DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 76, DONDERDAG 30 MAART 1911. 8e JAARGANG. DE BAGDAD SPOORWEG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. U ootdrpdactf dp B. G. B IJ HE N S. Abonnementsprijs: j Per jaar4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.- bnreau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76*78 Amsterdam Bureau: KEEISE HaAW 6. Telet. Intero. 183. Prijs der Atlyertentiën Yan 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Het belangrijkste nieuws van de laatste dagen is niet het uitbreken van miuiste- rieelc crises, niet het aangekoudigde einde van den opstand in Mexico of de bedreiging met eene sterke agitatie in Portugal. Hot i6 het feit, dat de Turksche groot-vizier en de vertegenwoordigers van do Bagdad- spoorwegmaatschappij een contract hebben geteckend waardoor de voortzetting van het groote werk wordt verzekerd. Er zal over eenige jaren een spoorweg loopen naar Bagdad. Dat is zeer belangwekkend. Als men van het groote plan, van den Bagdadspoorweg sprak, had men kans een lichten glimlach te wekken op het gelaat van den hoorder. Deze spoorweg scheen te behooreu tot het fantastische rijk der sprookjes van Duizend eu eeu Nacht, waarvan voor een groot deel zooals men weet Bagdad het tooneel is. Anderen vonden dat het plan een nieuw voorwendsel was voor do diplomatie om zich in nutte loos werk te verdiepen, want de Bagdad spoorweg was ook al eene „quaestie" ge worden, waarin de onderlinge naijver der volken eene rol speelde. Dat moD eens uit Europa, over Konstantinopel, door Klein-Azië in een spoorwegcoupé naar de Tigris zou kuunen reizen on dat in afzien- baren tijd scheen velen onmogelijk. Nochtans was iedereen overtuigd van het hooge belang der zaak, indien zij tot stand komen mocht. Want een „heimelijke trek", zooals Vondel zeggen zou, voert onze verbeelding naar het geheimzinnige laud tusschen de groote rivieren Tigris en Eufraat, naar Mesopotamië. Daar liggen do reusachtige ruïnen van de oude wereld steden, wier namen wij sinds onze prille kindsheid kennen. Vandaar is onze be schaving uitgegaan. Daar is werk en brood voor millioenen. Want het verwoeste land kan weer tot vruchtbaarheid gebracht worden door de regeling der groote rivieren, door doelmatige besproeiing In denjlaatsten tijd is de belangstelling in die streken toegenomen door de merk waardige ontdekkingen die daar ginds zijn gedaan en ons eenig licht verschaffen omtrent het ontstaan van onze beschaving, van onze zeden en wetten. De naam van Bagdad, de stad der machtige khalifen, de stad van Haroen den Rechtvaardige, klinkt op zich zelf als een sprookje. Een rgk verleden rijst voor ons op al8 wjj donken aan die verre landen, die binnenkort niet ver meer zullen zijn. Het is een gewichtig werk, dat tie maat schappij met den steun van de Turksche regeering onderneemt. Men was met het leggen der sporen gevorderd tot Bnrgurlu, aan den noordrand van den Taunus, maar in 1908 werd het verdrag gesloten, dat de maatschappij het recht gat hare lijn door te trekken, tot El Helif, een klein plaatsje ten zuiden van Mardin. Yan Bur- gurlu tot El Helif is een afstand van 840 kilometers, van daar tot Bagdad zeshon derd kilometers; men heeft dus ruim veer tienhonderd kilometers spoor te leggen. Het ligt in de bedoeling, het werk met alle kracht aan te vatten. Men kan van twee zijden beginnen ook van Bagdad uit; het vervoer van spoorwegmaterialen naar die stad is per vaartuig mogelijk, omdat de Tigris tot Bagdad bevaarbaar is. Het terrein levert geene groote moei lijkheden op; Mesopotamië immers is een vlak land. Men heeft de bergen en het zwaarste werk achtor den rug. De gesloten overeenkomst bepaalt nog dat een zijtak van den spoorweg zal loopen van Osmanieh naar Alexandrette, een dei) beste van de voor 't overige zeer middel matige havens. De maatschappij heeft de concessie verkregen om die haven te ver betereu en in ordo te brengen voor een groot vorkeer. Als Mesopataouë weer wordt wat het vroeger was, als men er, wat in de bedoeling ligt, katoen en korou ver bouwt, zal Alexaudrotte een belangrijke havenstad worden. Vandaar zullen de producten van het