WEERBERICHT. Uit de Pers. Thermometerstand Rechtzaken. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 10 Maart 1911. Hoogste barometerstand 772.5 m.M. te Coruna, laagste 730.1 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 11 M-art 1911. Toenemende tot krachtige Z W.- lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOPX 767 m M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 48 Ook de achturige werkdag en de loon regeling te Delft zullen in het onderzoek betrokken worden. De commissie zal haar onderzoek na 3 maanden moeten volbracht hebben en als dan den Minister van Oorlog rapport uitbrengen en voorstellen hebben te doen. The Zeeuwsche Bookmakers. Ziehier hoe Truth oordeelt over de bookmakers, die door het wet worden van het ontwerp op de zedeloosheid nit Zeeland zouden worden verdreven: Zoo do wet tegen de weddenschappen, door de Nederlandsche regeering ingediend, en reeds door de Tweede Kamer aange nomen, wet wordt, zal Nederland ophouden een verblijfplaats te zijn van een horde Engelsche bookmakers, die op onwettige wijze hun zaken drijven mot het Engelsche publiek. Natuurlijk gaan zij te keer tegen dien maatregel, en wijl zij vele klerken gebruiken, en bijdragen in de plaatselijke belastingen van Middelburg en Vlissingen, hebben, naar gemeld wordt, enkele bewo ners van die steden zich aangesloten bij een beweging om de verwerping dier wet in de Eerste Kamer te bevorderen. Het is te hopen dat die beweging niet zal slagen. Zeker, een aantal dezer book makers doen hun zaken eerlijk en in overeenstemming met huD plicht, maar anderen zijn bedriegers en oplichters, en zonder eenige uitzondering is aller doel de Engelsche Bètting Act te ontduiken. De Tabaksbelasting. De (anti-revol.) Stichtscho Courant, die het voorgestelde debietrecht „niet onbillijk" acht, voelt er niettemin „weinig sympathie" voor. Vooreerst omdat de heffing van een debietrdcht van kleine winkeliertjes en winkelierstertjes een lastige administratie eich. En ten tweede, omdat het voorstel naar wc vreezen zeer impopulair zal bljjken. Moet het, dan moet het. Maar wij zou den wenschen, dat de 2 millioen, die de minister uit het wetsvoorstel verwacht, op een andere wijs gevonden werd. En we hopen, dat de Kamer dit wetsontwerp voorloopig nog maar een beetje zal laten rusten. En het (Roomsch-Katholieke) Huis gezin schrijft: Dn zwakke kant van het debietrecht is minder de tien percent, waarmee sigaren en tabak duurder zullen worden gemaakt, dan het formalisme dat aan het debiet recht vastzit. Officieel mogen de voor schriften hoogst eenvoudig wordem genoemd, men weet dat in ambtelijke kringen om trent het begrip „eenvoudig" soms zeer eigenaardige opvattingen bestaan. Een berg paperassen, waar een burgermensch voor huivert, beschouwt men daar als een wissewasje. Een belangrijke vraag is, hoeveel van de geraamde twee millioen netto in de schatkist zullen terecht komen. Het kon zijn dat dit cijfer betrekkelijk zoo gering was, dat daarvoor het duurder maken van een zoo algemeen geliefd genotmiddel, de administratieve omslag, de bemoeilijking van het bedrijf, het meerdere werk voor politie en justitie, te duur gekocht bleken. Ware dau misschien nog maar niet beter de tien opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting, waarvan we den «maak toch al beet hebben, te bestendigen? KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Stmopcrjj. A. v. S. te Nijkerk f 10 of 10 d. Straatschenderij. K. R. te Spakenburg f5 of 3 d. Trekdier onbeheerd laten staan. J. de R. te Amersfoort f 2 of 2 d. Verwekken van burengerucht. M. S. te Soest f 5 of 3 d. A. J. M. te Soest f5 of 3 d. Dronkenschap. H. W. Q. f 5 of 3 d. C. A. v. d. V. f3 of 3 d. J. de G. f3 of 3 d. Allen te Amersfoort. H. J. M. f 3 of 3 d Z. v. V. f 3 of 3 d. G. K. f 3 of 3 d W. S. 3e herh. 14 d. Allen te Baarn. M. C. v. K- te Amersfoort 3e herh. 14 d. 1. Het vervoer door een trekdier doen plaats hebben op eene noodeloos pijnljjke wijze. J. v. K. te Soest f 10 of 3 d. 2. hond niet voorzien hebben van halter. f2 of 2 d. Op verboden grond loopen. A. S. f 2 of 2 d. F. v. V. f5 of 3 d. C, v. V. f5 of 3 d. D. v. V. f 5 of 3 d. E. G. vrijge sproken G. E. vrijgesproken. Allen te Soest. Wild vervoeren in gesloten tijd, W. B. te Soest f 1 of 1 d. Het uitgraven van konijnen. C. v. d. B. te Soest f 5 of 4 d. en verbeurdverkl. konijnen. Het zich met wilstrikken in het veld bevinden. J. N. te Soest f 5 of 4 d. en vernieling der