Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag J ii Maart 1911. ZZZ INGEZONDEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI. Builen verantwoordelijkheid der redactie). Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wy opname in Uw blad van de volgende circulaire, die heden middag werd gezonden aan verschillendo ouders. Zjj, die geeue circulaire ontvingen en toch ons streven toejuichen, worden uitge- noodigd, eveneens daarvan aan den laat- 6ten onderteekenaar bericht te zenden. Aan de Ouders en Verzorgers van Adspiranl-Padvinders en van kinderen, die het gaarne zou den worden. Ondergeteekenden nemen de vrijheid het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Binnen korten tijd zal van de jongens, die zich als adspirant padvinders by de ook hier opgerichte organisatie op gaven de plechtige belofte gevraagd wor den, waarvan naar U weet het «eerste lid zal luiden: „Ik zal ernstig trachten mijn plicht te doen tegenover God, Koningin en Vaderland". Tegen het eischen van eeue dergelijke belofte van kinderen hebben twee der ondergeteekenden openbaar geprotesteerd, welk protest waarschijnlijk te Uwer ken nis is gekomen. Het bljjkt ons, dat dezelfde en soort gelijke bezwaren alom in de lande zijn gevoeld. In bladen van verschillende gods dienstige richtingen, als De Hervorming en De Herautin organen van Middel baar en Lager Ondorwijs werd hot afver gen van zulk eene belofte op jeugdigen leeftjjd uit zedelijk en opvoedkundig oog punt bedenkelijk geacht. Zelfs werden om deze redenen reeds nieuwe organisatie's opgericht en dreigt de eenheid dezer pae- dagogische beweging verloren te gaan.*) Wy meenen, dat dit moet worden voor komen. Het is ons bekend, dat velen van U de bezwaren, die werden ontwikkeld, deelen. Ook weten wij, dat anderen van U daar omtrent niet dezelfde zienswijze zijn toe gedaan. Echter vertrouwen wij, dat ook onder de laatsten velen zullen zjjn, die met ons meenen, dat het beter ware, indien de deelneming aan deze boweging algemeen kon worden, doordat hieruit werd weggenomen de door ons bestreden belofte. Aan het Comité hier ter stede is ge vraagd, do in uitzicht gestelde installatie voorloopig op te schorten. Het werd tevens uitgenoodigd, zich alsnog in verbinding te stellen met het Hoofd-Comitó om de biet en elders geweuBchte verandering to ver krijgen. Met aandrang vragen wy nu van U, aan den laatst ondergeteekende te willen doen weten, dat Gjj evenals wij wijziging dor bestreden belofte in de gegeven omstan digheden wenscbelijk acht. Amersfoort, 11 Maart 1911. G. J. BUTS, Directeur der Hoo- gere Burgerschool. J. P. A. BISCHOFF, Kapitein der Infanterie. H. CORVER, Leeraar aan de H. B. S. en het Gymnasium. I. M. J. HOOG, Leeraar aan de H. B. S. en het Gymnasium. Te Wageningen werd eene Vereeniging voor Scoutawerk opgericht, die alSDog ver- eeniging met de Nederlaudsrhe Padvinders- organisatie zoekt. De bestuurders wekken an dere organisatie's die nog in werding verkecren op zich op huu standpunt te plaatsen. De voorloopig door deze Vereenigiug opgestelde belofte luidt: Ik zal mijn b'est doen om.- 1. Oprecht te :ijr, en waarheid te spreken. 2. Goed en hulpvaardig te wezen voor iedereen. 3. Een vriend te zyn voor dieren. 4. Tegenspoed flink te dragen. 5. De regels van onze Vereeniging te volgen en aan myn leiders te gehoorzamen. Ds. I. HOOYKAAS, Predikant by de Remonstrantsche Ge- muente. P. DE JONG, Gymnastiekonder- wijzer. Dr. J. H. MOLL, Rector van het Gymnasium. V. NOEST, Kapitein bij den Generalen Staf. C. J. F. PRINS, Hoofd eener Openbare Lagere School. O. F. W. RIETVELD, Hoofd der Bijzondere School. Dr. H. W. SCIIREUDER. Arts. A. L. VERSLUYS, Licht- en Steendrukker. A. C. HOVENS GRÉVE, Leer aar aan het Gymnasium, Muurhuizen 3. De Vereeniging „Handel en Nijverheid" houdt haar maandvergadering op Dinsdag 14 Maart 's avonds 8 uur in het Hotel „de Zwaan*. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Benoeming 2 leden Comité voor een wettelijk sluitingsuur van winkels. 2. Voor stel vaD de Utrechtsche HaudelsvereeDiging tot het beleggen van een extra algemeene Vergadering van den Middenstandsbond. (Belangrijk voor winkeliers.) 3. Ingekomen Stukken. 