WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN YAN HET KONtNKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 30 Maart 1911. Hoogste barometorstand 770.9 m.H. te Riga, laagste 751.8 te Brussel. Verwachting tot den avond van 31 Maart 1911. Zwakke tot matige Z.O.-lijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, mogelijk onweer. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand te AMERSFOOP.T. 754 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 63 Eerste Kamer. De Eerste Kamer is tegen Maaudagavond voornamelijk bijeengeroepen tot het in de volgende dagen dier week in de afdeelin- gen onderzoeken van de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsont werpen, waaronder de zedeljjkheidewet en zoo noodig tot afdoening in openbare vergadering van ondergeschikte wetsont werpen daarvoor gereed. Aan hel einde der week gaat de Kamer dan weer uiteen. Debietrecht op tabak. Ziehier een officieus bericht uit Den Haag, dat wel niet met algemeenen bijval zal gelezen worden: „Naar aanleiding van de hardnekkige geruchten dat de minister van financiën voornemens zou zyn het wetsontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak terug te nemen, kan op grond van inlichtingen van de meeBt bevoegde zijde worden ge meld, dat die geruchten van allen grond ontbloot zijn en dat aan intrekking in de verste verte niet wordt gedacht. Heden is aan het departement van financiën over het ontwerp-debietrecht eene conferentie gohouden met vertegenwoor digers van twee bonden van tabakbe werkers." Sigaren fabrikanten. In de gisteren te Utrecht gehouden algemecne vergadering van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland, is de heer H. Lieftinck, als lid van het dagclijksch bestuur, herbenoemd. De vergadering was algemeen van gevoelen, dat de invoering van een debietrecht op tabak eon onherstelbare ramp voor de sigarenindustrie zou zyn. Men besloot daar om zich met alle kraoht tegen bedoeld wetsontwerp te verzetten en iu een adres aan de Tweede Kamer alle bezwaren dien aangaande kenbaar te maken. Besloten werd instemming te betuigen met het adres van do Nederl. Vereeniging van Werkgevers, in zake het ziekteverzekerings wetsontwerp. Traktem entsverbeterin g Officieren. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt: Dezor dagen bevatte De Avondpost een bericht omtrent de plannen van Minister Colijn betreffende de traktementsverbete ring voor officieren, volgens hetwelk die plannen eigenlijk ongeveer zouden neerko men op wat Minister Cool had voorgesteld. Immers de traktementaverbetering zou worden losgemaakt van de pensioenverbe- tering en voor deze laatste zou een vierde van het bedrag der traktementsverhoogin- gen worden gereserveerd. Daar dit nu was wat de heer Colijn als Kamerlid verkeerd had geacht, leek het mij ongelooflijk, dat hij het als Minister toch zou voorstellen. By informatie is mij dan ook gebleken, dat het bericht lang niet geheel juist ie. De Minister splitst de noodige geachte penaioenvorbetering in tweeën. De alge- meene verhooging van pensioenen, waarbij ook Maiine zou zijn betrokken, zal later komen. Afgescheiden daarvan echter is een belangrijke vervroeging van den pensioeni- leeftijd en pensioensverhooging ontworpen voor kapiteins en hoofdofficieren van infan terie en artillerie met daaraan verbonden landweeiplicht. Deze maatregel, die buiten verband met Marino kan worden genomen, zal naar men verwacht, het dubbele voor deel opleveren van een snellere promotie bij de genoemde wapens en van aanvulling van het tekort van officierskader bij de landweer. De traktomentsverbetering, waar- vau het bedrag ongeveer gelijk zal wezen aan het door Minister Cool beoogde, zal aan deze laatste pensioenregeling worden vastgekoppeld en het is dus slechts de meer algemeene pensioensherziening, die