WEERBERICHT. Uit de Pers. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 23 Maart 1911. Hoogste barometerstand 771.5 m.M. te Thorshavn, laagste 754.0 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 24 M-art 1911. Meest matige Noordelijke tot N.W.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Kouder, vooral in het Zuiden. Barometerstand te AMERSFOORT. 765 m M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 62 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 50 In de zes jaren, die nu verloopen zijn, is gebleken dat de lijfstraffen al heel wei nig uitrichtten, en de minister van justitie heeft thans bij den Rjjksdag een wetsvoorstel ingediend om de lei- Alberti, doch zonder de lijfstraffen, te verlengen. Dit wetje is in hetFolketiug reeds aangenomen, en is bg het Landsthing in behandeling, met groote kans om ook aangenomen te worden. Zoodat dan de Deensche wetgeving wordt bevrgd van een straf, die er te onzaliger ure in werd opgenomen. De poging, om ruwheid door ruwheid te ver drijven is jammerlijk mislukt, en de re geering verheugt zich, zooals de minister in het Landsthing zeide, die vlek op de justitie des lands weer te kunnen wegne men, overtuigd als zjj is, van de waarheid van hetgeen Paulus zeide: „Overwin het kwade door het goede." Nominatie Algemeene Rekenkamer. De Tweede Kamer heeft op de nominatie van lid voor de Algemeene Rekenkamer als eerste candidaat geplaatst den heer J. Krap, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland; als tweede candidaat den heer C. F. Rechlien Morra, secretaris der Rekenkamer. No. 3 van de voordracht werd W. C. A. baron Van Vredenburch, oud secretaris van den Pensioenraad voor burgerlijke ambte naren en den Militairen Pensioenraad. Bij de stemming bleken, onder groote vroolijkheid, stemmen te zijn uitgebracht op dr. A. Kuyper, Duymaer van Twist, Daniël Roodhuizen, Lehman en dr. A. van Oberma. Doze laatste naam is de schuil naam, waaronder dr. Kuyper meermalen in Brussel logeerde. Dit Bchijnt ons toch wel een weinig beneden de waardigheid van volksverte genwoordigers. Een homoeopathisch ziekenhuis. Aan het U. D. wordt medegedeeld, dat nog dit jaar te Almen nabij Zutfen een model homoeopathisch ziekenhuis zal verrgzen, onder directie van dr. P. L. Van der Harst, arts te Almen. De stichting, die eeuige tonnen gouds zal eischen, wordt geheel bekostigd door mevrouw Van den Honert-Janssen. Er zal gelegenheid zijn tot opneming van patiënten tegen betaling, doch on- en minvermogenden zullen geheel kosteloos worden opgenomen. Er zal een garage worden gebouwd voor een ziekenauto, om de patiënten van en naar den trein te vervoeren. Overnachten buiten de kazerne bij hebhalings- en landweeroepeningen. De Minister van Oorlog heeft den proef- maatregel van het vorig jaar betreffende bet overnachten buiten de kazernes bij opkomst voor herhalings- en landweeroefe- feningen ingevolge de gunstige rapporten dienaangaande ontvangen omgezet in een definitieve regeling. De minister heeft daartoe bepaald, dat aan verlofgangers van de landweer en aan die van de militie voor zoover deze laatsten voor de derde (laatste) maal voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen en behooren tot de korpsen der infanterie, der vestingartillerie, het regiment genietroepen en het korps pontonniers, alsmede aan de milicien-sergeanten van dejongerelichtingen, tot die korpsen behoorende, zal voor zoover zij dit zullen verlangen, kunnen worden vergund, om wanneer zij voor herhalings oefeningen onder de wapenen zjjn, buiten de kazerne te overnachten, mits hun wening (vaste of tijdelijke) in of nabij de garni zoensplaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen o.a. tengevolge van buiten deze opgedane vermoeienis. De onmiddellijke chef (compagniescom mandant of de als zoodanig optredende officier) zal hebben te bepalen, in verband tnet den afstand, waarop de betrokken persoon van kazerne woont, wie voor de hierbedoelde gunst welke niemand van eenigen dienst vrijstelt in aanmerking komt. Zij, die voor de meergenoemde gunst in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan uiterlijk twee maanden vóór den dag van opkomst schriftelijk kennis geven aan den voornoemden onmiddellijken chef. Aau hem, die eenmaal heeft gevraagd buiten de kazerne te overnachten en wien dit is toegestaan, wordt daarin geen logies meer verstrekt dan in gevallen, waarin de betrokken chef dit tengevolge van straf, of om andere redenen noodig mocht achten, terwijl voorts niet dan b\j hooge uitzondering de gunst kan worden verleend aan hen, die zich na het hiervoren aangegeven tgdstip (van 2 maanden vóór de opkomst) daarvoor no mochten aanmelden. De positieverbetering der officieren. Dezer dagen wist de Standaard mede te deelen, dat