strikken. Het doB nachts zonder vergunning vis- schen in water dat met ijs bedekt is. F. do G. f6 of 6 d. A. de G. f6 of 6 d. Beiden te Bunschoten. J. R. f 3 of 2 d. C. R. f3 of 3 d. D. B., L B., W. H., C. II., ieder 6 dagen. Allen te Spakenburg W. de G f3 of 2 d. gepl. bij herh. J. de G. 5 d. Beiden te Amersfoort. Een persoon beneden 12 jaar arbeid doen verrichten A. Th. H. te Amersfoort f5 of 5 d. Overtr. Drankwet. C. T. f 15 of 15 G. v. A, recidiviste 14 dagen. Beiden te Amersfoort. Overtr. Leerpl.wet. J. P. te Amersfoort f 2 of 2 d. Overtr. IJkwet. C. v. R. te Hilversum 3 X 12 of 3 X 2 d. en verbeurdverkl. van 3 maten. Overtr. Wapenwet. J. J. te Harderbroek f 20 of 15 d. en verbeurdverkl. pistool. Rijden met voertuig zonder licht. H. v. d. H. te Amersfoort f2 of 2 d. T. K. te Amersfoort f2 of 2 d. Wielrijden zonder licht. R. van 't H. te Amersfoort f 1 of 1 d. G. L. te Leus broek f2 of 2d. Valschen naam opgeven. W. M. te Amersfoort (doch thans gedetineerd in de Strafgevangenis te Utrecht) to Amersfoort rumoer maken, f 5 of 5 d. Op hondenkar zitten. M. "V. te Nijkerk f2 of 2 d. Te Baarn met galantoriën venten. S. de W. te Amersfoort f 2 of 2 d. Te Amersfoort rumoer maken W. v. S. te Amersfoort f5 of 5 d. F. W. S. te Amersfoort f 5 of 5 d. Op hondenkar zitten. E. v. B. to Ingen f2 of 2 d. Strooperij. M. B. te Nijkerkerweg f 1 of 1 week tuchtschool. De vergiftigde taart. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen tegen den 63-jarigen kan toorbediende J. J. Beek, uit Hoorn, die door de Alkmaarsche Rechtbank tot 15 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens het zenden van een met arsenicum vergif tigde taart aan den marktmeester Markus, te Hoorn, waardoor diens vrouw, die ervan gegeten had, is overleden. Het Parket was van het Alkmaarsche vonnis in hooger beroep gekomen en de advocaat-generaal had op 23 Jan jl. levens lange gevangenisstraf gevorderd. Het Hof heeft heden, alvorens arrest te wijzen, nog twee deskundigen gehoord, den officier van gezondheid J. W. Dek- natel, en den apotheker H. J. F. Wanna, beiden te Alkmaar. De eerste had de lijkschouwing verricht, de tweede had een stuk van de taart en den inhoud van de maag der overledenen vrouw scheikundig onderzocht. Er was daarbij de aanwezigheid vastge steld van arsenicum (rattenkruid). De advocaat-generaal, mr. baron Yan der Feit/., vond na dit verhoor van des kundigen geen aanleiding zijn reeds ge nomen requisitoir te wjjzigen en bleef volharden bij zijn gestelden eisch. Het Gerechtshof, uitspraak doende, ver nietigde het beroepen vonnis, omdat, gelijk ook reeds in het requisitoir van den adv.- gen. was overwogen, in het vonnis is rechtgedaan op een aanwijzing welke door een aanwijzing is verkregen. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde het Hof bekl. wegens moord en poging tot moord tot levenslange gevangenisstraf. Overwogen werd o. m. dat bekl. ook den dood der vrouw heeft gewild, zij 't dan om daardoor ook den beoogden dood van haar man, den marktmeester Markus, te verkrijgen. De beklaagde zat zonder uiterlijke tee kenen van ontroering, dan alleen den stijf safimgeknepen mond, de voorleziug van het arrest aan te hooien, hot hoofd op de borst gebogen, maar af en toe een schu wen blik werpende naar den president die het arrest voorlas. Ook toen er onder de doodsche stilte die er in de zaal heerschte, de Btrafmaat werd medegedeeld: levenslange gevangenis straf, bleef bekl. uiterljjk onbewogen. Alleen toen het kleine, schuwe mannetje door den veldwachter werd weggeleid, kwam er even een zenuwachtige trek op zjjn ver vallen gelaat. De minister van binnenlandsche zaken beeft voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal de gemeente Amersfoort verdeeld in drie stem- districten, die in de Stct. (no. 59) worden omschreven. Heden kreeg Amersfoort bezook van den ex-huzaar S. Kamp, die zich onrechtmatig door den krijgsraad veroor deeld acht. In uniform zonder versierselen verkocht hij zjjn brochure „Onschuldig veroordeeld". Dat een en ander nog al veel bekjjks had spreekt van zelfs. Hedenmorgen zakte de steiger van het in aanbouw zijnd café van de Lange- straat ineen. Een metselaar die er op stond kwam er met een hoofdwonde af, maar een voorbijganger raakto tusschen de balken bekneld en brak een enkel. Arts Morren verleende geneeskundige hulp. Gisterenavond arriveerde alhier de minister van Oorlog, de heer II. Colijn, vergezeld van den majoor jhr. Alting von