los daarvan later zal volgeD. Overigens wordt ook door Minister Colijn een vierde gedeelte van de traktemeuts- verbetering gereserveerd voor de ponsioens- verhooging, torwijl het eindcijfer voor zijn planuen in deze ongeveer overeen zal komen met het door hem als Kamerlid geuoemde bedrag van 1 millioen gulden. De traktomentsverbetering met daaraan verbonden pensioensverhooging zal vermoe delijk nog in dit zittingsjaar by de Tweede Kamer inkomen. In de Luthersche kerk zal Zondagmor gen als preker optreden Ds. B. H d' Auzon, Evang. Luth. predikant te Zutphen. Voor Maatschappelijk werk, afdeeling Amersfoort Alg. Ned. Typ. Bond hield de heer J. C. Snouck, heilgymnast, alhier een voordracht over „Een en ander over het ontstaan van beroepsziekten, die der Ty pografen in 't bjjzonder", waaraan we het volgende ontleenen. Door de vergelijking van het mensche- lijk lichaam met een stoommachine werd de vorming en opwekking van arbeidsver mogen in ons lichaam verklaard en duide lijk gemaakt, dat wy door ooze organen mechanischen arbeid kunnen verrichten. Arbeid of beweging is noodzakelijk, ab solute rust onbestaanbaar. Ons lichaam ei6cht natuurlijke beweging; aangewend in dienst van ons maatschappelijk bestaan, door uitoefening van beroepsarbeid worden deze bewegingen kunstmatig gebonden aan meestal het lichaam en wel gevallige voorwaarden. Op den duur ondervindt hiervan ieder arbeider, de een meer en vlugger dan de ander, de schadelijke ge volgen. Deze zijn tweeërlei. De indirecte (economische). De directe-, de laatste zijn natuurlijk voor elke zaak verschillend. Te typograaf wordt door zijn arbeid zeer gebonden aan plaats, houding en be weging. Hot lang achteroen in eenzelfde houding staan kan oorzaak zijn van het ontstaan van vormgebreken (platvoeten, i en o-beenen, ruggegraatsverkrommingen). Voordurend zelfde arbeid kan overver- moeienis en uitputting tengevolge hebben. Gebrek aan voldoende algemeene li chaamsbeweging jkan oorzaak zyn van tal van stoornissen in bouw en functie (slechte ontwikkeling van been en spierstelsel, trage bloedsomloop, gebrekkige ademhaling en daardoor groote vatbaarheid voor ziekte der ademhalingsorganen; vooral tuberculose)! Om zooveel mogelijk de schadelijke invloed van het vak te ontkomen, zorge men voor zuivere lucht in de werkplaats door goedn ventilatie, voor goed licht en voor reinheid. Reinheid Tan eigen lichaam en omgeving. Daarom zwemt en baadt veol. Tracht bovendien in vryen tijd door flinke alzijdige lichaamsbewegingen het „tekort", aan te vullen! Met tal van raadgevingen op hygiënisch gebied werd deze voordracht, die door een groot gehoor, met grooto belangstelling en aandacht werd gevolgd, nog aangevuld. Do aanwezigen deden verschillende vragen aan den inleider die tot genoegen werden beantwoord. Onder danbetuiging door den voorzitter, voorden aangenamen, nuttigen enleerzamen avond, aan den heer Snouck werd de ver gadering gesloten. Schoolartsen. Gisterenavond werd in de Sociëteit Ver eeniging een vergadering gehouden door de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin de heer E. J. van Det, onderwijzer te Amsterdam sprak over: Schoolartsen. Nadat de heer T. Beverloo do vergade ring geopend had begon de heer van Det zijn rede met er op te wijzen, dat het tegenwoordig geen verwondering meer wekt als er wordt gesproken over school artsen. Wel is het begrip nog niet heldor by ons volk, maar in de laatste jaren komt het instituut toch meer en meer op den voor grond. In de wet van 1857 werd de nega tieve bepaling opgenomen, dat de schoolop ziener een ouvoldoend schoollokaal kon doen sluiten. In 1861 verscheen een rapport vau de hoeren Alebec en van Kapelle, waarin ge concludeerd werd dat de schoollokalen een nadeeligeu invloed hebben op het kind. Zij hadden 14 armenscholen onderzocht