Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 8 April igii. Advertentiën. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MARKTBERICHT. J. A. GOVERS, voorheen W. UTENS, Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstnkken. Openlucht scholen. Een Engelsch Tydschrift wijdt een arti kel aan de Openlucht-scholen, die in DuitachUnd, Engeland en Amerika zoo'n opgang maken en zoo uitstekend voldoen. Duitschlaud gaf het voorbeeld met de boschschool te Charlottenburg in 1904. Het succes is prachtig. De zwakke en achterlijke kinderen op deze inrichting komen geregeld per week een half pond aan. Na een verblijf van drie maanden op de boschschool konden de kinderen ook het gewoue onderswijs wc-er met alle gemak volgen. De proefneming beviel zoo goed, dat de cursus in 1900 al tot 6 en in 1907 tot 8 maanden werd verlengd. Berlijn gaf onlangs 300,000 M. om het werk op groote schaal voort te zetten. De Londensche County Council richtte in 1907, na een bezoek aan de inrichting te Charlottenburg, een openluchtschool to Bostall Wood op. De kosten voor elk kiud men bedenke dat ook hygiënisch en doelmatig voedsel verstrekt wordt zijn ongeveer f 25 per maand. Engeland heeft thans verscheidene van zulke scholeo. Een Amerikaansche openlucht-school- enthousiast zegt, dat er in de Vereeuigde Staten jaarlijks 6400 kinderen aan tuber culose sterven. De gemiddelde leeftijd, waarop ze streven, is 127a jaar, dus nadat ze gedurende 6 jaar opvoeding van den staat hebben genoten. Het onderwijs kost per kind elk jaar aan den staat ongeveer 30 dollar, du6 in 6 jaar 180 dollar. De 6400 hebben dus gekost ruim een millioen. Welke gemeente, roept de advocaat voor de openluchtschool uit, kan zich de weelde permitteereo zoo'n som weg te smijten? Want een kind, dat op 12-jarigen leef- tyd sterft, voor het nog eenigen dienst heeft kunnen bewijzen, moet als eon totaal verlies voor de gemeenschap worden beschouwd. Het heeft niets te maken met gevoel of liefdadigheid, als men eischt, dat zulk geld-wegsmijtery gestaakt worde. Indien dus dat nutteloos weggeworpen geld aan openluchtscbolen besteed werd, zou dit niet alleen een menscblievende, maar ook een practische maatregel zijn. Aldus de Amerikaan. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie omtrent de toelating tot cursussen aan de Industrie- en Huishoudschool. De le luit. der artillerie O -I. leger G. J. Pitlo, gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort, wordt 1 Mei ingedeeld bij het le reg. veld artillerie alhier. Het concert, dat gisterenavond in Amicitia zou worden gegeven, kon wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen nuttige handwerken onze stadgenootc mej. J. G. Salomons. Met St.ct. No. 83 zijn verzonden de statuten der Yereeniging van Militaire Kleermakers behoorende tot Nederlandsche Landmacht, te Amersfoort. Ryks Normaallessen te Amersfoort. Na gehouden examen zijn toegelaten tot de le klasse: Al. Fr. Bon, Lexmond; Cath. v. Woudenberg, A., Geertr. Visser, A., J. A. A. Duquesne van Bruchcm, Baarn; Petr. Boscb, Zeist; Joh. M. Herman, Schagen; C. van Huijzen, A., Hendr. van Slooten, Nijkerk; Anna van Schaïk, A., W. Butselaar, A., H. H. Jorna, Barneveld; H. A. Kok, Barneveld; P. v. d. Spaa, A., C. Klijn, Zeist; M Knipschild, ZeistJ. J. do Kort, A., C. J. Los, A., A. Remmelts, Voorthuizen: P. Elings, A., C. A. van Iperenburg, Ha- mersveld. Afgewezen 9 leerlingen. Bevorderd van Klasse I naar klasse II: G. H. van Amerongen, J. H. Grolle, II. Frantsen, J. J. v. d. Linden, G. Nakken, W. Ouwerkerk, J. A. Staal, G. Wyk, J. A. v. d. Berg, M. C. Jonker, S. A. de Kanter, W. J. Koorselman, E. Latcnstein v. Voorst, H. Mulder, M. Prins, J. Vonk, A. J. Worffel. Niet bevorderd 2 leerlingen. Bevorderd van klasse II naar klasse III: R. Frantsen, H. van Gelder, K. J. Kerling, J. J. Onnekes, A. G. W. Pijpers, A. W. de Gruijter, H. C. Hoogeveen, C. Kuyters, M. Mensing, A. E. Rashom J. M. Schoff, J. B. Posthouwer. Bevorderd van Klasse III naar