DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 73. MAANDAG 27 MAART 1911 8e JAARGANG. De Eembode en de Gemoedelijkheid. - BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur li. O. RIJHKNN. Abonnementsprijs per jaai-14.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. iiureau: ItliliLUE ti. Tclet. Interc. lS:t. Prijs der Ad verten tien: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsiDg van advert, en reel, van buiteu het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandach Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesatr. 7'J. 7b Amsterdam De Eembode, die nog altijd vergeten heeft haar beschuldiging, dat het voorstel van B. en W. inzake de wijziging der kiesdistricten „zoo schromelijk partijdig was, als het maar met mogelykheid kon", met bewijzen te staven, wat zij eerst had aangeboden te doen, opent thans een serie artikelen die tot onderwerp heeft: „De Politieke toestand dezer gemeente*. Wy kunnen nu reeds zeggen, wat de inhoud dezer artikelen zal zyn: een afge ven op, een waarschuwen tegen en een verdachtmaken van de Eemlander en de Kiesvereeniging „Gemeentebelang". Do Kiesvereeniging „Gemeentebelang" zit de redactie dwars; de resultaten van do laatste verkiezingen maken haar onge rust en onrustig. Als ze er nu achter komt, dat in de laatste veertien dagen het ledental dezer kiesvereeniging met veertig is toegenomen, zal dit haar wel gausche- ljjk van streek brengen. De Eembode beklaagt zich eerst, dat de gemoedelijke stemming zoek raakt. .Als voorheen o.a. bij verkiezingen de strijd bij de stembus soms iets scherper werd aangezet dan wenschelijk was, men kon toch zeker zijn, dat, wanneer de stembns gesproken had, de oude, gemoe delijke stemming ondsr de ingezetenen terugkeerde." Nu moeten we vooraf constateereu, dat er zelden in de laatste jaren hier verkie zingen zyn gehouden, die kalmer yerloop hebben gehad, dan de laatste. Nooit zijn er minder artikelen verschenen, nooit zijn er minder circulaires verspreid. Alleen is er eenige wrijving goweest tusschen vrijzinnigen onderling. Dat daar over iets is geschreven, zal een Roomsche redactie toch wel kunnen begrijpen. Stel u voor, dat er eens enkele Room- schen bestouden, die een caudidaat zouden aanbevelen tegenover een candiduat, gesteld door een Roomsche kiesvereeniging. Dan zou men eens iets hooren! Of liever, men zou denkelijk in 't geheel niets hooren; er zou al heel spoedig zeker iemand zijn „qttos ego", „ik zal jelui" laten hooren. Daar mag men eenvoudig geen standjes in 't openbaar hebben. Welnu de Roomsche redactie bemoeie zich niet met oneenigheden, die vryziDDi- gen onderling hebben of hadden. Zoo naïef zijn de vrijzinnigen niet, dat ze zich door die redactie tegen elkaar laten ophitsen. 't Is al erg genoeg, dat door het drijven van een Roomsche Kiesvereeniging een candidaat der vrijzinnigen uit het eene district naar het andere is overgeplant. En als de Eembode nu klaagt dat, na dat de stembus gesproken heeft, de oude gemoedelijke stemming niet terugkeert, dan ligt dit toch in de eerste plaats aan haar, die nu begint met over deze ver kiezingen na te pleiten. Die „gemoedelijkheid" is natuurlyk iets wat haar geheel en al koud laat. flet ultramontanisme if allerminst gevoelig voor gemoedelijkheid, 't Ging in de laatste jaren hier zoo mooi; langzamerhand, zoo onge merkt won Rome hier veld en Amersfoort was mooi op weg een elericale stad te worden en nu komt er iets dat haar plau- neD dwarsboomt en dan treurt ze over de verloren gemoedelijkheid. Hoe men die gemoedelijkheid tracht te bewaren, daarvan hoeft de jongste Raads zitting oen treffend bewijs gegeven. Nog een