DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 62, DINSDAG 14 MAART 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. H o t «1 «I c t e li r R. «J. K I.f HE N N. Abonnementsprijs: Per juni'f 4.Franco per post id. f 5.G0. Por 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI-KINE HüAO 6. Telei. Iutere. 18S. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten tiet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buiteulandseh Advert -bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam NIET OM DE KNIKKERSMAaR OM 'T SPEL. In de r.-k. Ecmbode van 11 Kaartlezen wij het volgende, eonigszins verbijsterende bericht: Nu de gemeenteraad in beginsel uit maakte, dat de functie van gemeente geneesheer wél vereenigbaar is met die van geneesheer-directeur van het St. Elisa beths Gasthuis, heelt de heer Jorissen aan B. en W. kennis gegeven, dat hij vooreene herbenoeming tot gemeente-arts niet in aanmerking wenscht te komen. Keeds vóór de gevallen beslissing was de heer Jorissen voornemens voor eene herbenoeming te hedanken, wat nu te eer geschiedt, wijl 's Raads uitspraak geheel met zijn wonsch strookt. 'tGing in dit geval niet om de knikkers, maar om 't spel. Menigeen zal over dit bericht gewis vreemde oogen opzetten. Hier weet toch ieder, hoe deze be- giu8cl-quaestie is uitgemaakt. In een raad met twee vacatures, terwijl men vooraf wist, dat do stemmen oïer ieder voorstel moesten staken, moest dus, om aangenomen te krijgen, wat men wilde, het tegenover gestelde worden voorgesteld. Bovendien weet men hier iu Amersfoort dat de collega's van den hoor Jorissen getracht hebben den Raad een bona fide uitspraak te laten doen omtrent de al of niet-vcrceuigbaarheid van beide betrek kingen. In het eerste geval zouden zij mag men aannemen niet hebben gesolliciteerd. Die collega'b hebben echter na de zitting besloten wél te solliciteeren. Hoe dezen dus over die uitspraak, die men een uitspraak uit het ongerijmde zou kunnen noemen, denken, valt niet te betwijfelen. En evenmin valt het te betwijfelen, hoe bij een voltalligen raad do benoeming zou zijn uitgevallen. Als een der tegenstanders van de com- binatio -eens do malligheid had uitgehaald, een motie voor te stellen, waarin do ver- eenigbaarheid van do betrekkingen werd uitgesproken en hierover hadden de stem men gestaakt, hoe zou do heer Jorissen dan die uitspraak hebben opgevat Ons dunkt de Eembode had beter gedaan met op deze dwazo en onwaardige ver tooning in den Gemeenteraad niet terug te komen. Maar het verbijstereudst is wel het slot van het bericht. Als de heer Jorissen werkelgk voornomens was geweest voor een herbenoeming te bedanken, dan had hg in de eerste plaats den heer Veis Heijn veel kunnen besparen, maar, wat nog zwaarder weegt, dan had hij niet moeten gedoogon, dat de waardig heid van den Raad ook maar ééu oogen- blik gevaar liep, door een malle vertooning als het indienen der bewuste motie. Wij hadden over het geheele geval het liefst verder gezwegen, maar nu de Eembode met een dergelijk bericht komt, dwingt zij tot spreken. Hoe overigens de Raad niet een toevallige meerderheid, maar de raad in z\jn geheej over de combinatie denkt, zal wel uitkomen als een voorstel tot her zicning der instructie vau den gemeente geneesheer wordt ingediend. Want, dat een ^dergelijk voorstel zal worden ingediend, spreekt van zelf. Het ging niet om den heer Jorissen, maar om bet beginsel. Trouwens B. en W. hadden zooiets ook reeds vroeger aangeraden. Mexico ex de Vereenigde Staten, Een telegram uit San Antonio meldt dat de troepen der Voreenigde Staten zoo spoedig doenlijk was op voet van oorlog zijn uitgerust, en wel ten getale van 30.000 man, in plaats van geljjk aanvankelijk bericht was. 20.000. Oud-president Roo sevelt werd gisteren te San Antonio verwacht. Uit Norfolk komt dc tgdiug, dat nog 24 compagniën kustartillerio naar