Klasse IV: B. Langendijk, W. A. Wijk, J. van Eek, J. J. Heere, D. C. Latenstein v. Voorst, A. P. J. de Looze, n. H. de Korne, J. G. van Maanen, M. S. Slagter. Bij de examen commissie te Utrecht voor de acte van bekwaamheid als onder wijzer of onderwijzeres zijn tot des kundigen benoemd: Voor het lezen en de Nederlandsche taal: L Akkerhuys, J. Ez te's Gravenhage, H. V. Leopold te Oosterbeek, A. Waas dorp te Utrecht en S. van der Weijde te Rhenen. Voor het schryven en het rekenen: D. Heineke en W. Verburg te Utrecht. Voor het handteekenen: C. W. Hoen- kamp en G. Kuneken te Utrecht. Voor de aardrijkskunde: F. W. Visser en J. van Wermeskerkcn te Utrecht. Voor de geschiedenis: J. Batenburg en A. A. Kleijn te Driebergen. Voor kennis der natuur: L P. Akkers- dyk te Rotterdam, A. C. den Besten te Utrecht, O. Bussemaker te Rhenen en J. M Prins te 's Gravenhage. Voor het zingen: M. J. van Dam en H. Hoekstra te Utrecht. Voor ondeiwijs en opvoeding: J. C. van Rietschoten te Amsterdam en H. W. Wa gonvoort te Utrecht. Voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek: H. A. D. Paris en K. Ram- kema te Utrecht. Voor de nuttige handwerken voor meis jes: Mej. H. J. de Kroon en mej. W. E. A. Ouwejan te Utrecht. A6ENDA 8 April. Openb. verg. Volksonderwijs. 10 April. Amersl. Glasrerz. in do Zwaan. 17 April. Uitvoering Kunst na Arbeid in de Keizerskroon. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 23 April. Uitvoering VVilhelmina afd. Volks weerbaarh. in de Keizerskroon. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonver. D. I. U. in de Keizerskroon. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amiailia. De koude. Te Parys sneeuwde hot Donderdag hard. De koude is zoo hevig, dat twee personen doodvroren. Uit de provincie komen eveneens berichten over een volkomen wintersche temperatuur. To Marseille waren verscheidene schepen door do sneeuwstormen te laat. In de Midi is zware schade aan de vruchtboomen aangericht. Straten van gummi. Het idee van een met gummi geplaveide stad wordt in een bookje van een caoutchouc- maatschappy te Londen, aangeprezeu. Het heet daarin: Het vernielende werk, dat het voortdurende lawaai tengevolge van het enorme verkeer in de straten van Lon den. op de zenuwen van den Londenaar vitoefent, is nog slechts een kwestie van een paar jaar. De tijd kouit dat de. straten der bedrijvige en steeds grooter wordende hoofdstad van het Britsche wereldrijk met gummi in den een of anderen vorm, zullon belegd worden. Eenige groote Londensche hotels hebben leeds hun biuoenplaatsen met gummi bepleisterd, hetgeen buitenge woon goed voldoet. Het camorristenproces. Over de verklaringen van den beschuldigde Giovanni Rapi die gehouden wordt voor den eigenlijken aanstoker Tan den moord op het echtpaar Cuocolo, vinden wy nog de volgende nadere bijzonderheden Zooals gisteren reeds werd medegedeeld, betuigde Rapi zeer krachtig zijn onschuld. Drie jaar lang, zeide Rapi, wacbtto hy nu reeds op rechtvaardigheid en toen zich tot de jury wendende, vroeg by veront schuldiging voor zijn heftigheid, welko haar grond had in de lasterlijke aantij gingen, waarvan hij het slachtoffer was. Daarop viel Rapi hevig snikkende in zyn bank terug en tal van andere beklaag den in de kooi weenden eveneens. Na weer eenigermato tot zichzelf gekomen to zijn, zette Rapi zyn verdedigingsrede voort. Nu was hij een ander man geworden. Hij schreeuwde meer dan dat hij sprak en baalde er allerlei dingen bij, die met het proces weinig te maken hadden. Zoo vertelde hy van zyn twee-en-tachtig jarige moeder en hij zag daarby voortdurend naar den aanbrenger Abbatte Maggio, die echter zonder eenig uiterlijk blyk van ontroering rechtop in zyn afzonderlijke kooi staan bleef. Maledctto, malcdetto, riep oindelyk Rapi en ook zyn medebeklaagden in de kooi geraakten toen in de grootste opgewon denheid. Met door tranen verstikte stem men riepen zy: Wy eischen recht! Recht Wy zyn in Italië, in een beschaafd land! De priester