DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 87. WOENSDAG 12 APRIL 1911. 8e JAARGANG. DE DRUK DER INVOERRECHTEN. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Bureau: KLEINE HaAG 6. Telef. Intern. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam Volgens de meeDing van protectionis tische Kamerleden, zouden de industrieëlen, die premie te betalen krijgen voor de sociale hervormingen, daarvoor vergoeding vinden in den hoogeren prijs, dien zy door de protectie voor hunne waren zullen kun nen bedingen. Dat inderdaad de stelling der vrijhande laren, dat een invoerrecht in het algemeen den prijs der waren met dat recht verhoogt, volkomen Jwaar is, werd dezer dagen van onverdacht protectionistische zijde uitge sproken. Frankryk straft, evenals Duitschland, zyn bevolking met graanrechten. Door een slechten tarweoogst is in het land van Liberté, Fraternité en Egalité de prijs der tarwe zeer hoog. Minstens 29 millioen H.L. tarwe zullen uit het buitenland moeten worden ingevoerd, om in de behoefte to kunnen voorzien. Dat beteekent voor de Fransche schatkist een buitenkansje van 75 millioen aan invoerrechten. Voor het Fransche volk beteekent het, dat het behalve deze reuzensoui, welke het te betalen krijgt voor het buitenlandsche graan, nog een cijns van ettelyke millioe- nen te offeren heeft aan de groote grond eigenaren en de graanspeculanten, die voor het in Frankryk verbouwde graan natuur lijk ook den hoogen prys vragen. In de Fransche Kamer werd aange drongen op opheffing der invoerrechten. De regeering weigert en in haar ant woord aan den interpellant schrijft zij, naar de bekende econoom Wibaut mede deelt, de volgende passage: „Waar eenerzyds moet worden erkend, dat de schatting van den oogst wijst op een tekort van ongeveer 20 millioen centenaars, daar blijkt anderzijds, dat de wereldproductie ruim voldoende is, om zonder eenige moeite dit tekort te dekken tot een prijs, welke, verhoogd met invoerrechten en transportkosten, nog niet hooger zal zijn dan do markt prijs van de inlandsche tarwe*. In dit citaat ligt de openlyke erkenning, dat invoerrechten wel degelijk don prijs eener waar met dat recht verhoogen. Wat voor graanrechten geldt, geldt voor alle protectionistische heffingen. Als minister Kolkman zijn onzalig voornemen doorzet, ons tarief tot het dubbele op te joeren, beteekent dat een verzwaring van de levensvoorwaarden voor het geheele volk. En wel een verzwariug, die omgekeerd evenredig is met de draagkracht. Waar een dubbeltje tienmaal moet worden omgekeerd voor het uit do schrale beurs der huisvrouw naar do winkellade van den winkelier verhuist, zullen zij het ergst haar werking doen gevoelen. De kleino luyden en de middenstanders, die in 1909 hun steun gaven aan de clericale coalitie, zullen er niet aan ont komen, dezen bitteren kelk te ledigen, dien minister Kolkman bun als „christelijk" financier zal aanbieden! De Vredesbeweging. De ooderhuDdclingen tusscheu minister Knox en den Britschen gezant Bryce in Washington over het Engelsch-Amenkaan- sche algemeene arbitrage-verdrag worden ijverig voortgezet, en er 6chijnt heel veel kans op te bestaan dat over enkele weken hot verdrag zoo goed als gereed zal zijn. Niemand weet of het een heel eenvoudig kort stuk zal worden, bestaande uit zoo- wat vier artikels, dan wel een lang docu ment, waarin het beginsel in een lange reeks artikelen is uitgewerkt. oorts moet de Amerikaansche regee ring volgens den correspondent vau de Daily Telegraph voornemens zijn, de verschillende naties nog eens te polsen over de quaestie van beperking der bewa peningen voor de vredes conferentie van 1914. Het groote vredesdiner in New York is gehouden. Er waren geen officieele per sonen, omdat men do verantwoordelijke lieden niet door aan tafel gesproken woor den wilde binden; maar Carnegie