WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 31 Maart 1911. Hoogste barometerstand 763.0 m.M. te Torshavn, laagste 736.4 te Haparanda. Verwachting tot don avond van 1 April 1911. Veranderlijke later zwakke tot matige Zuidelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk hewolkt, mogelijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOPX 760 m M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 69 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 57 verBtomd is. Het standpunt van Duitsch- land, dat er hierby alleen sprake is van de souvereine rechten van Nederland en dat geen enkele andere staat mee te spreken heeft over Nederland's recht om zich te versterken, vond waardeering. Lid van de Reeenkamer. Het trekt do aandacht, dat de Staats courant nog geen melding heeft gemaakt van het Kon. besluit tot benoeming van een lid van de Rekenkamer. Zooals men weet, heeft de Tweede Kamer Woensdag 22 Maart de voordracht opgemaakt en dient het te benoemen lid reeds morgen 1 April, in functie te treden. De tabaksbelasting. Wij ontvingen- een rapport bevattende de resultaten van een onderzoek bij de ver schillende groepen belanghebbenden, inge steld naar de uitwerking welke van het debietrecht op tabak door hen worden verwacht. Het onderzoek is ingesteld in opdracht van Het Volk, door A. B. Kleerckoper. Des schrijvers conclusies luiden verkort als volgt: Wordt het ontwerp tot wet, dan zal: de binnenlandsche consumptie vermin deren; de export afnemen; de omzot kleiner worden; de hoeveelheid arbeid, die het bedrijf vordert, achteruitgaan; het loon dalen; het goed betaalde handwerk voor de goedkoopere soorten tot slechter betaald vormwerk teruggebracht worden. Welke noodlottige gevolgen de regeling zal hebben voor de fabrikanten, der handel en de in het bedrijf werkzame arbeiders schetBt de schrijver uitvoerig. Hij herinnert ook aan de indiening van het ontwerp-wet op de tabak, dat op 30 April 1872 door den minister Blussc in do Kamer werd aangekondigd, en waarvan een op brengst van l'/a miilioen werd verwacht, zonder belemmering van de nijverheid. Het werd ingediend, maar er ontstond zulk een oppositie tegen, dat het ontwerp binnen 6 maanden van de baan was. De schrijver maakt dan de volgende zeer juiste opmerking: „Het was de minister van Financiën uit het eerste Kabinet-Heemskerk, de heer Van der Heim, die in 1875 dat ontwerp by de Kamer aanbangig maakte. Doch evenals de heer De Meester, die de tabak wou belasten, om daartegenover de suiker vrij te maken, zoo wou ook Van der Heim een heffing op de tabak leggen, om daar tegenover den vleeschaccyns ie doen ver vallen. Minister Kolkman kan zich dus beroemen, de eerste te zyn, die de tabak bezwaart, zonder tegelyk een volksvoedsel van de duurder-makende rechten te be- vi y den." Gebruik tan Gedistilleerd. Naar het Centraal Bureau van den Volks bond te Utrecht ons meldt, heeft het aan tal Hectoliters gedistilleerd ad 50",'0 in 1910 veraccijnsd, bedragen: tegen f63,per H.L. f9572,544 en tegen f90,— per H.L. 298130,163, totaal 307703.007. Ook al houdt men in 't oog, dat in ver band met de laatste belangrijke accynsver- hooging, een belangrijke hoeveelheid in 1910 is verbruikt, welke reeds in 1909 was veraccijnsd, dan mag toch een aan zienlijke teruggang in het gebruik worden geconstateerd. In 1877 per hoofd nog 9 98 L. ad 50°;0, was het in 1900: 8,23, in 1905: 7,44 en in 1910 slechts 5,225L. In ruim 30 jaar dus een daling van byna do helft! Ver. van Ned. Gemeenten. Door de Commissie tot voorbereiding der oprichting eener Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten is tot de Ge meenteraden met