Galveston zijn geëxpedieerd. Bovendien worden ook nog drie batterijen machine geweren verwacht. De Japansche gezant te Parijs heeft ver klaard, dat hot bericht, als zou tusschen Mexico en Japan een geheim verdrag beBtaan, geheel en al ongegrond is. Rusland en China. De Rjet8j meldt, naar uit Petersburg wordt bericht, dat de Russische en ook andere buitenlandsche kooplieden in Cliar- bin te klagen hebben over allerlei moeilijk heden, door de Chineesche overheid, bij den uitvoer opgeworpeD. Ook zouden iu de dorpen de militie van munitie worden voorzien. In het Oosten van Mandsjoerijo duiken talrijke rooverbenden van Tajoeu- tsjoeken op. Blijkbaar bevordert dan ook de Chineesche regeering, den door do peBt, tegen de Europeanen toegenomen haat. Bij Zizikar zouden reeds 15U.000 man ge regelde Chineesche troepen bijeen getrokkon zijn, en worden schietoefeningen eD ma noeuvres gehouden. Op alle wegen heerscht dezelfde groote drukte als in 1900 het geval was, en vele Chineezen hebben reeds Wladiwostok verlaten. Den toestand be schouwt men in het Verre Oosten dan ook als verontrustend. Iu aansluiting hiermede, verdient een telegram, te Londen ontvangen, de aandacht, volgens hetwelk, naar du Petersburgsche bladen melden, de nota van China aan Rusland, aangaande het verdrag van 1881 een beslist ongunstigen indruk in de Rus sische regecriugskriogeu zou gemaakt heb ben. China schijnt daarbij van zijn vroeger ingenomen standpunt te zijn teruggekeerd c-n een minder verzoenende houding te hebben aaugenomen. Reeds dringt de Novoje Yremja er bij de regeering op aan, aan China een ultimatum te stellen, daar verder onderhandelen toch nutteloos zijn. Frankrijk. In de Kamer heeft minister Dumont zich uitgelaten over den toestand den bedroevende toestand óp den Wester staatsspoorweg. De minister heeft zelf op een locomotief gestaan van Chartres tot Courville (waar onlaugs het ernstige onge luk plaats greep) en hij verzekert dat het voor de machinisten vaak oumogoljjk is om de seinen te zien. Deze hangen laag, terwijl de machines hooge kappen on lage stookplaatsen hebben. Wanneer de wind den stoom neerslaat, kan dc machinist niets zien. Daarom zullen do seinen hooger gehangen worden en bovendien zullen aan do machines zelf automatische seinen wor den aangebracht. De Kamer had pliezier in deu nieuwen minister, die, gisteren nog professor in de philosophie, zoodra hij aan het bewind is gekomen, zelf op de locomotief gaat staan, om met eigen oogen te zien, en juichte Dumont hartelijk toe. Gelijk bekend, telt de Frausche Kamer van Afgevaardigden enkele kleur lingen leden, o.a. de afgevaardigde voor Guadeloupe, Legitimus. Dit Kamerlid nu is gisteren door het gerechtshof te Pointe- a-Pitre, wegens verkiezingsknoeierijen tot twee jaar gevangenisstraf en verlies zijner burgerlijke rechten voor den tijd van vgf jaai veroordeeld. Groot Britannie. Alle Engelsche bladen hebben het druk over do volgende quae*tie: Men weet dat in Engeland de Zondags heiliging strenger wordt doorgevoerd dan elders, en dat de schouwburgen en andere publieke vermakelijkheden dien daggcsloten zijn. Nu heeft echter kort geleden de Londensche graafschapsraad verlof verleend tot het opeuen der bioscooptheaters op Zondag na 4 uur, mits de opbrengst voor het grootste deel zou besteed worden voor liefdadige doeleinden. En de instelling die daarvan het meest zou profiteeren zou het London Hospital zijn, dat jaarlijks op die wijze 1200 pond zou beuren. Maar een aantal geestelijken, verontwaardigd ovpr het besluit van den graafschapsraad, weigerden verder te preeken voor het Hospitaal-Zondag-fonds, indien de gasthuizen het geld der bio9coop-ondernemingen mochten aauncmen. Men praat er nu in Londen druk over. of dat besluit der gees telijken al of niet ingegeveu is door waren religieuzen zin. Do Amcrikaansche Mormonen maken in de laatste jaren grooto