oude land Europa be reiken. Het plan is zorgvuldig overwogen en het zal worden uitgevoerd. Er bestond eene moeilijkheid. Engeland wil in het zuiden van Perzië de heer- schende rol spelen. Men zag daar met wanti ouwen het gestadig voortschrijden van de Bagdadspoorwegniaatschappij, waar bij veel Duitsch kapitaal is betrokken. Van Perzië echter is geen sprake in de overeenkomst. De Engelschen kunnen hier doen wat zij willen; een aansluiting bij den Bagdadspoorweg krijgon als zij dat wenschen of op eigen gelegenheid doen wat zij anders wenschen De financieelo quaestie, van het grootste belang, is vol gens de mededeelingen in de bladen op bovredigende wijze opgelost. Turkije heeft groot belang bij den spoorweg en de nieuwe Turksche rogeoring begrijpt dat en is meegegaan met de fiuancicele voor slagen die de maatschappij deed. Wanneer zal de spoorweg gereed zijn 1 Naar alle waarschijnlijkheid indien men tijdig eens kan worden over de byzouder- heden, de te volgen richting en andere onderwerpou, zal men binnen zeven jaren naar Bagdad kunnen sporen. En dan zal de ontginning, de herschepping kunnen beginnen van het eens zoo vruchtbare en verwaarloosde, vertrapte Mesopotamië. Op zulke ondernemingen, op de nieuwe vindingen die zelfs woestijnen veranderen in vruchtbaren grond, hadden de hoeren economen niet gerekend, die vroeger ver kondigden dat de aarde te kieir. werd voor het menschelijk geslacht en eens geen voedsel meer zou hebben voor ons allen. Duitschland. Men heeft iu den Duitschen Rijksdag minister von Kiderien Wachter een vraag gesteld over de aanwerving voor het Fran- scho vreemdelingenlegioen. De minister antwoordde, dat Duitschland Frankrijk niet kou beletten, soldatcu voor het legioen te werven op Duitsch grondgebied jallcen wat betreft de aanwerving van Duitsche jongens onder de achttien jaar werden tusschen Parijs en Berlijn besprekkiogen gevoerd, en de Fransche regeering heeft de Duitsche verzekerd, dat zulke jonge knapen niet meer zullen worden aangenomen. Mocht het per abuis toch eens een enkele maal gebenreü, dan wordt de aangeworvene op verzoek van Duitschland terstond uit het legioen ontslagen. Kiderlen eindigde aldus: „Voorloopig kunnen wij niet meer gedaan krijgen; tronwens, het komt mij niet ver standig voor, de dienstneming van Duit- schers in vreemde legers met vreemde regeeriogeu te bespreken, Frankrijk. In de Kamer interpelleerde de socialis tische afgevaardigde Mistral over eenige door een socialistisch blad gepubliceerde misstanden bij den telegraafdienst. Zoo had het blad o.a. en een facsimilé van hot betreffende document werd er bij afgedrukt verteld, dat tijdens de spoorwegstaking do directeur van het telegraafkantoor te Algiers eon order had uitgevaardigd, waarbij het den telegraafbeambteu verbo den word, telegrammen aan bepaalde, politiek vordaohte personen, gorichl, bij dezen te bezorgen, voordat hij inzage had genomen van den inhoud. De beainbtm, die deze officieele aan schrijving in het bezit van het blad hadden gebracht, werden gestraft. Do Minister van Verkeer Dumont en do onderstaatssecietaris Chanuient, verklaarden, dat kwalijk ernstig kon worden gesproken san oen „zwart Kabinet" bij den telegraaf dienst Niettemin kunnen de bestrafte beambten op een humane behandeling rekenen. - De wijnboeren in het departement van do Aubo zijn, naar de Temps mede deelt, opnieuw aan het oproer inaken. Aan leiding daartoe was het bevel om de roodc en de zwarte vlag, die den achttienden Maart op het 6tadhuis in Bar-sur-Aube geheschen waren, weg te halen. De wijn boeren zelf weigerden en een ambtenaar van het stadhuis nam de vlaggen weg cu verwijderde tevou de opschrifieu, die Zon dag voor eeu week de oproeringe wijn boeren op de muren van het stadhuis geplaats hadden. In eeu oogwenk was de geheele gemeente weer in beweging: de boeren liepen te hoop, de vaandels werden weer voor den dag gehaald. De onder prefect trachtte de menschen tot rust te brengen. Hij hield hun voor oognn, dat als het hoog liep, de troepen zouden komen om de rust te herstellen. Daarop gingen de onruststokers voorloopig naar huis, maar ouder de bedrcigiog dat de rust niet eer zou