het vraagstuk der positie verbetering van de officieren eerlang ter hand zal worden genomen en dat „eene vrij aanzienlijke versnelling van de pro motie tot den kapiteins- en majoorsrang" bij de oplossing daarvan beoogd zal worden. Nader verneemt de Avp. dienaangaande het volgende: Een suppletoire begrooting van Hoofd stuk VHI zal vermoedelgk in de maand Mei worden ingediend, waarbij de officiers- traktementen eenige vermeerdering onder gaan. Als grondslag wordt de regeling van minister Cool genomen, verminderd met een vierde gedeelte het deel dat door dien bewindsman in laatste instantie gereserveerd werd voor de verhoogde pensioenen. Doch verder worden de aan vangssalarissen minder hoog genomen in verband met de snellere promotie in de middelrangen. Die snellere opklimming zal verkregen moeten worden door het stellen van hoogere bevorderingseischen, waarmede het D. v. O. hoopt, dat de hoofdofficiers rang in de toekomst drie vier jaar eer der bereikt zal worden. In het overgangs tijdperk waarin de verschorpte regeling der „conduite-lijsten" nog niet zal werken een tijdvak van acht tot tien jaar zal een tijdelijke toeslag op het traktement worden verleend. De uitgevallenen uit de middelrangen zullen in de Landweer worden onderge bracht. Een nieuwo pensioenregeling isvoorloopig niet te wachten. Het Allerziblhn-verbod. Aan het slot der zitting van den ge meenteraad van Delft kwam gister de vraag van den heer Van Dgk, in zake het Aller- zielen-verbod. De heer Van Dgk bestreedt het ontra dend advies van den burgemeester tot het geven van verlof door den Raad tot het stellen van deze vraag. Al wist spr., dat hij geen antwoord zou ontvangen, dan nog was het zijn recht de vraag te stellen. In het Parlement behoefde men tot het stellen van vragen aan de Regeoring geen verlof. Spr. hoopte, dat de Raad een breed stand punt zou innemen. De heer Van Aggelen zou het onge hoord vinden als het verlof geweigerd werd. Den druk van Rome, bier boven den Moerdijk, verstond spr. niet. Het was het recht van den heer Van Dijk de vraag te stellen. De heer JanSBen van Raaij, anders veel waarde hechtende aan den raad van den voorzitter, zou dezen toch ditmaal in den wind 6laan. De voorzitter lichtte zjjn standpunt uit voerig toe en betoogde, dat van de vraag geen enkel practisch gevolg is te wachten. Ten slotte werd het verlof verleend met 11 tegen 9 stemmen. (Links tegen rechts). De heer Van Dijk lichtte zijn vraag uitvoerig toe en geloofde, dat de voorzitter zich op een hellend vlak bevond. Morgen konden de Roomschen wel een vergade ring van De Dageraad willen zien verbo den. Spr. voorzag het eind niet van zoo danige houding, die uitliep op verplaatsing van het overheidsgezag van het Raadhuis naar de pastorie. De heer Van Aggelen vroeg, of de bur gemeester ook Lucifer zou verbieden, als daartoe, als in 1654, de orthodoxe domi- né's het verzoek deden. En dat was lang niet onmogelijk, want de dominé's van heden zgn nog nietB beter dan die uit de 17e eeuw. En wat zouden dan de Room schen zoggen, die thans zoo warm de Lu cifer-vertooningen aanprijzen? Waar vroeg spr. is het eind van dit begin. De heer Verhoeff (R -K.) verliet onder woorden van protest de vergadering. De heer Murk bracht den burgemeester hulde, want in Allerzielen wordt de pastoor omlaag gehaald. De heer Van Dijk vroeg den heer Murk of deze Allerzielen gelezan had. De heer Murk had het niet gelezen, maar het was hem verteld. Ten slotte stelde de heer Van Dgk een motie voor, om afkeuring uit te spreken over de houding van den burgemeester. De motie werd verworpen met 16 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Van Dijk, Van Aggelen en Nelemans. De benoeming toor de Rekenkamer. De overzichtschrijver der Kamerzittingen in het Handelsblad meent een verklaring te kunucn vinden voor de o.i. ongepaste grappen, gisteren in de Kamer uitgehaald bij de stemming voor een lid van de Rekenkamer. Hij schrijft: „Zoo is dan, mot 41 stemmen tegen 34 (die op den heer Rechlien Morra waren uitgebracht) do heer J. Krap, civiel-inge- nieur, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en oud-lid van de Tweede Kamer (vooi Den Haag) als nummer één geplaatst op do nominatie voor een lid van de Rekenkamer. Volgens gebruik wordt nummer één benoemd en 't zal dus den heer Rechlien Morra weinig bateD dat zgn naam op do tweede plaats of den heer Van Vredenburch, dat de zgne als nummer drie prijkt. Waarom juist de heer Krap de uitver korene van de Kamer werd (zij het dan ook met de allerkleinst mogelijke volstrekte meerderheid: 41 van de 81 stemmen)? Was het om te doen zien dat ook hier de de laatsten de eerste zullenn zijn? De heer Krap immers heeft slecht6 te elfder uro gesolliciteerd. Of wa» het omdat de heer Krap zich een zoo eminent man