staaltie van gemoedelijkheid: De Amersfoortsehe Courant, dio zich maar hoogst zelden de luxe permitteert van een eigen opinie, schreef dezer dagen ver moedelijk meer als grapjo dan als critiek onder een bericht, dat do Tweodo Kamer het wetsontwerp tot bestrijding der zede loosheid had aangenomen: „Zoodra die wet in het Staatsblad staat, zal er geen zedeloosheid meer wezen in ons laud". Daar stuift de reductie van de Eembode op en schryft: „Met dit bericht heeft do Amersfoortsehe Courant zich zelve goteekeud. Men neme er nota van14. Zoover is het gekomen. Hen mag zich geen opmerking meer veroorloven over een wet, door een Roomschen minister ingediend. De bedreiging „men neme er nota van", kondigt de straf aan. Dat bij de laatste verkiezingen gebleken is, dat do sooiaal democratische arbeiders party allesbehalve vriendelijk gezind is ten opzichte van „Gemeentebelang", is voor de Eembode blijkbaar een hoogst onaangenaam verschijnsel. Dat de soc. democraten nu toch in betrekkelijk grooten getale naar de stembus zijn getrokken, verklaart de Eembode niet uit het feit, dat zij in geen geval een door Rome ge stolden candidaat wilden, maar zij zoekt daarvoor eon insinuatie van laag allooi. Zij sohrijtt: „De vraag is hier zeker gepast: Welk een prijs zou voor dit verkiezingswerk wol bedongen zijn? Zoolang de Eembode voortgaat op de haar eigen wijze verkiezingen te leiden en te bespreken, behoeven de vrijzinnigen niet te vreezen. De tyden zyn voorbij, dat men iemand voor den Gemeentoraad kon aanbevelen met gemeenplaatsen, dat hij algemeen geacht is, dat hij de rechte man op de rechte plaats zal zijn, enz. enz. De kiezers zijn niet meer die tamme, makke, volgzame massa van vroeger. Zij willen weten wat iemands politieke be lijdenis is. En ook de Roomsche werk lieden willen wel eens weten welk pro gramma hnn candidaat onderschrijft, of ten minste ten naastebij onderschrijft. En de kiezers volgen wel degelyk hetgeen in den Raad voorvalt; gaan na of ooit van r.-k. zijde een of ander voorstel in den Raad wordt gedaan. Wil men succes bij verkiezingen, dan zegge men: dit of dat wenschen wy omdat wij meenen dat het goed is en wij zullen er dus uaar streven dat te bereiken. Het verdachtmakingen en altyd maar schettoren tegen anderen, komt men er niet meer. Meent de Eembode echter hiermee te moeten voortgaan, om do „gemoedelijkheid" to bevorderen, dan kunnen wij haar in vrede laten doen, wat zij niet kan laten. Rusland en China. Het Petersburgsche telegraaf-agentschap meldt, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken op 23 dezer aan den Russischen ge:ant in Peking heeft geseind, aan de Chineesche regeering inedo te doelen, dat met hei oog op de tegenwerpingen en het blijkbaar ontwijkend karakter bij do bespiekiugei), van de zijde van China aan genomen, de Russische regeering zich genoodzaakt ziet een einde te maken aan alle uitvluchten. De Russische gezant moet daarom aan de Chineesche rogeering vragen of zy formeel de juistheid beves tigen wil van de voorstellen, vervat in de Russische nota van 16 Februari en hun overeenstemming met de tractatcn. In geval het gunstig antwoord van de regee ring te Petersburg niet voor 28 dezer zal zyn ontvangen, herneemt do Russische regeering hare volledige vrijheid van be weging, aan de Chineesche regeering de verantwoordelijkheid overlatend voor hare halsstarrigheid. Iu verband met bovenstaand telegram wordt uit Louden gemeld, dat in de City ernstige telegrammen, aangaande den stand der betrekkingen tusschen het Chinee sche Rijk en Rusland ontvangen zijn. Zelfs zou elk oogenblik verscherping in den toestand kuDcen intredeu, waardoor de