on alles sleclit bevonden. En in 1878 onderwierp de minister van binnenland- sclie zaken aan het oordeel van een com missie van geneeskundigen deze vraag: Wanneer is een schoollokaal nietnadeelig voor de kinderen Die commissie kwam met positieve bepalingen omtrent grootte, luchtruimte, ligging privaten, licht enz., maar de noodzakolijke stap tot verbetering werd niet gedaan. De autoriteiten dachten, er is nu voor het kind genoeg gedaan en de algemeene opinie was ook zoo. De medici erkennen echter, dat er nog tal van gevaren aan de school verbonden zijn. Gewoonlijk onderscheidt men drie groepen van gevaren nl. die tengevolge van den schoolbouw, van besmetting van het eene kind op 't andere en door den aard van het onderwys. Wat het laatste betreft wijst spr. op de steeds verlangde orde. De onderwijzers vergen van de kinderen reageeren door gedachten, geluid of beweging. Dat mag niet, want het is tegennatuurlijk. De op merkzaamheid die zoodoende van het kind gecischt wordt is zeer vermoeiend, de inspanning wordt dan zoo licht over spanning. De slechte invloed daarvan op het kinderlyk organisme iB in Duitschland onderzocht en gebleken. Verder leert de ervaring, dat de school nadeelig is op den groei en den lichaams toestand. Komen de kinderen op school dan komen de kinderkwaaltjes. Dr. Straub onderzocht op do Amster.lamsche koste- looze scholen 5226 kinderen en consta teerde een toename der bijziendheid op school. Op de betalende scholen mot huis werk e. d. is het nog erger. Ook het gehoor lijdt op school door verkeerde beoordeeling en behandeling van de kinderen. In Berlijn werd dat na drukkelijk geconstateerd. Een en ander had in Duitschland tengevolge het onder zoek der schooltoestanden door genees kundigen, hetgeen ook naar onB land over sloeg. Spr. schetst hierna uitvoerig de taak van den schoolarts, ten opzichte van het schoolgebouw en van do kinderen. Waar de schoolartsen bestaan hebben ze nuttig gewerkt, terwijl ook ten slotte de te genstand der ouders wordt overwonnen.Van af dat het kind op school komt, in ons land op veel te jeugdigen leeftijd, blijft het onder controle van den schoolarts. Maar de schoolarts is geen behandelend maar oen onderzoekend arts. Zijn bevindingen wor den aan de ouders meegedeeld, die voor de behandeling de hulp inroepen van den huisarts. Niet alle menschen kunnen ge volg geven aan het advies van den school arts, maar meer en meer komen de ge legenheden, als polyklinieken, voor goed- koope behandeling. Het instituut schoolartsen is van groote maatschappelijke beteekenis omdat het meewerkt tot een krachtiger geslacht. Zoo is op vele plaatsen in Berlija geconsta teerd, dat de tuberculose op school toe neemt. De schoolarts kan tuberculose kin deren verwijzen naar een kolonie, vooral op jeugdigen leeftijd is veelal genezing nog mogelyk. Verder doet de schoolarts nuttig werk ten opzichte van het alcoholisme en het rooken. Zijn onderzoekingen doen veelal zien dat deze zonden meer bij kinderen voorkomen, dan men durft vermoeden. En toegerust met die kennis zal de invloed van deu onderwijzer zeer groot zyn by de bestrijding er van. Ook do lichamelijke reinheid zal in den schoolarts een krachtig bevorderaar vinden In verband hiermee wijst Spr. op het groote nut van schoolbaden. Vroeger waren de onderwijzers wel eens tegen schoolartsen, men vreesde te veel controle. Maar de schoolarts moet als medearbeider in de sohool optredey, die advies geeft, waar de onderwijzer niet bovoegd is. Gok moet hij de onderwijzers voorlichten omtrent de behandeling van het kind. In verschillende landen is daaraan reeds veel gedaan. Voordrachten worden gehouden voor ouders en onder wijzers om te komen tot samenwerking op dit moeilijk gebied. De schoolarts heeft te waken, dat de geest zich ontwikkelt in een krachtig lichaam. De