of een buitengewoon knap rekenmeester had getoond? Wat dit laatste betreft: Zeker noch het een noch het ander. Eminente gaven heeft de heer Krap, naar wij meenen, noch als civiel-ingenieur, noch als Gedeputeerde en zeker niet als Kamerlid ten toon gespreid. En wat ziju reken meesterlijken aanleg aangaat, ook in dat opzicht hebben wjj nooit iets bijzonders over hem vernomen. Terwgl op de ljjst van sollicitanten namen voorkwamen als die van den heer Morra, den secretaris van de Rekenkamer, Bartelink, directeur der rigistratie, Van Vredenburgh, oud secretaris van den Pensioenraad, Bertling, óók een directeur der registratie, Van Till (van (Jppenheim en Van Till), Koomans, inspecteur der registratie namen van personen die zich in zaken van comptabelen aard allicht racer thuis zullen voelen dan de heer Krap. Maarde heer Krap is een aange naam man en trouw anti-revolutionnair. Dies word hij do candidaat der rechterzijde. En daar de rechterzijde de Kamer beheerscht, werd hij ook de candidaat der Kamer. Als do heeren nu toch eenmaal andere overwegingen wilden doen gelden dan die, ontleend aan de vraag naar den meest geschikte, dan hadden ze deze gelegenheid kunnen bezigen om wat goed te maken van het onrecht dat begaan is aan den heer J. fl. Koek, den gepensionneerden luitenant-kolonel, die over de zaak-Brandsen zijn militaire carrière heeft gobroken en die ook op de lgst van sollicitanten stond. Waarom de heer Krap wel en de heer Koek niet? Ja, omdat de heer Krap nu eenmaal de „man van rechts" was. Dat sloeg door. Voelde men misschien hier en daar in de Kamer het vooze van zulk een benoe- mingswjjze en kwamen er daarom, bg de velo stemmingen die er voor het opmaken van hot drietal noodig bleken, soms namen uit do bus die ironisch konden bedoeld zijn? Zooals: „Dr. Kuyper", „Baron Lehmaon", „dr. K. van Oberma" (het incognito waarachter de heer Kuyper als Miuister op buitenlandscho reizen soms wegkroop), of „de heer Sinecure"...? Het had er veel van. In elk geval blijkt bij zulke Rekenkamer nominaties nog sterker dan bij die voor den Hoogen Raad, hoezeer men deze, door het zwaartepunt ervan te leggen bij de Tweede Kamer, neergedrukt heeft op het peil van partjj- en vriendjesdienst. De Hooge Raad maakt althans nog zelve een lijst op waaruit de Kamer heeft te kiezen. Voor nulliteiten blijft men daD althans bewaard. Maar bij de nominaties voor de Rekenkamer is de partij- en kliekgeest aan niets gebonden. En dan wordt er op geschiktheid niet gelet. Nu, do heer Krap heelt althans ziju naam vóór, Krap rekenen is een deugd.... in de Rekenkamer! Ontrouw gemeente-ontvangir. De rechtbank te Zwolle veroordeelde A. J. V. tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens verduistering, als gemeente-ontvanger van Elburg gepleegd. Bovendien is hem verboden twee jaar lang, na het vorstrijken van zijn straftijd, een openbaar ambt te bekleeden. Bij het vonnis wordt in aanmerking genomen, met het oog op de strafmaat, dat beklaagde reeds uit anderen hoofde tot 3 jaar gevangenisstraf ia veroordeeld. In de godsdienstoefening Zondagmorgen in de Remonstrantsche kerk te houden, zal als spreker optreden prof. dr. B. D. Eeidmans van Leiden. Voor den Doopsgezinden kring wordt Zondagmorgen in het Logegebouw een godsdienstoefening gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. R. Schuursma van Zutphen. De afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers houdt Woens dag 29 Maart a.s. een openbare vergade ring in de sociëteit „Vereeniging", waarin als spreker zal optreden de heer E. J. van Det van Amsterdam met het onderwerp: „Schoolartsen". De Hagespelers. Het Engelsch blijspel „Penelope" hetwelk het gezelschap van Eduard Verkade a.s. Dinsdag in Amicitia zal opvoeren vindt in de Pers een vrij gunstig onthaal. Zoo zegt J. H. Róssing o. a. in het N. v. d. D.: „Een mooie voorstelling, een der beste van de Hagespelers". Van Bruggen in het Ilbld. prijst de voorstelling zeer en schrijft ten slotte „Een smakelijko voorstelling bg elkaar, die het stuk niet meer beteekenis gaf dan het werkelijk bezit, waar het toch ook recht deed in zijn mondaino nuance, niet het minst, behoeft het gezegd wat de aankleeding betreft". En de N. N. R. Ct. schrgft: „De vertooning door de Hagespelers was in menig opzicht verdienstelijk en zij was in ieder geval amusant. Tot het welslagen hebben bg de Hage spelers vooral bijgedragen, de dames mevr. Verkade (Enny Vrede), Sophie Hermso on Hetty Beck, benevens de heeren Paul do Groot en Eduard Verkade; laatstgenoemde ook als verzorger van regie en mise-en- scène". Door de politie is alhier een persoon aangehouden, die nog 5 dagen te goed had. Hij rs naar Utrecht overgebracht teneinde zyn straf te ondergaan,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2