WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 16 Maart 1911. Hoogste barometerstand 768.1' m.M. te Boed, laagste 745.6 te Sylt. Verwachting tot den avond van 17 M-art 1911. Veranderlijke later zwakke tot matige Zuidelijke tot O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig later opklarend, weinig ol geen neerslag. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOPT 753 m.M. Vorige stand te 12 uur 750 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 20 Hedenmiddag 12 uurF. 44 had verteld dat hij gewond was, maar dat is niet waar. 't Is een avontuurlijk man, wien het vechten blijkbaar in het bloed zit: hjj vocht in Griekeuland, Zuid-Afrika, Venezuela en thans in Mexico. Belgie. Dinsdag heeft Minister president Schol- laert zgn nieuwe ontwerp-onderwgswot ingediend. Dit ontwerp brengt in zooverre een verrassing, dat het zij 't dan ook in bedekte termen algemeenen leerplicht invoert. De betreffende bepaling luidt nl. als volgt. Ieder vader, die zgn kiederen niet naar school zendt, kan voor den kanton rechter gedaagd worden, die hem een berisping zal hebben toe te dienen. In geval van recidive zal de eerste maal deze berisping krachtiger zijn, terwijl de tweede maal de naam van den betreffende op een lijst in het gerechtsgebouw op te hangen, zal geplaatst worden. Op die wijze wordt das in elk geval moreele pressie op ouders uitgeoefend, om te zorgen, dat hun kinderen geregeld de school bezoeken. Drie vijfden van de kosten voor het onderhoud der scholen zullen door den Staat gedragen worden, drie tienden door de gemeente en het overblijvende een tiende door der provincies. De volksschool zal voorts een klasse voor meer uitgebreid lager onderwijs moeten bevatten, terwijl in salarieering van het schoolpersoneel verbetering zal worden gebracht. De bepaling dat de Staat het grootste gedeelte der onderhoudskosten dragen zal, schijnt in dien zin opgevat te moeten worden, dat de Regeering hoopt de gemeenten dan ook te kunnen verplichten, tot subsidie aan de kloosterscholen. In den loop van het jaar 1914 hoopt men, dat de nieuwe wet in werking treden kan en van af het jaar 1917 zal in België geen onderwijzer meer onderricht mogen geven, die niet in België een examen heeft afgelegd. China. De Temps ontving een telegram uit Petersburg, waarin wordt gemeld, dat de Russische gezant te Peking instructies heeft ontvangen, om een nieuw ultimatum aan de Chineesche Regeering te overhandigen, waarin in besliste termen, de vestiging van Russische consulaten en vrijheid van handelsbeweging in Mongolië wordtgeëischt. Reeds bevinden zich twee brigades op 100 K.M. afstand van Kouldja. Aun den Russischen gezant is door het Wai Woepoe (Chineesche ministerie van Buirenlandscbe zaken) in een langdurig onderhoud gevraagd, wat met het aange boden ultimatum bedoeld is. Tweede kamer. In de gister gehouden zitting van de Tweede Kamer is feitelijk besloten hoewel het een vooruitloopen is op een eventueele wijziging van hooger onderwijs wet dat de hoogeschool voor Land bouw te Wageningeu zal worden gevestigd. Ook in zake de vestiging van de twee nieuwe middelbare scholen kreeg de Mi nister zijn zin. Tegen Groningen als plaats van vestiging verzette zich niemand, maar tegen Deventer (voor dn koloniale school) kwam de heer Van Lenuep in 't geweer ten bate van Haarlem. Terwijl de heer De Stuers de beslissing liever nog wat wilde zien uitstellen, mis schien met de geheime bedoeling om de kolouiale school te Wageningen te laten, duur immers het overgroote deel der Wageuiugsche studenten naar Indië gaan. Doch ook hier won de Minister het pleit evenals eindelijk, bij do stemming over het gansche ontwerp, dat met 60 tegen 10 stemmen werd aangenomon. Bezoek van president Fallieres. Het staat tliaus vast, zoo meldt de Parjjsche correspondent van de Tel., dat president Fallieres in den loop van dit jaar een bezoek aan ons land zal brengen, waarschijnlijk in den zomer. ll et ontslag van den kapitein ter zee Baron van Asbbck. Naar aanleiding van een bericht van het Correspondentiebureau aangaande de reden van het ontslag van den kapitein tor zee baron van Asbeck, meldende dat dit ontslag gemotiveerd zou zijn door den gezondheidstoestand van den kolonel, meldt men aan bet Vad. het volgende, dat een geheel ander licht op de zaak werpt. De gezondheidstoestand van den genoem den hoofdofficior is nl, in do laatste jaren zeer goed, zoodat niets hem zou beletten buitengaats in volle zee te varen. Hij werd ongeveer drie jaren geleden tot comman dant van het Kon. Instituut beuoemd, niet omdat gezondheidsredenen hem beletten verder het commando over Hr. Ms. pant- serdekschip Gelderland" destijds in West Indië te voeren, maar omdat men in bem een zcor geschikt opvolger van den kapi tein ter zee G. F. Tydeman zag. Maar zelfs indien werkelgk zgn gezond heidstoestand varen in volle zee niet toe- liot, dan zou dat nog geen reden behoeven te zgn hem niet voor bevordering tot Schout-bij-Nacbt voor te dragen, zooals in het bedoelde bericht werd te kennen ge geven. Alle vlagofficieren bij de Kon. Nederl. Marine toch hebben een plaatsing aan den wal en drie van de vier nl. de comman dant van de zeemacht in Ned.