school staat thans te veel buiten de maatschappij. Het instituut schoolartsen brengt de school direct in verband daar mee, want op allerlei gebied zal men er toe aangedreven worden om krachtiger werkzaamheid te ontplooien ten nutte van het kind en dus van het volk. Doordat de schoolarts de aandacht meer op het lichaam vestigt, zal meer aan de maat schappij do plicht worden geleerd, om zich krachtig toe te leggen op verbeteriug van misstanden, die bloot komen. Van de gelegenheid tot debat wordt gebruik gemaakt door den arrondissements- schoolopzieoer, den heer J. Stamperius. Deze betuigt den spreker dank voor het geen hij heeft doen hooien. Met onver deelde instemming heeft hij gehoord do voordeelen van het instituut schoolartsen. Vooral met voorbeelden uit het buitenland heeft hij doen zien hoe nuttig het instituut werkt. Ook in ons land wordt echter iu dio richting al wat gedaan. Spr. herinnert aan het hoogst nuttige onderzoek van do afd. Amsterdam van den Bood van Ned. Onderwijzers inzake het rooken en het alcoholgebruik. Ook andere afdeelingen deden een en ander en met groote inge nomenheid heeft Spr. het werken van den Bond in deze materie waargenomen. Dat er nog ontzaggelijk veel te doen is, blijkt Spr. voortdurend. Zelfs de allereerste be ginselen der hygiëne verwaarloost men. Ér zijn nog scholen, waaraan bijna alles ontbreekt, wat men in een goede sehool- inrichting mag verwachten. Nog kort ge leden moest de heer Stamperius Burg, en Weth. eener gemeente opmerkzaam er op maken, dat in de laagste klasse bankeu stonden, waar de leerlingen met do voetjes niet eens de steunplankjes konden bereiken. Audore scholen vindt men waar de reinheid en de ventilatie te wenschen overlaten. Spr. zou meenen als door aanstelling van schoolartsen ook van andere zyde dan die der onderwijzors, daarop opmerkzaam werd gemaakt, reeds 4veel gewonnen zou zyn. Een waarschuwing meent Spr. echter te moeten laten hooien, nl. tegen overdrijving. Ook bij kinderen, die niet de school be zoeken neemt bijziendheid toe, hetzelfde is waar te nemen hij scheefgroeien Hoofd zaak is echter, dat op dit gebied nog zooveel te doen blijft en daarom moet men elke poging toejuichen om daarin ver betering te brengen. De iieer van Det spreekt er zijn ge noegen over uit, dat de heer Stamperius het werken van den Bond iu deze zaak goed heeft genoemd en dat deze autoriteit met belangstelling het werk gadeslaat. De voorzitter dankt hierna den heer van Det voor zyn rede en de heeren autoriteiten (behalve de schoolopziener waren o. a. aanwezig Wethoudor Kam en de heeren van Duinen en van Kalken) voor hunne belangstelling. AGE N DA 30 Maart. Jaarv. Het Groene Kruis in Ons Hnis. 30 Maart. Nutsavoud en Orkestvereeniging „Amersfoort" in Amicitia. 1 en 2 April, Kunstbeschouwing in „Amicilia. 3 April. Onderlinge Hulp in Amicitia. 8 April. Opeub. verg. Volksonderwijs. 17 April. Uitvoering Kunst na Arbeid in de Keizerskroon. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 23 April. Uitvoering Wilhelmina afd. Volks weerbaarh. in de Keizerskroon. 30 April. Uitvoering Araersf. Toonver. D. I. U. in de Keizerskroon. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. Misdaad? Zaterdagmorgen is door een politieagent te 's Hertogenbosch in de Zuid-Willemsvaart een lijk ontdekt. Bij nader onderzoek bleek het te zijn dat van den veldartillerist A. L. Lamers, die sedert Dinsdag van Carnaval vermist werd. Het lyk, dat gekleed was in een gele domino, werd opgehaald eu door de politie naar het lijkenhuüje te Orthen vervoerd en onder bewaking gesteld Er werden ver schillende verwondingen op geconstateerd. Er zijn vormoedens gerezen, dat men hier met een moord to doen heeft. Zekere W. van D. te Rosmalen is in voorloopige hechtenis gesteld.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2