Geuseau en van zijn adjunct De Quay. Z. Ex. nam zjjn intrek in hotel Smolders van Osch en bracht heden een bezoek aan het garnizoen. In de Jaarvergadering van de afd. Amersfoort van den Kon. Bond van OudOnd. officieren, die gepresideerd werd door den Eere-voorzitter den heer J. Bu6quet, werd door den penningmeester verslag uitgebracht over de financiën over het vorige jaar. Het saldo in kas op 1 Januari 1910 was f 178.52ontvangen aan ronte f 6.43, contrubutie en douatiën f 308.65*/-.. totaal f493.51'a; uitgaven: Contributie Hoofd bestuur f121.891/,, begrafenisfonds f8.00, uitvoering f20.50; het totaal bedraagt f349,621/,. zoodat eon saldo van f 143,89 op 1 Januari 1.1. in kas was. In do commissie lot nazien van de reke ning en vorantwoording werden benoemd de heeren H. S. Valkenburg, Vr. M. Vink en H. P. Schickendantz. Aan de orde kwamen vervolgens de voorstellen, te plaatsen op den beschrijvings brief voor de algemeeie vergadering. Na breedvoerige discussion, werd aange nomen een voorstel om de schietvereeni- gingen van de afdeelingen te reorgani- seeren. Verworpen werd met een stem minder heid, een voorstel om de aspirant-leden en donateurs het recht te geven aan de stem ming in de afdeeling deel te laten nemon wanneer het zaken betreffen, welke direct in het belang van die leden zijn. AGEN DA, 11 Maart Feestelijke herdenking 25 jarig- bestaan Muziekschool in Amicitia. 13 Maart. Lezing Theosofie in Amicitia. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. Een locomotief in een kamer. Te Parijs heeft aan het Gare du Nord een ongeluk plaats gehad, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De machinist van den sneltrein van Keulen, die Dinsdagochtend om half acht binnenliep, kon op een gegeven oogenblik den rem niet in werking brengen zoodat de locomotief met groote vaart tegen het stootblok aankwam, dit verbryzehle, het perron opreed en door de deur het bureau binnenschoof van den ambtenaar Dollard, die een rapport zat te schrijven. Twee lagere beambten, die den locomotief hadden zien aankomen, wisten nog bijtijds terzijde te springen. Dollard werd zwaar getroffen door do brokstukken van een pilaar, welke de locomotief omver wierp. De reizigers kwamen er af met lichte kwetsuren en den schrik. Drie uur lang heeft het stationspersoceel gearbeid om den ongenooden gast uit het kantoor te verwijderen. Een oplichtster in 't groot. Te Londen is het proces geëindigd tegen de Engelsche generaalsdochter mrs. Home, die verschillende personen voor een totaal bedrag van 30,000 pond sterling had opge licht, door hun wjjs te maken dat zjj van het Fransche gouvernement oen groote concessie in Madagaskar had verkregen, waarvoor zjj een maatschappij met 10,000.000 p. st. kapitaal wilde oprichten. Zij had o. a. 3590 p. st. in de wacht weten te sleepen van een Londenschen rijtuigverhuurder Burdett, die door dit proces dat geld zocht terug te krjjgeu van haar en haar man, die zich van zijne „ongekroonde koningin van Madagaskar" bad laten scheiden toen het bedrog uitkwam. De jury besliste dat mrs Home aan Burdett het geld met bedriegelijke voor stellingen afhandig had gemaakt, doch daarbjj handelde zjj niet op gezag en op verantwoordelijkheid van haar man, of schoon het met zijn medeweten was ge schied Vervolgens sprak de jury als haar oordeel uit, dat Horne zich van zijne vrouw liet scheiden, om de verantwoordelijkheid voor hare oplichting te ontloopen. In zijn opsomming van het getuigen verhoor, herinnerde de rechter er aan, dat mrs. Horne beschreven was geworden, als een „hoogmoedige vrouw", een „vorste lijke vrouw", een „stijfhoofdige vrouw" en een „vrouw van overheerschend karak ter", die den bjjbel zat te lezen, terwijl haar man op den kouden, harden vloer lag. Ook geloofde zy, dat de aarde plat was. De uitspraak zou dezer dagen volgen. Spoorwegongeluk. In den tunnel bij Vincennes, op vjjftig meters afstand van het station, waren gisterochtend wegwerkers bezig in den tunnel, waar dubbel spoor ligt, den weg te herstellen, toen om oven voor half acht een trein naar Parijs langs kwam. Do wegwerkers weken uit, door zich op het ander spoor te plaat sen, maar bijna op hetzelfde oogenblik vloog de sneltrein uit Parijs komende, den tunnel binnen. De ongelukkige arbeiders konden door den stoom en het geraas van den eersten trein, zien noch hooren. Twee wegwerkers zjjn op slag gedood, acht zijn er gewond, allen ernstig; drie nagenoeg

De Eemlander | 1911 | | pagina 2