Meursing's Carr-Moutbrood Het voordeeligst voor het huishouden is het lOpCt. dividend van ons brood, No. 60. ZATERDAG 11 MAART 1911. 8e JAARGANG. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ONLUST. Meursing's Carr-Moutbrood, BUITENLAND. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hootdredac tvnr R. fl. RIJKKNN. Abonnementsprijs Per jaarf Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. 11.40. Afzonderlijke nummers 10.05. ltiirean: KLRINK HitiO 6. Telei. Interc. 1S3. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 1 0.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amerstoort per regel 10.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Het zal nu zeker wel de algemeene overtuiging zijn geworden dat de coalitie een verkeerde politieke constellatie heelt doen ontstaan. Zelis onder hen, die tot nogtoe haar getrouw blevenjen blijven, zijn er, die toegeven dat haar grondslag niet deugt, dat zij bijeen heelt gebracht en samen doet optrokken, wat niet bijeen hoort, scheidt en tegen elkander doet strijden bij de stembus, wie in de praktische politiek met elkander bohoordon samen te werken. De behandeling van het zedelijkheids- ontwerp heelt nog eens weer duidelijk doen zien, dat ook in beginBelopzicht in engereu zin in de coalitie ernstige tegenstellingen bestaan jen ook in de buiteugewone alge meene vergadering vau do Christelijk- historische Unie bleek, evenzeer als bjj de behandeling van het amendement tot ver mindering van het leeszalen-subsidie, van groot beginselen-verschil tusschen de par tijen, die de kern der coalitie vormen, zoodat ter verdediging van het instandhou den dezer laatsto in die vergadering werd gesproken als van een groepeering, nood zakelijk om tactische redenen. Het beginsel van do eenheid der rechterzijde, omdat de daar gezeten partijen stoolen op den gemccnen wortel des gelools, wordt dus allengs verlaten. Uit het gesprokene bleek duidelijk dat de tegen woordige politieke constellatie door velen nog slecht begeerd wordt, omdat als de coalitie werd opgelost, vele van de rechtsche zetels verloren zouden gaan voor de iractiën die deze thans bezetten. Taktisch heette het daarom noodig aan de tegenwoordige constellatie yast te houden. Wat moet die taktiek van de regeerende partijen aan het land brengen? Allereerst verwarring. Reeds herhaaldelijk is uitgesproken, dat de tegenwoordige partij-groepeering tijde lijk aan het conservatisme ten goede komt, omdat de democratische elementen in de verschillende kampen elkander niet kunnen naderen eu zich althans niet met elkander kunnen verstaan. Het is dus te begrijpen, dat wat con servatief voelt en denkt met het coalitie stelsel ingenomen moet zijn, maar zal dat conservatieve element op tien duur garen spinnen bij het vasthouden aan de tegen woordige groepeering? Dat conservatisme is eenerzijds gebruikt tegen algemeen kiesrecht, tegen sociale wetgeving en anderzijds tegen belasting- verhooging; zal het coalitie-systeem beide op den duur kunnen tegenhouden? Algemeen kiesrecht en sociale wetgeving misschien, althans zoolang de kleine luiden zich laten paaien, maar het tweede ook? Subsidiën voor het onderwijs, kustver dediging, levende strijdkrachten zullen weldra het brengen van tal van millioenen meer op de begrooting eischen, behalve dat ook uit anderen hoofde zwaardere lasten op het volk worden gelegd, en het geld daarvan zal gevonden moeten worden hoe dan ook, en, komen dan ten slotte toch ziekte- en iuvaliditeits- en ouder- domsverzekering, dan zal opnieuw als den kiemen luiden de oogen zijn openge gaan een beroep moeten gedaan worden op de belastingschuldigen. Natuurlijk zal men dan met het tarief aan komen dragen en zoo èn onze econo mische kracht verminderen, ón de minder bevoorrechto klassen zwaarder belasten, maar zullen dan de conservatieven zich gelitk kunnen wenschen met het resultaat, dat zij met de coalitie hebben behaald? Natuurlijk niet, hun doel is niet geweest om tot stand te brengen, wat thans in het verschiet ligt, dat er evenwel toch zal komen, ondanks de coalitie, doch dan op oneindig moeilijker weg dan anders moge lijk ware, maar om dit tegen te houden. En dit kau hun niet gelukken, omdat zij op den duur niet de maebt daartoe hebben. De, maatschappij blijft zich voortdurend ontwikkelen, nieuwe eischen komen voort durend op, naarmate de menschheid voor waarts schrijdt op de baan der ontwikkoling en staat en maatschappij moeten zich daaraan aanpassen. Partijen, die dit niet begrijpen, behouden het vertrouwen der kiezars niet, maar verliezen het allengs meer; met het kwade gevolg, dat de ontevreden geworden kiezers zich gaan aansluiten uiet meer bij partijen, die praktisch mogelijke hervormingen na streven, maar bij de alleruiterste Natuurlijk kan deze niet verwezenlijken wat nog niet rijp is voor praktische toepassing, maar daarnaar vraagt de ontevreden ge worden kiezer niet: hij wil getuigen en schaart zich daarom aan den