonden „Do ondergeteekenden J. Visser Gzn., A. Visser Mzn. en G. Klootwijk, berichten u, dat zij ontslag nemen als lid van den Raad. Reeds lang is het hun onmogelijk gebleken by de tegenwoordige gesteldheid van den Raad, iets in het belang der ge meente te kunnen doen. Daar zij zich onder eede verbonden hebben, als Raads leden het belaDg der gemeente te bevor deren, hebben zij dan ook getracht, dit steeds te doen, ook als zulks ben plaatste tegenover B. en W. of andere overigens bevriende Raadsleden. Zooveel doenljjk hebben zjj gotracht, niets in het midden te brengen, voor zij het grondig hadden onderzocht. Niettemin zijn hou allerlei nevenbedoelingen toegeschreven. Dit is de reden, dat zy de volle vrijmoedigheid hebben tot hun besluit, die roerende een stemmigheid, die tusschen B. en W. en den Raad bestaat, niet langer dour hunne tegenwoordigheid te verstoren." Verdachte vebkiezingspraktijken? Door de justitie te Tiel is een onderzoek ingesteld naar praktyken, die by de ge meenteraadsverkiezing te Dodowaard ge pleegd moeten zjju. By haar berust een brief, onderteekend mot de namen van een volontair te secretarie en van het hoofd der Christelijke school te Hien, waarin met kerkelijke tuchtmaatregelen worden bedreigd zy, die niet zullen stemmen op een aangewezen candidaat. Daar naast zou omkooperij van kiezer» mede aanlei ding zyn tot het ingrijpen der Justitie. Vryilag a.s. is het daar herstemming. De luitenant A. Josephns Jitia van het le regiment veld-artillerie te Amorsfoortis gedetacheerd bij de oefeningsbattcrij in den Haag. Gisteren slaagden te Utrecht voor het examen nuttige handwerken onze stadge- nooten de dames S. M. Vinke, M. M. A. van den Waals, J. M. Warmerdam en J. Witteman. Eveneens slaagde mej. C. A. van Esveld, te Nijkerk. Wanneer een voldoend aantal kaar ten wordt genomen, zullen de dames A. NoordewierReddingins (sopraan) en P. do HaanManifarges Maandag 20 Maart a.s. een liederavond (soli en duetten) geven in Amicitia. We vestigen de uandacht onzer kunstliefhebbers in het byzonder op dezen avond en hopen, dat velen voor dit concert zullen iuteekeuen. Vanaf heden is do inteokeniDg opengesteld in Valkhoff's Boekhandel, alhier. Wanneer Donderdag 16 Maart het aan tal kaarten niet voldoende is, kan het concert wegens de zeer groote kosten, niet doorgaan. Zooals bekend bestond do Vereeni- ging Quick op 1 October 1910 twintig jaar. Het was de bedoeling van het Bestuur geweest om dit bestaan op dien dag fees telijk te vieren, doch wegens finantieele bezwaren moest dit plan destjjds worden opgegeven. Quick is thans echter in staat op 9 en 16 April 1911 op het terrein Birkhoven te Amertfoort Serie-Wedstrijden te organi- seeren, waarvoor reeds veel animo bestaat terwijl meerdere belangstellenden medailles daarvoor hebben uitgeloofd. Zondag a. s. half drie Bpeelt Quick I een vriendschapppelijken wedstryd tegen 't Vijfde I alhier op het Sportterrein Birkhoven. De Voorzitter van de Oranjever- eeniging zond Maandag ter gelegenheid van het 12l/a regeerings jubilee namens die vereeniging een telegram van geluk- wenschen aan H. M. de Koningin. De Voorzitter ontving een telegrafische dankbetuiging voor deze wenschen. Vondel's Lucifer. De inhoud van Lucifer wordt als volgt door den dichter weergegeven: „Lucifer, d' Aartsengel, en doorlucbtigste boven alle Engelen, hovaardig en staat