was er wel, en hij was zelfs de voornaamste maD aan tafel. Er werd een nieuw couplet van het volkslied, op den vrede betrekking hebbend, gezongen, en Carnegie hield een redevoering waarvan het volgende het gewichtigste was: „Zoodra wij dit verdrag tusschen het oude tehuis van het Engelsch sprekende ras en het nieuwe over de zee gesloten hebben, behoeven wij ons niet bezorgd te maken over kleinigheden, ook niet over de oprichting van een tien-millioen-dollars- fonds M.a.w. als er geld noodig is, dan is Carnegie er goed voor. Voorts zeide Carnegie, er zeker van te zyn, dat het verdrag door den Senaat zou worden aangenomen, feitelijk zonder oppo sitie, terwijl ook iedereen weet dat Euge- land het eveneens zal goedkeuren. „Als ik" zoo eindigde Carnegie .mijn moederland en myn huwelijksland („wife- land') elkaar aldus de hand zie reiken om de wereld den weg te wijzen naar een hooger lot, dan zal er een nieuw geluk in mijn leven komen, en ik zal kunnen zeg gen: „Heer, laat thans uw dienaar in vrede gaan". Men begrijpt dat luido toejuichingen op deze redevoering volgden. Belgis. Te Brussel is Maandagavond een buiten gewoon druk bezochte vergadering gehou den, bijeengeroepen door alle groepen van de liberale en socialistische partijen, omjte protesteeren tegen de door de rogeering voorgestelde schoolwet. JDe zaal bood een zeer eigenaardig schouwspel Dames en heeren uit de hoogste kringen der hoofd stad zaten er tusschen arbeiders en arbeid sters en éénzelfde gedachte bezielde alle aanwezigen: „De invoering der schoolwet moet met alle middelen verhinderd wor den". De eerste spreker was Buis, oud-burge meester van Brussel. Hij herinnerde aan het oproer van 1957, dat ontstaan was ten gevolge van een poging der klerikalcn om aan de kloosters rechtspersoonlijkheid te doen verloenon. En hy wokte zijn hoorders op nog krachtiger dan destyds den strijd tegen de kloosters te voeren. Daarna nam do liberale leider Hymans het woord. Ook hij trok een vergelijking tusschen het verleden en hot heden, on betoogde dat de klerikalen thans den grond onder hunne voeten voelen wegzinken en dat zij daarom het land deze monsterach tige wet willen opdringen. Hij riep uit: „Zal de bourgeois werkloos blijven en den socialisten de eer laten de grondwet en de eer van het laod te hebben gered".) (Donderd geroep: „Neen, neen".) Zoo volgt ons dan in den onverbiddelijkcn stryd." De socialist Vandervelde verklaarde, dat de klerikalen door hun wetsvoorstel feitelijk aan do linkerzijde een dienst hebben bewezen, wijl het land daardoor wakker geschud is. Liberalen en socialisten vorgeton voor een wijl wat hen scheidt en treden schouder aan schouder do klerikalen tegemoet. Ook deze spreker oogstte daverenden bijval. Na afloop der vergadering hielden de vergaderden een optocht door de stad. Frankrijk. De groote betooging der wijnboeren in Troyes is zondor belangrijke incidenten afgeloopen. Er namen ongeveer 10.000 porsouen aan deel, mannen, vrouwen en kinderen. De orde werd bewaard door de turnvereenigingen van Troyes en er was van politie uoch militairen iets te zien, totdat een deel der botoogors naar de prefectuur ging en daar de roode vlag boven het wapen wilde bevestigen. Toen kwam de politie tusschenbeidc. Het zou daarbij ongetwyfeld tof een conflict ge komen zyn, als de drie Senatoren en do zes afgevaardigden van de Anbe de autor-- tciten niet bewogen hadden, de soldaten terug te trekken tegenover do belofte dor wijnboeren, dat ook zij van de prefectuur zonden wegtrekken. Alzoo geschiedde. Iedereen was daarmedo tevreden en zoo eindigde do dag vreedzaam: de betoogers waren moe en giogen slaapdronken in den trein en naar huis. Zondagmiddag j.l. zou er in Parijs een betooging gehouden worden van vader? van groote gezinnen. Dezen ziju namelijk van meening dat hun verdiensten ten op