Js*r BAL "18i N .VCredietbank West-en Delfland WEERBERICHT. BINNENLAND. Rechtzaken. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Advertentie n. Onderkomen Sociëteit „Amicitia" Woensdag 12 April 's avonds half acht. Industrie- en Huishoudschool. Paasch-Artikelen A. J. van Zalingen J. J. SMIT - Horlogemaker. Thermometerstand Uit de Pers. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin 10.50 uar. De Bilt, 8 April 1911. Hoogste barometerstand 778.7 m.M. te Stornoway laagste 753.6 te Nice. Verwachting tot den avond van 9 April 1911. Meest matige N.O.-lijko tot Noorde lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschynlyk droog weer. Temperatuur: Dezelfde, mogelijk nacht vorst. barometerstand le AMERSFOORT. Belgie. Op een vraag van den nfgevaardigde Capelle, hoeveel scholieren in de verschil lende provinciën ontslagen waren door ouders of voogden van de godsdienstlessen in de lagere scholen, heeft de Belgische minister voor kunsten en Wetenschappen geantwoord: in Antwerpen, 319; Braband, 5.554; West-Vlaanderen, 394; Oost-Vlaan deren, 3.510; Henegouwen, 9.311; Luik 6.358; Limburg, 2; Luxemburg, 175; Namen, 331. In de zitting van Dinsdag werd ei in de Belgische Kamer achtereenvolgens door niet minder dan 7 volksvertegenwoor digers in het "Vlaamsch gesproken. Waar is de tijd, vraagt de Vlaamsche Gazet, toen Coremans, Gcrrits en Jan Delaet Vlaamsch wilden spreken in de Kamer en linker- en Rechterzijde heftig protesteerden, terwyl bijna al de leden hun banken verlieten. Frankrijk. Na al hetgeen er in de laatste weken van üuitsche zyde is geschreven over het Vreemdelingenlegioen, verdienen de vol gende twee feiten vermelding. Te Tourcoing heeft zich Woensdag 11. een gewezen Dnitsche officier Hannibal geheeten, voor het Vreemdelingenlegioen laten inschrijven. Te Zabern was de 24- jarige luitenant in garnizoen, maar op de courses verspeelde hij zijn geheele ver mogen en rnaakto schulden, zoodat zijn ontslag uit den dienst volgde. Eerst ging hij toen naar zijn familie te Diisseldorf, maar voor eenige dagen toog hij van daar naar Antwerpen Zonder een sou op zak wandelde hij naar Tourcoing, waar hy dienst nam voor het Vreemde lingenlegioen. Naar aanleiding van de benoeming van den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland schrijft de Haagsche correspondent van bet Handelsblad: Dezer dagen heeft de Standaard zyn lezers het onderscheid verduidelijkt tus- schen over loopers en over gangers. Bij de eersten had men aan min edele motieven te denken, by de laatsten niet. De eersten moest men weren, de laatsten zoo hartelijk mogelyk inhalen Maar belangryke posten mocht men hun niet zoo spoedig toevertrouwen. Daarvoor moes ten ze eerst in hun nieuwe overtuiging hun sporen verdienen. Dat de heer Sweerts, sedert hy door dr. Kuyper als liberaal tot burgemeester van het liberale 's Graveuhage werd voor gedragen van politieke kleur is veranderd, is bekend. Men kau aannemen dat de beer Sweerts, naar de eigenaardige nomenclatuur van de Standaard, tot de overgangers is te rekenen. Doch van dien zekeren wacht- of proef tijd. dien bekeerlingen hebben door te maken vóór zy altyd weer volgens het genoemde blad in hun nieuwe verf waschecbt zijn gcbloken, is hier dan toch niet veel te zien. Of zyn de gedienstig heden die de heer Sweerts den Roomschen heeft bewezen door zyn verbod van op voering van „Ces Messieurs" en van „L'Affaire des Poisons", voldoende geweest om hem het dignus, dignus es intrare te doen toeroepen, ook wat het bekleeden van hooge posten belangt? Of was zijn steuuen van de anti revolutionnairc partij kas reeds daads genoeg? Wy opperen deze vragen slechts om de politieke zyde van de benoeming, een zijde, die de benoemiugsleer van dr. Kuyper nu eenmaal voorgoed in een schel licht heeft geplaatst onder rechtsche kabinetten. Op de benoeming zelve hebben wy overi gens geen aanmerking. Of andere personen, geen „mannen-van rechts", den voorrang hadden verdiend, kunnen wy niet beoor- deelon. En do heer Sweerts hoeeft als burgemeester van Den Haag (wij komen daarop dezer dagen terug) ongetwijfeld regentenqualiteiten getoond. Wel is het echter merkwaardig, dat