Vitozzi, die eveneens tot de beklaagden behoort, werd gisteren onder vraagd. Een oude heer. Een Marokkaan kwam by de overheid te Melilla vragen om bescherming tegen zyn kinderen, die hem mishandelden. Hij beweert 130 jaar oud te zyn, wat niet belet dat hij prachtige witte en gezonde tanden heeft, welke hij, beweert hij, vóór twintig jaar opnieuw heeft gekregen. Kleinkinderen reeds ge- bogen ocdcr de jaren, zien er veel ouder uit dan hy die nog krachtig is. Jammer dat hy het geheim niet heeft meegedeeld, waardoor hy zyn leven zoo zeer heeft gerekt. Warmbloodigo gemeente raadsleden. De Parijsche gemeente raadsleden zijn blykbaar nog al warmbloedig. Gisterenmiddag, slechts enkele minuten voor de aankomst van den Belgischen burgemeester in het „Hotel de Ville", ontstond tusschcn de raadsleden Massard en Evain oen twi3t, die in een vuistgevecht overging. De vechtenden konden slechts met mooite van elkander gescheiden wor den. Na afloop der feestelijke zitting, ter eere der Belgische gasten, volgde een uitdaging tot een duel. Een kleptomane. Dinsdagavond verraste de inspecteur van een der groote Parijsche modemagazijnen een der bezoek sters op het oogenblik, dat zy twee cou pons zijden onder haar wijden mantel deed verdwijnen. Hij bracht haar naar een bureau van politie in de buurt, waar de dienstdoende brigadier tevergeefs naar haar naam en stand vroeg. De arrestante weigerde hardnekkig zich bekend te ma ken. Bij fouilleering vond men verscheidene portemonnaies in haar bezit, die samen ongeveer 2000 francs bevatten. De briga dier hield de vrouw voor een gewone zakkenrolster en liet haar in een der cachotten opsluiten. Toen een agent Woens dagmorgen om kwart voor vyven de voorgeschreven ronde van ieder kwartier deed, zag hy tot zijn Bchrik. dat de arres tante zich aan de vensterpilaren had opgehangon. Zij had een strop gemaakt uit haar ceintuur en een zakdoek. Tever geefs werd getracht de levensgeesten dor zelfmoordecare8 wodor op te wekken. Eenigen lijd later werd de identiteit dor ongelukkige vastgesteld. Het is een dame van 65 jaar, behoorende tot een welgestelde familie en ongeneeslijk kleptomaan. AMERSFOORT, 7 APRIL 1911. Appelen Zandaardappelen Hoendereieren Eenden eieren Hooiboter Kippen Kuikens Piepkuikens Oude eenden Jonge eenden Hazen Wilde konijnen Tamme konijnen Duiven Magere varkens Zeugen Biggen I a f— f3. a 13.20 f3.50 a 14.— f—af f 1.30 a f 1.50 f 0.90 a f2.00 f 1.— a f 1.50 f0.— a f0.— f0 90 a f 1.10 f 1.— a f 1.30 tO a fO.— f 0.— a f 0.— f0.80 a f 1.50 f 0.50 a f J.70 120. a f 25. f 80. af 120. f 10. af 16. Aangevoerd waren ongeveer: heet. Appelen; heot. Peren; 40 heet. Zandaardappelen; 190.000 stuks Hoen dereieren; 40 kilo Hooiboter; 20 Magere Varkens; 450 Biggen en 10 Zeugen. PKEOIKBEUBTKBL Op ZONDAG 9 APRIL 1911. EVANG. LUTH. KERK. Voorin. ID1/, uur, Dr. H. J. Toxopoüs. Bevestiging van nienwo 1-dmaten. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 107a uur, Ds. I. Iiooykaas. Bevestiging van nieuwe lidmaten. DOOPSGEZINDE KRING Voorm. 107, uuri Ds. E. M. ten Cate. Doopbediening. BURGEHJKE STAND. 8 April 1911. GEBOREN: Wilholmina Pctronella Lam- bertha Johanna, d.v. Henricus Smeols en Johanna Balk. Catrina, d v. Johannes van den Hoek en Johanna Maas. Catharina, d.v. Heimen Martensen en Willempje Oostenbrugge. Jannetje d.v. Hendrik Jacob van Gelder en Mijntje Roersen. OVERLEDEN: Geen. STOOM VAARTBE RICHTEN. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. FLORES (uitreis) passeerde 7 April Point de Galle. ORANJE reitrok 6 April van Batavia naar Amsterdam, KONINGIN REGENTES (thuisreis) passeerde 7 April Quessant. SUMATRA (thuisreis) vertrok 7 April van Marseile. TIMOR (thuisreis) passeorde 7 April Kaap St. Vincent. KONING WILLEM I (uitreis) arriv. 7 April te Singapore. KONING WILLEM II (uitreis) vertrok 7 April te Lissabon. Bekroningen. Br-da 187<L Utrecht 1910. Langstraat 119. Schoenen naar Maat. Specialiteit in Rijlaarzen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 5