4. Mededeelingen. De kapitein H. J. Brackmann van de Water, van het 5e regiment iufantcrie te Amersfoort, wordt 1 Mei overgeplaatst naar het 7e regiment en komt teNaanlen in garnizoen. De minister van oorlog heeft be noemd in de commissie, door welke, in de maanden Juli en Augustus e.k., het examen voor toelating van jongelingen als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar zal worden afgenomen: tot lid en voorzitter: den luitenant-kolonel H. J. Indewey, van het 5de regiment infanterie; tot plaatsvervangend lid en voorzitter: de luitenant-kolonel D. W. de Jager, van het 5de regiment infanterie; tevens exami nator voor handteekonen. Locikkb. Na hetgeen we in ons nummer van Don- dag mededeelden omtrent Vondel's Lucifer, meenen we nu ta mogen volstaan met het weergeven van enkele indrukken, die de opvoering gisterenavond op ons heeft ge maakt. In bijna ademlooze stilte heeft het vrij talrijke publiek het stuk gevolgd. Wel een bewjjs, dat het boeide en de aandacht wist gespannen te houden. Als geheel vonden we dan ook de uitvoering schitterend en in hoove mate bevredigend. Het homeldécor, in stemmend mat licht blauw, waarvoor een langs trappen toegan kelijke kolonnade,was treffend door eenvoud. Vooral toen de engelen in zachtgetintp gewaden tusschen de zuilen verschenen en de Luciferisten in hun donkerder kleedy de laagte vulden, was het effect verrassend. Ook de zang der reien was zeer prijzens waard. De drie „zangengelen", de dames van Schaik-Ligthart, Petersen Kroesen en de Kruijff droegen, met begeleiding van harino- nium(een Packard-orgel uit het magazijn van Louis Klein Hzn.) en harp de reien voor, staande in den zuilengang. De niet gemakkelijke taak werd door deze dames hoogst verdienstelijk vervuld. Wat het zeggen van het stuk aangaat viel er zeer veel te bewonderen. Rooyaards liet zich vervangen door Musch, die in weerwil van zijn kleine figuur, ons den vorst Lucifer met veel waardigheid uit beelddo. Zyn zegging was meermalen iraponeerend en vooral in het vierde bedrijf gaf hij uitnemend spel. Mogelijk had hjj wat meer tragische ontroering kunnen leggen, toen Lucifer den hopeloozen strijd aanvaardde, maar niettemin werd zyn droefheid gevoeld, toen hij tot inkeer en wroeging gekomen, door zyn trots toch in den strjjd tegen Michael gedreven weid. Mevr. Rooyaards, met haar smeltendgeluid, trof als Rafaël in haar smeckend|vermaan, te Wechel was in houding en «tem een machtig gebieder. Appolion vond een goedo, niet al te sterk santansche uitbeelding in van Kerckhoven, terwijl van Ollefen en Kramer als Belzebub en Belial met onder scheiding inogen genoemd worden. Ook mej. Jurgens, de sprekende vertegenwoor digster der engelen viel zeer te prijzen. Aan 't slot werden de medespelenden luide toegejuicht, een hulde, waarmee wy ten vollo instemmen en die zeer verdiend was. Voor het nieuwe schooljaar aan do Ambachtsschool alhier, dat op 1 April a.s. zal aanvangen, zijn na gehouden examen toegolaten tot do Eerste Klasse van den cursus in hel smeden en machinebank- werken 36 leerlingen, tot die in het tim meren 23 leerlingen, tot die in het meubclmakeu 8 leerlingen, tot die in het schilderen 3 leerlingen, tezamen 70 nieuwe leerlingen, van wie 56 verblijf hebben te Amersfoort en 14 in de omstreken. Bij het examen moesten 4 kandidaten afgewezen worden, terwijl één zioh terug getrokken heeft. Maandag 20 Maart a. s. houdt de N. V. Volkshuisvesting een algemeene ledenvergadering in Ons Huis. Amersfoortsche Kiekje». I. Verdraagzaamheid. Men mengt zich liefst niet in den strijd, Men zwijgt vaak uit bescheidenheid, Of om zich moeite te besparen. Mag m' iets als vuur in zich ontwaren, 't Wordt in bedachtzaamheid gebluscht; Men keert weer tot zijn (k)oude rust. Zoo leven in bewogen tjjd, Er velen voort in rustigheid, Die, met de leus: Wat zou het batenP Aan and'ren d'arbeid overlaten. En veel, wat zich vrijzinnig heet, Heeft daar, terdeeg, de slag van beet, Verdraagzaamheid iB bjjster mooi, Maar stad on land dat wordt een prooi Van Rome en Dordt. Zal 't u behagen? Zoo niet! ik zon u willen vragen: Herzie eens uw verdraagzaamheid En denkt eens na, waartoe ze leidt. S. L AGENDA 11 Maart Feestelijke herdenking 25 jarig- bestaan Muziekschool iu Amicitia. 13 Maart. Leziug Theosofie in Amicitia. 