terugkoeren, vóór de wijn boeren in alle opzichten hun zin gekregen zouden hebben. De troepen zijn toch gekomen. Om 12 uur Dinsdag kwam een compagnie jagers in de stad aan en onmiddellijk daarop werd de braodklok geluid. De wijnboeren uit den omtrek lieten hun werk in den steek en begaven zich met hun gereedschap naar de stad Te 3 uur werd eer. optocht gehouden, waaraan 4000 personen deelna men. Een gebraden varken word iu den stoet meegedragen en de dragers riepen voortdurend triomfantelijk: „Monis is dood". Plotseling verspreidde zich het gerucht, dat de prefect per automobiel iu de stad ivas gekomen, waarop de betoogers beslo ten naar de onder-prefectuur te trekken. Daar de deuren nipt spoedig genoeg werden geopend, werden de ruiten ver brijzeld en werd de driekleur naar beneden gehaald en vervangen door de roode vlag. De prefect kwam eindelijk naar buiten en beklom dp trappen van een muziek tent, om te trachten den troop tot kalmte aan te maneu. Hij werd echter over schreeuwd. Toen nam een der leiders, onder alge nieene toejuichingen, het woord en som meerde den prefect de troepen weder teiug te zenden. Zonder een antwoord af te wachten, begaf de menigte zich daarop naar het station om to zien of aan den uitgesproken volkswil wel gevolg werd gegeven. Eerst toen de kapitein het bevel van terugroeping toonde, ging de opge wonden menigte uiteen. Rusland. Ilet is met de interpellatie in de Russi sche Doeina gegaan gelyk verwacht was: de Octobristen, verontwaardigd over hot voorbijgaan der Dooma door de regeeriug, den zoogeuaaindeu staatsgreep van Stolypin, bestaande in het bg Keizerlijke oekaze wet laten worden van maatregelen, die door het parlement niet waren goedgekeurd, de Octrobisten hebben zich bij de oppositie in het parlement gevoegd en hebbon deze tot een meerderheid gemaakt, zoodat de motie, waarbij do regeering beschuldigd wordt van ouweltige handelingen, met 174 tegon 88 stemmen word aangenomen. Het zou ons niet verwonderen, of de Doema moet haar oproerigheid weer met het leven bekoopen, zooals het ook met haar voorgangs:ers is gegaan. Er gingen reeds geruchten in dien geest: de regeering zou met ontbinding dreigen, voor 't geval de Doema de intorpellatio aannam. Volgens een „bericht uit goede bron" heeft den minister van marine zijn ontslag genomen. Men weet dat de Doema de marina-begrooting had verworpen, maar dat deze niettomin wet is geworden zonder haar goedkeuring, op dezelfde wijzo als de wet op de Zeinstwo's door keizerlijke oekaze. De minister van marine wilde echter daarna niet aanblijven. Hij heeft blijkbaar meer verantwoordelijkheidsgevoel dan Stolypin. Spanje. By de voortgezette besprekingen over de Ferrer-zaak in de Kamer trachtte Soriano aan te toonen, dat eenige getuigen verklaringen ten ongunste van Ferrer waren afgedwongen en dat in het procos- verbaal van de huiszoeking bezwarende documenten waren genoemd, die echter door de politie in het huis waren gede poneerd. Bij eeu bediende van Ferrer was er op aangedrongen, dat hy tegen Ferrer zou getuigen, waarvoor hem vrijstelling van den militairen dienst werd beloofd. (Een officier die daarop den spreker in de rede viel, werd de zaal uitgezet.) Soriano vroeg revisie van het proces en een onderzoek naai het optreden van den minister-president en den minister van binuenlaudsche zaken, die destijds in functie waren. De minister van justitie verklaarde, dat vonnissen van de rechtbanken alleen dan voor herziening in aanmerking komen, wanneer de wet willens en wetens geschon den is. De zaak Ferrer viel wel onder de militaire rechtspleging, daar hier quaestie was van een oproer. Mochten echter voor Ferrer gunstige getuigenissen Diet gehoord zijn, dan is dit daaraan te wijten dat de getuigen zich eerst opgaveu na den wettelyk gestelden termijn of dat het vreemdelingen waren, die bij het gebeurde niet tegenwoordig waren geweest. Alle wettelijke formaliteiten zijn stipt in acht genomen. De republikein Alvarez zeide, dat men rondom Ferrer een atmospheer van wildon haat had doen oustaan, die van invloed was geweest op den krijgsraad. De zittiug weid opgeheven,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1