meer dan 10,000 inwoners het verzoek gericht, de ge meente te doen medewerken tot de oprichting eener Vereeniging van Neder landsche Gemeenten door als lid tot die Vereeniging toe te treden en indien de Gemeente besluit tot inwilliging van dit verzoek een lid van het college van B. en W. of van den Raad uit te noodigeu en te machtigen om de vergadering tot oprichting der Vereeniging bij te wonen en daarbij de Gemeente te vertegenwoor digen en tevens om alsdan al die wijzi gingen in de statuten goed te keuren, welke door die vergadering of ter verkrij ging der Koninklijke goedkeuring in het ontwerp der statuten, behoorende bij dit adres mochten worden noodig geacht. Staking te Rotterdam. Woensdag is voor de vrachtbooten der Rheinische Transport Actiën Gesellschaft William Egan, te Rotterdam, een staking uitgebroken. Het gaat om de volgende werkregeliug, welke de Bond van Machi nisten en Stokers contractueel wil vast stellen: lo. Zondags zal van de stations Amster dam, Antwerpen, Frankfurt a/Main, Mainz, Maonhoim en Rotterdam niet gevaren worden; 2o. nachtrust van minstens acht achtereen volgende uren; 3o minumum-loon per week voor machi nisten 40 Mark, voor stokers 28 Mark; 4o. geen winchdrijven des nachts; 5o. geschillen voortkomende uit deze arbeidsovereenkomst door eon scheidsrech ter uit te maken. Van arbeiderszijde wordt gemeld: Van Rotterdam is gister geen boot af gevaren. Op de stations in Dnitschland en in Antwerpen zijn vertegenwoordigers van den Bond van Machinisten en Stokers, en den Duitschen Bond, welke zorgen dat de booten niet afvaren voordat van de zjjde van het bestuur bericht zal worden gegeven. Een onderhoud met den chef vaD het kantoor kon geen resultaat opleveren, daar deze eerst orders moest ontvangen van de directie William Egan te Frankfurt. Het gaat om de personeelen van een 30-tal booten, elk met 3 man machine- kamerpcrsooneel, die alleu lid van den Bond zijn. De zaak-Veldhoen. Gister werd door het Hof te Arnhem arrest gewezen in de zaak tegen J A. Veldhoen, gewezen geineente-ontvauger van Elburg en gemeente secretaris van Doornspijk, die in hooger beroep voor het Hof terzake vau verduistering terechtstond. De adv. generaal had bevestiging van het vonnis der Zwolsche rechtbank gere- quireerd, waarby bekl. tot 3 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld. Het Hof veroordeelde hem tot 2 jaar gevangenisstraf. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Kinderslaven in Europa. Over het onderwerp „Kinderslaven in Europa", sprak 15 Maart in een buitenge woon druk bezochte openbare bijeenkomst van de Neurenbergsche vrouwenkiesrecht- vereeniging de voormalige politieassistente te Stuttgart, zuster Henriette Arendt. In haar inleiding begon zy met een interessant overzicht van de geschiedkundige ontwikkeling van het vondelingenwezcn in Europa te geven. De eerste vondelingen huizen zyn door de kerk gesticht, die zich op meerdere ooncilies keerde tegen de heidensche gewoonte, zich van lastige kinderen te ontdoen door hen te vondeling te leggen. Het eerste huis van dien aard dankt men aan den Italiaanschen bisschop Thaddiius in het jaar 787. Deze inrich tingen werden steeds menigvnldiger, ook in Frankrijk en Duitschland. In 1338 wordt gewag gemaakt van een vondelingen huis, dat één Italiaausche adelijke familie gesticht had om op die wijze onderdak te verschaffen aan haar onwettige kinderen. Deze inrichtingen waren met een zgn. draailade voorzien, waarin '9 nachts de kinderen heimelijk werden gelegd. De hervorming heeft die vondelingeuhuizen later weer afgeschaft om de onzedelijkheid te bestrijden en om in de ouders hot