zuchtig, uit blinde liefde tot zijn eige, be nijdde Gods onbepaalde grootheid, ook den mensch, naar Gods beejd geschapen, en in het welig Paradij» met de heerBchappy des aardbodems begiftigd. Hij beujjdde God en den mensch te meer, toen Gabriël, Gods Herout, alle Engelen voor dienst bare geesten verklaarde, en de geheime nissen van Gods toekomende mensch- worden hun ontdekte; waardoor het Engels- dom voorbijgegaan, de warachtige mensche- lijko natuur, met de Godheid vereenigd, een gelyke macht en Majesteit te ver wachten stond; waarom de hovaardige en nijdige Geest, pogeode zich zeiven Gode gelijk te stellen, en den mensch buiten den Hemel te houden, door zyne mede standers, ontelbare Engelen oprokkendc, wapende, en tegens Michaël, 's Hemels Veltheer, en zijne keerkrachten, onaan- gezien Rafaëls waarschuwinge, aanvoerde; en afgestreden, na den neêi laag, uit wrake den eersten mcnBch, en in hem alle zyne nakomelingen, ten val brocht, en hij zelf met zijne weêrspannigen ter Helle gestort, en eeuwig verdoemd werd". Na den Gijsbreght van Aemstel is dit stellig het meest bekende van Vondel's tooneelstukken en wordt het zelfs door velen „Vondels meesterstuk" genoemd. Zoo schrijft o. a. Hofdyk: „Wat hij (Vondel) ook in andere vakken leverde, niets over treft bij hem die oogonblikken, waarin de stem der profeten of der gewijde dichters iu zijn zangen weergalmde. Prachtig is het tafereel, dat hij in eeno rjj der ver- hevenste stukken, van Lucifer tot Salomon, van de leidiogen Gods met do mensohen ophaugt en heerljjk vooral is de ontsluiting van dit tooneel in het eerstgenoemde stuk. Daar is Vondel te gelijk de Shakespaere en de Milton van Nederland". En Jos. Alb.Alberdingk Thymzogt: „Vondel kroont zich als Prins van het Nedorlandsche Treurspel in den Lucifer". Jonckbloet kan echter met dezen lof niet instemmen. Een onderzoek naar de waarde van bet stuk, zal z. i., „iederen onbevooroordeelde moeten nopen tot de erkentenis, dat, ondanks de wezenlijke schoonheden van détail, die ook in dit, zooals in de meesten van Vondel's treur spelen, in geen geringe mate aanwezig zijo, de Lucifer toch als kunstgewrocht, als Drama, den toets der critiek niet kan doorstaan". Volgens dezen criticus „wordt het geheelo beloop van het stuk beheerscht door de staatkundige bedoeling, die er achter schuilde: deze woog by den dichter hooger, dan de kunstgedachte. Hij offerde er de Tragedie aan op en bedierf er den persoon van Lucifer door". Uitvoerig betoogt Jonckbloet, dat deze tragedie eene merkwaardige, vry door schijnende staatkundige allegorie beoogt, ul. eene verbloemde voorstelling van den opstand der Nederlanden tegen Filips. Ook Alberdingk Thjjm noemde den Lucifer „eene politieke allegorie", maar andere, niet minder bevoegde beoordee laars, zyn tegen deze opvatting opgekomen. Zoo meent Nic. Beets, dat de voorstanders dier meoning veel te ver gaan, door zich bij Vondel in dezen een bepaald opzet en beredeneerd plan voor te stolleu. En hy wijst er dan op, dat voorheen nieinaud daaraan gedacht heeft en eerst na twee eeuwen die meening zich heeft gevestigd. Niettemin wil Beets niet ontkennen dat er voor den zeer aandachtigen beschouwer in meer dan eene. hetzjj dan gewilde of onwillekeurige, toespeling doorschemert, dat de afval der Nederlanden, op do be- bandeliug van het onderwerp invloed had gehad. Dr. Jan de Winkel komt ook op tegen Jonckbloet's uitlegging. Maar toch erkent hjj: „de Lucifer is ongetwijfeld een politiek stuk, en in de opdracht geeft Vondel dat ook zelf te kennen" Naar zyn meening is het echter de Engelsche geschiedenis, het drama, waarin Karei I en Cromwell de belangry ste rollen spelen, dat Vondel voor oogen stond. Ten slotte geven we nog de meening van Dr. J Bergsma die eveneenB het denkbeeld eener politieke allegorie verwerpt. In zyn inleiding tot Vondels Lucifer schryft hij o.a.