-Indië, de commandant van de Stelling van Den Helder en de commandant van de Stelling van de Monden van de Maas en het Ha ringvliet moeten ook in oorlogstijd aan den wal blijven. De in het bericht aangevoerde redenen voor dit ontslag hetwelk in de Marinu- kringon de gemoederen wederom zeer in beweging heeft gebracht, kunnen dus niet de juiste zgn. Arbeidswet. De Tweede Kamer besloot Dinsdag en Donderdag a.s. 's avonds te vergaderen ten einde de besprekingen over de Arbeidswet vóór Paschen te beëindigen. 'Vacature-rekenkamer. De Tweede Kamer besloot Woensdag a.s. na de pauze over te gaan tot het opmaken van een voordracht aan H. M. de Koningin voor de voorziening in de vacature van een lid van de Algemeene Rekenkamer. Het Allerzielen"-verbod te Dklvt. Do burgemeester van Delft heeft den Raad een schrijven doen toekomen, waarin hij ontraadt het door den heer Van Dijk gevraagd verlof tot het richten van een vraag tot den burgemeester over diens „Allerzielen"-verbod, te verleonen. De vraag zou niet beantwoord worden, omdat de burgemeester den Raad niet mag inlichten omtrent zijn beweegredenen tot het nemen van maatregolcn in het belang der openbare orde. Is de Raad of eenig lid het ,met deze maatregelen niet eens, dan staat de hiërarchie weg tot beklag open. Uit Doornspijk. Zeven leden van den Raad der gemeeDte Doornspijk hebben aan de Ministers en de leden van de Tweede Kamer een afschrift gezonden van oen door lien en vele andere ingezetenen der gemeento tot den officier van justitie te Zwolle gericht adres, waarin o.m. wordt meegedeeld, dat een Raai- commissie haar onderzoek naar onregel matigheden in de gemeente-administratie niet verder kon voortzetten, daar de burgemeester, de heer N. S. Rambonnet, beslag legde op alle bescheiden en deze medenam naar zijn particuliere woning. Hij weigerde op herhaald verzoek, ze af te geven, zulks volgens zijn beweren, in verband met zijn functio van hulp officier van justitie in zake de vervolging ingesteld tegen den secretaris, deo heer A. J. Veldhoen. Adressanten veizoekeu den officier van justitie een onderzoek ter plaatse in te stellen, „zulks ter wille van het rechtsgevoel van hen, die jarenlang de dupe zijn geworden van de knoeiergen van aangestelde autoriteiten." De officier van justitie heeft o.m. geant woord, dat hij administratieve tekortkomin gen terstond aan den commissaris der Koniogin in Gelderland heeft bericht, en dat hij, zoolang geen strafbare feiten te zijner kennis worden gebracht niet anders doen kan dan de zaak aan de administra tieve autoriteiten overlaten. Debibtrecht op tabak. „De Sigarenmaker", het orgaan van den Ned. Sigarenmakers- en Tabaksbe- werkersbond, stelt aan het einde van een bespreking van minister Kolkman's tabaks wet, de vraag wat de gevolgen zullen zijn, indien de voorgestelde tabakswet wordt aangenomen? Om dan aldus een antwoord te geven: „Natuurlijk eene vermindering van het verbruik. Cijfers zgn hiervoor niet nooriig maar de ervaring leert, dat elke verhooging van don prjjs van een artikel tot gevolg heeft gehad, dat het gebruik afueemt; dat merkt men in ons eigen land ook al aan het jenevergebruik, sinds de jongste ver hooging van het debietrecht, en in andere landen, bovenaan Duitschland, sinds de verhoogiug der belasting op tabak. Het genot van het verbruik van tabak betwelk zich in hoofdzaak uit in het rooken van sigaren, sigaretten en 'n pijp zal dus voor een groot deel aan velen, voor wie het eenigo genotmiddel of een der weinige genotmiddelen is, worden ontnomen. De levensmiddelen duurder, de genotmiddelen duurder, ziedaar de schoono perspectieven in het arbeidersleven. De vermindering van comsumptie be- teekent minder productie, dus minder producenten, of wel meer werkloozen. Er is nog geen werkeloosheid genoeg, onze christelijke regeering zal nog 'n handje helpen. Bovendien ligt het voor de hand, dat de 20 millioen die, volgens de begrooting van den minister, thans aan het tabaksverbruik in ons land wordt