verantwoordelijkheidsgevoel te kweeken. Ook in Katholieke streken heeft men toen deze instellingen, waarin veel misbruik was ingeslopen, weer opgeheven, hoofd zakelijk wegens de groote kosten, die zy veroorzaakten. In Dnitschland komt het te vondeling leggen vrij zelden voor, des te grooter iB daar het getal kiudermoorden. Dan komt verder voor het verkoopen der kinderen. Niet zelden oefent de kooper dan later ook nog pressie op den moeder uit. Dik wijls heeft de koop plaats met onzedelijke doeleinden. De spreekster noemde zoo een geval uit haar eigon praktijk, waar in een dagblad te Stuttgart een mooi meisje werd gezocht, ouderdom was byzaak. Daar de adverteerder het meisje voor niets wilde overnemen, schreef zuster Arendt op het advertentienummer. Ze ontving uit een Zuid-Duitsche stad ook per ommegaande antwoord van een begrafenisonderneming „Pietas" waarby de afzender in het bij zonder vroeg naar de kleur van oogen en haren, verder naar de grootte en den ouderdom van het kind. Zuster Arendt gaf den brief aan de politie over en van deze hoorde zy toen, dat de adverteerder juist uit de gevangenis was ontslagen waar hy een straf wegens koppelary had onder gaan. Een Berlynsch instituut deelde haar eens mee, dat het jaarlyksch 3000 kindoreu van twijfelachtige afkomst „leveren" kon, een onderneming te Leipzig Dam aai: er 2000 te leveren. Uitvoerig schilderde spreekster den verkoop en het verhuren van kinderen aan bedelaars en dieven van professie. In Spanje, in Zuid-Frankrijk aan de Spaansche grens, in Italië en in Rusland bestonden „fabrieken voor kreupelen", waar de kleinen stelselmatig kreupel ge maakt werden. De kiuderen worden dan tevens op bedelen en stelen gedresseerd en de impressario leeft van de opbrengst zyoer hulpkrachten zelf vrij van zorgen. De voordracht maakte diepen indruk op de toehoorders In de groote zaal van Amicitia werd gisteravond een voordracht- en muziekavond gehouden van wege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de Orkestvereeni- ging „Amersfoort". Er zal wel niemand zijn uit het zeor talrijk opgekomen publiek, die onvoldaan is weggegaan en die niet dankbaar her- denkeu zal hot vele goede door deze com binatie geboden. Wij kunnen het inderdaad niet genoeg op prijs stellen, dat de ensem ble klasse herboren is in de Orkestvereeoi- ging; dat er ouderen en jongeren gevonden zijn, die or uren van studie voor over hebben om zulk een voortreffelijke uit voering mogelijk te maken. Het was een uitvoering van niet alle- daagsche soort, die begon met een sym phonic van Mozart. Toen we deze gehoord hadden en eenigermate van onze bewonde ring van dit orchest en den leider, den heer van Aakeu waren bekomen, was de eerste gedachte, die we bij ons voelden opkomen, de hoop dat dit ensemble niet te lang moge wachten om ons eens weer van zijn talenten te doen genieten. Een vriendelijke verschijning van dezen avond was mejuffrouw Amalia Petri uit Utrecht, die sentiment wist te leggen in hetgeeD zij voordroeg, en wier stemklank in harmonie bleef met de taal. Een aaogename intieme avond, waarvan we het alleen maar bejammerden dat er geen volksavoud aan was vooraf gegaan. Want zulke uitvoeringen kunnen een machtige facture zijn bij de volksopvoeding. Het Gboene Kruis. Gisterenavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" haar jaarvergadering in Ons Huis, onder voorzitterschap van den heer W. H. E. Vrijdag, die, daar do se cretaris verhinderd was, tevens diens func tie waarnam. Na opening der vergadering leest hij de notulen van 27 Maart 1910, die worden goedgekeurd. Hierna wordt het jaarverslag gelezen, waaraan we het volgende ontleenen. Met