„Reeds in zijn (Vondel's) tjjd is de Lucifer beschouwd als een allegorische voorstelling van den strijd van Cromwell tegen Karei I; in onze eeuw heeft men er ook achter gezocht den opstand der Nederlanden onder Willem I tegen Filips II, het verzet van Wallenstein tegen den Keizor, dat van de Turken tegen de Christenen. In den Lucifer slechts middel en geen doel te willen zoeken is (en niet alleen naar mjjn meening) misken ning van dit meesterwerk. De verhevenste reizang die ooit uit Vondel's pen is ge vloeid, moest alle gedachten van wereldsche zaken buitensluiten". Schaken. Gisterenavond had te Hilversum de eerste der tnassakampen plaats, die dezen winter tusschen het Hilversumsoh Schaakgenoot schap (zonder de 3 hoofdklassespelers) en de Amersfoortsche Schaakvereeni- ging gehouden worden. Om half 8 begon de strijd, die om 12 uur aan een der borden ('t 5e) nog niet beëindigd was. Deze partij moost dus door de beide spe lers aan 't le bord als arbiters bosliBt wor den, en werd remise verklaard. Het slot- resultaat was: Hilversum. Amebsfoort. J. H. de Ruwe 0 N. Grossier 1 J. S. Nierman 1 H. Oorver 0 J. M. J. Janssen 0 B. Heeren A. Sandman B. J. van Enst J. F. v. Houtum J. Rintel 7» J. S. v. Burken 1 J. Th. fleins 0 A. Drukker 1 J. Alving 0 J. J. v. Burken 0 F. do Boer 1 J. J. Teune 1 A. E. Botesz 0 P. van Dijk 1 J. J. Westendorp 0 6 4 De onderstreepten hadden wit. In de party aan 't eerste bord, een Spanjaard kreeg wit in de opening, be langrijk stolhngvoordeel, een sterk centrum, zotte evenwel niet krachtig genoeg door. en kon daardoor eerst in het eindspel winnen. De partij aan het 2e bord werd ontsierd door een grove blunder van zwart, waardoor hy gedwongen werd zijn dame tegen 2 lichte officieren te geven, waarna hij lang zaam maar zeker vernietigd werd. Aan 't 3e bord werd aan beide zijden voorzichtig gespeeld, wit kwam in de opening een pion voor, en hield dit voordeel vast, en zette 't ten slotte na een lang gerekt eindspel in winst om. In de partij aan 't 4e bord geraakte zwart door gebrekkige theorie kenuis al in 't begiu in een slechte stelling, verloor zelfs een stuk en een pion. Na een zeer soliede verdediging wist hij 't echter zoover te brengen, dat hij een pion op de 7e lijn kreeg, zoodat er voor wit niets anders op zat, dan door eeuwig schaak remise te houden, want anders had hij nog verloreD. Aan 't 5e bord raakte de witspeler direct ia de opening een stuk achter, verdedigde ook uiterst omzichtig, en kon zelfs op een oogenblik de dame krygen tegen toren en paard, door een valletje hem door zwart gelegd. Dat dit op 2 manieren koubehan- deld worden zag geen van beide spelers. Ten slotte kreeg wit zyn stuk toch terug en stond by het afbreken om 12 uur 2 pionnen achter. Aangezien 't bord nog vol stukken stond, werd de party remise ver klaard. Aan 't 6e bord kreeg zwart oen mooie vrij