progauda in Engeland en ten eiude deze propaganda tegen te gaan, is door een Amerikaanscbe vrouwenorganisatie ter bestrijding van hot Mormonisme do heer Proece naar Engeland gezonden om de aandacht vau het Engelsche volk en van de Engelsche regeeriug op de gevaren der Mortuonische propaganda lo vestigen. De heer Preece had ecu onderhoud met minister Churchill en verklaarde dien, zoo deelt hij aan de Engelsche bladen mede, dat alleen het vorige jaar meer dan 450 Engelsche meisjes van Liverpool naar Utah zijn o .ergcbracht. Een groot deel van deze meisjes vertrok zonder toestemming der ouders. Minister Churchill beloofde een onderzoek te zullen instellen en maatregelen te zullen nemen, indien de beschuldiging, dat jonge meisjes tegen den zin der ouders werden weggelokt, juist mocht blijken te zijn. Spanje. In Bayonne heeft Zondagmiddag, naai de Pariische bladen melden, een ernstige botsing plaats gehad tusschen de stakende dokwerkers en do troepen. De arrestatie van eenigo raddraaiers, waaronder ook een uit Bordeaux overgekomen, veroorzaakte groote samenscholingen voor het commissariaat van politie. Cavallerie word toen te hulp geroepen, om d« menigte uiteen te drgven, hetgeen niet gelukte dan na er met de blapke sabel op te zijn ingegaan. De stakers verweerden zich verwoed met stokken en knuppels, en wierpen naar de troepen mot steeuon, terwijl ook verschei dene revolverschoten uit de menigte werden afgevuurd; nochtanB zonder iemand te kwetsen. Griekenland. Volgens een officieuse mededeeling uit Athene werden Dinsdag op een Grieksohen schoener, geladen met gerat, die voorbjj Kaap Scafidaki in de golf van Preveza voer, van de kust af ongeveer zeBtig schoten gelost door een Turkech detaohe- ment. Do schoener beantwoordde het vuur, maar zette intusschen alle zeilen bij en kon toen, dank zjj den gunstigen wind, aan een verdere beschieting ontkomen. Dkbietrkcht op Tabak. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Sigarenmakers- en Tabaksbewerkers- bond heeft in een Zondag te Amsterdam gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten een krachtige actie te voeren tegen het ontwerp van minister Kolkman, tot heffing van een debietrecht op tabak. Do wjjze, waarop deze actie gevoerd zal worden, werd nog niet vastgesteld. Op 20 dezer wordt nl. te Utrecht een bijeen komst gehouden van bovengenoemd hoofd bestuur met de hoofdbesturen van den C'hr. Tabaksbewerkorsbond, den Katholieken Tabaksbewerkersbond, en de Federatie van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers. Hier valt een besluit of men al of niet gezamen lijk tegen het ontwerp agiteeren zal, zoo dat dit door den Nederl. Bond afgewacht dient te worden. Bookmakers. De Minister van Justitie heeft Zaterdag in audiëntie ontvangen den Vlissingschen wethouder Van Niftrik en directeur der Kon. Maatschappij „De Schelde", den heer Jos. van Raalte, die namens de aldaar gevormde commissie kwamen vragen om opheffing of opschorting van het bekende besluit betreffeudo do bookmakers, wijl de belangen van Middelburg, Vlissingeu en Goes daardoor ten zeerste zullen geschaad worden. De Minister deelde den beiden hoeren mede, dat de actie tegen de betreffende verbodsbepaling te laat kwam. Bezwaren daartegen hadden vroeger ingebracht moe ten worden en waren nu al zouden Regeering en de Tweede Kamer het wenschen - niet meer te ondervangen. De Minister persoonlijk gevoelde niets noch voor de opheffing, noch voor opschor ting van do verbodsbepaling. Hij wees er bovendien op, dat inwilliging van het ver zoek onmogelijk zou zijn. Vooreerst om dat het Reglement van Orde der Tweede Kamer zich verzet tegen het aanbrengen vóór de eindstemming van eene wjjziging van oen artikel van zóó verre strekking, als ihans werd gewenscht. In de twoede plaats zou de Minister zich tegen opschor-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1