waardeering erkent het bestuur, dat in het afgeloopen jaar de wijkzusters haar plichten nauwgezet eu voorbeeldig vervulden. Het is meer en meer gebleken dat de keuze der zusters een zeer geluk kige was. Hoe veelomvattend haar werk was, blijkt uit het feit, dat door haar 6979 bezoeken werden afgelegd bij patiënten, terwyl 3433 maal een patient aan het wijk'gebouw werd geholpen. Het bestuur heeft er zorg voorgedragen dat het wijkgebouw en het magazijn be hoorlijk werden onderhouden; de kosten van het onderhoud van het wijkgebouw waren dit jaar wegens noodzakelijk schil derwerk hooger dan gewoonlijk. De goederen uit het magazijn worden nog vaak lauger dan een maand gehouden, een bewijs, dat niet steeds door de leden wordt begrepen, dat spoedige terugbezor ging het aantal van elk der verplogings- artikelen, dat in voorraad moet worden gehouden, helpt beperken. In welk een groote behoefte het magazijn voorziet kan blijken uit het feit, dat in het afgeloopen jaar bijna 900 maal een artikel aan de leden in bruikleen werd gegeven. Ofschoon er nog steeds een geringe toename is in het aantal leden, zoo is toch die toename niet zoo groot als andere jaren; door de sterke mutatie in de bevol king alhier gaan veel gegoede leden ver loren, terwyl nog niet alle nieuwe bewo ners, die in de termen vallen de vereeni ging te steunen, als lid toetraden. Het bestuur meent dit vooral te moeten toe schrijven aan onbekendheid met de nuttige werking der vereeniging en zal trachteD hierin te voorzien. Door bovengenoemde oorzaak namen de contribution af met circa f 15 (f 1805.52 tegen f 1820.29). Doordat echter do giften wat milder vloeiden (f 100.50 tegen f 48.50) is toch het totaal der inkomsten, zynde f 2266.905 hooger dan het vorig jaar In 't laatst vau het jaar is, na overleg met do zusters, een overeenkomst tot stand gekomen met Burgemeester en Wethouders, waarby is bepaald, dat de zusters hare diensten zullen beschikbaar stellen, ten 'oehoevo van het vervoer van armlastige vrouwelijke krankzinnigen, wanneer dit door B. en W. wordt gevraagd. Reeds eenige malen konden ook de zusters reeds in die richting nuttig werkzaam zijn. Het jaarverslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goedgekeurd. De rekening en verantwoording vermeldt de volgende inkomsten: contributie f 1805.52, subsidie Gemeente f300, bad- kaarten f 24,giften f 100.50,diversen f36.885, totaal f2266.905. De uitgaven waren: salarissen f 1400, rente en aflossing wijkgebouw f 398.40, onder houd magazijn f 401.505 diversen f 75.455, totaal f 2275.36. De rekening sluit alzoo met een nadeelig saldo van f 8.455. De begrooting voor 1911 wordt in over eenstemming hiermee vastgesteld op een bedrag van f 2275 io ontvangst en uilgaaf. Tot leden der commissie tot nazien der rekening en verantwoording worden be noemd de heeren P. J. Frederiks, K. J. Terpstra en W. C Oosterman, terwijl de aftredende bestuursleden, do heeren W. H. E. Vrijdag, J. W. Middelburg en Mr. A. van Traa worden herkozen. De Voorzitter doelt mede, dat het bestuur met don eigenaar der badinrichting is overeengekomen, dat zoolaug deze in richting nog werkt de kaarten kunnen gebruikt worden, terwyl na sluiting daar van ze voor de zweminrichting, wat nu ook reeds meestal gebeurt, geldig zyn. Na nog eenige besprekingen wordt de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit van 30 dezer is T. Ongerboer, militiecommissaris in de provin cie Utrecht, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. GiBteren slaagde te Utrecht voor het examen nnttige handwerken onze stadge- noote, mej. M. Hoogevest,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2