de regeering zóó weinig over deze belangryke benoeming heeft geaarzeld, dat ze haar in do Staatscourant bracht, even een week na den dood van mr. Patijn. Veel hoofdbrekens heeft het haar zeker niet gekost. Een speelschuldquaestie. Een belangrijke beslissing werd gisteren door de Haagsche Rechtbank genomen in een speelschuldquaestie. Een Hagenaar „die er goed voor is", was geruimen tyd geleden op een avond terechtgekomen in do Deliclub te Scheveningen, waar hy, niet geheel nuchter, spoedig aan het spelen kwam. Dra was hij het betrekkelijk ge- riugo bedrag kwyt, dat hij bij zich had, maar hij leende by den croupier, ochter zonder een accept te teekonen, „omdat hy er goed voor was". Het geluk was die n avond niet met hem en toen hy het spelen staakte, had hy een schuld van een f 90.000 by den croupier Eenige dagen later werd hy aangemaand om met het geld over de brug te komen, maar hy weigerde pertinent, omdat hy zich niets herinnerde, daar by dronken was ge weest. Do zaak werd voor de Rechtbank gebracht en gisteren viel de uitspraak, waarby werd beslist, dat genoemde heer, omdat niets van do schuld bewezen kon worden, ook niets had te betalen Naar wij vernemen, zal van deze uit spraak in hooger beroep worden gegaan. Een middel tegen de Pest. De heer G. D. WilliDck, te Zutphen, schrijft aan de „N. Ct.'': Nu de vreeeelijk8te aller ziekten ook eindelyk tengevolge van zorgeloosheid onzerzijds waartoe den Mekkagang toe te staan, wanneer er in het Heilige Land pest heer8cht, waarom moest het biunen- landsch bestuur twee maandeu wachten, alvorens het de ziekte verkent en open baarde ook eindeljjk in ons Inaië haar intrede hoeft gedaan, kan het allicht nuttig zyn er aan te herinneren, dat de pest- bacterie, althans bij bubonenpest, alleen door wondjes of ontvellingen het lichaam binnendringt. Het is dus zaak om tijdens een pest-epidemie te zorgen, dat de huid nergens een wondje heeft, vooral aan de handen en in 't aangezicht, zoomede in een land als Indië, waar zoo vele op blooto voeten gaan, ook aan dezo lichaams- deelen. Hoe dat nu te bewerkstelligen? Ik herinner mij wel eens gelezen te heb ben, dat in den ouden tyd gedurende een hevige pest epidemie in Toulon, eenige dieven in die stad vrijelyk hun slag konden slaan, zelfs te midden van de meest be smette plaatsen, zonder dat zy door de ziekte werden aangetast. Dit trok de aandacht der autoriteiten en toen bedoeldo boosdoeners eindelyk gevat waren, deelden zij hun geheim mede en vertelden dat zij zich tegen de ziekte hadden gewapend door hun handen en aaugezicht niet alleen maar zelfs hun gansche lichaam, telkens met geconcentreerd azijuwater te wasscheu en dit dan op hun huid te laten opdrogen. Dientengevolge trekken niet slechts kleine huidwondjes en ontvellingen samen, maar wordt ook het gansche lichaam gestadig bedekt met een couchc van zure stof, en zuur is, zooals men weet, altijd zeer schadelyk voor alles wat bacterie is. Gevraagd voor DAME als betaleud logé bij besch. familie. Brieven onder letters X. Z. bureau van dit blad. Voor de leerlingen van bet DANS-INSTITUUT J. DE L.1NGK OP - Kaarten voor leerlingen en introduce's zijn verkrijgbaar Woensdag van 122 aan bovengenoemde sociëteit. Met 1 MEI kunnen LEEBLIN- OKN, die de lagere school doorloopen hebben, toegelaten worden voor den: 1. Voorbereidenden Curraa. 2. Opleidingscursus voor dienst, boden. 3. Cursus voor eenvoudig kohen. Inlichtingen en Aanmelding bij de DIRECTRICE. HET BESTUUR. VOOB TE RIJSWIJK (Z.H.) Maatschnppel. Kapitaal 150.000 Goedgekeurd bij K. B. van 14 Nov. 1908 en 16 Maart 1909. De Bank verstrekt Voorschotten aan Paticulieren en Handelaren, in bedragen vanaf f250. Actieve Agenten gevraagd. Zeer uitgebreide Collectie bij LANGESTRAAT 1 AMERSFOORT HOEK VARKENSMARKT - TEL. 171 Breede9traat 34. Heeft voorhanden een fijne sorteering Horloges, Klokken, Regulateurs Wek kers enz. Tegen scherp concurreeren de piyzcn. Reparaties en verandering aan alle soorten Uur- en Speelwerken worden door mij uiterst solide, zeer billijk en onder degelijke garantie uitgevoerd. Beleefd aanbevelend. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 50 tegemoetkomingen gedaan, maar het is niottemin de vraag of het Centrum er voor gevonden zal worden. Stemt dit tegen, dan is de wet gevallen, want de conser vatieven zijn hoewel om gansch andere redenen dan het Centrum vastbesloten, de wet te verwerpen. Dat is gisteren in het Pruisische Heerenhuis nog eens ten overvloede gebleken, toen de conservatieve graaf von Wedel-Piesdorf in een krachtige redevoering uiteenzette, dat de conserva tieven den tijd om hot ryksland tot zelf standigen bondsstaat te vormen nog niet gekomen achten. De Elzassers zijn daar voor naar hun meening nog niet voldoende Duitschers geworden, hetgeen hun niet kwalijk te nemen is, want zij zyn eerst sedert veertig jaar weer Duitschers en hebben dus de ontwikkeling van hetDuit- sche nationale gevoel niet kunnen meema ken, maar hetgeen toch reden genoeg is om hnn nog niet te veroorloven zichzelf te besturen. Gelijk men denken kan, haalde de spreker daarbij het proces van de Lor raine Sportive in Metz aan, waar de be klaagden zoo juist tot strenge straffen ver oordeeld zijn wegens hun anti-Duitsche gevoelens en betoogingen. Wel merkwaardig was het dat de con servatieve redenaar bij dit alles nadrukke lijk verklaarde, dat het zijn partij er niet om te doen is hiermede den heer Beth- mann-Hollweg het vertrouwen op te zeggen, en dat zy integendeel een onwrikbaar vertrouwen in den kanselier stelt Blijkbaar waren deze woorden bedoeld om deö boozen uitval van dcu heer von Heyde- brand, den conservatieven leider in het Huis van Afgevaardigden, eenige dagen geleden, wat te verzachten, 't Was toen alsof de conservatieven den altijd gewilligen kanse lier een geduchte afstraffing wilden toe dienen, omdat hij hun een enkele maal ongehooorzaam durfde zijn. Dat was hard, en men kan zich begrijpen dat andere conservatieven behoefte gevoelden den kan selier toe te voegeD, dat zij niettegenstaande deze oneenigheid de beproefde vriendschap niet willen opzeggen. Die vriendschap toch kan hun slechts voordeel brengen Een Verordeninqs-quaestie. In de Raadszitting .van Velsen is een melkqnaestie besproken, in verband met het lieerschen van mond- en klauwzeer in de gemeente. Art. 2 der onlangs vastgestelde melk- verordening verbiedt den verkooper het vervoer van melk afkomstig van vee lijdende aan ziekten, waarvan met grond vermoedt wordt, dat ze nadeeligen invloed op de melk kunnen uitoefenen. Wegens het heerschen van mond- en klauwzeer op ooderscheidene hoeven, heeft nu de burgemeester der gemeente den verkoop en den uitvoer van melk van die hoeven verbodeo. Tegen hen, die zich aan het verbod oiet onderwierpen, heeft hy proces-verbaal laten opmaken, om een beslissing van den kantonrechter uit te lokken. Naar aanleiding nu van een adres van veehouders in de gemeente, om art. 2 niet toe te passen op melk van vee, lydendo aan mond- en klauwzeer, werd door eén drietal raadslieden een motio ingediend, om het bepaalde in art. 2 der melkver- ordening niet te doen gelden voor aan besmettelijke ziekten ly'dend vee, op grond, dat de veeboeren bij handhaving en toe passing van gezegd artikel enorme schade zullen lyden. B. en W. betoogden, dat aanneming der motie ook verkoop van melk van tuberculeus en aan miltvuur lijdend veo zou toelaten. Zij vroegen den voorstellers daarop hun motie in te trekken. Yoor de stemming verlieten de wethouders en 3 raadsleden de zaal en werd de motie met 4 tegen 4 stemmen aangehouden. Met het oog op het groote belang der zaak en den spoed, die voorziening in deze zaak eischt, werd den voorstellers der motie door een der wethouders in overwe ging gegeven, onmiddellijk voorstellen tot wijziging der verordening in te dienen en een spoedeischcnde vergadering aan te vragen. De veehouders en belanghebbende Raads leden zijn van moening, dat, waar de rijkswet verkoop en vervoer van melk, afkomstig van aan mond- on klauwzeer lijdend vee toestaat, onder goedkeuring van den districtsveearts, een gemeente verordening niet van kracht is, om zulks te verbieden. Met belangstelling wordt nu de kantonrechterlijke uitspraak tegemoet gezien. Oyerloopers en Overgangers.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2