alleruitersten kant, waar men, zooals bekend is, geen blad voor den mond neemt. In het buitenland kan men de juistheid zien van deze diagnose, en zoo zal Imt ook hier gaan. Langzamerhand begint het besef dat dit het geval zal zijn door to dringen en daarnevens schijnt bij de coalitie-leiders het onaangename gevoel op te komen, dat als de kleurlooze kiezers gaan gevóelen door welke gevaren zij bedreigd worden, ook zij der coalitie de huur zullen op zeggen en dus toch de zetels verloren zullen gaan om welke te behouden de verkeerde constellatie is opgezet en gehand haafd werd. Wat is dan nu verkregen? Het is waar, eonigen tijd zijn noodig geachto hervormingen tegengehouden, maar tot welken prijs? Onlust in de politieke verhoudingen, vermindering van het vertrouwen des volks in de werkzaamheid der vertegenwoordiging, verkeerde finantieele politiek, ziedaar de voor de hand liggende gevolgen. Hoelang zal deze toestaud nog kunnen voortduren? Niemand kan het zeggen, maar dat de politieke barometer dalende is, kan ieder een zien. V. D. wordt gemankt van gemoute tarwe, waarvan de bijzondere eigenschappen zijn lichtere verteerbaarheid, waardoor raeeidere voedselopname, en een fijne, zachte, zoetachtige smaak. In Engeland wordt dit brood aanbevolen door ieder geneeskundig tjjdschrift als het ideaal brood, zoowel voor kinderen als volwassenen (The Lancet, The Hospital, British Medical Journal). Dit Moutbrood regelt de spijsvertering op de meest natuurlijke wijze, bevordort de darmboweging, en blijft 8 dagen versch, indien het niet is aangesneden. De analyse van Dr. van Hamel Roos Harmons van Carr's Moutbrood luidt: Of op de droge stof: 17,08»/. 2.43 77.23% 1.11% 2.15% Eiwitstoffen11.24% Vet1.60°/„ Koolhydraten (Zetmeel enz.) 50.81% Cellulose0.73 Minerale bestanddeelen1.42»/0 Watergehalte34.20% Reichert-Meissl-getal van het broodvet 8, 11 c.c. Abnormale bestanddeelen zjjn niet geconstateerd. Men kan niet weten, hoe smakelijk en gezond moutbrood kan z(jn, voor mea geproefd heeft ADRES: de depothouders of het kantoor SMALLËPAD 6 De Verkeniqde Staten en Mexico. De regeering te Washington hoeft het voorwendsel als zouden de 20,000 man, die naar de Mexicaansche grens gozonden zijn, daarheen zijn getrokken om manoeu vres te houden terwijl zjj nota bene met scherpe patronen werden uitgerust thans laten varen, eu komt er rond voor uit dat de hachelijke toestand in Mexico de reden is van de groote troepen-concen tratie aan do Rio Grande. Trouwens die concentratie is zeet goed te rechtvaardigen zonder die manoeuvres er bij te halen: er moet een wal van soldaten gevormd worden, opdat do Mexicaansche revolution- nairen niet meer op het grondgebied van de Yereenigdu Staten zullen kunnen vrij buiten. Bovendien vermoedt men dat de Mexicaansche revolutionnairen in Texas voorzien worden van wapens en munitie; de Yereenigde Staten mogen, ja, moeten dit beletten. Dit alles te zamen is reden genoeg om de concentratie van een groote troepenmacht aan de Mexicaansche grens te rechtvaardigen, zonder dat men nog aan eon ingrijpen iu den binnenlandschen toestand van een ander land behoeft te denken 't Schijnt achteraf niet waar geweest te zijn dat president Diaz op sterven ligt, maar niettemin gelooft men dat het optreden van de regeering der Yereenigde Staten door Diaz gewenscht, ja uitgelokt is. Merkwaardig Amerikaansch zijn de be richten over de vreugde die in Texas heerscht sinds hot bericht der mobilisatie bekend is geworden. Overal langs de grens rees terstond de grond in waarde en alom in de nabijheid der legerplaatsen werden kroegen, danslokalen en andere gebouwen van vermaak in elkaar getimmerd. Iu San Antonio (Texas) is men dol van vreugde en het vooruitzicht van de goede verdiensten die de aanwezigheid van het leger zal aanbrengen Frankrijk. Te Parijs staken, zooals we gister reeds meldden, de „garfons laitiers". Hieronder worden niet alleen zij verstaan, die de melk in kleine hoeveelheden aan huis bezorgen, maar ook degenen, dio aan de stations de van buiten komende melkvaten afhalen. Daar staan dan ook thaus hecle waggon- ladingeu melk te boderven. Te Batignolles, waar anders 's morgens om 2 uur 150 a 200 wagens komen om de melk af te halen, stonden er eergisteren slechts drie en op do overige stations ging het evenzoo. Speciale voorzorgen zgn genomen, dat ziekenhuizen en dergelijke inrichtingen niet zonder melk zijn. De enkele wagens, die beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Oüs brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is JReede in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op «le echte nootzocte tarweNmaak van ons „Melkbrood" en „Gezondheidbrood", welke siuaak alleen «loor de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ona brood niet Is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal, doch croquant zijn. Vraag een dividendboekjo aan de Afdeeling ^Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1