pion die had moeten doen winnen. Hy overzag evenwel een mooie zet van wit, die ziju koningsstelling uit elkaar sloeg en hem snol deed verliezen. Aan 't 7e bord verloor wit in de opening een officier, 't geen door zwart regelmatig in winst werd omgezet. De overige partyen hadden een normaal vorloop. Do revanche strjjd vindt plaats Donderdag 30 Maart alhier. In het vliegkamp te Soesterberg is 7 Maart een belaugrjjke dag geweest. Flits Koolhoven, reeds gernimen tjjd bezig met het construeeren van zijn Diouwc groote biplan, type Farman, heeft dien dag zijn machine ingevlogen. Geljjk men weet, was de kleine eendekker Hanriot voor het zware gewioht van dezen aviateur veel te licht, en moest hy wel zyn toevlucht ne men tot de groote biplan. Die eerste proo ven nu zijn opperbest geslaagd. Na eerst eenige rechte einden afgelegd te hebben, vloog Koolhoven gedurende 22 minuten boven het terrein, en dat op een wjjze, alsof hy nooit andors dan in een biplan lucht-reisjes had gemaakt. Daarna steeg hy nogmaals op, en vloog 11 minuten met den aviateur Hilgcrs als passagier. Bij gunstig weder zal de heer Koolhoven zyn entrainement voortzetten, en ook den leerling vlieger De Kanters den biplandoop geven. Naar wy vernemen zullen binnen kort nog drie leerlingen, waaronder eene dame, hunne lessen in Verwey en Lugards vliegkampen beginnen. AGE N DA 11 Maart Feestelijke herdenking 25 jarig bestaan Muziekschool in Amicitia. 13 Maart. Lezing Theosofie in Amicitia. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Goh. Bond in Amicitia. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. Vergiftiging? Gisteravond is een bewoner van de Nieuwe Meer aan de Ringvaart, gemeente Haarlemmermeer, plotseling ernstig ziek geworden. De ge neesheer constateerde vergiftigingsverschijn selen. De patieut, zekore Hoogenhout, gehuwd en vader van drie jeugdige kinderen, bevond zich in zulk een zorgwekkenden toestand dat hij onmiddellijk naar het Wilholminagasthuis te Amsterdam werd ver voerd Hoogenhout had reeds weken lang tegen zijn kameraads op het werk geklaagd over inwendige pijnen. Hij hield echter zijn lijden verborgen voor de huisgenooten en familieleden. Dinsdagmiddag namen de pijnen plotseling zoo zeer in hevigheid toe dat de geneesheer uit Sloten (dorp) werd ontboden. De patient had inmiddels gebraakt en nu bleek bij onderzoek dat het braaksel een zeer groote quantitcit arsenicum bevatte. Daarop is bovengemeld onderzoek ingesteld, daar het vermoeden rees, dat hier misdaad iu het spel is. Gistermiddag verscheen het parket uit Haarlem, dat oogenblikkelijk een nauw gezet ouderzoek aanvang. Het onderzoek word echter niet aange vangen ten huize van den patiënt Hoogeu- hout, doch bij diens buurman, een bakker, wiens vrouw den 25sten Januari overleed, en den 3Üsten Januari d.a.v. op de begraaf plaats te Hoofddorp werd ter aarde besteld. De bewoners van de buurtschap, die op het gerucht van het vergiftigingsgeval samenschoolden brachten nu het plotseling sterven van de bakkersvrouw in verband met dit vcrgifiigingsgcval en spraken gelijkluidende vermoedens uit die een ver schrikkelijk drama achter dit vergiftigings geval veronderstellen. Het verluidt onder hen, dat het lijk der vrouw zoo spoedig mogelijk zal worden opgegraven en dat deze gerechterlyke opgraving ten doel bwlt te constateereq

De Eemlander | 1911 | | pagina 2