oorlog niet meer onvermijdelijk is. Volgens de Standard zijn reeds de verzekerings premies op oorlogsrisico op schepen naar het verre Oosten belangrijk gestegen. Uit Petersburg wordt gemold, dat, na langdurige en gewichtige besprekingen het Chineesche ministerie van Buiten landsche Zaken den Russischen gezant heeft medegedeeld, dut de Chineesche regeering Zondag een verklaring zou afleggen, waarbij zonder voorbehoud aan Ruslaud's eischen zal worden toegegeven. Men is algemeen van oordeel, dat China geen andere keus heeft, omdat het in 't geheel niet voor een oorlog is voorbereid. De internationale staking her zeelieden mislukt. Uit Brussel wordt aan de Voss. Ztg. geseind, dat, naar het officieele orgaan der Antwerpsche scheepsreeders meldt, het gevaar voor een internationale staking der zeelieden voorbij is, dank zij de houding dor Duitsche en Belgische zeelieden, die beslist geweigerd hebben zich solidair te vorklaren met een internationale staking. De eenige staking, die nog verwacht kan worden, is die der Engelsche zeolicdon in de maanden Juui en Juli. Frankrijk. De comité's der ontevreden Fransche wynbouwers te Bar-sur-Seine, en Bar-sur- Aubc bobben verklaard, dat do betrek kingen tusschen de gemeenten en do regeering afgebroken zijn. Eerst wanneer het departement Aube verklaard zal worden tot Champagne te bebooren, zulleu do betrekkingen weder worden opgenomen. Gelijk bekend is, blijft het te Parijs nog zeer gisten onder de spoorwegambte naren, als gevolg van de groote staking eenigo maanden geleden, waarbij tal van stakers in heohtenis genomen en veroor deeld werden. De. dank zy de amnestie, weder vrygclaten spoorwegambtenaren hebben gisteren deelgonomcn aan een tweetal door don arbeidersbond uitgeschre ven vergaderingen. Zij raadden daarbij op beslisten toon de wederopname van den stryd tegen de spoorwcgdirectiën aan. Een der sprekers drong er op aan, dat do spoorwegambtenaren er alles op moesten zetten, om hot weder in dienst nemen van do collega's door te drijveu, die zich voor hen hadden opgeofferd. Een lid der bouw- arbeidersvereeniging verklaarde, dat de metselaars besloten hadden voortaan geen gevangenissen meer te bouwen. Een groep loden der geunifieerdc socialistische partij besloot, een deputatio uaar liet spoorweg- bestuur af te vaardigen. Japan. De Minister van Oorlog heeft aan de Kamer voorgesteld een crediet van 1.141.000 Yen in te willigen ten behoeve van de millitairc aviatiek. Twee naar Europa gezonden officieren hebben de opdracht modellen aan te koopen van de voornaamste vliegtuigtypen zooals Blériot, Farman, Wright en Curtiss. liet volgende jaar zal dit crediet nog worden verhoogd. Aan het Departement van Oorlog is een speciale commissie voor de luchtscheep vaart verbonden. Pensioenfonds S.S. Naar aanleiding van het gesprokene door don Minister van Waterstaat bij de jongste hegrootingsdebatten afdeelingspoor wegen, over de pcnsioenquaestic van het Ötaatsspoorwcgpersoneel is door de heeren J. A. Rosenveldt en II. J. Yan Braam beek, leden der Commissie van Beheer van het pensiooufoudt der Staatsspoor, een adres aan de Tweede Kamer gezonden waarin zij het door Minister L. licgout in de Kamer gesprokene trachten te weer leggen. Dit adres is van een zeer uitvoerige memorie van toelichting voorzien, waarin behalve de feitelijke geschiedenis van het Fonds, ook een logenstraffing gegeven wordt van hetgeen de Minister had mede gedeeld over ecu persoonlijk onderhoud dat hij met beide heeren gehad heeft. Vorder verdedigen zij hun houding ten opzichte van liet te Utrecht gehouden pensioencongree enz,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1