zichte van het zich-ontvolkcude Frankrijk lang niet voldoende op prijs worden ge steld, en hadden daarom het plau gevormd, naar het ministerie van binuenlandsche zaken te gaan en van den minister vrijdom van belasting en andere voorrechten en privilegiën te eischen, op welke zij meenen recht te hebben. Deze toch waarlijk bijster onschuldige betooging is door de politie belet: toen 's middags ongeveer twee dui zend vaders van groote gezinnen voor den Invalidendom waren saamgekotneu, joeg de politie hen uiteen. De leider der be weging, kapitein Simon Maire, protesteerde, maar werd iogepikt Niettemin beieikte een deputatie minister-president Monis. die haar vriendelijk ontving en terstond de invrijheidstelling van kapitein Maire gelastte. Kapitein Maire is zelt vader van negen kinderen en is do stichter van don Volks bond van Vaders en Moeders van groote gezinueD, die 400.000 leden telt. By de beraadslaging over de quaestie van de grensregeling van het Champagne- gebied nam de Senaat bij handopsteken een motie aan, waarin het vertrouwen werd uitgesproken dat de regeoring de wynvervalsching zal onderdrukken, en de maatregelen intrekken betreffend de grens regeling van het Champagne-gebied. Oostenrijk-Hongarije. Naar het Berliner Tageblatt uit Weenen verneemt, hebben de Stanislau bij Oekrain- sche studenten huiszoekingen plaats gehad, die het bestaan van een geheime revolu- tionnaire organisatie aan het licht hebben gebracht. Deze organisatio heot Siczinski, naar den moordenaar van Potocki, don vroegeren stadhouder van Galicië. Bij de raddraaiers is beslag gelegd op gelithographeerdo papieren en manifesten, welke bestemd waren om te worden ver deeld onder de soldaten aan het garnizoen. Er zullen nog moor huiszoekingen ge houden worden Uit Lemberg wordt nog bericht, dat de vereeniging Siczinski vooral onder Roe- theensche gymnasiasten zeer veel aanhan gers telde. De schoolautoriteiten zijn van plan alle samenzweerders weg te jagen on zoo noodig gerochtelyk te vervolgen. Amerika. In do „Suu" komt oon bericht voor, volgens hetwelk de Amerikaansche gezant in Mexico, Wilson, reeds sedert langen tijd een byzonder vrienschappelijko ver houding zou hebben opgomerkt tusschen Mexico en Japan, zich uitende in Japansche immigratio op grooten schaal, in schen kingen van land aan syndicaten, het toe staan van oen kolenstation voor een Ja- paiiBche stoomvaartlijn, «nz. Eindelijk zou het Wilson gelukt zijn, een geheim verdrag voor eenige uren in handen to krygen tusschen Mexico en Japan, hetwelk hij gephotograieerd zou hebben, om de copie onmiddellijk mee naarWashington te nemen. Mexico verbond zich in dit verdrag o.m. tot het toestaan van Japansche kolensta tions in Magdalenabaai en op andere plaat sen. Ook zou een of- en defensief verbond voorbereid zijn. Als gevolg van deze ontdekking zou Taft onuiiddelijk bevel tot moblisatie go- geven hebben en tot Diaz het ultimatum gericht hebben, om binnou zes dagen genoemd verdrag, dat wel is waar reeds onderteekend. maar nog uiet door den Senaat geratificeerd was, te beroepen. Dat Diaz aan dit ultimatum heeft toege geven. zou blijken uit de terugroeping der Amerikaansche schepeu op do Mexi- kaanscho kust. Oud-president Roosevelt heeft in een speech in Californië de volgende onvoor zichtige woorden gesproken: „Ik ben het Panama kauaal begonnen. Had ik de traditioneele methode gevolgd, dan zou ik in hel Congres een ernstig en waardig rapport hebben ingediend over de stappen jegens Columbia te nemen, om den noodigen grond te krijgen voor het kanaal. Die debatten zouden nu nog duren. In plaats daarvan heb ik de kanaal zone gepakt en vervolgens het Congres laten debateeren. Terwijl mee praatte, werd het kanaal gegraven". Roosevelt's vijanden hebben naar aan leiding van die woorden een veldtocht

De Eemlander | 1911 | | pagina 1