14 Maart Handel en Nijverheid. 2U Maart. Jaarvergadering Volkshnisveating. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geb. Bond in Amicitia. 2 Mei Uiivoering Toonkunst in Amicitia. Ontploffing. Een telegram uit Pleasant Prairia (Wisconsin meldt do ont ploffing van vijt magazijnen der butkruit- maatschappij van Dupont de Nemours, bevattende 180 ton dynamiet Door de ontploffing werd de stad Plant Bleu ver woest. In de stad waren zevenhonderd huizen ingestort en de gebouwen tot op een afstand van tien mijlen ondergingen hetzelfde lot. De ontploffing werd op 100 mijl afstand gevoeld: zij veroorzaakte een paniek in den schouwburg te Chicago en elders. Naar tot nog toe bokend is, weet men van één doode en 350 gewonden. De geldelijke schade is op 'n half uiillioen dollars geschat. Een stoker gepakt. De Ber- lynsche Jack the Ripper of „steker", die in de oerste helft van 1909 do Duitsche hoofdstad in een staat van onrust hield, is thans eindelijk in handen der politie. Althans men hoopt, dat het nu de rechte is, dien men heeft gevat. De verdachte is zekere Richard Benne- witz, een 28 jarig schildersleerling. Hij wordt beschuldigd vau 35 aanvallou op vrouwen en meisjes. Twee jaar lang heeft hij de politie weten te ontwjjkeu en toen hij een jaar geleden werd gevat, moest hy weer vrijgelaten worden wegtns gebrek aan bewys Een zijner eerste slachtoffers wien hij, na een onschuldig praatje een vraag om inlichting of zoo iets dergelijks onverhoeds een steek toebracht, is aan de gevolgen overleden. Moord en zelfmoord. Gis teravond zat de heer A. van Tienhoven, medisch student, wonende Amstel 116, Amsterdam te studeeren, toen by plotseliug werd opgeschrikt door een schot en luid gillen in het belendende perceel 118. Hij wierp het venster open en keek naar buiten, juist toen de bewoonster van het bovenhuis van perceel 118, juffrouw Krug, naar buiten vloog, gillende: „O, god, ze hebben iemand by me vermoord, ik ga voor geen geld weer naar binnen, help, politie!" De heer van T. zette snel zijn hoed op, ijlde naar buiten en bood den politie agent, die op hot alarm opmerkzaam was geworden, aan, met hem mee te gaan, om, zoo noodig, de eerste medische hulp te verleenen. Tezamen gingen zij nu de woning van mej. Krug binnen en naar boven naar de kamer van een bij haar inwonende kelloerin, mej. Corrie Smith, waar het onheil moest zijn geschied. Daar vonden zij de onge lukkige kellnerin op den grond liggen mot een schotwond in de rechterslaap, en over haar heen het lichaam van een militair met een schotwond in het hoofd even boven het oog. Bij de jonge vrouw bleek de kogel de rechterslaap in en het achter hoofd uit te zijn gegaan. Toen de agent en do heer Van T. ter plaatse kwamen lagen zy reeds te zieltogen en weldra gaf zy den geest. De militair was reeds een lijk toen men hem vond. Op den grond, vlak by het tweetal, lag de revolver, waarmee blijkbaar de daad was gepleegd. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en weldra was de betrokken afdeelingchef met eenige rechercheurs ter plaatse, om het eerste onderzoek in te stellen. Uit dit onderzoek bleek, dat de jonge man, A. H. genaamd, sinds eenigen tyd met de jonge vrouw een betrekking onder hield. Zijn ouders, gezeten burgermenschen, keurden deze verbintenis echter af en deden al het mogelyko, om haar te verbreken. Tenslotte was het daarbij zoover gekomen, dat zij zijn kleeren hadden weggesloten, teneinde hem te beletten, de jonge vrouw op te zoeken. Hy had toen gisteravond zijn militaire uniform asagetrokken hij moest binnen kort onder de wapenen komen en was toch naar haar woning gegaan. Wat daar tusschen hen beiden is voor gevallen zal wel eeuwig onbekend blijven. Zeker schijnt echter, wel te zijn, dat A. II eerst zijn geliefde heeft neergeschoten, om daarna do hand aan zichzelf te slaan. Hy bleek nog een doos met 50 patro nen in zijn zak te hebben en had dus vermoedelijk z'n vreeeelijke daad vooraf beraamd. (Do Courant.) Petroleum in vasten vorm Er is een uitvinding gedaan waarbij men petroleum in vasten vorm heeft weten te brengen. DoSolifified Petroleum Compagny gebruikt deze reeds de laatste dagen. De nieuwe uitvinding moet het mogelyk maken 2000 K. M. zonder onderbreking

De Eemlander | 1911 | | pagina 5