besteed, enorm zal dalen, dus de opbrengst van 2 millioen, voor 10 niet zal worden verkregen. Wat dan later weer als 'n motief kan worden aangevoerd om het percentage weer wat te verhoogen. Zoo komen wij hoe langer hoe meer in het moeras. En toch zegt de minister, dat dit voorgestelde debietrecht de industrie niet zal aantasten. Met zijn geestesoog heeft Zijne Excellentie die groote drommen van werkloos gewor den arbeiders niet eens opgemerkt. Hieruit zou men mogen afleiden, dat hg nog nimmer ker.nis had gemaakt met den toestand in Duitschland, in onze branche. Of wel zou hij moeten meenen dat de werkloosheid bevorderlijk is aan de belangen der industrie. Misschien vernemon wij hieromtrent bij de eventueele behandeling wel iets anders." Ed. Verkade. In tooneelkringen gaat het gerucht, 't welk ook werd bevestigd, dat de heer Ed. Verkade tegen het aanstaand seizoen zijn gezelschap zal ontbinden en zich voorloopig in Engeland metterwoon vestigen. Zooals wij reeds meldden, zal de afdee- ling Amersfoort der Mij. tot bevordering der Toonkunst Dinsdag 2 Mei uitvoeren Die Schöpfung van Haydn. Dirigent: de heer M.W.Petri. Solisten: Fraulein Helga Petri (Dresden) Sopraan de heer N. J. M. van Wecsen (Utrecht) Tenor, de heer Jac. Ph. Caro (Utrecht) Baryton. Begeleiding: het volledig Arn- hetu8ch Orkest. De Hagespelers zullen Dinsdag 28 Maart a.s. in Araicitia opvoeren „Penelopo", blijspel in 3 bedrijven van Somerset Mau gham, vertaling van C. Goedkoop. Naar wij vernemen hebben de voet balclubs D. V. C. (Doetinchem) en Oranje Nassau (Almelo) zich uit de competitie teruggetrokken, zoodat de degradatie-com petitie der Oostelijke 2e klasse voorloopig niet gespeeld zal worden. De standplaats van hot district Har derwijk van de Landweer ii> verplaatst naar Amersfoort. Bij Kon. besluit van 7 dezer is aan don militieplichtige, H. W. J. Cambier van Nooten, van de lichting 1908 van het 5de reg. inf. voor den tijd van ee» jaar ont heffing van den werkelijken dienst bij de militie verleend, welke ontheffing wordt gerekend in te gaan op 12 dezer. In aansluiting van ons bericht van gisteren laten we thanB de waarschuwing volgen, Izooals deze door den Commissaris van Politie te Velsen is verspreid. Ze luidt als volgt: De Commissaris van Politie der gemeente Velsen waarschuwt het publiek uiterste voorzichtigheid te betrachten met het aan gaan van handelsrelaties met personen woonachtig iu de gemeente Velsen zich noemende Mej. K. Verduin, Schulpweg aldaar of K. Zoontjes of C. Glas; deze combinatie vau personen handelen ook wel onder de naam van C. K. Zoon-Glas te Velsen. Aangezien deze combinatie van personen hebbende meerdere medeplichtigen, na kennianeming dezer waarschuwing waar- schijnlijk zullen trachten op anderen naam of slinkscho wjjze alle mogelgke handels waren door bestelling zonder betaling te verkrijgen, raadt ondergeteekende belang hebbende aan met hun onbekende personen in dezo gemeente niet in handelsrelaties te treden alvorens voldoonde inlichtingen te hebben ingewonnen. Vorenbedoelde combinatie van personen woont thaDB verspreid over de gansche gemeento Velsen, bestaande uit de afdee- lingcu Velsen, Wijkeroog, Holland op zijn Smalst, Santpoort, Jan Ggzenvaart, of Station Santpoort, Velsersoord en IJmuiden, naar welke gemelde plaatsen men de besteldo goederen laat zenden, alsmede naar do naburige gemeente Beverwijk. Lijst van onbekende Brieven en Brief kaarten verzonden aan het Postkantoor te Amersfoort in de le heft der maand Maart 1911. Brieven (Binnenland). L Schouten, Amersfoort. Letter H.Z.N. bureau van dit blad. Briefkaarten (Binnenland). Mink Reinders, Amsterdam. Will. Middegaal, Kampen. Wed. WijnaDds, P. Standthard, Een brief zonder adres. Brief (Buitenland). Walewijk, Antwerpen. Briefkaarten (Buitenland). M. S. Coppens, Anderlecht bij Bruxellea. G. Vlieger, Recklinghausen. Elf onbekende drukwerken. AGENDA, 16 Maart. Vergadering vereeniging „Vergun ning4 8 uur in de Keizerskroon. 19 Maart. Uitvoering Amersf. Best. Bond in de Keizerskroon. 20 Maart. Jaarvergadering Onderlinge Hulp in de Keizerskroon. 20 Maart. Liedereuavond in Amicitia. 20 Maart. Jaarvergadering Volkshuisvesting. 21 Maart. Bioscopo Voorstelling en lezing betreffende Canada in de Keizerskroon. 21 Maart. Volks- en Schoolbaden, Beeke- steinschelaan 23. 28 Maart. De Hagespelers in Amicitia. 30 Maart. Nutsavond en Orkestvereeniging „Amersfoort" iu Amicitia. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geb. Bond in Amicitia. 2 Mei Uitvoering Toonkuu6t in Amicitia.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2